Reklama

.

.

pátek 15. dubna 2016

Andrea Germanos: Co chystá Sanders na „banksters“

Andrea Germanos
15. 4. 2016  StřípkyZeSvěta

Zkrotí galerku spekulace nová regulace?
Sanders o sobě říká, že je „demokratický socialista“. Americká smetánka z toho má kopřivku. Madam Hillary hrozí konečná kariéry. „Banksters“ ji nosí na rukou. Sanders jim hází rukavici. Poslední fázi mapuje Andrea Germanos.

Jde o Sandersův rozhovor s New York Daily News. Je sice už z 1. dubna, transkript však vyšel až tento týden. Řeč byla o tom, jak hodlá zkrotit vyděračskou zvůli bank, „příliš velkých na to, aby mohly padnout“ („too-big-to-fail“). Madam Hillary se ráčila vyjádřit, že tomu její rival nerozumí. Zvěřinec mediálního „mainstreamu“ jí úslužně sekundoval.

Zazněly však i jiné hlasy. „Celkově vzato“ - napsal i ekonomický komentátor New York Times Peter Eavis - „mají Sandersovy odpovědi hlavu a patu. A co je rozhodující, míří racionálně a přímočaře k fragmentaci bank, jak ji už loni prezentoval Kongresu.“

Sám Sanders v rozhovoru uvedl, že hodlá v daném směru „prosadit buď zákon, nebo zmocnit ministra financí“. S jasným cílem zakotvit, že „tyto banky jsou pro ekonomiku nebezpečím“. Ba dokonce „větším, než jen proto, že jsou příliš velké na to, aby mohly padnout“.

Konkrétní návrhy, „jak se mají rekonfigurovat“, hodlá umožnit i jim. Jen ovšem v mezích jednoznačné zásady, že „je-li banka příliš velká na to, aby mohla padnout, je příliš velká i na to, aby směla existovat“. A nevyvodí-li z toho adekvátní závěry sama, „je tu ministr financí či další lidé, co o tom hodně vědí, a rozhodnou. A zjistí-li, že Goldman Sachs či JPMorgan Chase jsou příliš velké, pak ano, pak budou rozděleny.“

V úterý zveřejnil Sandersův volební štáb i vlastní prohlášení. Na téma, co jeho kandidát podnikne, vyhraje-li prezidentské volby. S poznámkou, že madam Hillary má v daném směru „značně odlišné názory“.

Zato „senátor Sanders bude už během prvých 100 dní své administrativy žádat po Ministerstvu financí, aby sestavilo seznam komerčních bank, které jsou ´příliš velké na to, aby mohly padnout´, stínových bank a pojišťovacích společností, jejichž bankrot by, nemají-li je sanovat daňoví poplatníci, vystavil ekonomiku Spojených států katastrofálnímu riziku“.

Během prvého roku své vlády chce - ve spolupráci s Federálním rezervním systémem a orgány finanční regulace – dosáhnout, aby se zmíněné finanční a pojišťovací instituce rozdělily („podle článku 121 Dodd-Frankova zákona“).

Senátor Sanders – uvádí se dále v prohlášení – „bude bojovat rovněž o Glass-Steagallův zákon pro 21. století, jímž se striktně navzájem oddělí komerční a investiční banky a pojišťovací služby“. Tomu se madam Hillary staví na zadní obzvlášť agilně.

Glass-Steagallův zákon podepsal už Franklin Delano Roosevelt. Právě s „cílem spekulantům z Wall Street zabránit, aby to dovedli až k další Velké depresi“. Zákon „fungoval po víc než pět desetiletí“. Dokud ho „Wall Street za prezidenta Reagana nepotopila“. A „za prezidenta Clintona nezařízla“.

Sanders ho hodlá obnovit. Proti švindlu dnešního „kasina“. Jak se mu asi usíná? Vybaví-li si temné pohnutky „banksters“?

 

zdroj: In Fact, Sanders Has a Very Clear Plan on How to Break Up Too-Big-to-Fail Banks

13 komentářů :

 1. Sanders dopadne jak Kennedy.
  Takovou hrůzu si nenechají vnutit bankstéři.
  Jde také o jinou věc,kolik tyto velké USA banky,vlastní banky různě po světě.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak jsem si jen ze zvědavosti otevřel článek v originálu a ten překlad je tak z 80% vymyšlený :-D

  Tomu teda říkám "novinařina" :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty přece americky neumíš !!

   Vymazat
  2. Novináři píšou jen to,co chtěji lidi slyšet a také záleží,kdo je platí.

   Vymazat
 3. USA centrum darebaku,podvodniku, lharu,vrahu
  Nedavno se zabyval p.Hajek z webu PROTIPROUD nekolika pripady zahady spadnuti letadel.
  Jednim ze stale nevyresenych pripadu byl pad malajsiskeho letadla pred 2 lety. Nedavno se pry nasly nejake casti na vychodnim brehu Afriky a pry musely byt poslany do Australie k prozkoumani.Podle web Protiproud Americane zkouseji moznost znicit letadla pri letu kdekoliv na svete.Nyni Polaci prisli s podezrenim, ze jejich letadlo, ktere spadlo u Smolenska nebyla nahoda nebo jina porucha, ale nekdo take letadlo shodil pri pristavani, aby vina padla na ruske organy. Vsechno toto jen potvrzuje, ze nejvyspelejsi technikou disponuji
  vrazi, kterym je jedno kdo zahyne, jako jim bylo jedno, kdo zahynul pri t.zv.napadnuti mrakodropu v New Yorku.

  OdpovědětVymazat
 4. Nevím, jak velká má být banka, ale jsem si jist, že majitelé bank by měli být vyvlastněni bez náhrady.
  Jsou to škůdci ekonomiky, provokovatelé válek, lichváři a penězokazci.
  Peníze by neměly být zbožím, ale pouze mírou hodnoty.
  Zisk banky je škodlivý podvod, protože banka nevytváří užitnou hodnotu.
  Dolar by měl být zrušen, přinejmenším jako světová rezervní měna.

  Sanders teď může říkat co chce, ale kdyby byl omylem zvolen, stejně bude dělat to, co mu poručí bankéři.
  Kdyby náhodou už vítězil, musel by znásilnit pokojskou, aby nezvítězil.
  Kdyby mu bylo souzeno, že udělá revoluci v bankovnictví, byl by býval zastřelen už v kolébce i se sudičkami.
  Skutečnými vládci jsou bankéři, a oni rozhodují, jakého herce (prezidenta) si najmou k přeříkávání svých scénářů. Lid se u voleb jen povyrazí a odreaguje.
  Volby jsou tady jen proto, aby se zamezilo povstání. Vládnou však stále ty samé rody. Jeden bratr je zakotven u republikánů, druhý u demokratů, vždycky to vyhraje jeden z nich.
  PB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě proto jsou peníze zbožím, že vyjadřují míru hodnoty. T

   Vymazat
 5. Už kdysi dávno to řekl Rothschild (na plnou hubu). A sice, že pokud jeho bance (tedy FEDu) US vláda svěří emisi dolarů, nebude jej již zajímat, kdo tam vládne.
  Na tom klíčovém rozhodnutí to začalo.
  A nikdo se (zatím) neodvážil to zásadně změnit. A pokud, byl hned spolehlivě odstraněn.
  To, co Sanders zamýšlí, sice je změna, ale systém to nezmění.
  Jde totiž po opatřeních, která jsou o pár pater významnosti toho světového problému níž ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavý, že koncept centrální banky a tištění "fiat money" převzali bez jakékoli alternativy i Číňani, Japonci, Rusové, Indové,.... prostě všichni.
   Co ty na to, Opluštile???

   Vymazat
  2. Anonymnímu 17:02:
   A je to tak pro světovou ekonomiku správně, pokud jsou v ní vytvářeny zcela falešné či fiktivní "hodnoty", anonyme?

   Vymazat
  3. Pokavaď se inflace pohybuje v rozumných mezích, tzn 0-5%, tak není co řešit.

   Vymazat
  4. Anonymnímu 17:35:
   Ale emise těch fiat money (jinak peněz nekrytých reálně vytvořenými hodnotami) má v ekonomice jiný smysl i dopad na ni než má inflace.
   Inflací se hodnota peněz porovnatelně snižuje, zatímco v rámci toho, co zvou emisí fiat money, je "hodnota" měny uměle (mnoha nástroji) udržována na víceméně stejné úrovni. Jinak řešeno fiat money jsou "finančním letadlem", do něhož náleží i emise různých obskurních finančních produktů. Vede to k nahromadění oběživa, které je dnes v naprostém nesouladu s úhrnnou hodnotou svět. produkce.

   Vymazat
 6. Zhruba tak. Vynikající článek zahrnující i toto téma zde: http://eurasia24.cz/alternativy/610-svet-na-prahu-novych-casu

  OdpovědětVymazat