Reklama

.

.

neděle 17. dubna 2016

Demokratizovat stát skrze stát je nesmysl


Štěpán Forgáč
17. 4. 2016
Tvrdím, že státy, soustátí a privátní kapitál byli/jsou/ budou spojenci v ovládání lidu. Demokracie v rámci synergie jejich moci byla/je/bude nemožná. Je tedy demokracie vůbec možná? Ano, je možná za předpokladu opuštění současného modelu společnosti. Nejprve je nutno si uvědomit, že není demokracií. Dále, že nový, skutečně lidově mocenský model společnosti je nutno hledat mimo stát, přesněji řečeno mimo jeho mocenský charakter. Aby mohl lid uchopit moc a vládnout, musí se moc k němu dostat co nejblíže. Nejblíže k němu má v obcích a městech. Jen obce/města mohou být sídly jejich moci a vlády. Jen v nich mohou být dostatečně silní a vlády schopní. V nich mohou vládnout ve svých územích a skrze ně spoluvládnou ve vyšších územních celcích. V nich mohou trvale držet moc a vládnout. Až to dokážou, budou se moci dostatečně silně a účinně bránit drtivému tlaku bezohledného privátního kapitálu. Ten totiž ztratí v moci státu svého silného spojence, dnes už se dá spíše říci vazala. Demokratizovat stát skrze stát je nesmysl. Stát se dá demokratizovat jen skrze jeho obce a města.

Redakce Nové republiky nesdílí autorův optimismus

13 komentářů :

 1. Obce a města v zásadě nejsou hospodářské celky. To bývalo. Nejsou to jednotky, kde by zásadně docházelo k reprodukci podmínek života lidí. Nemají ani elementární kontrolu nad výrobou, pokud nějaká na jejích území je. Jsou závislé na dotacích a přerozdělování. Proto i jejich samosprávná povaha je vysoce teoretická věc.

  Hlavní sociální průser dnešní doby je naopak v tom, že takto odtržený od reality - a znova, pěkně po marxisticku - odtržený od procesů reprodukce podmínek života společnosti - začíná být i ten stát, míněno národní stát.

  Kdysi ortodoxní marxisti přísahali na nemožnost revoluce v JEDNÉ zemi, v jednom státě. Dneska to vypadá, že revoluce nebude možná v ŽÁDNÉM státě. Při pokusu svrhnout státní moc zjistíte, že žádná státní moc vlastně už neexistuje.

  Což nijak nevylučuje dva dosti smutné postřehy:

  1) Moc jako taková přesto existuje, má se náramně k světu a podle potřeby je připravená být patřičně brutální

  2) Revoluce existují, ale jsou barevné.

  Velekněz Ratata

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pěkně po marxisticku - současný stát - to je buržoasie zorganizovaná v panující sílu. Má k dispozici veškerý mocenský aparát - trestní, soudní, potlačovací i vojenský a nebude váhat jej kdykoli použít proti jakékoli snaze tuto moc omezit, nedejbože zrušit. T

   Vymazat
  2. Občanská revoluce - převzetí politické moci občany musí proběhnout nejprve v obcích a městech na základě jejich dobrovolného - organizování se - spontánní kolektivizace za účelem získání moci v obcí/městě. Nikdy v minulost ani přítomnosti občané v obcích a městech nevládli. Až to dokáží můžou se směle vrhnout na demokratizaci vyšších územních celků.

   Vymazat
  3. Pane Fargáči, ono je to přesně opačně. Vy se připravte v každé obci, v každém městě a vesnici, ale rozhodovat se bude v parlamentu, převrat se bude dělat novými zákony, a to hned po volbách. Tohle když nepochopíte, tak jsou všechny vaše řeči na nic. Jarda F.

   Vymazat
  4. Je to hodně smutné, že ještě věříte tomu, že o tom jaké budou zákony rozhoduje parlament. Pletete si dozajista dva velmi rozdílné pojmy. Těmi jsou rozhodování a schvalování. Takže aby bylo jasno: Parlament pouze schvaluje. Převrat skrze parlament je utopie.

   Vymazat
 2. Moc se má dostat k lidu co nejblíže,přičemž v obcích musí být sidla moci a vlády a v nich mají být osobnosti dostatečně silné a vlády schopné.

  Zajímá mě.
  -jakými metodami najdete ty silné a vlády schopné
  konkrétně a jmenovitě.
  -kdyby jste to byl vy pane FORGÁČI jaký by jste měl svůj vládní program konkrétně a jaký by ho měli mít ti ostatní vládyschopní..

  Nevěřim,že chcete toho Kalašnikova,nebo snad ano,rovněž mejdan si už ti imperialisti odzkoušeli a zgablo,tak nám tu s odvahou věci zkonkrétněte,nebot tomu co píšete jaksi nelze rozumět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nečetl jste dostatečně pozorně. Nikde se v článku nezmiňuji o silných osobnostech.

   Vymazat
  2. Nečetl jste dostatečně pozorně. Nikde se v článku nezmiňuji o silných osobnostech.

   Vymazat
  3. Pane Forgáči,moc mi připomínáte vládní šmejdy,ti taky nechtějí s voliči Dialog a odpovídají na na3e dotazy BLA,BLÁÁÁ.Začinají před našimi loveckými puškami Národních webů kličkovat jako králící.Co myslíte nesnesl by jste i vy dévku broků do zadku,za pokusy o naše ohlupování?

   Vymazat
  4. Ohlupujete sám sebe. Takže k pojmu autocenzura přibývá pojem auto ohlupování. Dík za nové téma, to jsem vážně nečekal. Je to s námi mnohem horší, než jsem předpokládal.

   Vymazat
  5. Ohlupujete sám sebe. Takže k pojmu autocenzura přibývá pojem auto ohlupování. Dík za nové téma, to jsem vážně nečekal. Je to s námi mnohem horší, než jsem předpokládal.

   Vymazat
  6. Pane Forgáči,vidíte sám,že nedokážete znovu a znovu odpovědět ani na konkrétní diskuzní přispěvek,ale používáte sám neoliberální metody,kdy se snažite místo k věci diskutovat o punčošce a obracíte se proti tomu,který vám bohužel musí sdělit,že prázdný plechový sud může dunět jak chce.Je očividné,že toho moc dohromady nemůžete dát, protože neovládáte ani jednoduchou diskuzi K VĚCI a tak váš talent půjde vniveč.

   Vymazat
  7. Na obě, Vámi položené otázky je odpověď v samotném článku. Stačí si ho jen pozorně přečíst. Napovím. Odpověď je ve čtvrté větě.

   Vymazat