Reklama

.

.

čtvrtek 10. března 2016

Turecký básník se Rusku ve verších omluvil za sestřelený letoun Su-24. Turečtí studenti jej podpořili

11. 3. 2016    zdroj a zdroj
Turecký básník Hüseyin Haydar se prostřednictvím poezie Rusům omluvil za letadlo Su-24, které sestřelily letecké síly jeho země, a za úmrtí pilota. Informovala o tom agentura TASS.
Haydar báseň nazval "Omluva velkému ruskému národu". "Před našima očima byla zpřetrhána bratrská pouta", napsal.

Haydar vyjmenoval řadu jemu blízkých umělců a představitelů Ruska, které žádá o odpuštění, včetně básníka Vladimíra Majakovského, spisovatele Maxima Gorkého, prvního kosmonauta na Zemi Jurije Gagarina a také hrdiny, kteří zvítězili nad fašismem.

Báseň končí veršem: "Klesám na kolena a žádám o odpuštění mámu Olega Peškova".

Hüseyin Haydar je známý turecký básník, laureát národních cen, jeho díla jsou publikována v literárních časopisech. Narodil se v roce 1956, v roce 1973 zvítězil v soutěži básníků, organizované ministerstvem školství. Básníkovy verše jsou přeloženy do mnoha jazyků. 

Haydar recituje

Turečtí studenti Hüseyina Haydara podpořili; natočili klip, v němž recitují jeho báseň, a vystavili jej v internetu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. Všude tak, kam USA prodají své stihačky musí se zavázat, že oznámí USA jakoukoliv bojovou akci s těmito strojí a to předem než bude podniknutá. Jinými slovy, USA přesně věděly, že Turecká stíhačka sestřelí Ruské letadlo. Že Ruské letadlo nepodnikalo žádnou bojovou akci proti Turecku bylo zcela jasné. Již několikrát se USA pokusily vyprovokovat Rusko k vojenským akcí. Dokonce mluvčí bílého domu sdělila, že agrese Ruska spočívá v tom, že se nenechá vyprovokovat k vojenským akcí. A provokací ze strany USA bylo víc než dost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kde jsi na to prisel, komunisticky blbecku ?

   Vymazat
  2. Pro 4:11 Mám stejný názor jako 0:24 a nejsem komunista. Co mi na to
   řekneš anonyme 4:11?

   Vymazat
  3. Pro 4:11 - velkej pablb je v tobě, nic víc - nezažil jsem komunismus a mám stejný názor jako 0:24 a hlavně, ty pako, je nás mladých víc, těch co si myslí, že USA je špína této Země (planeta, rozumíš Kalousku)

   Vymazat
  4. istěěéé a turečtí vojáci vystřelili oslavnou salvu do Sýrie a na Kurdy

   Vymazat
  5. 0:24 a to jsi na to přišel jak ? dej link nebo si nevymýšlej.

   Vymazat
 2. JJ (Jumping Joe) loser Pepek iPhone Vyskoč nastoupil na směnu. IGNOROVAT!

  OdpovědětVymazat
 3. Víme že normální lidé nejsou šmejdi jako jejich hádě prezidentské Erdogán ! Měli by se pokusit hodně rychle ho strhnout než-li cely národ zažene do záhuby !!!

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím si , že tito studenti už nedostudují a básník dobásní .Tak to prostě v "demokracii" chodí . Zvláště v té Osmanské .

  OdpovědětVymazat
 5. Erdogan je zločinec, který si omotá Evropu kolem prstu. V Evropě není politik, který by byl schopen se mu postavit...

  OdpovědětVymazat
 6. Jak je VŠE RELATIVNÍ.
  S odstupem a odhledem od konkrétních životních a sociálních reálií a problémů Turecka hodnotíme omluvu básní Rusku a Rusům za smrt mjr. Peškova jako realistickou a mravnou reakci. Minimálně však jako soucit s pozůstalými a snahu o omluvu neomluvitelného. Autor Hüseyin Haydar se nám jeví jako člověk s vyšším mravním kodexem, který i přes hrozící represi dokázal uvnitř Turecka pozvednout hlas a intelekt proti barbarskému činu.

  Vidí to tak i Turci??
  Logicky nevidí, vidět nemohou a ani nesmí! Nejen z důvodu kvalitní propagandy stávajícího režimu, nebo tvrdých policejních opatření proti kverulantům a nepřátelům. Důvod je jinde! Spočívá v tom, že Turci hodnotí svou situace z pohledu uvnitř Turecka s detailní znalostí problematiky, charakteru, potřeb, tužeb a cílů směřování svého národa bez objektivizujícího nadhledu, kterého se dopouštíme my venkovní pozorovatelé. Uvedu příklad.

  My tušíme, že boj kurdského národa za sebeurčení a vlastní státnost je bojem spravedlivým, stejně jako ruskojazyčného obyvatelstva Krymu za jeho vtělení do RF. Na druhou stranu nejsme schopni pochopit a přijmout tytéž emancipační snahy Němců před 80ti lety, které naši dědové řešili poválečným exodem mimo jejich rodné hroudy, nebo vznik samostatného Kosova. V těchto případech jsme velmi kategoricky proti. Benevolentnost v případě Kurdů a Rusů se najednou kamsi vypařila a úporně hájíme neobhajitelné.
  Proč?? Protože se nacházíme uvnitř systému, kde je problém řešen.Mmáme k němu vytvořen nějaký vztah a proto nám chybí státnický nadhled. Způsob řešení se bytostně dotýká našich zájmů, preferencí i národní hrdosti!!

  Stejně tak přízemně a nacionálně pragmaticky budou hodnotit Turci báseň i jejího autora. O to přísněji, že země se z důvodu vojenské situace v regionu a ohrožení ekonomických a politických zájmů těsně semkla kolem svého vůdce Erdogana a každé vybočení z řady je nutno řešit exemplárně. Stále platí, že "košile bližší kabátu", "z cizího krev neteče" a Hegelovo "fakta neexistují, existují jen jejich výklady".
  Každý stát a národ si hájí a brání to svoje a vše co národní jednotu (zvláště ve vypjatých chvílých) tříští a oslabuje je bez milosti trestáno.

  Takto vznikají národní hrdinové stejně jako národní zrádci a mučeníci. Všichni jsou to hrdí a nepoddajní lidé s jasně definovanými postoji a názory, kteří by si v nekonfliktních dobách spolu velmi dobře rozuměli (silné a výrazné osobnosti). V paměti národa uvízli díky vyhraněnému vystoupení za prosazení (obhajobu) konkrétních názorů. Hrdiny či zrádce z nich udělala až propaganda doby, ve které byli hodnoceni. S jistou nadsázkou lze říci, že pravidelně jsou včerejší hrdinové dnešními zrádci, aby jim pozítří mohl být tesán pomník, který bude za týden stržen. Z vrahů skupiny bratří Mašínů jsou celebrity, z hrdinných britských pilotů dlouholetí vězni aby dnes mohli být generálové ve výslužbě, bývalí hrdinové soc. práce a olimpijští vítězové jsou bezdomovci atd. Prostě svět je kulatej a kdo se v tom má vyznat potřebuje věšteckou kouli. V každém případě ten, kdo se odváží říci svůj názor jasně a nahlas jde s kůží na trh. A dobře mu tak! Kdyby hubu držel, nic se mu nestalo!! (Jak se praví v Čechách).

  Tak a teď mne ukamenujte, že jsem se dopustil kontroverzního názoru.

  Mír s vámi!
  Ferro

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý Ferro,
   hezky se to dumá po zmíněných osmdesáti letech, ale ............................
   Kdybyste tu zažil ty emancipační snahy podložené nadřazenou arijskou rasou, možná .....................

   Vymazat
 7. Všade jsou dobří a zlí lidé . V roce 2004 jsem byl v Řecku . Turci prováděly provokativní lety na Řecko . Pokaždé museli startovat Řecké stíhačky z Larisy , aby je vytlačili . Takový je Turecký národ . Určitě tam budou hodní lidé , ale těm koluje kapka krve slovanských otroků a janičářu .

  OdpovědětVymazat
 8. Lítlo Súčko, vyšla rána
  dárek pana Erdogana.
  Však jednou u pekla bran
  bude stát pan Erdogan.

  OdpovědětVymazat