Reklama

.

.

pátek 1. dubna 2016

Aby Česká národní banka sloužila českému národu


Josef Mrázek
1. 4. 2016
Otevřené dopisy poslané panu prezidentovi ve věci poškozování České republiky Českou národní bankou vyvolaly živý zájem a potvrdilo se, že mají širokou podporu občanů. Zatím však nepřinesly viditelný výsledek a proto zopakuji a doplním základní argumenty o které se nutnost nápravy opírá. Nejen podle občanského pohledu na věc, ale také po odborném ekonomickém rozboru dost překvapuje, že se nikdo z odpovědných činitelů nezabývá kvantifikací obrovských ztrát třeba jen v zahraničním obchodu, které banka způsobuje. Snad ještě hůře na tom je chápání právní stránky věci.


Ústava ČR a zákon č. 6/1993 Sb., o České národní bance, obsahují ustanovení o nezávislosti ČNB na institucích a jejich představitelích při rozhodování o činnosti ČNB. Nesmí se však zapomínat, že ČNB není a nemůže být nezávislá na zákoně o ČNB. A ten obsahuje paragraf 2, odstavec (1), kde je věta: „Česká národní banka jedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství“. Vyřazení jakéhokoliv tržního vlivu na kurz, když ho banka nákladnými intervencemi udržuje na nepřirozené hodnotě, rozhodně není v souladu s touto zásadou a je tedy vážným pochybením. Vždyť jde o ztráty několika set miliard Kč ročně. Použití směnného kurzu jako nástroje měnové politiky by mohlo být přípustné, kdyby šlo o oslabení nadhodnocené koruny, ale to je pravý opak skutečného stavu koruny. ČNB jedná v rozporu s ustanovením zákona o České národní bance § 2, odstavec (1), který je jedinou pojistkou proti svévolnému zjednání prospěchu někomu jinému na úkor České republiky.

Zásah ČNB byl bezpochyby protitržní, koruna měla tendenci bez intervence dále posilovat. Pochybného údajného cíle intervence stejně nebylo vzdor rostoucím intervenčním nákladům dosaženo. Naproti tomu škody následkem vazby na upadající euro a nástup spekulantů rostou stále rychleji, ale skoro nikdo je neuvádí asi proto, že jsou až neuvěřitelně obrovské.

Prezident republiky podle zákona o ČNB § 9 sice nemůže vydávat pokyny, jak mají členové Rady ČNB jednat, ale v případě vážného pochybení může libovolného člena Rady ČNB, i guvernéra, podle téhož zákona § 6, odstavec (2) odvolat. Nebrání tomu ani článek 14, odstavec 2 Protokolu č.4 o statutu Evropského systému národních bank a Evropské centrální banky, který byl ČR vnucen Lisabonskou smlouvou, a jeho obsah je převzat do zákona o ČNB a nic dalšího tam není. Shledá-li prezident státu vážné pochybení, a co jiného, než porušení zákona by to mělo být, tak je oprávněn provinilce odvolat.

K odvolání guvernéra by mělo dojít bez odkladu. Jinak pan Singer odejde v červnu z funkce bez vyhlášeného pochybení a zanechá za sebou tak zvaný kurzovní závazek, že zahraniční strana bude ještě další rok naši ztrátu připisovat jako svůj zisk. Na místě je otázka, jaká funkce, nebo co, bude tomuto pánovi poskytnuto v zahraničí jako výraz vděku? Bylo by vhodné pány nehájící zájmy republiky nejen odvolat a někdo další by na ně měl podat trestní oznámení právě na bázi podezřelého porušení paragrafu 2, odstavec (1) zákona o ČNB. Takové oznámení může podat každý občan ČR i bez právní kvalifikace.

Nástupcem stávajícího guvernéra má, bohužel, údajně být pan Ing. Jiří Rusnok. Možná by se snažil brzdit škodlivé změny kurzu po skončení intervence, ale sám dosud podporoval její trvání. I kdyby se obrátil na lepší víru, každoroční ztráta v řádu stovek miliard korun, kterou intervence způsobuje, se již nevrátí. Důvěra v jeho kompetentnost není žádná.

18 komentářů :

 1. ČR má dlouhodobý přebytek v obchodní bilanci: vyvážíme mnoho poslednách let víc než dovážíme. Ať mi tedy někdo vysvětlí, jak zvýšením kurzu valut může být ČR v nevýhodě. viz http://www.finance.cz/makrodata-eu/hdp/statistiky/zahranicni-obchod/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. LIDI STUDUJÍ NA TO DVĚSTĚ LET A TY CHCEŠ,ABY TI TO NĚKDO VYSVĚTLIL ZA MINUTU

   nabud lenivé Netáhlo jako naše vláda a najdi si na www.nwoo.org přednášku pana profesora REJNOŠE-jsou to ty čtverečky nahoře a pak tu napiš jak jsi to pochopil.

   Vymazat
  2. Na tomto webu je fakt plno keců a lidem tu nedají NIKDY přednášku pana profesora REJNOŠE jak máme zbohatnout JAK O TOM PIŠE V JEHO BICHLI .Tak co borci z vedení toho webu budete dělat jenom přednášky, aby se šmejdi z Parlamentu mohli válet smíchy?

   Vymazat
  3. :))
   Nic není tak složité jak se zdá.
   Dokážete si uvědomit jak by to vypadalo kdyby byl kurz 1:1 ?
   No hrůza, to by Češi byli nejbohatším státem Evropy.*

   Vymazat
  4. ...malý příklad :
   Německo je pověstné svoji kvalitou.
   Znám Německou firmu, která u nás nakoupí materiál, u nás vyrobí nástroje nej. kvality,
   odveze si je domů a prodává made in Germany...
   Toto a jiné mazané, umožňuje falešný kurz*

   Vymazat
 2. Tvor, který vypadá jako by právě vylezl z amerického zadku byl pojmenován po Václavu Havlovi!

  http://www.national-geographic.cz/clanky/nove-objeveny-druh-byl-pojmenovan-po-ceskem-exprezidentovi-20160401.html

  OdpovědětVymazat
 3. 15:54 nevymýšlej si - buď jsi se nechal napálit, nebo jsi si to vymyslel. Požadovaná stránka nebyla nalezena.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Normálně to funguje. Ale ten debil 1554 neví že dnes je apríla a žere všechno i s navijákem.

   Vymazat
  2. Já to nekomentoval, ale podle toho jak je ten tvor slizký, tak jsem to s aprílem nespojoval a bral to jako inspiraci přírodovědců..)

   Vymazat
 4. Kalousek proti intervenci neprotestuje, tak to zřejmě republice škodí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ví se,že kradousek a guwnoverth dostali vyznamenáni od STEJNÉHO finančního fondu s neznámým pozadim,ale my víme kdo to byl,oba jsou pod stejnou dekou.A ten Ano bude líp,nám bulíkuje,že s tím nic neumí udělat.PRÝ HO MÁME ZA TO RADŠI ZNOVA VOLIT.

   Vymazat
 5. Drtivá většina banksterů jsou těžcí psychopati.

  OdpovědětVymazat
 6. Myslím, že spousta lidí těmto finančním čachrům nerozumí a tak se kvůli tomu asi masově demonstrovat nebude. A ti, co jim rozumí, vědí, jak jich využít ve svůj prospěch a tak taky neprotestují. To bude jedna z hlavních věcí (myslím celý systém bankovnictví), se kterou se bude muset v budoucnu zatočit.

  OdpovědětVymazat
 7. Pane Mrázku, tak na co čekáte? Psaní otevřených dopisů nic nezmění, tak se seberte a podejte to trestní oznámení na guvernéra ČNB, resp. na celou bankovní radu Vy sám. A v dalším článku nás zas můžete informovat, jak to probíhá.
  Co Vy na to? Petr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemyslím, že je to správná rada.
   Článek je tzv. prvotní úvahou.
   Proti "mocnému muži" jako je guv. Singer
   by bylo namístě sestavit jakési společenství,
   které by věc propracovalo do hloubky
   a mohlo mimo trestního oznámení i začít jednat s prezidentem.

   Vymazat
  2. PETŘE NÁŠ TRESTNÍ ZÁKONNÍK NEDOVOLUJE POSÍLAT TRESTNÍ OZNÁMENÍ ZA NĚKOHO.

   zdá se vám to dobré dát se podvádět ČNB a ještě,aby to za vás někdo vyřizoval.Kolik platíte,žijeme už v kapitalismu a doby,kdy to za vás vyřizovala komunistická strana jsou v prdeli.Ovšem klidně si NA TOMTO WEBU najděte otevřený dopis presidentovi,který pan MRÁZEK už poslal a v diskuzi pod ním je text TRESTNÍHO OZNÁMENÍ a je to zdarma.Ostatně zdejši web se dělá,že se za vás ubohé dělnicko rolnické motyky, postará a skutek utek.Zepteje se tam,zda namísto přednášek a konferenci konečně začnou dělat něco pro sebe a nenechají se rabovat při výplatě bankstery ČNB.

   Vymazat
 8. Dle MF Dnes z 1.4.(pokud to není Apríl) je měsíční příjem (nejvyšší u státních úředníků) pana guvernára Singera 428 698 Kč hrubého. Otázkou je za co a proč.Ten opravdu nemůže rozumět lidem pracujícím za minimální mzdu nebo drobným šetřílkům kterým ze dne na den poklesla hodnota úspor min. o 10%, atd. Míra

  OdpovědětVymazat
 9. Aby Česká národní banka sloužila českému národu.....
  tak musí sedět v jejím čele Čech a nikoliv příslušník vyvoleného národa. Vo tom to je, no.

  OdpovědětVymazat