Reklama

sobota 30. dubna 2016

Boj o Oděsu bude pokračovat


Marija Kanter
30. 4. 2016     zdroj
Blíží se tragické datum - druhé výročí požáru v Domě odborů. Experti jsou přesvědčeni, že v tento den se nelze vyhnout provokacím. Ale i zde jsou vyslovovány různé názory. Někteří experti se domnívají, že nacionalisté se snaží zastrašovat opakováním událostí. Kyjev tvrdí, že provokace jsou organizovány proto, aby byla zdiskreditována ukrajinská vláda. Proč se Oděsa stala novým "bojištěm", to "Aktuálním komentářům" sdělil prezident Centra systémové analýzy a prognózy Rostislav Iščenko:

"Konfrontace mezi starostou Oděsy Genadijem Truchanovem a gubernátorem Michailem Saakašvili trvá již téměř rok. Nemyslím si, že teď se v tomto ohledu něco zásadně změnilo: se záviděníhodnou pravidelností se navzájem obviňují. A prohlášení Truchanova, že Saakašviliho tým ostřeloval banku v Oděse, je jen malý detail tohoto velkého konfliktu.

Co se týká možných provokací 2. května, je nutné si uvědomit, že Saakašvili je gubernátor, Truchanov starosta, a oba dva jsou zodpovědní za situaci.Takže případné provokace v tento den zdiskreditují oba.

Pokud se situace destabilizuje, Saakašvili a Truchanov se pokusí přesunout odpovědnost jeden na druhého, ale to neznamená, že některý z nich má zájem na rozsáhlých provokacích, protože každý z nich je zodpovědný za situaci.

Hlavní problém nespočívá v tom, že se zde střetávají proruské a nacionalistické síly, a také jde o konfrontaci mezi Saakašvilim a Truchanovem. Jde o to, že prakticky všechny finanční a politické skupiny na Ukrajině bojují o Oděsu jako námořní přístav, o příležitost vývozu do Evropy. Pro Kolomojského to jsou slitiny, které hnal na vývoz, pro Achmetova jeho kovové housky. Část vozí přes Mariupolský přístav, ale to mohou překazit náhle zahájené bojové akce.

Oděsa znamená volný vstup do Evropy pro ropný průmysl, kovové housky, chemická hnojiva, vlastně pro všechno, co Ukrajina ještě produkuje. Většina zahraničních výrobků je také importována přes přístav v Oděse.

Z tohoto důvodu je toto město velmi důležité z hlediska přežívání kterýchkoli finančních a politických skupin. Všichni si dobře pamatují, jak bojovali za oděský přístav Porošenko a Kolomojskij. Ještě neměli jasno, kdo je na Ukrajině nejdůležitější, ale o Oděsu už bojovali. A nezávisle na tom, kdo se stane gubernátorem, bude boj pokračovat a v podmínkách současné ukrajinské politické reality bude doprovázen i provokacemi včetně krvavých."


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. Mám v živé paměti, jak carevič Putin v době úspěšného protiútoku Armády DLR + LNR zastavil opolčence a jal se naléhat na uzavření Minského protokolu, čímž ukroamerické nacisty zachránil před porážkou, aby se mohli přeskupit k dalšímu napadení Donbasu a odepsal projekt Novoruska, který se stal ekonomicky takřka neživotaschopným a města od začátku podporující hnutí JV zůstala pod fašistickou okupací a perzekucemi.

  OdpovědětSmazat
 2. Další nepochopitelné věci se dějí v Sýrii, kde budou nasazeny americké pozemní síly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:56 Díval jsem se tento týden na diskusní pořad Jílková a docela příjemně mě potěšilo, že se tam některý z účastníků odvážil na plná ústa prohlásit, že Amerika školí v Sýrii další teroristy.

   Smazat
  2. To je dobře! Jen ať odtamtud toho vraha Assada s Rusákama vypráskaj! Kurdové jim pomůžou!

   Smazat
 3. V červenci bude zasedat NATO (dále jen "mírové holubice"), kde se rozhodne o založení černomořské flotily NATO, aby se obešla omezení daná smlouvami o provozování Bosporu a krátkodobým pobytem cizích lodí na Černém moři. Tato flotila měla původně parkovat v Sevastopolu, ale mírovým holubicím udělalo čáru přes rozpočet samo obyvatelstvo Krymu svým referendem a následná anexe Krymu (Pozor, rozlišovat ! V případě Kosova nebo třeba Izraele se při záboru nových teritotií nikdy nejedná o anexi, o tu se jedná pouze v případě Ruska). Oděsa má tu smůlu, že byla vybrána jako náhrada za ztracený Krym, protože někde ty skořápky mírových holubic musejí parkovat. Takže Oděsu a jeho ruskojazyčné obyvatelstvo čeká trvalý teror (včetně násilného poukrajinšťování) i v budoucnu. To, co se stalo 2.5.2014, to byla pouze první drobná výstraha Oděsanům za souhlasného ticha celého slavného západu. To Rusko se k mírovým holubicím neustále přibližuje a musí se s tím něco dělat. Slova o nějakém volném vstupu do Evropy pro ukrajinský obchod (viz předposlední odstavec článku), to je pouze vedlejší záležitost. Mimochodem, americká armáda působila na Krymu již za Janukovyče, protože probíhaly přípravné práce na využití dalších přístavů (Jevpatorie nebo Feodosie) pro mírové holubice. Ukrajina chtěla dojit prachy za pronájem přístavů od obou stran, od USA i od Ruska. Tento pokus nevyšel, protože se místní obyvatelstvo vzbouřilo a odmítlo Američanům poskytovat ten nejzákladnější servis a ti museli z Krymu odtáhnout. Takže to odnese miliónová Oděsa.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.