Reklama

.

.

pondělí 28. března 2016

Zahraniční dluh Česka překonal tři biliony korun

28. 3. 2016 e-Sondy

Dvě třetiny dluhu připadají na soukromý sektor

Místo desítek miliard vzrostl dluh Česka vůči zahraničí loni rovnou o 186 miliard korun. Dosáhl tak úrovně 3,132 bilionu korun a odpovídá přibližně 70 procentům hrubého domácího produktu. Předběžné údaje zveřejnila Česká národní banka.

Dvě třetiny zahraničního dluhu připadají na soukromý sektor. Třetinou se na zahraničním dluhu podílí veřejná sféra, tedy závazky vlády, soukromých subjektů garantované vládou a závazky s majoritní účastí státu.

Naposledy zahraniční dluh výrazně stoupl mezi lety 1996 a 1997. Přes jeden bilion korun se poprvé přehoupl na konci roku 2004, dva biliony korun překonal v roce 2010 a tři biliony v loňském roce. Loňská bilance je vysoká i přesto, že v posledním čtvrtletí se dluh ještě o 62,7 miliardy korun snížil.

Závazky se splatností delší než jeden rok se na celkovém dluhu podílejí 56,4 procenta. Ve struktuře dluhu se snížilo zastoupení bankovního sektoru včetně centrální banky, banky se na celkovém dluhu podílejí 29,4 procenta. Na podniky připadá 48,1 procenta.

Investiční pozice, tedy rozdíl mezi úhrnnými zahraničními aktivy a pasivy, loni snížila schodek o 181,7 miliardy korun na 1,396 bilionu. V poměru k HDP to představuje 31,2 procenta.


30 komentářů :

 1. Pravda a láska......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co to meleš? Co má s dluhem společného pravda a láska? A proč tě sere, že soukromníci mají dluhy? Co je ti vlastně po tom? Zřejmě se přestali bát investovat do rozvoje což je dobrá zpráva.

   Ekonomika rekordně roste, platy rychle poskočily, nezaměstnanost je nejnižší v Evropě, inflace blízká nule, ale zkrachovalí soudruzi budou furt nadávat a pindat. Nic jiného totiž neumí, mají to zapsáno v jejich DNA.

   Vymazat
  2. Nejsem ekonom,ale určitě rozeznám dluh ,který je na úkor investic a na investování do různých organizací zasraných černochů a cigánů.
   Vymazat
  3. Ale fuj. Když nebudeme investovat do cikánů,tak problém přeci nevyřešíme.A organizace na ochranu černochů v Česku opravdu neznám.

   Vymazat
  4. Třetina exekucí spadá na stokorunové (míněno tím malé dluhy) a ze statistik vyplývá, že ohrožená je každá čtvrtá domácnost. Jejich počet neustále narůstá. Ještě v roce 2001 bylo evidováno necelých pět tisíc exekucí, v roce 2005 jich bylo už přes 270 tisíc, 2008 více než 550 tisíc a v roce 2009 rekordních 718 tisíc exekučních řízení. K tomu je ale ještě nutno přidat dalších 300 tisíc exekucí, nařízených loni soudem.
   To je sice rekordní množství, ale lidé, proti kterým je vedeno zhruba 10 řízení, nejsou v dnešní době žádnou výjimkou. Dlužníci jsou nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci (cca 80000 exekuce na důchod) Ta polistopadová chátra a 80% Pražáků ROZKRADLO naši zem a ZASE se zde na blogu tyto tupci hlásí o slovo (ani se nepodepíšou a mudrují !!!) Žádní komouši nezkrachovali MAGORE, jen havloidi - ZAPRODANÍ IDIOTI -zkorumpovaný DOBYTEK nám zde už 26 let mele o tom jak je vše OK ??
   Ani jeden rezort jste z pohledu občana a pro blaho občana NEZLEPŠILI - všechny a všechno jste VYTUNELOVALI - ukradli lidem od vody počínaje VŠE ?? Zničili a zabili tisíce občanů a vyřadili ze společnosti ???
   Zahnali jste občany do světové dluhové pasti a dále denně okrádáte o miliardu ??
   Ale konec se vám blíží - řada už pochopila a VYROVNÁNÍ bude pro tento dobytek STEJNĚ tragické v duchu vašich činů a jasně měřitelných výsledků ?? To bude PARÁDA SNAD SE TOHO DOŽIJU, ani slza NEKÁPNE a budeme k tomu hrát svěží OSVOBOZUJÍCÍ hudbu ???
   Dobře vám tak KOLABORANTI - ZLOČINCI bez morálky a odpovědnosti !!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  7. Plať si svoje závazky debile a nebude ti hrozit exekuce!!! Takové přitroublé vychcánky, co si myslí že zahodí nějakou upomínku a ono se na to tak nějak zapomene, mám nejraději.

   Ničeho se nedožiješ ale dojde ti to zřejmě až na smrtelný posteli jak zbytečný, marný a hloupý život jsi VLASTNÍ vinou žil. Ale to už bude pozdě, nic už se nebude dát vrátit a udělat jinak a líp. Tak pa a užij si to.

   Vymazat
  8. Za stokorunovou pokutu vybírat tisíce je nemravnost a zločin. To bys ty obdivovateli Umeriky měl už dávno vědět. Stejně je zločin opírat se o poštovní zásilku, která nebyla dodána adresátovi (fiktivní doručení). Oboje v tvých USA není možné. Tak se nad tím zamysli, než začneš nadávat lidem okolo sebe. Květa

   Vymazat
  9. Anonymní29. března 2016 2:04
   " Ničeho se nedožiješ ale dojde ti to zřejmě až na smrtelný posteli jak zbytečný, marný a hloupý život jsi VLASTNÍ vinou žil."

   Chlapče, chlapče. Pořád dokola tu na NR opakuješ myšlenku o marném a zbytečném životě někoho jiného. Ty máš nějaký problém? Svěř se. Tady Ti rádi pomůžeme.

   Vymazat
  10. Ajé,Poserplína je zas nalitej jak zákon káže a pindá tady svý mekty o dluzích?!!!!Přoč si prodal firmu ty ussácká prasklá prcgumo!?

   Vymazat
 2. Vítězství pravdy a lásky, kapitalistické prosperity a nezávislosti.

  OdpovědětVymazat
 3. dluh a úrok to jsou přece fenomény židovských obchodníků. Na čem má Chazar vydělat, když ne na dluhu druhých? Už je jasné, proč ten dluh tak roste a proč se vyplácí miliony Kč různým neziskovým organizacím? S našim dluhem zároveń i roste bohatství židovské bankovní lobby a naše závislost na vůli americké židovské lobby. Vzpomínáte na případ 7 mld. Kč převedených židem Salzmanem z naší KB na židovskou firmu do Vídně? To bylo první varování, ale nikdo je nevzal vážně a řítíme se stále rychleji od Řecké propasti.

  OdpovědětVymazat
 4. Ku... to by nedokázali ani komouši s Husákem .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přitroublým komoušům by ani nikdo nepujčil. To byl také jeden z důvodů proč zkrachovali. Nebyly peníze na investice.

   Vymazat
  2. 23:32- mýlíte se, "západ" peníze nabízel. Tuším Poláci, Maďaři ale hlavně Rumuni toho využili. Drastické splácení se "podepsalo" na vraždě Eleonory? a prezidenta Rumuny. ČSSR byla rozumná s minimální zadlužeností.

   Vymazat
  3. Povolný, kdy ČSSR odmítla jakou nabídku půjčky od západu a v jaké výši. Fakta prosím, ne vaše dojmy a fantazie.

   Vymazat
  4. Nezadlužovat se bylo snad jediné pozitivní na normalizačním vedení okupovaného Československa. Tak tu nedělej (0:46) hloupé vlnky a zklidni své "kapitalistické" hormony. Zadlužování je cesta do bídy a otroctví. To věděl už Tomáš Baťa a nikdy si peníze nepůjčoval.

   Vymazat
  5. 0:46-na hloupou otázku hloupá odpověď. Dokažte, kdy západní banka odmítla ČSSR úvěr? Fakta prosím, ne Vaše dojmy a fantazie.

   Vymazat
  6. Povolný, vy jste opravdový chudák. Vy tu něco tvrdíte, "západ nabízel půjčit peníze ČSSR", "západ půjčil Polákům, Maďarům, Rumunům" tak vy máte vaše tvrzení dokázat.

   Vždycky se dokazuje že něco existuje, ne že něco neexistuje. Pokud máte aspoň dokončenou základku tak byste to měl vědět.

   Vymazat
  7. 10:52- projděte si Vaši lež 23:32, dluhy komunistického Rumunska najdete na netu. Potom přemýšlejte o Vaší duchovní chudobě, zpět to nejde,je to protimluv. Naťukejte Vaše hodnoty do PC k vyhodnocení.

   Vymazat
  8. Bez podílu cizího kapitálu, jen z domácích zdrojů a s omezenou zahraniční pomocí, při úplném vypořádání se se znárodněnými zahraničními majiteli po Únoru´48, při spuštěné Železné oponě a mezinárodní blokádě, bez vrácení celého zlatého pokladu a nesplacených válečných reparacích se československým dělníkům, zemědělcům, vědcům, inženýrům, zaměstnancům i intelektuálům podařilo při udržení slušné životní úrovně a životních jistot naprosté většiny občanů vybudovat: 4 atomové, 23 tepelných a 26 vodních elektráren, téměř 400 km dálnic, elektrifikovat železniční tratě, postavit hutní, strojírenské, chemické, potravinářské a jiné podniky a továrny, zmodernizovat zemědělská družstva a dosáhnou téměř 100% soběstačnosti v základních komoditách, provozovat flotilu námořních lodí, položit stovky a tisíce kilometrů energovodů, plynovodů a ropovodů, zavést zcela nové výroby niklu, hliníku a umělých hmot, postavit a provozovat jesle, školky, školy, odborná učiliště, polikliniky, nemocnice, kulturní a společenské domy, sportovní stadiony, rekreační střediska. Od základu bylo území republiky pokryto TV signálem, ne sice ideálně, ale přesto se udržovaly kulturní a historické památky, podporovaly se divadelní a umělecké soubory a soubory lidové tvořivosti. Vybudovala se podstatná část pražského metra s 38 stanicemi, obrovské prostředky se vynakládaly na industrializaci zaostalého Slovenska. Postavily se stovky obytných sídlišť s 200.000 panelových domů a 1.200.000 byty, což představuje 55% všech bytů a 30% veškerého bytového fondu. Dekrety na tyto byty se předávaly rodinám bezplatně. Ve zbrani byla udržována 200 tisícová armáda v mnoha desítkách vojenských útvarů, 16 výcvikových prostorech s 407 bojovými letadly, 101 vrtulníkem, 4.585 tanky, 4.900 obrněnými transportéry a BVP, 3.445 děly a raketomety a 77 zařízeními odpalovaní raket. Pro případ války a v rámci Civilní obrany byly vybudovány objekty, které by dnes bylo naprosto nemožné postavit. A ještě zbylo dost prostředků pro zahraniční pomoc rozvojovým zemím. Nízké platy byly vyváženy dotovanými cenami potravin, bydlení, hromadné dopravy, lékařské péče, kultury, umění, sportu a mnoha jiného. V roce 1989 měla SBČs k dispozici 105 tun měnového zlata v hodnotě 15 - 17 miliard Kčs, hotovost ve výši 85 mld. Kčs a žádné vnitřní dluhy. Státní dluh činil pouhých 24,2 mld. Kčs, v roce 1993 již 158,8 miliard a letos astronomických 1.412.900.000.000 Kč! Ani za tisíc let se nepodaří ho splatit. Ne vše se dařilo, ne všechno se dělalo správně, ne všeho bylo vždycky dost, také jsme nebyli se vším spokojeni a také jsme si zanadávali.

   Vymazat
  9. A tohle to všechno nám bylo ukradeno. A nejvíce řvou všichni ti zloději, jak to bylo za socialismu mizerné. Teď jsou z nich miliardáři, co se napakovali z práce jiných. Nikdy v životě ani nemákli, jen hrabali a hrabou a doufají, že tok ukradené práce do jejich kapes nikdy nevyschne . A řvou, jaký my jsme promarnili život, když nekrademe jako oni. Jsou to parazitičtí hlísti zalezlí ve společenském organismu a budou vysávat dokud nepuknou. Nebo dokud nenasadíme ozdravnou léčbu. Jakou - to nechám na jejich představivosti. Ale již teď se z jejich řevu ozývá strach.

   Vymazat
 5. Proč se uvádí zahraniční dluh a i soukromá sféra.Protože všechny banky jsou zahraniční.Jinak jen pozoruji čachry ČNB,není to dlouho co byl uváděn jenom státní dluh 1.700 mld.soukromé osoby přes 1.000mld,firemní dluhy také přes 1.000mld.tak nevím kdo to potom věřit.

  OdpovědětVymazat
 6. Čím větší dluhy, tím větší zotročení obyvatelstva a státu !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cíl nemocných mocných se naplňuje.
   O takovém dluhu se před čtvrtstoletím nikomu ani nesnilo...

   Vymazat
 7. ad Ekonomika rekordně roste, platy rychle poskočily, nezaměstnanost je nejnižší v Evropě, inflace blízká nule,..
  ---
  Ty záchvaty míváte často? To už nebude na ambulantní léčení, to chce utzavřený oddělení nebo nucenou emigraci do USA...

  OdpovědětVymazat
 8. Dluh ujídá z talíře , říkal můj děda kulak !!!

  OdpovědětVymazat
 9. Tak k tomu vám něco řeknu:
  Stačilo si nechat státní Plzeňský pivovar, který prodali za pár šupů a teď je na prodej za 2,5 bilionů korun. A v tom měl prsty náš president Zeman.

  OdpovědětVymazat