Reklama

.

.

středa 30. března 2016

Zemfira: Jděte s tou vlajkou do někam! - tip kulturního referenta

Zemfira

30. 3. 2016, Petr Ďoubalík, videa, hudba, text - překlad - procvičení ruštiny

Zemfira vypoklonkovala ukrajinské obtěžovače z koncertu. Stalo se tak před pár dny, 21. 3. 2016 ve Vilniusu (Litva), sál byl obsazen do posledního místa (12 500 diváků). Zemfira přerušila píseň a řekla, že si nepřeje na koncertu ukrajinské vlajky. Ukrajina teď hystericky řeší, zda ji připsat na černý seznam. Vždyť se původně zdálo, že je to "jejich kůň".


Jak to bylo?
Pojďme si maličko představit Zemfiru - současnou ruskou zpěvačku, skladatelku, muzikantku, textařku (básnířku), bývalou kapitánku juniorské reprezentace Ruské federace v basketbalu. 

Zemfira Talgatovna Ramazanova (narozena 1976 do tatarsko-baškirské rodiny, Ufa), je zakladatelkou a sólistkou kapely „Zemfira“. Její originální hudební styl a texty si našly obrovské množství fanoušků. Zemfira s kapelou koncertuje až se z ní kouří. V únoru 2016 měli 10 koncertů, v březnu 9.

V červenci 2015 proběhl koncert v Tbilisi (Gruzie), kde se ukroobtěžovačům podařil husarský kousek. Z první řady dali rozjařené a nepozorné zpěvačce do ruky vlajku (ukrajinskou "dvoubarevku") a ona s ní mávala a nakonec ji uvázala na mikrofon, aniž by jí došlo, co to vyvolá za emoce. Ukrajinci šíleli štěstím a ruští fanoušci jen nevěřícně zírali, co se to s jejich idolem stalo.

A je tu Vilnius. Přičinliví ukrajinští majdanisté si vezou na koncert nezbytné "prapory". Když je vybalí, Zemfira přerušuje zpěv:

"Já jsem to chtěla nechat být, nemluvit, ale prosím vás, lidé s vlajkami, vy nemáte rádi mě, vy máte rádi nějakou vaši ideu, vy mě chcete podvést, já vás prosím, celý koncert to nedělejte, ok?"

Pak to chvilku rozdýchávala a dodala:

Já jsem z Ruska, nacházíme se v Litvě, já vás prosím, já vás prosím, (sprosté slovo), dejte pryč tu vlajku! Vy milujete vaši zem, já miluji moji zem...
Ukrajinští "vlajkonoši" odešli do haly, kde si zaskákali a zakřičeli banderovské "Sláva Ukrajině...", protože v nich asi ta majdanovská infekce zastydla, jak puberta.

Zemfira se snaží být mimo politiku, ale zdá se, že pohár trpělivosti tentokrát přetekl a ona se musela rozhodnout. Vnímat to jako veselé mávání hudebních fanoušků kusem dvoubarevné látky nebo drzou provokaci nacionalismem zombírované mládeže? Vzhledem k tomu, že pod touto vlajkou zabíjejí děti na Donbasu, upalují v Oděse, střílejí novináře a oslavují jako hrdiny válečné zločince... Palec nahoru, Zemfiro!

Zde je ucelená reportáž o výše napsaném z ruské TV (video doporučuji až na závěr, po písničce, pokud vás Zemfira zaujme):

Vybírám jednu moji oblíbenou, straší písničku Zemfiry. Snad i někoho z vás potěší:

Хочешь? / Chceš?

Пожалуйста,
Не умирай
Или мне придется тоже
Ты, конечно,
Сразу в рай
А я
Не думаю,
Что тоже…
Хочешь
Сладких апельсинов,
Хочешь
Вслух рассказов длинных,
Хочешь,
Я взорву все звезды
Что мешают спать?

Prosím tě, neumírej, nebo umřu taky
Ty se, samo sebou, dostaneš rovnou do ráje, ale já nemyslím, že já též... 
Chceš? Sladké pomeranče.. Chceš? Poslouchat dlouhé vyprávění... Chceš? Já odstřelím všechny hvězdy, co ruší spánek...

Пожалуйста,
Только живи
Ты же видишь —
Я живу тобою,
Моей огромной любви
Хватит
Нам двоим
С головою
Хочешь
В море с парусами,
Хочешь
Музык новых самых,
Хочешь
Я убью соседей,
Что мешают спать?
Хочешь
Солнце вместо лампы,
Хочешь
За окошком Альпы,
Хочешь
Я отдам все песни
Про тебя отдам все песни?

Prosím, jen žij, vždyť vidíš, já žiji tebou
Mé obrovské lásky je dost pro oba, vrchovatě
Chceš? Na moře s plachtami... Chceš? Muziku nejnovější... Chceš? Zmlátím sousedy, co ruší spánek
Chceš? Slunce místo lampy... Chceš? Za okýnkem Alpy... Chceš? Daruji všechny písně, tobě daruji všechny písně, já...
Překlad: Ďouba

Zde původní video k písničce:
Zde novější video z koncertu v Moskvě 2013 (HD kvalita):
Pro zajímavost si můžete pustit "Chočeš?" také od Aleny a Poliny Nikolaenko (soutěž Ukrajina má talent). Zprvu je znát nervozita, pak je to ale moc pěkné:
A pro "dlouhé zimní večery" ještě dva tipy na Zemfiru - zakončování moskevského koncertu (2013), písnička "Rozbíjíme se", krása, dokoukat do konce se vyplatí:


A písnička "Žít ve tvé hlavě":

Překlady dodám, slibuji. Pozdravujeme Zemfiru z ČR!

zakončení písničky "Rozbíjíme se"


...a v hale si udělali malý majdan. Zábava posledních let, zábava navždy?

Zemfira (2013)

 koncerty v únoru a březnu 2016, včetně "vlajkového" Vilniusu 21. 3. 2016


6 komentářů :

 1. to už nemáte o čem psát ?? větší blbinu jsem už dlouho neviděl. ale chvála bohu, je to opět proti Ukrajině - aspoň že to..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ďoubalík je známý úchyl. V těchto ruských polonacistických blbostech s uměleckou hodnotou nula se přímo rochní a vyžívá.
   Další stádium už je snad jen zvířecí porno.

   Vymazat
  2. To že vy dva jde idioti, zato Ďoubalík nemůže, zato můžou vaši rodiče, co zplodili za hňupy. Že to nechápete, váš problém.

   Vymazat
 2. Soudruhu, jak o blbostech?(!)? Tuhle linii jsme si v "sapito" nedomluvili! Vykazani evropsko-hodnotovych ukrainskych patriotu z koncertu na pude EU je podle vas blbost? Provolavani "Slava Ukraine" za poskoku heroicky odvaznych, nadsenych, uvedomelych, ukrainskych vlastencu ma pro vas nulovou hodnotu? Mate ukrainske ve vsem podporovat. Brani vas spanek a celou Evropu svoji kulturni i vlasteneckou hradbou vybudouvanou majdanem brani preci pred najezdem Ruska. Zapomeli jste, ze Ukraina ce Evropa!! Kurva chlape, ta Ukraina, to sme teda prece taky MY tady v Evrope! Ne snad???
  Takze takovehle srazeni Ukrainy jsme si ty. jak uz fakt nevim jak ti to vtlouct do palice, ty hovado debilni, nedomluvili. Kalous pohorel s Tibetem a ty se ted jeste budes navazet snad do U k r a i n y !! Potrebujem nutne vysledky, tohle je malo. Co je nam do Doubalika? Becis tu jak zhrzena fena ty buzno. Mas vyzdvihovat nasi evropskou Ukrainu a ne nadavat Doubalikovi, ktery vam prinesl skvely clanek o odvazne ukrainske mladezi az pod nos. Tam se musis jaksi ideologicky soustredit a vedet, kde se zachytit, kdyz uz si k nam z Kanady nemohl prijet pichnout s tema vlajkama co nam v kanclu zafinancoval no vsak ty vis. Kurva dyt ten nepritel nespi a ty tu davas uz ani ne podprahove, ale otevrene na odiv jakou uchylkou resis sve sexualni frustrace. Jo, mluvim o tobe Tondo z 1:41. Vite vy dve hovada primitivni, jake to dnes asi muselo ty chuda decka stat nemale prostedky financni cestovat do EU? A pro priste, Toniku, pro priste si radeji neodpovidej a nediskutuj sam se sebou, ale pockej na nekoho z nas, bud tak laskav, ju?? !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vlast tě (2:38) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
  2. To Anonymní 31. března 2016 2:38
   Zdravím Tě soudruhu, můj první náměstku protektora.

   Děkuji Ti za podnětné a naučné "vyhubování" trollským nedochůdčatům. Nejen osobní příklad, ale i oprávněná a konstruktivní kritika jsou metody výchovy našich budoucích kádrů, které se trollováním musí tak nějak politicky zviditelnit, aby posléze mohli nastoupit na naše místa a pokračovat v naší odpovědné a bohulibé práci - rozvracení České republiky.
   Ta mladá hovada si myslí, že snad budou trollovat až do smrti, ale my oba přeci víme, že trollování je jen prověrka ideové pevnosti a schopnosti se politicky tak nějak správně orientovat. Hoši se evidentně osvědčují a zocelují, tak je s nimi počítáno tak nějak jako s kádrovými rezervami, až my tu nebudem.

   Zdtravím Tě soudruhu a přeji mnoho zdaru ve Tvé těžké a nejednoduché práci.

   Tvůj nadřízený a protektor v ČR
   Šapito v.r.

   Tak snad už Vám Anonyme z 9:03 docvaklo, že soudruh z 02:38 použil ironii a nadsázku, nikoli vážně míněná slova. Nesmíte se brát tak vážně, vždyť té srandy je tak zoufale málo!
   Dávno jsem se tolik nezasmál a autorovi srdečně děkuji.

   Mír s Vámi i Vámi i s trollíky - vždyť oni neví, co činí.
   Ferro

   Vymazat