Reklama

.

.

sobota 12. března 2016

Turecko cítí strach EU a chce 6,6 mld dolarů

Finian Cunnigham
12.3.2016    Zvědavec

Když vláda v Ankaře provedla o víkendu brutální razii na média a pak zaznamenala minimální protesty Západu, prezident Erdogan věděl, že má navrch – pro využití uprchlické krize.

Zdá se více než podivným, že pouhé tři dny před schůzkou na vysoké úrovni mezi vůdci Evropské unie a Turecka ohledně uprchlické krize provedly úřady Ankary drzý útok na demokratická práva.

Násilné policejní obsazení největších tureckých opozičních novin Zaman a jejich okamžitý přechod na pro-vládní notu představuje nejdrzejší autoritářský krok, který doposud strana AK prezidenta Recepa Tayyip Erdogana učinila.

Turečtí opoziční politici tento totální frontový útok na nezávislá média odsoudili jako Erdoganův státní puč.

Ale západní reakce na drakonickou ukázku státní moci byla mlčenlivější, než když předtím. O konfiskaci deníku Zaman západní média prakticky neinformovala. Jak Washington, tak EU pouze vydaly povrchní prohlášení „o znepokojení“ a vyzvaly Ankaru, aby respektovala „svobodu projevu“ a „základní evropské hodnoty“.

V posledních měsících Erdogan zavíral novináře a uzavíral kritická média. Za jeho stále více autokratické vlády pronásledovaly úřady Ankary tisíce občanů, kteří „urazili“ prezidenta v sociálních médiích.

Ještě vážnější je, že Erdogan nařídil krvavé potlačení etnických Kurdů na jihovýchodě země, kdy se objevily znepokojivé zprávy o masovém vraždění tureckými jednotkami. Turecká armáda také několik týdnů přes hranici ostřeluje kurdské pozice v Sýrii.
Erdogan:  "Jsem na vás pyšný, milá dvojčátka!"

Není to o tom, že by si vůdci EU Erdoganova darebáckého chování nevšimli. Zpráva EU vydaná v listopadu poukázala na rostoucí potlačování lidských práv. Ale Erdogan ve svém autokratickém usurpování moci přesto pokračoval. Axtotální útok na opoziční zpravodajská média o víkendu je doposud jeho nejkřiklavějším krokem. Načasování naznačuje, že šlo o test rozhodnosti EU.

Jinými slovy, Erdogan podle mlčení Západu a prázdných frází věděl, že jeho represivní zásah nebude mít žádné dozvuky. A proč? Protože, jak si je Erdogan příliš dobře vědom, EU je na kolenou a snaží se získat spolupráci, aby ukončila uprchlickou krizi útočící na samotné její základy. To znamenalo, že může poslat svého premiéra Ahmeta Davutoglu do Bruselu, aby tam posbíral obrovské ústupky.

Významné je, že na poslední chvíli před zahájením summitu v Bruselu v pondělí turecký premiér Davutoglu přišel „s jistými novými nápady“. Jedním z nových „nápadů“ bylo, že Ankara již nepožaduje 3,3 mld dolarů pomoci EU, jak činila po předešlé čtyři měsíce. Ankara nyní požaduje dvojnásobek.

Davutoglu naznačil, že má navrch, když dorazil do Bruselu a řekl: „Celá budoucnost Evropy je na stole.“ A také dal vědět, že Turecko mluví nejen o uprchlících, a dodal, že Ankara očekává „novou éru vztahů Turecka a EU“.

Závěrem vyjednávání v Bruselu tento týden je, že Turecko dostane 100% navýšení slíbené finanční pomoci od Evropské unie – 6,6 mld dolarů – údajně na ubytování syrských uprchlíků na svém území.

Ankara také vyždímala od eurolandu slib, že jejích 75 milionů občanů bude moct od letošního června cestovat bez víz; a možná největší kořistí ze všech bylo, že Turecko vyrazilo z Bruselu závazek urychlit dlouho odkládaný přístup Turecka k unii.

Zpráva Financial Times poukázala na delikátní rovnováhu: „Vůdci EU budou kolem útoku Turecka na média chodit po špičkách“ a dodává se tam: „Vůdci se budou vyhýbat napadání dohody o migraci s Ankarou“.

Teoreticky byla EU ušetřena katastrofického scénáře, kdy by tisíce uprchlíků přicházely denně z Turecka do Řecka a odtud dále. Nekontrolovaná migrace v posledním roce ohrožovala samotnou existenci 28 členné EU, kdy se členské státy veřejně hašteřily kvůli uzavření hranic a nespravedlivé zátěži.

Zdá se, že výměnou Ankara poskytuje svoji spolupráci na systematickém navracení všech uprchlíků, kteří jsou nyní v Řecku – asi 30,000 lidí – zpět do Turecka. Někdy v neurčitém budoucnu se EU zavázala vzít zpět syrské uprchlíky ve stejném počtu v rámci zdánlivě řádného procesu žádání o azyl. Nicméně se teprve uvidí, jestli tak komplexní dohoda o braní uprchlíků zpět do EU může fungovat v praxi. Neboť mimo jiné bude mít EU stále obrovské problémy se svými členskými státy, které odmítají přijmout kvóty u uprchlíků.

Nicméně za jisté lze považovat násilné „odesílání“ – jak řekl prezident Evropské rady Donald Tusk – uprchlíků z Řecka zpět do Turecka. „Dny nespořádaného přistěhovalectví do Evropy skončily,“ řekl Tusk s jistou úlevou v hlase po summitu v Bruselu.

Tohoto pochmurného úkolu převozu sužovaných rodin zpět se ujme vojenská aliance NATO. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg potvrdil, že aliance navyšuje svoji námořní přítomnost v Egejském moři, aby tam zachycovala lodě s uprchlíky.

Dohoda má proto příchuť nouzového opatření, kde jsou údajně ušlechtilé principy EU házeny přes palubu.

Vůdci EU se stále zoufaleji snažili zastavit příliv migrantů a toto je výsledek. Německá kancléřka Angela Merkel byla pod obzvláštním tlakem, aby zarazila lidskou tsunami, která přišla po její politice „otevřených dveří“.

Cesta uprchlíků do Evropy byla tak zablokována touto poslední dohodou EU a Turecka, ačkoliv toto drastické opatření má závažné etické a právní dopady. Podle práva EU mají všichni uprchlíci právo žádat o azyl. To již zaručeno není, ale zaručeným je, že jakákoliv loď s uprchlíky zachycená v Egejském moři bude násilně vrácena zpět do Turecka válečnými loděmi NATO. To je signál eskalace hrubé síly kvůli humanitárním právům. (Nebo spíš vhodná záminka, jak navýšit vojenskou přítomnost NATO u syrských břehů pro potenciální střet s Ruskem – p.p.)

Ironie toho všeho je hořká. Ještě minulý týden vůdci NATO obviňovali Rusko z „používání syrských uprchlíků jako zbraně“ pro údajné politické cíle mající podkopat Evropskou unii. Toto komické tvrzení nestojí za bližší rozebírání.

Mnohem blíže realitě však je, že členský stát NATO, Turecko, je tou stranou, která z uprchlíků udělala zbraň. Erdoganův stát hrál prominentní roli ve vyvolání již pět let trvající války v Sýrii, aby změnil režim v Damašku. Tato válka hrozí, že se potáhne ještě déle, vzhledem k roli Turecka v ilegálním dodávání zbraní a hrdlořezů do Sýrie. To je pozadí toho, proč téměř tři miliony syrských uprchlíků skončily v Turecku a proč Evropa zažila destabilizující příliv přistěhovalců.

Jak řekl nedávno syrský prezident Bashar Assad, evropská uprchlická krize by byla rychle vyřešena, kdyby byla tajná válka proti jeho zemi zastavena. Toho lze dosáhnout, pokud by evropské mocnosti zarazily Turecku a Saúdské Arábii posílat zbraně a žoldáky do Sýrie. Ale místo toho monarchové EU dávají Erdoganovu režimu 6,6 mld dolarů, zatímco ten zároveň likviduje lidská práva; a tím zajišťují, že celý problém je odložen a bude mít mnohem větší následky.


Smelling EU Fear, Turkey Moves in for $6.6bn Kill vyšel 8. března 2016 na ICH. Překlad v ceně 446 Kč Zvědavec.

21 komentářů :

 1. Oligarchové se lámou k penězům všemi prostředky, které jim ještě svět nezarazil.

  Člověk je v tomto stadiu kapitalismu až na místě posledním

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Turecko je součástí problému imigrantů a v žádném případě nejsou řešením. Jejich "spanilé jízdy" do okolních zemí s vražděním Kurdů, likvidace opozice doma se neslučuje s členstvím v EU a NATO. Postoj Těchto institucí k Turecku je rovněž v rozporu s jejich vlastní prezentací jako zastánců svobody, demokracie a lidských práv. Stejně pokrytecká a účelová je i podpora feudálních Saudů.

   Vymazat
  2. Turecká vláda se jasně ukázala jako vyděračská,hanebně vyděračská.Navíc jejich stylem je jakási až obroda fašizmu s Erdoganem v čele.A tihle sprominutím lumpové a darebáci se cpou do EU.Inu vrána k vráně sedá,rovný rovného hledá.Aspoň víme,v čem jsme a do jakého bordelu jsme vlezli.

   Vymazat
  3. Anonym 10:30-Nemáte pravdu.Chování Turecka
   se naprosto slučuje s členstvím v NATO a i
   EU.NATO je teroristická organizace.EU zase
   je čtvrtá říše německých arogantních,hlou-
   pých a vládychtivých šmejdů.Prezentace těch
   zastánců svobody,demokracie a lidských práv
   platí pouze na papíře.Skutečnost je jiná.
   Petr Majevský

   Vymazat
 2. Někdo tu srandu musí zaplatit. Turek má ztráty na dodávkách ropy, úbytek turistů z Ruska, ztráta z neuskutečněných obchodů s Ruskem apd. Takže to zaplatí Evropa pod rouškou emigrantů. Ve finále jsme všichni blbečci.

  OdpovědětVymazat
 3. Jestli EU na tu "výměnu" nelegálních běženců za legální přistoupí, tak ti, co o na to přistoupí, jsou totální blbci. Protože Turecko jim tímto zůpsobem vyexpeduje všechny uprchlíky.
  Zjednodušený příklad turecké nabídky
  Turci se vytvoří tisícihlavé stádo nelegálů, které pošle do Řecka. Řecko jim je vrátí ( pokud možno i s čluny, aby se šetřily náklady),ALE!!! místo toho dostane EU 1000 "legálních". Kdyby tato výměna byla dostatečně pružná, tak by se mohli otočit i 3x za den. Takže výsledkem bude, že za den bude EU " obohacena o 3000 migrantů.
  Samozřejmě, že se najdou tací, které nebude možno vydávat za Syřany, ti se nechají nakonec, až Turecko dostane od EU volný pohyb osob, protože ti dostanou turecké pasy a zcela volně vyrazí do vysněné Evropy.
  A to vše za peníze EU.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak dost! Už mám akci Turek výměna vetřelců opravdu dost. Jak je možný, že se najdou tolik tupé palice, které hodlají spolupracovat s Turky? Kam jsme to dospěli? Naloďte to všechno do trajektů a odvoz rovnou do Sýrie, a nemusí se nikdo tureckýho psa ptát. A bezvízový styk? No to se mi zdá. Turecko vraždí Kurdy, krade Sýrii ropu, podporuje Daesh, aa ta svině Nůlandová se přijede podívat na dílo svý zkázy, jak lidi bydlej ve stanech v blátě. Chce to všechno správně pojmenovat a trochu se vyprofilovat proti USA, zemím na tzv. západě a našemu blbovi Sobotkovi.

  OdpovědětVymazat
 5. Sobotka musí do klepet a bručet, ten hajzl si usmyslel, že nám sem nastěhuje tisíce emigrantů. Pryč s touto vládou.

  OdpovědětVymazat
 6. Musíme volit Úsvit+blok proti islámu nebo Okamuru,ty jsou záruka uzavření hranic a že nemají skoro žádný program? Churchill měl jeden bod programu zastavit němce a pak se uvidí.Jestli bude národ do krajů volit parlamentní strany+zelený tak jsme v prdeli.Je to ve vašich nohách(nebyt líní a dojít k urně)a ve vašich hlavách hlavně u levicových voličů kteří si myslí že je prokorporátní strany KSČM a ČSSD kteří pohrdají slovem dělník a práce,spasí!?To platí též pro voliče parlamentních středových a pravicových stran které jsou prokorporátní podporu a na podporu živnostníků serou.Lidi rozum o hrsti a nevolit žádnou parlamentní stranu a ani zelený.

  OdpovědětVymazat
 7. přivandrovalci mají krycí jméno ,,čápi". A hnízdo je již připravené !.....

  OdpovědětVymazat
 8. Líp si to vymyslet nemohli, satanské číslo.
  Sobotka se domlouvá s makrelou o vybudování trasy do Německa. Ono je to spíš Z NĚMECKA pro ty slimáky, kterých se budou chtít zbavit. Kvoty by neprošli, tak zvolili tuto fintu. Ovce budou žít v klidu, že se nic neděje do doby než se ráno probudí s uříznutou hlavou.

  OdpovědětVymazat
 9. Celej ten Bruselskej aparat na cele s Makrelou mi pripomina rakovinovej nador! Cela unie je tim prolezla,nahazelo to metastazy vsude kam se clovek podiva...
  Existujou jen dva moznosti:apatie a cekani na smrt anebo razantni chirurgickej zasah! Resekovat,najit metastazy odstranit a radikalni terapie kauterizaci. Pak vychytat vsechny bunky ze kterejch by tenhle nador mohl zacit bujet znova a nekompromisne odstranovat.Na delsi dobu ,ale nadeje tu je ze se to povede!
  A zacit cim driv-tim lip! Nejradsi hned!!!

  OdpovědětVymazat
 10. Když někomu dám 3 nebo 6 mld.EUR, tak na to asi musí být nějaká smlouva. Tomuto závazku EU by měl odpovídat detailně specifikovaný závazek Turecka, co s těmi penězi udělá. Plátce musí mít právo kontroly. V případě porušení závazků musí následovat nějaké sankce. Daňoví poplatníci, včetně našich, kteří se na tu sumu budou v EU skládat ale nevědí, zda taková smlouva se připravuje a zda v ní bude to co je zapotřebí.

  OdpovědětVymazat
 11. Hlavně odstavit Sobotku z veškerého vyjednávání za naší vlast! je to vlastizrádce a jen nám škdí.

  OdpovědětVymazat
 12. Sankce by se měli na Turecko uvalit za NEhlídání hranic a pouštění ilegálů do Evropy a ne jim dávat balíky peněz a za nic, protože ilegály nám vnutí stejně! Na Rusko sankce byly vyhlášení skoro ze dne na den, tady na ty šmejdy nic!

  OdpovědětVymazat
 13. Slabošský stát (nebo spolek států) který si neumí zabezpečit a ochránit svoje hranice a obyvatele bude potrestán minimálně tím, že bude platit výpalné vyděračům - turkům. Zbabělí politici tupě odkývají německo tureckou dohodu a doufají, že to tím skončí. Neskončí, bude to jen začátek něčeho strašného.

  OdpovědětVymazat
 14. Neměl by někdo napsat paní Merklové, že uprchlíci pocházejí ze Sýrie a tudíž peníze by měli být poslány do Damašku, mají-li splnit svůj účel? Ztráta logiky by snad neměla být nevratná. Máme sice svobodu o ničem nerozhodovat, ale poradit snad ještě můžeme, ne? Dostane-li eura Turecko nebude to mít Evropa lehké.

  OdpovědětVymazat
 15. Mohammedův meč a Korán jsou nejosudovějšími nepřáteli civilizace, svobody a pravdy, které svět kdy znal.

  http://www.kclogos.cz/wp-content/uploads/2015/11/Co-je-to-islám-a-jeho-historie.pdf

  OdpovědětVymazat
 16. Pokud chceme pochopit, co se vlastně děje, potřebujeme pochopit lidi, kteří vyznávají islám. Islám není mírumilovné náboženství, jak se nám snaží tvrdit pomatení sluníčkáři. Islám není jiná cesta k Bohu, jak se nám snaží namluvit satan v kněžském rouchu Halík. Islám je náboženství, kde zabití nevěřícího, znásilnění nevěřící ženy, okradení nevěřícího či způsobení škody nevěřícímu není hřích, ale dobrý skutek, kterým se muslim údajně dostává do jejich nebe. V poslední době jezdí po Česku vysokoškolsky vzdělaný Iráčan Salman Hasan. Je to muslim, který se díky zázračnému uzdravení obrátil na křesťanskou víru. Dnes vypráví nejen o svém životě a o svém zázračném uzdravení, ale hlavně o tom, k čemu jsou muslimové učeni od mládí a jakým způsobem oni uvažují. Myslím si, že ten, kdo si jeho přednášku poslechne, pochopí všechno to, co se v souvislosti s muslimskou invazí odehrává. Je škoda, že si tohoto člověka nemohou poslechnout diváci tzv. veřejnoprávních médií. Myslím si, že by se každému rozjasnilo.

  Video přednášky:
  https://www.youtube.com/watch?v=S5qS-jvUQQw Doprovodný

  text:
  http://www.kclogos.cz/wp-content/uploads/2015/11/Co-je-to-islám-a-jeho-historie.pdf

  OdpovědětVymazat
 17. Bohuš Sobotka: "Právě jsem se vrátil z Bruselu a s radostí vám oznamuji, že turecký prezident naši bezpodmínečnou kapitulaci přijal!"

  Obrázek:
  http://pravyprostor.cz/jak-se-bavi-internet-zlaty-verkovy-zivot/

  OdpovědětVymazat
 18. Z redakce zábavné a operetní.Do Německa se dostávájí hlavně Turci .A odvezené české samopalíčky vzor 58 plus několik milionů nábojů,Budou v konečném efektu použity zrovna na slovany.

  OdpovědětVymazat