Reklama

.

.

pondělí 11. dubna 2016

Expert Brookingského institutu: Panamský skandál je promyšleným plánem Putina


11. 4. 2016    zdroj a zdroj
Za únikem panamských dokumentů mohou být ve skutečnosti ruské zvláštní služby a osobně samotný prezident Putin. Odstraněním z dokumentů údajů o Američanech získalo Rusko mocný nástroj vydírání, tvrdí vedoucí vědecký pracovník oddělení mezinárodních vztahů v Centru studií USA a Evropy Brookingského institutu Clifford G. Gaddy.


Za únikem panamských dokumentů může být ve skutečnosti Rusko, předpokládá Clifford G. Gaddy, ekonom, specializující se na Rusko, vedoucí vědecký pracovník oddělení mezinárodních vztahů v Centru studií USA a Evropy Brookingského institutu.

Obecně panamský skandál vypadá podle názoru autora článku, zveřejněném na serveru ústavu, velmi podezřele a připomíná dějový tah z levného špionážního akčního filmu. Začátkem roku 2015 zaslal náhle anonym německým novinám Suddeutsche Zeitung 11,5 milionu dokumentů o panamské právnické firmě Mossack Fonseca, spojené s offshorovou činností. V důsledku vyšetřování, které probíhalo rok pod záštitou Mezinárodního konsorcia žurnalistických studií (ICIJ), jehož se zúčastnilo 400 žurnalistů z 80 zemí, bylo odhaleno grandiózní schéma praní peněz a faktů korupce, do nichž bylo zapleteno více než 140 světových vůdců. Většina médií do popředí tohoto skandálu vyvedla ruského prezidenta Vladimíra Putina, avšak aféra může být mnohem zamotanější.

Nehledě na halasné titulky, píše Gaddy, důkazy o přímém podílu Putina k jakékoliv zločinecké činnosti tento archiv neobsahuje. V dokumentech je uvedeno pouze to, že někdo z jeho "přátel" prohnal přes panamské offshory "asi dvě miliardy dolarů". Panamské dokumenty neobsahují podle hodnocení autora nic nového o Putinovi. Ve skutečnosti mnozí za posledních 10 let vyslovovali předpoklady o osobním majetku Putina a odhadovali ho na 20, 40, 70, dokonce 100 miliard dolarů. A nyní se jim podařilo najít pouze 2 miliardy, patřící jeho příteli, ironizuje autor.

V posledních letech, připomíná autor, se média změnila na "bojiště, na němž se Rusko a Západ neustále zkouší se navzájem diskreditovat". Začátkem minulého roku se západní země rozhodly použít média pro odpověď na tak zvanou "hybridní válku", kterou vůči nim vede Rusko. Autor navrhuje podívat se na panamské dokumenty právě v tomto kontextu: nyní žurnalisté napadají Putina agresivněji, než dovolují důkazy, které mají k dispozici.

Případ nestojí za zlámanou grešli, když se podíváme dál za titulky. Nějaký "Putinův přítel" je spojen se společnostmi, které protáhly dvě miliardy dolarů přes offshory. Proč? Aby se obešly sankce? Ale není fakt, že společnosti byly zaregistrovány v polovině roku 2014 a později. Na všechny tyto otázky nejsou odpovědi, proto zveřejněné informace nijak Putina nepoškodí. Naopak, nyní může říci, že všichni západní politici jsou zkorumpovaní. Nejspíše povede odhalení dokumentů ke spoustě skandálů na Západě, kde je korupce důležitá a kde tomuto bude věnována zvláštní pozornost. Proto ruská strana vyhrává, tudíž je pro ni tento skandál výhodný, předpokládá autor.

Clifford G. Gaddy vyjadřuje pochybnost v souvislosti s osobou anonymu, který se stal zdrojem úniku. Autor se ptá, z jakého důvodu mohou být žurnalisté - a společnost - přesvědčeni o tom, že jsou tyto dokumenty skutečné, úplné a nezkreslené. Je zřejmé, že anonym měl přístup k velmi působivé databázi, což může naznačovat účast nějaké zpravodajské organizace.

Kdyby USA nebo Západ zveřejnily podobné dokumenty, motivem by nejspíš byla diskreditace Putina, předpokládá autor. Ale pokud tomu tak je, pak je výsledek nicotný: žádnou skutečnou škodu Putin neutrpěl. Pokud však připustíme, že všechno organizovalo Rusko, mohlo se řídit přáním odpovědět Západu na kampaň proti putinské korupci: odhalit zkorumpované politiky po celém světě včetně "ideálních" západních demokracií a destabilizovat některé západní země. Možná je to všechno léčka: RF hodila návnadu a USA ji spolkly. Celá historie s panamskými dokumenty nepoškodila Putina, ale negativně ovlivnila stabilitu Západu.

Autor předpokládá, že za kybernetickým útokem na Mossack Fonseca a následným únikem mohlo být Rusko, a dokonce nazývá konkrétní resort - Federální službu finančního monitorování. FSFM, píše Clifford G. Gaddy, je Putinův vlastní finanční zpravodajský útvar. Předpokládá se, že to je jedna z nejmocnějších organizací tohoto druhu na světě, která má monopol na informace o praní peněz, offshorech, a také s tímto spojenými otázkami, týkajícími se Ruska a jeho občanů. FSFM rovněž dostává velké množství informací prostřednictvím Mezinárodní organizace protipůsobení praní příjmů ze zločinné činnosti, v níž je jedním z hlavních hráčů. A tedy, uzavírá autor, má Rusko nejvíce možností a méně brzdících faktorů pro to, aby nabouralo a získalo přístup k těmto tajným souborům.

Podle názoru autora by bylo velmi rozumné "připsat" Rusku vážné trestné činy a neposkytovat přitom žádné reálné kompromitující informace. Právě tak se věci mají: v panamských dokladech není nic, co by mohlo nějak potvrdit už existující fámy o Putinově bohatství. Zato nyní poslední, koho budou podezírat z úniku informací, bude Rusko.

Ostatně Rusko může mít i jiný důvod - kromě diskreditace Západu i kampaň na odhalení "Putina-kleptokrata". Mnohokrát již bylo poznamenáno, že v panamských dokumentech nejsou zmiňováni Američané. Možná že by tam byli, ale ICIJ nezveřejnilo tyto údaje kvůli tomu, že konsorcium sponzorují USA. Nepochybně museli mít co do činění s Mossack Fonseca Američané a to, že nejsou zmiňováni ani v jednom z 11,5 milionu dokumentů, je velmi divné. Dost možná, předpokládá autor, že tyto informace byly odstraněny před předáním archivu německým novinám. Clifford G. Gaddy se domnívá, že to udělali Rusové. Absence informací o Američanech v panamských dokladech je jedním z klíčových náznaků, ukazujících podle experta na skutečný důvod úniku.

Panamské doklady obsahují utajené finanční informace, jejichž část odhaluje trestnou činnost. Orgány činné v trestním řízení mohou využít tyto údaje pro pohnání společností a lidí k odpovědnosti; v rukou třetí strany budou prostředkem k vydírání. Avšak v posledním případě musí informace zůstat v tajnosti, protože po zveřejnění, jako je tomu v případě s panamskými dokumenty, jejich hodnota jako nástroje k vydírání přichází nazmar.

A proto Clifford G. Gaddy předpokládá, že cílem celé této operace je s "odhalením" dokumentů oznámit USA a dalším západním vůdcům, kteří nebyly uvedeni, že zdroje mají informace i o jejich finančních trestných činech. "Ti, kteří byli uvedeni v odhalených dokladech, cílem nejsou. Cílem jsou ti, kteří v nich nebyli zmíněni", tvrdí autor.

Celkově se Clifford G. Gaddy domnívá, že únik panamských dokumentů by mohl být operací ruské rozvědky. Některé publikace budou použity v protikorupčních případech v různých zemích: změní se několik režimů, bude zničeno několik kariér a majetků, prognózuje autor. Vydíráním skutečných cílů v USA a jiných státech získají ruští "loutkáři" kontrolu a vliv.

"Pokud jsou za tímto únikem doopravdy ruské zvláštní služby, lze odvážně hovořit o dvou faktech, spojených osobně s Putinem, tvrdí v závěru článku Clifford G. Gaddy. Za prvé, operaci provedla FSFM, to znamená Putin; za druhé, ve výsledku spočívá všechno ve vydírání. To znamená, že veškerý smysl spočívá v informacích, které byly utajeny. Tajemství jsou odhalována, aby ničila. A naopak: jsou utajována, aby kontrolovala. Putin však neničí. On kontroluje".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

29 komentářů :

 1. Putinova "aféra" mu zaručila neprůstřelné alibi...

  OdpovědětVymazat
 2. Ne nadarmo byl Putin agentem KGB. :o))) Ať už je to jakkoli, tyhle pseudotajné úniky zaručených informací o praní prachů někde v banánové republice mu opravdu neuškodí. On tam opravdu není zmíněnej... To jen tady ty naše presstituky básněj o tom, kolik Putin vypral a ukrad, ať už peněz nebo prádla na šňůře za Kremelskou zdí, ale co a kolik jistě neví nikdo. A stejně jsou za tím vším pejzatci, potřebujou odvrátit pozornost od něčeho mnohem horšího, nejspíš od rozpadajícího se dolaru a eura. Ve Státech opravdu omezují v bankomatech výběr bankovek USD 100, zamezují běžným lidem v přístupu k větším částkám v hotovosti. Opravdu se něco děje, a veselo nám z toho nebude. Vzhledem k tomu, jak nás okrádá ČNB nákupem eurobondů, placených tisknutím nekrytých korun, čímž vlastně dotujem zadluženou eurozonu, no, tak až se to položí, tak si s naší měnou budem moct tak maximálně podpálit vohýnek. Bude to tu jako v Německu ve 20. letech, hyperinflace...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ked uz si spomenul to Nemecko :) tak
   si teraz precitaj tohle ako to bolo...

   http://www.protiprudu.org/ako-sa-hitler-vzoprel-bankarom/

   Vymazat
 3. za idiocii Mr. Gaddy také může Putin.
  Koloděj

  OdpovědětVymazat
 4. Dávám občas na první dojem, kupodivu bývá vždy správný. První dojem na "Panamský skandál" jsem měl obdobný jako výše "expert". Procento pravděpodobnosti prvního dojmu mi to jistě o moc nezvýší. Jako "bomba" Putina taháním za nos 400 žurnalistů z 80 zemí ano. Uvidíme časem.

  OdpovědětVymazat
 5. ti američané už se opravdu pomátli na rozumu, neradí jim Agatha Christi? Tak dokonalé konspirace dokáže už vymyslet jen idiot ze západu. Já měl tenkrát první dojem, že tu Kubiceho zprávu vymysleli na US Embassy v Praze, bylo to stejně idiotské, a ono asi jo, ta idiocie američanů se v tom nezapře, opravdu hloupé a ubohé

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale nepomatli. Jde o fantazii jednoho idiota.
   Ale protoze je to protiamaricke, tak to komunistickou slepici Grulichovou a slabomyslneho psychiatra zaujalo.

   Vymazat
  2. Pre 4:51. Tejto téme sa venuje príliš veľa pozornost, než je to zdravé. To myslím všetky oznamovacie prostriedky. Je to až choré a tak sa skôr prikláňam k Tvojmu názoru, že sa skutočne tí američané pomiatli. Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
  3. Koukám, že vysírači měli noční a hezky si notují.:o)))))))))

   Vymazat
  4. No ještě že máme Putina, představte si nebýt jeho tak asi nebyl ani velký třesk a nevznikla naše planeta a tím pádem ani " lidé američtí " neboť by nebylo nic a to by pro vesmír byla obrovská škoda. A tito USSA paranoidi jsou vzorem pro ČR.

   Vymazat
  5. Ty dvě socky z noční zapoměly nebo vůbec neví, že původní zadání vyšetřování směřovalo z sorošovo/ ročildové organizace. A ten Gaddy se tou trapnou povídkou jen snaží odvrátit pozornost od pravých zadavatelů, protože z toho zase byla jen fraška a nevyšlo jim to.

   Vymazat
  6. 4:51
   Když už nejsi schopen a je nad tvoje chápání ty geneticky modifikovaná prasečí hlavo mluvit česky,tak jdi ty hovna vypouštět na IDĚS!!!!!!!!

   Vymazat
 6. Prostě ať je to tak nebo tak, vždycky za to může Rusko a Putin a basta fidli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasná zpráva!Putin může za to,že má Obama černou kůži.A Štětinatý Štětina za to,že neodhalil jako jeden z 80.ti novinářů Putina!Nebo odevzdal mizernou práci?

   Vymazat
 7. veru, veru - pravdu máš, ba aj slnko akosi menej svieti -

  OdpovědětVymazat
 8. Ta prvoplánová protiputinovská operace se nakonec obrátila proti jejím zadavatelům.
  A protože její výsledky své tvůrce těžce zklamaly, blíží se totiž nule, je potřeba mediálně přišít její autorství tomu, proti kterému byla spuštěna.
  Putinovi, tedy Rusku.
  Je to už takový folklór těch, kteří jakože vyznávají ty euroatlanstvé hodnoty. Ve skutečnosti jsou mistři na kolosální lži, podvracení, agresivní rozvraty a podmaňování národů či regionů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:28 až na to., že článek (opět konspirativně) hovoří úplně naopak. Udělejte si v tom jasno hošani. Už se v těch konspiracích ztrácíte.

   Vymazat
  2. Za to ty jsi ve vlastní blbosti jako doma!!!!!!

   Vymazat
 9. Celý článek se nese v duchu, že Rusko se snaží diskreditovat západ.

  Ale skutečnost je taková, že západ se snaží diskreditovat Rusko, to se brání jak může snahou uvádět objektivní pravdu a chytat západ do pastí vlastních lží.

  Západ vlastní všechna media a přes pátou kolonu část medií v Rusku. Ale protože západ lže, až se mu práší od huby, není Rusko v tomto boji bez šance.

  Například lže natolik až to lidi vyprovokovalo k vytvoření různých webů, kde uvádějí informace překrucované medii na pravou míru. A co na to západ, místo, aby lži alespoň trochu zkorigoval blíž pravdě, tak vyhlásí, že společnost je prolezlá Putinovými agenty, kterým se nějakým zázrakem daří i přes příval informaci z medií, nějak lidi zblbnout.

  OdpovědětVymazat
 10. Četl jsem včerejší stížnost na Čt,jak informuje veřejnost.Hmm a dnes čtu,že
  Panamský skandál je promyšleným plánem Putina.Přitom originàl říká:Jsou Rusové za panamským dokumenty?
  A tak si říkám,jestli PP-Kosa zostra-Vlk budou taky tak aktiví a budu si stěžovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Debo, proč by si měl stěžovat? Na co? ČT platíme ze svého a chceme od ní službu, kterou neposkytuje. Lže, překrucuje, dnes není ani schopná udělat diskusní pořad za přítomnosti normálních lidí. Tak se bojí, jako každý lhář, konfrontace se skutečností a 'hlasu lidu'!

   Vymazat
 11. Tahle mánie Putinem je naprosto trapná, hloupá a malomyslná! Je na světě nějaké negativum bez otisku Putina?...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen tak dál. Čím více proti Putinovi,tím lépe pro něj.Lidé už dávno prozřeli.Jen ať se nadále ztrapňují Schapirovci-borci.

   Vymazat
 12. Jo, jo, za všechno může Putin. Jak napsal jeden Slovák: Putin může za ebolu, rakovinu, chudobu, globální oteplování, americkou oobezitu, za Obamovu černou ř.ť, americký gigantický dluh a taky za velryby - na ty nesmíme zapo menout. Může i za velryby. Dagmar

  OdpovědětVymazat
 13. sudruzi, nechodme daleko, staci kouknout do ceskeho fekalistanu!!! stejna honba na andreje, tak i na volodu!!! oba jsou jim nepohodlni!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten Andrej si to zavinil sám tou sms tomu feťákovi. Teď už mu uvěří jen blázen. Nevolit.

   Vymazat
  2. A právě. Volit!

   Vymazat
 14. Panama papers je jednoznačný signál světu, že USA začaly z nouze tunelovat už i off-shory. Je to signál pro ty, co si něco "málo odklonili" ze svých zemí, že ani v těchto rájích (alwe nakonec už ani ve švýcarských bankách) nejsou jejich vklady v bezpečí a že v bezpečí budou už jenom v USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:25 že by si USA troufli tunelovat i Peskova a jeho manželku ? ten tam má totiž také ulité prašule ..

   Vymazat