Reklama

.

.

úterý 12. dubna 2016

12. 4. 1961 - První cesta z vesmíru vedla do Prahy (a "kosmická" soutěž o cenu pro čtenáře Nové republiky)

12. 4. 2016, Petr Ďoubalík, zdroje: sputnik 10 vecikarikatura


První cesta z vesmíru vedla do Prahy


12. dubna 1961 (před 55 lety) se Jurij Gagarin stal prvním člověkem, který uskutečnil let do vesmíru. V tento den odstartoval z kosmodromu Bajkonur v kosmické lodi Vostok, jeho let trval 108 minut. Lidstvo tak vstoupilo do nové, kosmické éry a občan Sovětského svazu se stal prvním kosmonautem v historii.

K napsání tohoto příspěvku mne přivedlo několik důvodů:
1) Gagarin se po návratu z kosmu stal okamžitě nejpopulárnějším člověkem planety. Nadšeně ho vítali lidé všude ve světě, ale vůbec první Gagarinova zahraniční cesta vedla 28. dubna 1961 do Prahy, kde ho přivítaly statisíce lidí. 
Dnes, 12. 4. 2016, jsem se zeptal našich vesnických, školou povinných dětí, jestli vědí, jaké je dnes výročí - nevěděly. Napověděl jsem, že před 55 lety se dostal první člověk do vesmíru, a zeptal se, zda-li ho znají. Z 20 dětí se přihlásily jen 2, jedno řeklo Lajka a druhé Armstrong. Fakt.
V okamžik startu Gagarin zvolal "Poechali!" - tedy "Jedeme!"
2) Na Sputniku dnes napsali 10 málo známých skutečností o Gagarinovi. Koho to zajímá, nalezne zde

3) V Rusku se 12. duben slaví jako Den kosmonautiky. My můžeme alespoň na dálku zamávat.

4) Tady je ještě několik dalších zajímavostí:
Zde o tom, co psaly světové noviny 12. 4. 1961: svetovy tisk
Fotografická kronika o 1. letu člověka do vesmíru: fotokronika

5) Máme pro vás soutěž - asi vůbec první soutěž na Nové republice a hned KOSMICKOU!

Prohlédněte si dobře tento snímek. Můžete si představit, že jste Gagarin a jako první člověk vidíte naši krásnou planetu v celé parádě. A teď soutěžní úkol: Co myslíte, jste schopni zapíchnout do fotky špendlík (udělat tečku do obrázku) přesně do místa, kde se nachází třeba... třeba - Kunětická hora?! Tolerance v přesnosti: plus mínus 5 km. Já byl fascinován, když se mi to povedlo. Byl to krásný pocit, dívat se na zeměkouli a říci si: "Tady jsem!" (bydlím blízko Kunětické hory, nápověda: je to mezi Hradcem Králové a Pardubicemi). Když se vám to povede, můžete (ale nemusíte), udělat ještě druhou tečku do místa, kde bydlíte vy. Na konci týdne pověsím vyluštění a vylosuji vítěze. Tomu pak pošlu nejnovější knížku Lenky Procházkové "Nejsou to bohové" s autogramem. Vaše soutěžní tečky na "satelitním snímku" posílejte do konce tohoto týdne na adresu: doubalik.petr@seznam.cz. Použít lze i jednoduchý grafický program "Malování", ten by měl mít každý.
autorství snímku příště (dohledám)


cena pro vylosovaného správného luštitele

12 komentářů :

 1. Díky moc!, pane Petře Ďoubalíku, za zajímavosti o letu Jurie Gagarina - prvního člověka - do kosmu!
  I ta fotokronika na webu Sputnik je poučná. Ukazuje reálie dobového Sovět. svazu i jeho kosmonautiky. Jen ten odkaz na to, co psaly světové noviny 12. 4. 1961: "svetovy tisk" mi nejde otevřít (a píše to File not found").

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Františku, děkuji za upozornění, zkusím odkaz zkontrolovat. Krásný den, Ď

   Vymazat
  2. 7:46 o prvním člověku v kosmu máte taky možnost se dočíst v Guinessově knize rekordů z r.1964.Prvním byl syn sovětského světově známého leteckého konstruktéra Iljušina,Gagarin uváděn až jako druhý.A nebo odbornou RAF Flying Review z r.7/2001 O Iljušinovi.

   Vymazat
  3. Taky jsme se mohli dozvědět o prvním letu včera na zprávách z novy, kdy husička Borhyová sdělila národu, že má výročí Gagarin - opilec a sukničkář. Zrovna ta Borhyová, která má potomky s kýmkoliv v Evropě a dělá matraci komukoliv po celém světě. IQ tykve tito moderátoři.

   Vymazat
  4. 11:04 je jedno co kdo píše,nebo řekl.Všímejte si obsahu a ten probírejte!Autor textu,nebo redaktor ti nejsou důležití.Tož Gagarin byl opilec.Proć?Protože ......atd.Jasný?:-)

   Vymazat
 2. Odkaz na "Sputnik - co psaly 12.4.1961 světové noviny" by už měl fungovat. Omlouvám se za chybku, která se asi vloudila, Ď

  OdpovědětVymazat
 3. Díky za vzpomínku!
  ani jsem nevěděla,že písničku "Dobrý den...."
  umím ještě celou nazpaměť!!!
  vyřiďte prosím na měsíci -vyřiďte mezi hvězdami!!!- tento refrén byl zvláště oblîben a doma odzpíván v hurónském řevu
  trojlístkem malých sourozenců stokrát!;-)
  jituš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituš,co jste si doma ve Vídni ve své vlasti ještě zpívala

   Vymazat
 4. Anglosaská kultůra neuznává nikoho jiného než sebe. Oni dodnes neuznali, že prvním člověkem, kosmonautem byl Gagarin. To, že my dnes řveme prostřednictvím naších patolizalských politiků, že patříme na západ a nikdy ne na východ, vnímají oni jako naší podřízenost a nikdy nás západ nepříjme mezi sebe, protože i kdyby jsme se utloukli jsme my vždy ti z východu a konec. V každém případě propagandu má západ propracovanou a to předvedli u nás 17 listopadu, když jsme si mysleli jako že nás západ přijme mezi sebe, Nikdy se tak nestane. A když by jsme se i mohli přiblížit západu nastoupí Česká národní banka a znehodnosuje naši korunu tak aby vše u nás bylo o hodně drahší než na západě a naše mzdy za stejnou práci jako na západě byly o hodně nižší než na západě. Jsme totiž kolonie jako například Portorico a ostatní státy tzv. třetího světa a neměli by jsme si namlouvat že patříme k západu protože tam nikdy jsme nepatřili a patřeti nebudeme. Jinak Rusko, které bylo zničené druhou světovou válkou a to věrolomnou válkou ze strany západu bylo schopné dostat Gagarina do vesmíru a dodnes nebýt techniky Ruska tak k mezinárodní vesmírné stanici nemají kosmonauté jak létat a pčtem letú do vesmíru s lidskou posádkou Rusko jednoznačeně nad USA vede.

  OdpovědětVymazat
 5. 9:46 sakra vy jste nějak chytrej.12.4.se slaví,ale kdo byl ten "první"ani po 55 letech vám ta" nejpravdivější média",kterým tak věříte,jako tenkrát s Gagarinem,neřeknou.Lže se dnes jako tenkrát.Státní tajemství je stàtní tajemství.Ale,když chcete být klamán,vaše věc.

  OdpovědětVymazat
 6. 10.10 je zase chytřejší než rádio :-) Zeptej se v NASA, kdo byl první ve vesmíru, nebo v CIA, tak ti řeknou taky jen jedno - GAGARIN. Protože můžou sice Rusy nenávidět, ale tak tupí, aby neuznali prvenství Gagarina ve vesmíru ani Američani nejsou (viz N. Armstrong - "všechny nás pozval do vesmíru Gagarin"). To jen u nás budou idioti furt žvanit o předpotopní ruské technice, o Iljušinovi atd.(pravda, ten zápis Guinessově knize rekordů z r.1964 tam skutečně je, ale jsou tam i jiné "omyly"). Takže jeden citát šéfa výzkumného oddělení Kongresové knihovny Charlese S. Sheldona, napojeného na zdroje CIA, jinak to nejlepšího amerického odborníka na sovětskou kosmonautiku z listopadu 1967. Ten ve zprávě pro členy Kongresu konstatoval, že "...do roku 1967 žádná země během kosmického letu neztratila kosmickou posádku. U nás zahynulo několik mužů při leteckých neštěstích. Jestli měli Sověti podobné havárie, nevíme, ale jeden muž (viz Pjotr Dolgov, seskok ze stratosféry), který mohl mít nějaký vztah ke kosmickému programu, se zabil na padáku..." Kde je pak havárie Iljušina? Jistě, kdo chce být klamán, věří bludům a´la Iljušin, mrtví kosmnauti před Gagarinem v kosmu, až po "Američani na Měsíci nebyli, je to jen nafilmované" atd. atd.
  Jistě, Sověti utajovali i číslo bot kosmonauta, ale kdyby někdo před Gagarinem startoval a mělnehodu či smrt, tak by je Američani vláčeli hnojem ještě dneska. A podobě - kdyby nebyli Amíci na Měsíci, totéž by s nimi provedli Sověti. Takže, ať žijí tupci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Konspirace je hezká věc, ale pravda a fakta jsou daleko lepší!!! Marek

   Vymazat