Reklama

.

.

neděle 3. dubna 2016

"Alijev obětuje svůj národ ve jménu blouznivých idejí Erdogana"


3. 4. 2016   zdroj
"Sen "sultána" Erdogana se uskutečnil! Ázerbajdžán zaútočil na Náhorní Karabach. Turecko zároveň aktivizuje své agenty na Krymu a na Severním Kavkazu, bude provokovat napětí arménsko-tureckým a arménsko-nachičevanským směrem", předpokládá expert. Korespondentovi IA REGNUM to řekl jednatel Akademie geopolitických problémů (Rusko), kandidát věd Araik Stěpaňan.


Podle Stěpaňana je tento plán odsouzen k neúspěchu.

"Ázerbajdžán nejenže ztrácí naděje, spojené s Karabachem, ale také riskuje, že přijde o část svých území na severu, která kompaktně obývají Lezgíni, a na jihovýchodě, obývaném Talyši. Co se týká Turecka, to de facto nekontroluje své jihovýchodní provincie. S největší pravděpodobností tam vznikne nový stát. Ostatně, ne pouze jeden", připustil.

Expert je přesvědčený o tom, že vojenské dobrodružství prezidenta Ilhama Alijeva "názorně ukázalo, že vedení Ázerbájdžánu působí v plavebním koridoru protiruských sil, což je osudová chyba Alijeva, která bude mít těžké důsledky".

"Vojenské dobrodružství Baku sotva ocení národy Ázerbájdžánu, protože právě mezi prostými občany jsou ztráty - umírají děti, starci, ženy, lidé, kteří se ničím neprovinili. Alijev se rozhodl obětovat svůj národ ve jménu blouznivých idejí Erdogana. Baku, jak se zdá, nechápe nebo nevěří, že by Moskva mohla použít sankce proti němu. Rusko nepotřebuje válku v Zakavkazsku. A to dobře ví Alijev, záměrně usiluje o destabilizaci regionu, nechává napospas ázerbajdžánskou diasporu v Rusku. Veškerá odpovědnost je na něm, zdůraznil Araik Stepaňan.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

3 komentáře :

 1. Ctělo by se doufat, že to není jen přání arménského publicisty. Putin Alijeva potřebuje, a ne že ne, nehledě na další šachy okolo Gruzie a NATO.

  Na druhé straně protože Alijev je, a to stejně jako třeba Asad už ve druhé generaci - tatínek byl jeden čas členem polibdíra ÚV KSSS - pragmatik - nebo jak tomu chcete říkat :-) , je zvláštní, že se do toho akce vůbec pustil. TOHLE přeci není jen tak samo sebou. Hraje už vabank jako Erdogan ? Má nějaký nůž na krku ? Nehraje, nemá - aspoň o tom nebylo slyšet.

  Není to teda celé jen takové demonstrativní bububu ? Já vím, s desítkami mrtvých. Nemá náhodou "mladý" Alijev nasazené nějaké erdoganovské vši v kožichu ? Nejdou si třeba turecké tajné služby, případně složky ozbrojených sil, vzájemně po krku ?

  Článek bude mít pravdu v tom, že pokud by se otřáslo nebo snad začalo rozpadat Turecko, Alijev bude taky mít problémy. Ale pro Rusko, dokonce ani pro Armény by to teda taky žádná výhra nebyla. Doteď měli aspoň za humny jenom jednoho magora v Ankaře a jednoho vychcance v Baku.

  V-Ratata

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baku je na tom dnes po pádu cen ropy daleko hůře než Kreml. Takže Alijev použil osvědčenou taktiku - vojenské dobrodružství, aby svému národu zdůvodnil cestu té své ekonomiky pod kytičky. Stejně to na Ukrajině už dva roky praktikují banderovci, kde svoje ekonomické "úspěchy" svádějí na nepřítele Putina.

   Vymazat
 2. Turecko také může dopadnout tak, že se turci budou muset po rozpadu země stáhnout do své pravlasti (Turkmenistán). Stovky let osmani násilně poturčovali porobená území (viz přísloví "poturčenec horší turka"), ale tito násilně poturčení se mohou jednoho krásného dne přihlásit ke svým kořenům a ke své víře, která nemá s Tureckem vůbec nic společného. Podle Pjakina je to také důvod, proč si Turecko muselo vybrat za hlavní město Ankaru (kde jsou turci národnostní většinou) a proč to nemohl být Istanbul (kde jsou původní turci v menšině).

  OdpovědětVymazat