Reklama

čtvrtek 17. března 2016

Tohle by si měli přečíst naši křesťané: Pět let nehorázných lží o Sýrii (otevřený dopis belgického premonstráta)

P. Daniel Maes
17. 3. 2016  Radio Vaticana


Otevřený list belgického řeholníka belgickému ministru zahraničí


Excelence,
jsem Belgičan žijící v Sýrii a obracím se na Vás, ctihodného ministra naší milované vlasti, abych Vám podal informace o svojí situaci a požádal Vás o další spolupráci na ochraně své i syrského lidu. 


V roce 2010 jsem já, otec Daniel Maes, premonstrátský kněz z vlámského opatství Postel-Mol přišel sloužit do syrské řeholní komunity Mar Yakub v Qâra (foto). Přicházel jsem s mnoha předsudky a podezřeními. Kontakt s místními obyvateli a s touto zemí mi však způsobil kulturní šok.

Je pravda, že individuální a politické svobody v Sýrii nebyly příliš rozvinuté a nebyly ani tak důležité (mezitím došlo ke změnám a vznikl pluralitní systém politických stran). Na druhé straně tu byla harmonická společnost složená z mnoha náboženských obcí a etnik žijících po celá staletí v míru. Kromě toho zde existovala východní velkorysá pohostinnost a tak vysoká míra bezpečnosti, kterou jsme ve své vlasti nikdy nezakusili. Krádeže a násilnosti se tu prakticky nevyskytovaly. Země nebyla zadlužená a nebyl tu žádný bezdomovec. Naopak, byly zde přijaty stovky tisíc uprchlíků z okolních zemí a bylo o ně postaráno stejně jako o zdejší občany. Každodenní život byl navíc velice ekonomický, potraviny laciné. Školy, univerzity a nemocnice byly zadarmo i pro nás, cizince patřící k syrské mnišské komunitě, jak jsme sami zakusili.

Mezitím vypukla strašná válka. Na vlastní oči jsme viděli, jak cizinci (nikoli Syřané) organizovali manifestace, které byly filmovány Katarskou televizí Al Jazeera a potom vysílány do celého světa s falešným výkladem, že se syrský lid bouří proti diktatuře. Tito cizinci pak lákali mladé lidi z naší vesnice, aby se k nim připojili. Došlo k atentátům a vraždám v sunnitských a křesťanských kruzích, což vyvolávalo dojem, že jde o jakési projevy msty podobné občanské válce.

Navzdory těmto pokusům vyvolat nenávist a chaos, zůstal syrský lid sjednocen. Jako jedna rodina protestovali Syřané proti zahraničním teroristickým skupinám a zemím, které je podporují. Stovky tisíc nevinných lidí bylo zabito, včetně mnoha vládních vojáků a příslušníků bezpečnostních složek. Školy, nemocnice a infrastruktura byly srovnány se zemí. Několik milionů občanů uteklo do zahraničí. Většina jich však našla útočiště v těch částech země, které jsou pod ochranou armády. Vláda se totiž rozhodla, že nebude chránit svoje ropná ložiska v poušti, a její absolutní prioritou se stala ochrana obyvatelstva. V listopadu 2013 jsme se i my stali cílem ozbrojených útoků. Útoky a ostřelování kolem nás desítkami tisíc ozbrojenců byly tak masivní, že lidsky vzato neexistovala žádná možnost, jak uniknout smrti a zkáze. Díky Bohu, byla celá naše komunita zázračně zachráněna a dodnes zůstala nedotčena spolu s obyvatelstvem v Qâra díky armádě.

Včasný ruský zásah na žádost syrské vlády vedl ke hluboké proměně a rázně potřel všechny typy teroristických skupin, za což je syrský lid hluboce vděčný. Je tu naděje. Nicméně, tisíce zahraničních, ozbrojených, vycvičených a placených džihádistů nadále přichází do Sýrie, aby se znovu pokusili zlomit houževnatý odpor národa.

Nyní zakoušíme největší humanitární krizi po druhé světové válce. Snažíme se na tuto výzvu odpovědět a pomáhat všem potřebným. Naše komunita zorganizovala tři střediska: v Damašku, Tartousu a tady v klášteře, odkud pomoc vychází. Před dvěma týdny jsme také mohli nabídnout pomoc Aleppu – nejvíce postiženému syrskému městu – více než 8 a půl tisíci balíků se zdravotnickou pomocí a finančně velice nákladnou pojízdnou nemocnicí. Právě za to převzala zakladatelka a představená tohoto kláštera matka Agnes-Mariam v Moskvě významné ocenění za mír a spravedlnost - „Femida“. Můžeme pokračovat v této pomoci jedině díky velkodušné podpoře četných dobrodinců, některých mezinárodních organizací a zemí jako je Nizozemsko, které jsou ochotny nás podporovat v poskytování pomoci těm nejpotřebnějším bez ohledu na jejich náboženský či etnický původ.

S velkou důvěrou se obracíme na Vás s prosbou, abyste se nenechal klamat mediálními lžemi a manipulacemi a naopak odvážně uznal to, co se v Sýrii skutečně děje. Nezapomínejme na nedávné tragické příklady. Na základě hrubých lží byly již zmasakrovány celé národy a státy. Některé velké mocnosti se chtěly zmocnit ropy, zlata, bank a skladů zbraní. Také naše belgická vlast přispěla k destabilizaci určitých zemí, kde nyní vládne totální chaos. Byly to akce ilegální a nelidské. Proč k nim došlo?

Sýrie je svrchovaná země, kolébka nejstarších civilizací i drahocenné křesťanské víry. Sýrie má legitimní vládu a prezidenta legitimně zvoleného drtivou většinou lidu a různými jeho náboženskými a etnickými složkami. Žádný mezinárodní zákon nemůže ospravedlnit žádnou zahraniční intervenci v Sýrii. Rozhodnutí o budoucnosti a vládě Sýrie patří pouze samotným Syřanům. Budete na základě nehorázných lží spolupracovat na zabíjení a další devastaci zdejšího lidu v rozporu s veškerým mezinárodním právem i lidské důstojnosti? Mají se uprchlické tábory ještě rozšířit? Chcete uvrhnout celý národ do beznadějné bídy jenom proto, že zde supervelmoci chtějí postavit ropovod, zmocnit se ropy, zemního plynu a dalšího přírodního bohatství a dobýt syrské území kvůli jeho výhodné strategické pozici? Pokoj a bezpečnost tohoto lidu vyžadují uznání svrchovanosti jeho území, jeho nezávislosti, národní a kulturní jednoty. Má snad být dočasné křehké příměří přerušeno novými ilegálními vojenskými intervencemi?

Excelence, řádný a zdatný státník připravuje budoucnost; řádný a zdatný státník respektuje mezinárodní právo a svrchovanost jiných zemí; řádný a zdatný státník chce, aby i jeho vlastní země byla respektována a řádný a zdatný státník slouží svému lidu (latinské slovo minister znamená služebník).

Excelence, buďte odvážný a kontaktujte syrskou vládu, obnovte diplomatické vztahy a neprodleně zrušte všechny sankce proti syrskému lidu, protože nejsou ničím jiným než ekonomickým terorismem, nabídněte jménem belgického lidu velkoryse svoji pomoc a podporu.

Kdo totiž slouží zájmům cizích mocností, aby jiné národy uvrhnul do nejhlubší bídy, je teroristickým leaderem a není hoden toho nazývat se státníkem. Můžeme po Vás žádat, abyste se nestavěl na stranu vrahů, nýbrž na stranu nevinných obětí?

Právě to od Vás žádáme my, syrský lid a obrovské množství lidí dobré vůle v Belgii i jinde. Za to Vám budeme vděčni, zapíšete se do dějin a budete ctěn jako řádný státník.

Přijměte nejenom naše znepokojené volání, ale i náš uctivý pozdrav.

Otec Daniel Maes (z Postel-Mol)
V Deir Mar Yakub, Qâra, Sýrie, 11. března 2016 Z italského znění listu zveřejněného na blogu Ora pro Siria
přeložil Milan Glaser

18 komentářů :

 1. Všichni víme jak byl organizován Majdan, kým organizován, kým byl placen a co je cílem Majdanu. Dnes už víme, že Asád odmítl povolit plynovod z Kataru do Evropy, což bylo jeho legitimní rozhodnutí. Od druhé světové války víme kdo vraždí pod různými záminkami miliony lidí počínaje Koreou, Vietnamem, pak byl poštvaný Irák proti Iránu, následovaly války v Africe, opět Irák, Jugoslávie, a nyní jsou rozvrácené všechny státy od Maroka po Irán. Přitom, když člověk vidí na záběrech v televizi kolik měst v Sýrii bylo úplně zničeno což logicky se musí každý zeptat kolik munice muselo být do Sýrie dovezeno a další otázka je kdo tedy dodal tak ohromné množství zbraní, výbušnin, kdo vyškolil všechny ty hordy které nikly na území Sýrie? Kdo vyrábí nejvíc zbraní na světě, kdo provádí svržení legitimních vlád po celém světě?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kontrolní otázka:

   Co má ty idiote USA společného s plynovodem z Kataru do Evropy?

   Smazat
  2. Podívej se na mapu a studuj geopolitiku šapírova kapko na slipech z 11:22

   Smazat
  3. 11:48

   Takže místo konkrétní odpovědi blábol. To se dalo čekat.

   Smazat
  4. Mal na mysli zadržovanie RF, t.j. náhradu dodávky plynu z RF do Európy dodávkami z Kataru. Kapišto idiote.

   Smazat
 2. Kto ?
  Hviezdičkoprúžkovaný SATAN a jeho družina ! :(
  Akú v tom hrajú úlohu šesťcípohviezdový si len domýšľam ale nebudem nič tvrdiť.

  Ľubo

  OdpovědětSmazat
 3. ..milý otče, snad jednou prozřete a zjistíte že kam vkročí katolická církev, tam je peklo*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak jest.
   Současný papež také zpochybňuje tradiční rodinu a čt jde ještě dál. Převýchova je v dokumentu queer, který včera odvysílala čt2. Motto-mr.ejte všichni se všemi, na množství, pohlaví a barvu nehleďte: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10520528904-queer/

   Smazat
 4. Čím více lidí jim bude říkat pravdu do ksichtu, tím lépe. Myslím, že na Sýrii se zcela učebnicově a i pro natvrdlé ukazuje, kdo je agresor a kdo osvoboditel ctící mezinárodní právo. Mohou nenávidět Rusko jak chtějí, ale svou nenávist ničím smysluplným nezdůvodní, protože činy na obou stranách mluví jasně.

  OdpovědětSmazat
 5. Павол Словацкий17. března 2016 12:36

  Tak predovšetkým, prečítať by si to mali zastanci imigrantov, kresťania nemajú problém s utečencami pred vojnou, ale problém so lžou o dôvodoch migrácie, s klamstvom o farebných revolúciách a spôsobe riešenia ich dôsledkov, nepriznaní účelu týchto revolúcií, ...
  No a u bas (v SR), by si to malá prečítať naša pravica na čele s prezidentom Kiskom, ...)

  OdpovědětSmazat
 6. Každý takovýto text poslat vládám a do všech médií. Prozření nespadne z nebe, musíme mu notně pomoci.

  OdpovědětSmazat
 7. A tak je to všude, kde se konají barevné rvoluce. Někdo naprosto cizí připraví scénu a herce, vytvoří zápletku, poskytne tu správnou nápovědu a divadelní představení může začít.Jenže to není hra, při ní hynou miliony lidí. Takže co si přát - nechť zhynou všichni dramaturgové těchto smrtelných her nebo lépe, ať někdo rozehraje takové "divadlo" v jejich zemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chudáci lidé v USA, 50 milionů jích přežívá jenom díky potravinovým lístkům, když jdete po hlavním městě USA, jsou tam v parcích tisíce bezdomovců, kratovnové městečka, kde přespávají bezdomovci a několik bloků od Bílého domu se večer podává šlichta pro hladové, kterých jak Slováci říkají, je něúrekom. Po celých USA je bídy až zaplakat. Je to výsledek liberalismu, prostě té nejhorší formy kapitalismu, kterou svět zplodil. Jedno procento lidí v USA má majetky v bilionech dolarů a pořád jsou bohatší a bohatší. Ti ostatní jsou pořád chudší a chudší a všechno kupují na dluh, neboli na kreditní kartu, za kterou si lze koupit drahé auto, byt ale musí mít každý nějakou práci i když tato práce nestačí na placení dluhů které pořád rostou. A protože tento systém pořád potřebuje více a více zelených papírků s názvem dolary, které ničím nejsou kryté jedině snad atomovými bombami které USA má. To samozřejmě nemůže fungovat donekonečna. Vše se kompenzuje válkami které USA po celém světě vede. Afganistán, Irák, Sýrie, Lýbie. Jenom do rozvrácení Ukrajiny USA investovalo pět miliard natištěných papírků, což i oficiálně USA přiznaly.

   Smazat
  2. Mate pravdu.Ved Amerika musi niekde usetrit.Tych 700-1000 zakladni po celom svete,vojenske naklady do 900 miliard/Rusi okolo 96 miliard/ v Nemecku sa nachadza zakladna Ramschtein,vdaka ktorej zabijaju dronami rocne asi 3000 ludi po celom svete.Ma pravdu aj minister zahranicia Rakuska,Mame sucit s ludmi,ktori prichadzaju do Europy,ale to su ti silni,mladi,s peniazmi,ale zabudame,ze nasu pomoc potrebuju ti najchudobnejsi,chori,stari ludia,ktori nemohli,nevladali,opustit svoj domov.M

   Smazat
 8. Proto je také velice nutná celoevropská revoluce.Ve všech zemích,kde vlády kolaburují s USA a páchají zradu na vlastním národu.Jde o naše totální zničení.Beze zbraní to bohužel nepůjde.Takže Mor ho!

  OdpovědětSmazat
 9. Jenže to nechce jen sedět na zadku a vylévat si emoce. I když Pjakin tvrdí,že boj musí probíhat právě bojem u klávesnice. Jakkoliv ho uznávám, tak si myslím,že v tomto se mýlí. U klávesnice je to v pohodě,než nás odstřihnou. A na tom už se pracuje. Jsem pro zdravou míru. Část u klávesnice, část u voleb a část na náměstí...
  a co se týče hodnot, já zastávám názor,že normální člověk je zakotven ve společnosti asi takto: Rodina, Rod(všichni blízcí), Národ a Vlast.
  Až dlouho potom ti ostatní. Kdo to tak nemé,je dle mého názoru vlastizrádce. Rudolf.M.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.