Reklama

.

.

úterý 12. dubna 2016

Erdogan podává žádost o trestní postih proti Böhmermannovi - kvůli urážce


12. 4. 2016   zdroj
Turecký prezident zjevně nyní sám požádal o opatření proti hanlivé básni Böhmermanna. Erdogan podal žádost o potrestání kvůli urážce, sdělilo státní zastupitelství v Mohuči. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žádost o trestní postih proti satirikovi Janu Böhmermannovi kvůli urážce. Příslušný dopis došel, sdělilo v pondělí večer státní zastupitelství v Mohuči.


Předmětem žádosti je hanlivá báseň v pořadu „ Neo Magazin Royal“ z 31. března. Podle státního zastupitelství se oznámení vztahuje na paragraf 185 trestního zákoníku. Žádost o trestní postih se již zkoumá v právě zahájeném řízení podle paragrafu 103 trestního zákoníku, uvádí se dále. Paragraf vystavuje trestnímu postihu útok proti orgánům a představitelům zahraničních států.

Již v neděli vešlo ve známost, že turecké velvyslanectví požadovalo ve verbální nótě vůči ministerstvu zahraničí trestní řízení proti Böhmermannovi. Tuto žádost vláda „ pečlivě“ prošetří, sdělil v pondělí mluvčí spolkové kancléřky Angely Merkelové/CDU/ Steffen Seibert. Přezkoumání nepotrvá „ týdny“, ale „ několik dnů“.

35 – letý moderátor použil ve své básni vědomě urážlivé formulace, aby – jak sám vysvětlil – objasnil rozdíly mezi satirou povolenou v Německu a zakázanou hanlivou kritikou. Několikrát přitom zdůraznil, že hanlivá báseň je ilegální. ZDF se distancovala od jeho vystoupení a vymazala pořad z archívu.

Požadavek Ankary vůči Berlínu zasadit se o trestní pronásledování satirika přivádí spolkovou vládu do nesnází. Merkelová je již vystavena podezření, že je zdrženlivá s kritikou Erdogana, protože potřebuje Turecko pro utlumení uprchlické krize.

Možné řízení naráží napříč stranami na pochybnosti, německý Svaz novinářů nazval celou záležitost „ fraškou.“

Pozn.překl. Za satirika Jana Böhmermanna se dosud postavil šéf vydavatelství Springer Mathias Döpfner a bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis, který na svém twitteru napsal : „ Ruce pryč od Böhmermanna!“ a „ Evropa ztratila svou duši / smlouvou o uprchlících s Tureckem/ a nyní ztrácí svůj humor.“Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová
Zdroj : Varoufakis nimmt Böhmermann in Schutz , Stern , 11. April 2016
Wegen Beleidigung, Erdogan stellt Strafantrag gegen Böhmermann, Spiegel online 11. April 2016

8 komentářů :

 1. Blbá fraška,jinak se to nedá nazvat...
  směšné a malicherné,jak se dá , co se týče
  "urážky" :-!o ! od pitomečka Erdogana jenom
  čekat!
  j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. KONEČNĚ JE TU PRÁVO ŠARIJA.

   bude tomu MUŽI Z ČECH-BÖMERMANOVI nejprve useknuta ruka a poté i hlava.ALLAH AKBAR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
 2. Němci by měli okamžitě požádat o vydání Herrhovnana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Názorná ukázka idiocie vládnoucí v EU:zloděj,pašerák,cynický masový vrah a mezinárodní podjebávač,se dožaduje satisfakce za urážku a debilní věrchuška EU a merkelovského Německa to bere vážně !!!!!
   Jak u čuráků na dvorku !!!!

   Vymazat
  2. Anonymni--Trefa do cerneho mas 100 ze 100 bodu.

   Vymazat
 3. A ze ho Andelka neprohlasi za CarliDebo. Ta parta deprivantu si tenkrat zademonstrovala. No a ted, kdyz je zrejme, ze ErDogAn je pekne vykotaleny, tak nic?

  OdpovědětVymazat
 4. ...totalita potírá politickou satiru,
  ještě že na České televizi není totalita,
  jen potírá satiru a to nemusíme do Turecka *

  OdpovědětVymazat
 5. V Turecku čekají novináři, jak to dopadne. Jejich kolegové jsou ve vězení. Německo má dokázat, jak to je v EU se svobodou slova.

  OdpovědětVymazat