Reklama

.

.

neděle 17. dubna 2016

Druhá zpráva ruské rozvědky o aktuální pomoci Turecka Islámskému státu

17.4.2016  Wertyz Report

Hlavním dodavatelem zbraní a vojenského materiálu pro bojovníky ISIS je Turecko, které tak činí prostřednictvím nevládních organizací. Na práci v této oblasti dohlíží turecké zpravodajské služby. K přepravě se používají především ta vozidla, která jsou součástí konvojů s humanitární pomocí.


Nejaktivněji se na dosažení těchto cílů podílí Beşarova nadace (prezidentem je D. Sanli), která v roce 2015 vyslala kolem 50 konvojů do turkmenských oblastí Bayırbucak a Kiziltepe (260 km severně od Damašku). Dary od jednotlivců a subjektů jsou „oficiálně“ jejich hlavním zdrojem financování. Ve skutečnosti organizace dostává tyto finanční prostředky na svůj účet ze speciálního rozpočtu tureckých zpravodajských služeb (MIT). Nadace Beşar si otevřela nynější účty v tureckých a zahraničních bankách s podporou vlády.

İyilikderova nadace (prezidentem je I. Bahar) je také hlavním dodavatelem zbraní a vojenského materiálu na syrské území, které je pod kontrolou ISIS; v roce 2015 vyslala asi 25 různých zásobovacích konvojů. Vedení této nevládní organizace je financováno ze zdrojů z evropských a středovýchodních zemí. Finanční prostředky v tvrdé měně jsou převedeny na bankovní účty Kuveyt Türk a Vakıf.

Nadace pro lidská práva a svobody (IHH), jejímž prezidentem je B. Yıldırım, se aktivně podílí na dodávání munice teroristům v Sýrii. To je oficiálně podporováno vládou Turecka a řízeno tureckými zpravodajskými službami. Od roku 2011 nadace poslala 7 500 vozidel s různými dodávkami na území, které je pod kontrolou ISIS. Tato organizace je financována z tureckých zdrojů a také z jiných států. Turecké banky Ziraat a Vakıf jsou používány pro získávání finančních prostředků.

Kromě toho z důvodu zpochybnění dodávání zbraní a vojenského materiálu na území, které je pod kontrolou ISIS, úředníci z tureckých zpravodajských služeb zařídili kontrolu nad skladišti zbraní a střeliva, umístěných v příhraničních městech Bükülmez a Sansarin (530 km jihovýchodně od Ankary, v provincii Hatay). Tyto zbraně jsou dodávány bojovníkům přes kontrolní stanoviště Cilvegözü (530 km jihovýchodně od Ankary), a to za podpory tureckých zpravodajských důstojníků a četnických složek.

Například mezi 2. a 8. listopadem 2015 byla jedna várka zbraní převedena z kontrolního stanoviště v Cilvegözü do města Atma (310 km severně od Damašku). Bojovníkům v této oblasti byly dodány střely pro protitankové raketové systémy TOW a pro granátomety RPG-7, jakož i střelivo pro ruční palné zbraně.

V listopadu 2015 byl organizován přesun vojenského materiálu pro nezákonné ozbrojené skupiny, umístěné v provincii Latakia. Islamisté obdrželi vojenské bezzákluzové pušky M-60 a munici, minometné granáty ráže 82 mm, dále munici a střelivo ráže 23 mm a 12,7 mm, ruční granáty, komunikační prostředky a veškeré vybavení od tureckých zpravodajských služeb.

Mezi 11. a 21. lednem 2016 turečtí zpravodajští důstojníci dodávali teroristům z Jabhat al-Sham munici ráže 7.62 mm a 12,7 mm a střely pro granátomety RPG-7. Náklad byl převezen přes turecko-syrskou hranici v oblasti Kizilcat (540 km jihovýchodně od Ankary) do tábora bojovníků v provincii Latakia. Některé z těchto zbraní a střeliva následně prodávali zástupci polních velitelů představitelům ISIS (výměnou za ropné produkty, potraviny a hmotný materiál).

25. ledna 2016 turecká Nadace pro lidská práva a svobody financovala dodávku vybavení a potravin (cca 55 tun) teroristům ISIS. Za vytvoření tohoto konvoje bylo zodpovědné spojení bratrských společností a nadací v Turecku. „Humanitární náklad“ putoval přes hraniční přechod Yayladağı (530 km jihovýchodně od Ankary, v provincii Hatay) do okresu Bayırbucak. Dříve, už v červenci 2015, nadace pomáhala Asociaci pro lidská práva a solidaritu s utlačovanými při převodu více než 177 tun vojenského nákladu na sever Sýrie.

Propašování výbušnin a průmyslových chemikálií teroristickým skupinám, působícím v Sýrii, je také obvykle organizováno z tureckého území, a to přes hraniční přechody v blízkosti Reyhanli (Turecko), Azaz (Sýrie), Al-Qamishli (Sýrie) a Jarablus (Sýrie). Vodní cesty, zvláště řeka Eufrat, jsou často používány pro přepravu velkých dodávek výbušných složek, jako je např. nitroglycerin, dusičnan amonný, ​​střelný prach a trinitrotoluen (TNT).

Celkem bylo takto dodáno teroristům přes Turecko v roce 2015: 2 500 tun dusičnanu amonného (v hodnotě přibližně 788 700 USD), 456 tun dusičnanu draselného (468 700 USD), 75 tun prášku hliníku (496 500 USD$), dusičnan sodný (19 400 USD), glycerin (102 500 USD) a kyselina dusičná (34 000 USD).

Převážná část chemických složek je zakoupena v jihovýchodních provinciích Turecka (Mersin, Hatay, Gaziantep, Kilis a Şanlıurfa) za pomoci místních firem. Zejména jedna společnost působí jako prostředník, jde o Tevhid Bilişim Merkezi (ve městě Şanlıurfa, v okrese Alcak, Bagdádské obchodní centrum, kancelář 1). Majitelé firmy Ismail a Ahmet Bayaltunovi získávají výrobky, vyrobené v podnicích z „Mersinské svobodné ekonomické zóny“ (ve městě Mersin), a zajišťují, aby byl náklad poté odeslán bojovníkům. Kromě toho společnost Tsitrkimya (Istanbul, majitelem je Zaur Guliyev) dodává hliníkový prášek přímo ISIS.

Společnosti Trend Limited Şirketi (ve městě Şanlıurfa) a Maxam Anadolu (ve městě Malatya) se specializují na dodání zápalných šňůr a rozbušek teroristům (hlavní účinnou látkou je pentaerythritol-tetranitrát), a zároveň také uzávěrů, roznětek a elektrických rozbušek.

Aby mohly produkty nerušeně projít hraniční kontrolou, zároveň za efektivního napomáhání tureckých orgánů, jsou určeny společnostem, které jsou údajně registrovány v Jordánsku a Iráku. V podpůrných dokumentech je v sekci metody doručení nákladu příjemci uvedeno: „průjezd Syrskou arabskou republikou“. Registrace a zpracování nákladu je organizováno na celnicích ve městech Antalya, Gaziantep a Mersin (vše v Turecku). Jakmile jsou provedeny nezbytné procedury, zboží projde bez překážek přes hraniční přechody v Cilvegözü a Öncüpınaru (520 km jihovýchodně od Ankary, provincie Kilis).


Článek vyšel 9. dubna 2016 na webu VoltaireNet. Pro WertyzReport jej přeložila Jana Schönová.

19 komentářů :

 1. Zajimave, ze temer vsechny ty zbrane jsou ruske.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Presne trolliku. Obzvlast napriklad TOW a M-60. Len neviem, preco en.wiki tak bezostysne klame a uvadza, ze: Place of origin - United States.

   Vymazat
  2. Anonymnímu 17. dubna 2016 21:59:
   Velká část zbraní může pocházet ze zemí býv. Varšavské smlouvy (viz např. ty s ráží 7.62 mm).
   To však ale vůbec neznamená, že jsou dodávány z Ruska. I ty tzv. kalašnikovy byly vyráběny v několika středo- a východoevropských zbrojovkách, mj. i u nás jako samopaly vz. 58.
   Většinou asi půjde o "bratrskou" pomoc ze zásob armád zemí vých. Evropy těm nájemním zmetkům, a to podle "doporučení" nových US/EU mocipánů financovaná petrodolary blízkovýchodních despocií či dolary od těch nevládek a nadací.
   Podstatou problému není to, čím konkrétně se tam střílí, ale kdo to tam dodává a kdo financuje, aby byl zločinně odstraněn režim jedné "vzpurné" země a nahrazen proamerickými loutkami, jaké vidíme dokola kolem ní. Země, která ještě donedávna žila v relativním (společenském a náboženském) klidu a míru i prosperitě.

   Vymazat
  3. Kalachy vyrábí i v Pákistánu , i dílny v Afghánistánu a to je asi ten zdroj zbraní.

   Vymazat
  4. SA 58 neměl s kalašnikovem nic společného , možná vnější podobu , jinak to byla originální česká konstrukce !!

   Vymazat
  5. Ta bezzákluzová "puška" M 60 je nejspíš "kanón",jinak M 60 je taky jeden us kulomet v ráži 308 WIN...

   Jinak u těch kozomrdů jsou vidět AK hlavně egyptské,pakistánské,čínské,maďarské,jugolávské,polské,rumunské,bulharské,taky ruské/sovětské v obou rážích a taky fungovky Sa 58 i s municí,laskavostí min.války a zahr.věcí páně Stropnického a Zaorálka,jako příspěvek k šíření míru,demokracie a lidských práv....Jinak tam byly k vidění mj.i zajímavé kusy jako BREN v luxusním provedení v kufírku s příslušenstvím za 2.500,-ojró,StG 44,sa.vz25,kulomet vz.52,dokonce i sam.pušky vz.52....,ale i Steyer AUG,M 16 a kdoví co ještě,včetně veteše ze všech blízkovýchodních konfliktů posedních snad sto let....

   Vymazat
  6. Pro 22:30-je to ostuda,když se pořát najde dost ignorantů,kteří tvrdí nehoráznost,jako ten matěj nahoře,že Sa 58 je český kalašnikov....
   Společné ty dva mají přitom jen náboj,zahnutí zásobníku a způsob pohonu automatiky....

   Vymazat
  7. Nojo. Téměř celý bývalý východní blok vyzbrojený oněma ruskými zbraněmi přezbrojoval a zbraně určitě nešly do šrotu. Ono by bylo vůbec žádoucí, aby existoval při OSN odbor, který by monitoroval a PUBLIKOVAL VŠECHNY obchody a dodávky zbraní padni komu padni. A asi bychom se i my podivili....

   Vymazat
  8. No aby ne, když jsou levné, přeci tam Turci, Saúdi a USA nebudou posílat zbraně drahé. Ale prozradím ti, že nejvíc zbraní jde například z Chorvatska, kde fašouni rádi poslouží svému protektorovi.

   Vymazat
 2. A kam posílal Stropnický naše tzv.vyřazené zbraně včetně nábojů? Odvážela to usa letadla.Že by umírněné opozici?

  OdpovědětVymazat
 3. nechápu jak na to může mírumilovné NATO nereagovat.Turecko - podporovatel IS - člen NATO.A my držíme hubu...

  OdpovědětVymazat
 4. Věřte nevěřte.Všechny zprávy podobného charakteru jsou vedeny jako ,,Přísně tajné,,a,když vláda nějakého státu pustí do světa podobnou informaci,tak je zcela jistě (upravená)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jasně Pepku, jen si to pleteš, protože tato zpráva není tajná, tajné (teď už moc ne) jsou jen ty "chválihodné" akce tureckých dobytků.

   Vymazat
 5. Každý rozumný čech ví že naše z...ná vláda podporuje mezinárodní terorismus. Ukrouše podporuje přímo, teroristy v Sýrii přes US.Stropnický je válečný zločinec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo opravdu rozezná Sa 58 od AK,může se pokochat a zjistit,kam jde naše pomoc od Stropnického na tomto videu ze školy,sloužící tzv."umírněným" kozomrdům,jako výcvikové středisko....:

   https://www.youtube.com/watch?v=od1woiBqLcM#t=460

   Vymazat
 6. Celý tzv. "demokratický západ" je kamuflovaný fašismus.

  OdpovědětVymazat
 7. KALASHNIKOV USA

  http://www.kalashnikov-usa.com

  OdpovědětVymazat