Reklama

čtvrtek 24. března 2016

Turecko bude mít opět co vysvětlovat. Odhalené dokumenty teroristů dokazují svědectví o dodávkách ropy do Turecka

24. 3. 2016   Sputnik

Na webových stránkách televizního kanálu RT byly uveřejněny dokumenty IS (v Rusku zakázán) a výpovědi jeho zajatých teroristů o ropném odvětví islamistů a o exportu ropy do sousedního Turecka.

Natáčecí skupina RT, která pracovala na dokumentárním vyšetřování, se nacházela na služební cestě v syrském Kurdistánu od 27. února do 15. března ve městech Šaddádí, Rumilan, Kámišlí a Tell Abiad a natáčela film o tom, jak Islámský stát obchoduje s ropou a o jeho možných vztazích s Tureckem.

Natáčení se odehrávalo také v domech, které byly dříve okupované veliteli IS, kde byly nalezeny opuštěné dokumenty o těžbě a prodeji ropy, poznámky o trestech, věrouce a agitační literatura.


Z Turecka do Sýrie — teroristé

Dokumenty se dostaly do rukou Lidových obranných jednotek (YPG) při dobytí města Šaddadí na severu Sýrie, a pak byly předány zpravodajům RT, kteří navštívili tuto oblast. Kurdští domobranci zajali rovněž teroristy z Turecka, Saúdské Arábie a jiných zemí, kteří vyprávěli o stycích IS a Turecka.

Zajatý terorista tureckého původu například vyprávěl, že většina islamistů přijíždí do IS přes území Turecka. Ani turecké úřady, ani pohraničníci jim nečiní v tom žádné překážky.

„Kdy jsem přecházel přes hranici, bylo asi 10 hodin ráno. Nikdo nám v tom nebránil. Překročili jsme hranici bez překážek", řekl zajatý Turek. Podle jeho slov se na hranici nachází velké množství tureckých vojáků a důstojníků, ti ale nebrání proudu lidí, kteří se chtějí připojit k teroristům.

„Tento region je důležitý z hlediska vojenského. Při překročení hranice nám ale nikdo nepřekážel", říká zajatec.

Podle jeho názoru, dochází k tomu proto, že Turecko využívá IS ve vlastních zájmech. „Turecko a IS mají společného nepřítele — YPG (kurdské lidové obranné jednotky). Turecko se nechce do toho plést, chce se zbavit nepřítele cizíma rukama", soudí zajatý islamista.

Na potvrzení skutečnosti, že teroristé bez překážek procházejí tureckým územím, ukazují kurdští bojovníci novinářům svazky pasů lidí, a to jak mužů, tak i žen. Ve všech těchto pasech jsou záznamy o vstupu do Turecka.

Tyto doklady včetně občanských průkazů a cestovních pasů se dostaly do rukou domobranců YPG také po dobytí Šaddadí. Podle předpokladu kurdských bojovníků, majitelé těchto dokumentů, které museli po příjezdu do ISIL odevzdat, jsou nejspíše už mrtví.

Místo svého pasu dostává rekrut po příchodu do IS agitační literaturu. Novináři RT našli například v „kanceláři" teroristů knihu „Jak svádět ideální boj proti zločineckému Asadovu režimu". Je příznačné, že kniha byla vydána v tureckém Istanbulu (je tam dokonce tiráž), a nakladatelství má účet ve Facebooku.


Ze Sýrie do Turecka — ropa

Zajatý Turek-islamista řekl, že vytěženou ropu IS prodává do Turecka — přičemž v takových objemech, že to nemůže nevědět turecká vláda.

„Probíhá obchod s ropou, tím jsem si jistý… Kromě toho oni (Turci — red.) pomáhají IS s potravinami a dalšími nezbytnými výrobky. Na IS se vztahuje embargo, nemají jak dostat potraviny. Dále jim pomáhají s penězi, zbraněmi, náboji. Takovouto pomocí. A to vše se dělá otevřeně," ujišťuje turecký ozbrojenec.

O tom, že ropa je na území Islámského státu těžena v průmyslovém měřítku a profesionálně, svědčí trofejní dokumenty. Mezi nimi jsou listiny na formulářích „Oddělení ropy a plynu ministerstva přírodních zdrojů Islámského státu" o ropě odvezené v lednu 2016 řidiči cisteren.

Pokud máme věřit těmto dokumentům, řidiči kupovali ropu u IS za cenu od 12 do 26 dolarů za barel. Odvoz probíhal z ropných polí Kabiba, Režura, Makchul a Al-Chejr. Například jen 23. ledna bylo z ropného pole Kabiba odvezeno 383 barelů za cenu $13/barel — celkem 4979 dolarů.

Dalším je dokument o přijetí do práce do jednotky „Oddělení ropy a plynu IS", která se nachází v oblasti Al-Baraku, dvou nových inženýrů. Dokument dostatečně podrobně a kompetentně rozepisuje povinnosti nováčků — oprava těžebního vybavení, včetně toho, které je poškozené od leteckých úderů, pokládání nových ropovodů. Celkem bylo v tomto oblastním oddělení 17 zaměstnanců, včetně 5 vedoucích a několika pracovníků.

Na televizním kanálu RT informovali, že z výsledků vyšetřování jejich žurnalistů dávají dohromady dokumentární film. Bude hotový za měsíc.

Dokument s dodacími listy o prodeji neočištěné ropy v barelech z vrtu 215, pole Kabiba. Cena 13 dolarů za barel, vytěženo 383 barelů, celkem 4979.00 dolarů. 23. ledna 2016.

Knížka pod titulkem „Jak svádět ideální boj proti zločineckému Asadovu režimu“ a páska sebevražedného teroristy.

Knížka byla otištěna v Istanbulu a nalezena v nemocnici v Šaddadí, kterou bojovníci IS udržovali dokonce i poté, co bylo osvobozeno celé město.

Dokument s dodacími listy na prodej neočištěné ropy v tunách z vrtu Rižura. Cena $70/tuna, celkově 19,18 tuny, celkem $1342.60. 23. leden 2016.

Dokumenty s dodacími listy na prodej neočištěné ropy nalezené na podlaze bytu jednoho z velitelů IS.


8 komentářů :

 1. Obávám se, že Turecko, ani Erdogan nic vysvětlovat nebude. Turecko je tak velké, na tak strategicky důležitém místě a pro Evropu i NATO tak důležité, že si dnes může mlčet, aniž by tím vyvolalo sebemenší znepokojení. Zřejmě ani rezoluce RB OSN, která by jej k něčemu nutila s ním nepohne. Nehledě na to, že takováto rezoluce je předem odsouzena k nepřijetí.

  Zde zveřejněné dokumenty v zásadě jen dokládají známý fakt, že ISIL m.j. žije z prodeje ropy Turecku, nebo minimálně Turecko umožňuje její transfer přes své území. Jestliže ISIL těží z jednoho vrtu (věže) tolik, co se uvádí ve zprávě, tak jsou to skutečně žebráci a na svůj boj proti ASADOVI by měli najít další zdroje a sponzory. S takovou těžbou se, ZAPLAŤ BŮH, válka fakt vyhrát nedá!!

  Mír a námi a všem krásné prožití Velikonoc!
  Ferro

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak . Turek nic vysvětlovat nebude . Vysvětlovat by měla šílená Makrela se svými poskoky cože to provedli za hovadiny . Že by to někdy vysvětlovali v Haagu ? Tomu moc nevěřím .

   Smazat
 2. A tenhle Tureckej ksindl je v NATO,teď se žene do EU a chce bezvízový styk.A my ,respektive náš připosranej Sobotka ,ho ještě podporujeme.Sobotka jedná proti zájmům vlastního národa.

  OdpovědětSmazat
 3. Je tu jediný recept: transformovat EU co nejdříve na osmanskou říši, Receipta (Erdogana) dosadit do čela jako sultána celé EU, no a paní Merkelovou za jeho tajemnici (má na to praxi z doby Helmuta Khola).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíte toho Helmuta Kohla,co se ve skutečnosti jmenuje Henach Khon ?

   Smazat
 4. Sobotka poveze do Turecka 800 milionů Kč, a co za ně přiveze? Ropu? ne utečence a islámisty, v poměru 2 : 1, takto to dostal nařízeno od USA

  OdpovědětSmazat
 5. Neočištěná ropa, tím určitě myslíte tzv. surovou ropu, anglicky crude oil, že?

  OdpovědětSmazat
 6. A on jako někdo to vysvětlení po nich bude chtít ? A kdo asi ? Jo, to kdyby ta ukradená ropa šla do Ruska, tak to by bylo soustečko...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.