Reklama

.

.

středa 20. dubna 2016

Evropský parlament drtivou většinou hlasoval proti svobodě slova a transparentnosti

Stanislav Blaha 
20.4.2016  E-republika
Svoboda slova a demokracie je v ohrožení, EU prosazuje "ochranu obchodního tajemství".


Navrhované zákony EU o "Ochraně obchodního tajemství", kterou Evropský parlament schválil 14. dubna, vytvářejí obchodní sféře nadměrné právo na utajování; jedná se o přímou hrozbu žurnalistům a jejich zdrojům, whistleblowerům, právu zaměstnanců na svobodu projevu a právu veřejnosti na přístup k informacím (o lécích, pesticidech, emisích automobilů apod.) Proti tomuto zákonu podepsalo v EU petici celkem 500.000 občanů. Proti zákonu můžete podepsat petici zde, celkem je třeba 1 mil. podpisů pro vyvolání EU-referenda o této otázce. Následující video ukazuje, o jak nebezpečnou věc se jedná.

Malá skupina lobbistů pracujících pro velké nadnárodní společnosti (Dupont, General Electric, Intel, Nestlé, Michelin, Safran, Alstom…) přesvědčila Evropskou komisi, aby předložila takové návrhy zákonů a pomohla jim zametat cestu. Problém je, že byla ve svém lobbování až příliš úspěšná - přeměnila tyto zákony, jež měly regulovat férovou soutěž mezi firmami v něco, co připomíná příklop nad firemními tajemstvími. Fakticky vznikl zákon, který hrozí kriminálním trestem každému ve společnosti, kdo občas potřebuje získat přístup do interních informací obchodních společností bez jejich souhlasu - obchodníkům, zaměstnancům, žurnalistům nebo vědcům.

Evropský parlament podle očekávání schválil evropskou legislativu o ochraně obchodního tajemství velkou většinou hlasů (503:131).
Několik zjištění:

 • Proti hlasovaly pouze levicové kluby (GUE/NGL, Greens/EFA), stejně jako většina protievropské skupiny EFDD (britský UKIP a italských 5 hvězd) a několik poslanců z extrémní pravice (EFN).
 • Sociální demokraté (S&D), liberálové (ALDE), konzervativci (EPP, ECR) a francouzští poslanci za extrémní pravici (EFN) v drtivé většině hlasovali pro text návrhu.
 • Text by byl schválen, dokonce i kdyby všech 178 členů sociálně demokratického klubu hlasovalo proti.
 • Disciplína v poslaneckých klubech byla při tomto hlasování velmi vysoká. S výjimkou extrémní pravice byla soudržnost ve všech politických klubech 83 %. Odráží to fakt, že mnozí ze 652 europoslanců, kteří hlasovali (z celkového počtu 750) měli jen malé povědomí o textu a spolehli se na svůj politický klub, když se rozhodovali, jak hlasovat.
 • "Debaty" na plenárním zasedání před hlasováním se zúčastnilo méně než 15 poslanců a trvala asi 45 minut.


Detailní analýzu hlasování můžete najít na webové stránce http://www.votewatch.eu/en/term8-protection-of-trade-secrets-against-their-unlawful-acquisition-use-and-disclosure-draft-legislative--2.html. Najdete zde jmenovitě, jak který europoslanec hlasoval. Více o korporátním lobbingu v EU najdete na corporateeurope.org.

Zdroj: TruePublica.org.uk

 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!Související články:

9 komentářů :

 1. Je to tam jako o šábesu :))

  OdpovědětVymazat
 2. Zrovna komunisticky cenzor Blaha bude kecat o svobode slova.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda, ty jsi ale blbec! Nic jsi nepochopil, vo co gou, blbe!

   Vymazat
  2. Rozveď toho "komunistického cenzora". Jak to myslíš? V případě, že myslíš. Pavel P.

   Vymazat
 3. Opět troll.
  Doporučuji nekrmit.

  OdpovědětVymazat
 4. Našli jste, prosím, v článku pana Blahy text onoho zákona nebo aspoň odkaz na něj?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A8-2015-0199+0+DOC+XML+V0//CS

   Vymazat
 5. Ironicky volám Hurá... konečně se vrátíme k oblíbené samizdatové literatuře a konspiračním pronášením namnoženým v utajovaných tiskárnách. Už se těším a propadám vzrušení, jak se budeme plížit ulicemi s balíky tiskovin, přidávat je k reklamním tahákům a riskovat ztrátu svobody. Konečně nastává obrat, ale mám pochybnosti a nejsem jist, zda nenabírá falešný kurz.

  OdpovědětVymazat
 6. TTIP na spadnutí, je to jasné proč takové manévry.
  Sims.

  OdpovědětVymazat