Reklama

.

.

sobota 23. dubna 2016

Boj o přerozdělování majetku důchodců: USA proti Evropě


Květa Pohlhammer Lauterbachová
23.4.2016  E-republika

Je naprostá iluze, že by se většina obyvatel české kotliny mohla zabezpečit na stáří ze svých úspor. V Německu již přišli střadatelé o víc jak 180 miliard eur.


Čtenáři alternativních médií jistě postřehli, že si Barack Obama zavolal na kobereček šéfku Fedu Janet Yellen ve snaze přesvědčit ji, aby zvýšení úrokové sazby, které Fed již dříve avízoval a které bude mít neblahé dopady na životní úroveň Američanů, bylo posunuto až na podzim. Sociální revoluce před prezidentskými volbami je totiž to poslední, co by si elity přály. Zvýšení úrokové sazby Fedem by pořádně zahýbalo ekonomikou a znamenalo by insolvenci měst a obcí, podobně jako se tomu stalo v případě kdysi bohatého Detroitu. Viz náš starší článek Detroit - anatomie nevyhnutelného bankrotu.

Díky hospodářské a finanční politice chybí v současné době v americkém penzijním systému podle Financial Times celkem 3,4 biliónu dolarů. Problém penzí hrozí přerůst v národní katastrofu. Ale nejenom ten, poněvadž existuje další spouštěč tsunami, a to nesplácené studentské půjčky. Vývoj studentských půjček od roku 2010 má nárůst na 167 % během pěti let. Přitom se splácí pouze 37 % studentských půjček a Barack Obama zvažuje odpuštění velké části těchto dluhů. Podívejte se na náš článek Kolik doopravdy stojí školné v USA. Stále přibývá vysokoškoláků, kteří po skončení studia neseženou jinou práci než tu, která odpovídá pozici mizerně placeného číšníka.
   

V globálním měřítku hrozí konflikt zájmů mezi americkými a evropskými penzijními fondy. Američané investují úspory svých klientů převážně do akcií, zatímco evropské fondy spíše do státních dluhopisů. U Američanů nemá negativní úroková sazba takový dopad, protože institucionální držitelé, jako jsou např. penzijní fondy, nedrží prakticky žádnou hotovost a peníze na účtech.

Proč došlo k vytvoření černé díry v americkém penzijním systému? Především proto, že penzijní pojišťovny a fondy založily své účetnictví na premise, že dosáhnou ročních výnosů 7-8 %, což se stalo díky nastavené úrokové sazbě iluzí. A protože státu chybí peníze na všech stranách, usiluje o dodatečné daňové příjmy a zvyšování odvodů. To ovšem není možné vzhledem k sílícímu zhoršení ekonomické situace širokých vrstev.


Evropa a důchody

Evropské penzijní fondy jsou díky nízkým úrokovým sazbám ve ztrátách. V Německu si lidé spoří na stáří formou vkladů a pojištění nejvíc v Evropě. Proto patří spořitelny a pojišťovny (včetně zdravotních) k největším kritikům politiky ECB. Jde o všechny instituce, které shromažďují vklady. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dokonce nedávno prohlásil, že kvůli politice ECB budou němečtí daňoví poplatníci stále více proti euru a postupně bude sílit i odpor proti samotné EU. Je zajímavé, že to říká právě on. Země z jihu eurozóny tlačí na společné ručení za vklady obyvatel eurozóny, protože doufají, že například v případě pádu italských bank, což je na pořadu dne, se sáhne na peníze střadatelů z jejího severu.

Jak spoří obyvatelé Evropy: Graf znázorňuje hrubou kvótu úspor domácností k disponibilnímu příjmu v procentech.


Jen na okraj. Míra úspor k disponibilnímu příjmu obyvatelstva se v České republice pohybuje pod deseti procenty. Co to ale znamená ve skutečnosti? Kolik a za co ze své mzdy mohou utratit za „nezbytné uspokojení svých potřeb“ Holanďané, Dánové nebo Němci a kolik si mohou dovolit Češi? Spotřeba v České republice je tažena dluhy a spotřeba domácností na dluh se v posledních letech prudce zvyšuje a činí již přes 30 % HDP. Jak vidíte, ukazatel HDP je ukazatelem vhodným akorát tak k matení lidí. Že by se většina obyvatel české kotliny mohla zabezpečit na stáří ze svých úspor, je naprostá iluze. V Německu již přišli střadatelé o víc než 180 miliard eur, viz roční ztráty v grafu dr. Jahnkeho.

  

Strana vládní koalice, bavorská CSU, se vyjádřila, že příští šéf ECB musí být Němec. Dalšího Draghiho, jehož politika vedla k masívnímu propadu důvěry ECB, si Evropa prý dovolit nemůže. Podle poslance CSU Hans Petera Uhla „potřebuje EU na špici německé finanční specialisty“.

ECB však slouží někomu jinému, než Německu a těžko lze upřít Mariu Draghimu, že by nebyl expertem. On totiž přesně ví, co dělá. Politika ECB je také jednou ze součástí cíleného útoku proti Německu. A o tom, kdo bude šéfem ECB po roce 2019, až skončí mandát Maria Draghiho, budou těžko rozhodovat Němci. Nemají totiž sílu vystoupit na svoji obranu, protože by to především znamenalo opustit euro.

Ovšem naděje, že by dolar mohl být zachráněn přesunem kapitálu z Evropy a spuštěním Armagedonu v hospodářství Evropy, je lichý. V úterý poprvé zahájila obchodování šanghajská burza zlata, první ocenění činilo 256,92 yüanu za 1 gram zlata, což média nijak zvlášť nekomentovala. A přitom jde o důležitý zlom ve finanční světové architektuře a prakticky pomalé zavedení zlatého standartu. Znamená další oslabení petrodolaru, poněvadž fixace na yüan bude znamenat postupný nárůst obchodu s komoditami právě v této měně. Tématu se budeme věnovat příště.

Ze všech souvislostí lze však vytušit, že pád bankovního domina je nastartován v Evropě. Italské banky již ztratily polovinu své hodnoty a investoři se obávají o svých 360 miliard nesplácených půjček. Zachraňování maličkého Řecka bolelo, a to se jednalo až o 44. ekonomiku světa. Itálie je svou výší HDP na 8. místě. To je důvod mít mnohem větší obavy než v roce 2009.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webuE-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

8 komentářů :

 1. Kde je ten náš zhovadilec, aby nám dělal kázání, že za všechno si můžeme sami, protože jsme rudohnědí lenoši? Kde je ten pologramotný vůl?

  OdpovědětVymazat
 2. Rozpad EU se konečně blíží.USA by rádo získalo pomocí TTIP-absolutní moci nadnárodních firem, ekonomicky plundrovala Evropu,potažmo své lokaje v EU.Toto již zřejmě nenastane.Německo si v trezorech, oproti jiným státům ponechalo Marky, pro případ budoucího znovuzavedení.EU spolehlivě rozloží dobroserové, poklonkující Brůselu, imigranti, migranti, stálé vměšování USA do vnitřních záležitostí s cílem vytvořit a udržet permanentní chaos v Evropě, včetně válečného tažení NATO na Rusko a TTIP.

  OdpovědětVymazat
 3. EÚ už dokázala vytunelovať rôznymi spôsobmi z dôchodkových fondov 150 miliár eur, aby zabezpečila akési neurčité ciele.
  Takže zabudnite na dôchodky! Ako tak, sa pár drobných možno dožijú dnešní štyridsiatnici.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zbytečně strašíte a Vaše vyjádření odhaluje Vaši neznalost.
   U průběžného systému nehrozí, že by senioři nedostali nějaký důchod, pokud produktivní generace odvede svoji platbu do důchodového systému. Střední generace tak fakticky činí od dob, kdy se nějací savci semkli do smečky a kdy střední generace nesou hlavní díl obživy mláďat a starých kusů. Lidské společenství to praktikovalo v rodinném kruhu za lovců mamutů, za Gilgameše, Aristotela, Komenského a mnohde i dodnes. Otto von Bismarck to jen institucionalizoval na státní úrovni. Nemusíte proto bydlet poblíž svých rodičů nebo s nimi a jejich důchodové zabezpečení nestojí a nepadá s Vaší ekonomickou situací, ale celého společenství ve státě. Našli se ovšem zplozenci egoistického magaparazitismu jako chicagská škola či u nás Kalousek (v SR Dzurinda), kteří zavedený průběžný systém chtěli zničit, nahradit fondovým a udělat z lidí sociálně zcela nezabezpečené věchýtky zmítané strachem a zvůlí šéfů penzijních fondů.
   Známá průpovídka o třech tolarech (zlatkách ap.) ukazuje, že produktivní generace to zvládala a zvládne. U nás máme proti tradovanému rozdělení na třetiny vůči seniorům dluh, neboť odvod do důchodového systému je hluboko pod třetinou. Pokud by Sralbotkova vláda zvýšila odvod o 1,5 procentního bodu, byl by důchodový účet vyrovnaný. Vláda by nemusela činit populistická gesta a převádět v rozpočtu desítky miliard vybraných na daních na důchodový účet. Pokud by po zvýšení sazby sociálního pojištění nesnížila sazbu nějakých daní, měla by už skoro vyrovnaný rozpočet. Pokud by zvýšila odvod na sociální pojištění o dva procentní body, mohly by se zvýšit penze, což by dalo ten nejlepší impuls ekonomice, neboť důchodci poměrně nejméně svoji spotřebu hradí ze či v zahraničí, tj. ze svých zdrojů poměrně nejvíce podporují tuzemské výrobce a služby. Tuzemské firmy by měly větší odbyt, zisky, mohly bý více investovat a zvyšovat mzdy. A i kdyby si to zvýšení penzí senioři nechali na účtu, tak přeci banky předvedou, jak daleko kvalifikovaněji naloží s těmito prostředky, než hloupí důchodci, a budou stimulovat podnikatele. Nebo ne?
   Procento odvodu na sociální pojištění je v případě průběžného systému velmi výmluvnou kvantifikací našeho vztahu ke starší generaci - a nemyslím, že by se čeští občané, čeští voliči a čeští politici mohli současnou výší sazby nějak pyšnit. Je to hanba. Přitom zvýšení sazby o 1,5-2,0 procentního bodu sotva na měsíčních výdajích poznáte, pokud nejste odkázán na minimální mzdu či se nepohybujete v pásmu do cca 1,2-násobku minimální mzdy.
   KR

   Vymazat
 4. Brusel na nás útočí ze tří směrů.
  http://aeronet.cz/news/brusel-na-nas-utoci-ze-tri-smeru-pokud-se-vsichni-nevzbourime-prave-ted-a-nyni-ceka-nas-v-kratke-dobe-katastrofa/

  OdpovědětVymazat
 5. Na německých TV probíhají alarmující diskuse.
  Německo je bohatý stát chudých občanů.
  Většina bydlí v nájmu, nájemné prudce roste. Dnes je chudých cca 5% důchodců, za 20 let to bude 50%.
  Firmy hledají stále způsoby, jak platit méně zaměstnancům, množí se práce na dohodu na dobu určitou, nebo OSVČ v oborech dříve ve stálém zaměstnaneckém poměru. Z chudých lidí v produktivním věku nebudou bohatí důchodci.

  OdpovědětVymazat
 6. Žeňte toho lumpa, doseďte tam Trumpa!

  OdpovědětVymazat
 7. Pro komentatora Rossolini: I když je mi nějak proti srsti názor, že za nějaký zcestný myšlenkový proud může určitý národ /ale na to nemám vyhraněný názor, protože jestli se člověk nad věci zamyslí, tak skutečně za rozšíření fašismu byli zodpovědní Němci/ souhlasím s Vašimi názory o konsumismu a pseudosvobodě.

  OdpovědětVymazat