Reklama

středa 16. března 2016

Vyvraždění vesnice My Lai příslušníky americké armádymy lai
Přemysl Votava
16. 3. 2016   Vaše věc
 
Pro jiné válečné události zapomínáme na ty hrůzy minulé. Před 48 lety - 16. března 1968 - se vesnice My Lai stala vietnamskými Lidicemi. Vyvraždění obyvatel této vietnamské vesnice americkou armádou i dnes budí hrůzu. Po 48 letech si připomínáme masovou vraždu více než 500 vietnamských civilistů, převážně žen a dětí, kterou spáchali vojáci 23. pěší divize U.S. Army.

Některé oběti byly před smrtí dokonce mučeny, znásilněny, zohaveny. Zavražděno bylo i 170 dětí! Šlo o největší zločin americké armády za války ve Vietnamu.

Je snahou USA na tato zvěrstva americké armády zapomenout. Je přitom zcela zřejmé, že tento masakr ve Vietnamu nebyl ojedinělým. Přesto za tento zločin byl, jako jediný, odsouzen poručík William Calley. Původní rozsudek zněl doživotí. Ve vězení však poručík Calley pobyl jen 4 měsíce. Po rozsudku byl prezidentem USA omilostněn. Přesto mu trvalo 40 let, než se omluvil obětem tohoto zvěrstva.

Tragédie obyvatel vesničky My Lai způsobila, že tento masakr díky médiím probudil americkou veřejnost. Stovky válečných fotografií obletěly svět a staly se svědomím lidstva. Na základě jednání v Paříži byla vietnamská válka ukončena v roce 1975. Vietnam byl sjednocen. Vesnice My Lai se stala symbolem vietnamské války, zároveň symbolem, na který chtějí Američané zapomenout. Na tyto válečné zločiny však zapomenout nesmíme.

32 komentářů :

 1. Rusové a Srbové tomu říkají začistky. Technika spočívá v oddělení bojeschopných mužů od žen, dětí a starců a jejich odvádění stranou. Na Ukrajině tomu říkají ATO. Občas se to zvrhne a skončí to vystřílením celé vesnice jako v horských oblastech Afghánistánu, Kavkazu nebo Bosny a Kosova.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak tomu říkají bosenští muslimové, chorvatští ustašové, kosovská UČK nebo např. indonézští vojáci na Timoru? Ostatně píšete nepodložené blbiny. Jmenujte jednu vesnici na Kosovu nebo v Bosně, kterou toto postihlo. A prosím jmenovitě a datum, kdy se to stalo. Jsme moc zvědav, odkud tu 'informaci' budete dolovat. Marek

   Smazat
  2. Žádný americký čípek - jakým je např. anonym 22:38 - nemůže svými blbými žvásty a demagogiemi smýt vinu z americké administrativy a armády za zločiny spáchané ve Vietnamu!!!

   Smazat
  3. Jednu takovou začistku natočenou pro propagační účely srbské státní televize nalezenete hned na úvod filmu Ukradené Kosovo. A jak tomu říkají kleronáckové, třeba četnici a ustašovci se budete muset obrátit na zdejší Mihajlovičovo, Dujičovo a Šešeljovo bratry.

   Smazat
  4. Lžete, anonyme 22:56. Ukradené Kosovo jako film neexistuje. Byl natočen dokument Uloupené Kosovo a v něm nic takového není. Marná snaha pošpinit Srby. Chtěl jsme po anonymovi 22:38 aby konkretizoval své výmysly, aby jmenoval jednu obec na Kosovu či v Bosně, kterou postihlo něco podobného, o čem píše. Zatím se neozval, asi proto, že to cucá z palce u nohy. Stále čekám. Marek

   Smazat
  5. Od něj se ničeho podobného nedočkáte. Je to jen americké lejno, smrdící na českém internetu. Je odporné, jak může stvoření, které si říká člověk, omlouvat a zlehčovat takový zločin, jako byl spáchán v Lidicích nebo v Mi Lai. Anonym 22:38 si nezaslouží nic jiného, než opovržení a pohrdání.

   Smazat
  6. 23:10 Jistě mluvíte o svém guru, který takto obhajuje účinnost začistek civilního obyvatelstva při boji proti separatismu.

   Václav Dvořák9. ledna 2015 20:47
   To co natočil kameraman srbské veřejnoprávní televize RTS během léta 1998 na Kosovu je běžná rutinní operace, kdy se odděluje civilní obyvatelstvo od svého zázemí a snižuje se tak možnost podpory guerille. Tuhle praxi dělali Američané ve Vietnamu (viz "strategické vesnice"), dělali to Britové v Keni a v dalších afrických zemích, Holanďané v Indonésii. Když vyčišťovací operace armády a policie skončí, civilisté jsou vraceni domů. Je to dočasné opatření a kdyby došlo k nějakým násilnostem, tak by viníci sáli před soudem.

   Smazat
  7. Dobře překrucujete. To přece nemá s vyvražděním Mi Lai nic společného. Tak co to sem taháte, americký čípku?? Marek

   Smazat
  8. No je vidět, že na to máte pajšl, i po zhlédnutí obrázku nahoře dál propagovat začistky.

   Smazat
  9. Pro 23:23 - Vaše logika je dost pochabá. Propaguje tu ty vaše 'začistky' někdo jiný, než vy sám?

   Smazat
  10. Začistky, ach ano, obhajuje je váš guru Václav Dvořák i přesto, že jsou mu známy důsledky takového nakládání s civilisty. Nečetl jste? A souvislost tady samozřejmě také je, stejně jako Američané neměli co pohledávat ve Vietnamu, tak Rusové neměli co pohledávat v Afghánistánu, atd. Americké válečné zločiny z období zadržování komunismu jsou poměrně známá věc, jenom o těch sovětských a čínských hrůzách se na jednostranně zaměřených webech mlčí.

   Smazat
  11. Tak zaprvé - sami sověti (Gorbačov) a pak i Rusové (Jelcin,Putin) se veřejně distancovali od zločinů minulosti a omluvili se za ně. Američané nikoli.
   Za druhé: Sověti (ne Rusové) sice v Afghánistánu neměli co dělat, ale co tam dnes dělají Američané a jejich nohsledi? Slušel jste, že by sověti v afghánistánu opakovaně vybombardovali nemocnici Lékařů bez hranic? Doufám, že to vy osobně odsuzujete také. Nebo jste jednostranný. Náš web Nová republika vznikl jako reakce na jednostrannost, lži, cenzuru, manipulace a překrucování médií, především těch, které si povinně platíme jako údajně veřejnoprávní. Když vyvažujete, tak asi také jednostranně. Proč psát o zločinech sovětů, Číňanů a dalších "rudých", když jsou toho korporátní mainstream a zotročená veřejnoprávní média plná. Jestliže do veřejného prostoru přinášíte chybějící fakta a názory, musíte být samozřejmě tzv. jednostranný, to z logiky věci přece samosebou vyplývá. Tak nevím, proč se rozčilujete.

   Smazat
  12. A ještě k tomu vašemu protisrbskému štvaní a démonizování Srbů. Jeden diskutující od vás tady žádal, abyste uvedl jeden jediný příklad, kdy Srbové provedli na Kosovu nebo v Bosně něco podobného jako Američané ve vietnamské vesnici v Mi Lai. Vy jste, pokud vím, žádná takový příklad neuvedl. Proto vás žádám, abyste si dal práci a uvedl zdroj, z kterého tyto "informace" čerpáte. Zatím vás považuji jen za trapného protisrbského propagandistu ve službách imperiálního paktu NATO.

   Smazat
  13. 7:38 Rusové neměli co pohledávat v Afgánistánu? Si něco o misi přečti podpindosníku

   Smazat
  14. 8:04 Proces rusifikace dokončen? Proč píšeš latinkou, Azbuku

   Smazat
  15. Prezident Zeman také lže nebo si pouze spletl název článku? Záměna ukradené za uloupené Kosovo a hnedka z vás vyrobí lháře. Začínáte Marečku připomínat pražskou kavárnu.

   Smazat
  16. Vaše lež, anonyme 9:46, se netýkala názvu, ale obsahu. A vy to dobře víte a nevylžete se z toho. Čekám na uvedení oné obdoby Mi Lai, co prý podle vás spáchali ti hrozní Srbové. Sem s tím včetně linku na pramen. Když to nedodáte, jste jen obyčejný protisrbský štváč, rasista, učeň Goebelse. Marek

   Smazat
  17. Pokud sekta přátel Srbů na Kosovu tvrdí, že při začistkách nevraždili vesničany, tak je tímto usvědčuji ze lži aneb co se jednostrannému dokumentaristovi nehodilo do filmu Uloupené Kosovo.

   https://www.youtube.com/watch?v=X-RXausr1t4

   http://www.balkaninsight.com/en/article/serbia-s-kosovo-cover-up-who-hid-the-bodies

   Docela mě překvapuje, že neznáte historii občanské války v Kosovu a nejste schopen si nastudovat ani veřejně dostupná fakta, která jsem zde mnohokrát předložil (tedy žádné lovení jak plká Mareček).

   List of massacres in the Kosovo War
   Humanitarian Law Violations in Kosovo
   UNDER ORDERS: War Crimes in Kosovo

   Smazat
  18. Sovětské válečné zločiny v Afghánistánu
   http://jdem.cz/b8dka8

   Smazat
  19. Rusové do Afghanistánu byli pozvaní tehdejší vládou, stejně jako nyní do Sýrie.Proti agresivní opozici, kterou podporovali Američané. Kdyby tam zůstali a bojovali bez zábran, stejně jako nyní v Sýrii, možná by byl svět ušetřen mnoha problémů a nevznikl by ani ani IS.

   Smazat
 2. a říkají si "humanisté a bojovníci za demokracii" a přitom je to ta nejnusnější lidská zvěř tato americká nácie rovná nacistům a Banderevcům a tutu brutalitu ted´ vtiskli do vínku NATO- budiž proklet, americký národe národe a generála Pavla snad ještě stihneme po věsit jako zrádce tohoto národa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obdivem k ukrajinským nacionalistům, kteří za nezávislost vždy bojovali vyhlazováním ostatních národů, trpí novinář Milan Syruček.

   Smazat
 3. Anonymní17. března 2016 7:38 Ono podle Vás byla jen taková malá začistka Lidice, Ležáky, Javoříčkoa atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václav Dvořák 9. ledna 2015 20:47
   To co natočil kameraman srbské veřejnoprávní televize RTS během léta 1998 na Kosovu je běžná rutinní operace, kdy se odděluje civilní obyvatelstvo od svého zázemí a snižuje se tak možnost podpory guerille. Tuhle praxi dělali Američané ve Vietnamu (viz "strategické vesnice"), dělali to Britové v Keni a v dalších afrických zemích, Holanďané v Indonésii. Když vyčišťovací operace armády a policie skončí, civilisté jsou vraceni domů. Je to dočasné opatření a kdyby došlo k nějakým násilnostem, tak by viníci sáli před soudem.

   Smazat
  2. Ano, ale co to má co společného s vražděním v Mi Lai, ve odporný demagogu a lháři!

   Smazat
  3. Odporné je schvalování začistek, i když víte, kam takové zacházení s civilisty vede. No je vidět, že na to máte pajšl a dokonce se vůbec nestydíte obhajovat účinnost takových zvěrstev v boji se separatisty/partizány/teroristy. Vidím, že na Nové republice pokračujete v nenávistných útocích na lidi, kteří poukazují na porušování lidských práv. Už minule jsem zde byl napadán za varování jak takováto opatření vůči vesničanům obvykle končí. Děkuji za vystavení článku, sami jste si jím plivly do ksichtu, kreatury.

   Smazat
 4. Ja mam za kamose jugose. Cca 20 let... :-))))
  Takze... Zdravim, Dragane !

  R- 5 /dragoon/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já mám za kámoše Srbky a Srby, ze kterých NATO udělalo zločince. Květa

   Smazat
 5. Tak pro mě je zásadní to,

  že se zločinná zahraniční politika USA ani po ukončení války ve Vietnamu nijak nezměnila.
  Nebo snad někdo považuje tuto politiku jako mírotvornou ?!
  A je mi úplně jedno,že je ČR členem NATO, jehož agresivní politiku tak názorně předvádí Turecko.
  Proto je partnerství, pro některé i přátelství se světovým agresorem USA, z mého pohledu pouhé pokrytectví.

  A budoucí prezident USA na tom sotva co změní...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Mi Lai byl těžký válečný zločin US army a od té doby SSA pokračují ve své zločinné politice dál beze změny, bez zpytoování svědomí. V jednom sovu totalitu vylepšili - novináři už nesmějí na frontu a mluvit s obyčejnými vojáky, jako za vietnamské války - to aby se americký lid znovu nenasral na svoji elitu a neodstavil ji od vlády a koryt. Marek

   Smazat
 6. jak demokraté z USA v Jižní Koreji vyhladili 230 vesnic stejně jako nacisti Lidice a Ležáky
  proč v Jižní Koreji loutkové diktatuře USA zmasakrovali na 200 000 civilistů aproč o tom masmedia mlčí http://www.czechfreepress.cz/ladislav-kasuka/historicka-pravda-o-americkych-dobyvacnych-valkach-korea.html

  OdpovědětSmazat
 7. To Kveto :-)
  a jeste mam za kamose par kluku z Viet-kongu...

  R- Alpínka

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.