Reklama

.

.

čtvrtek 7. dubna 2016

Globální predátoři v Libyi


Manlio Dinucci
7.4.2016   E-republika

Libye vlastní skoro 40 % africké ropy, ceněné pro svoji vysokou kvalitu a nízké těžební náklady, a také velké zásoby přírodního plynu. Jeho využitím mohou americké a evropské nadnárodní společnosti dosáhnout mnohonásobně vyšších zisků, než jakých dosahovaly předtím od libyjského státu. Invaze NATO vrátila toto území do středověku.

Libye se opět musí stát stabilní a silnou zemí“, tvítuje z Washingtonu premiér Renzi a ujišťuje o své naprosté podpoře „premiéra Sarraje, konečně v Tripolisu“. Ve Washingtonu, Paříži, Londýně a Římě o tom přemýšlí ti samí lidé, kteří nejprve válkou destabilizovali a roztříštili libyjský stát. Teď jdou posbírat jeho střepy v „misi mezinárodní asistence Libyi“.

Jakou mají představu, to se ukazuje prostřednictvím kvalifikovaných hlasů. Paolo Scaroni, který v čele ENI manévroval v Libyi mezi sektami a žoldáky a dnes je viceprezidentem banky Rothschild, prohlašuje v listu Corriere della Sera, že „je třeba skoncovat s klamnou představou Libye“, země, kterou vymyslel italský kolonialismus. Je třeba „podpořit vznik vlády v Tripolsku, která by apelovala na zahraniční síly, aby jí pomohly udržet se na nohou“, čímž by přiměla Cyrenaiku a Fezzan k vytvoření vlastních regionálních vlád, eventuálně s dlouhodobým cílem daným jako jejich federalizace. Prozatím „by každý spravoval své energetické zdroje“, nacházející se v Tripolsku a Cyrenaice.Podobnou myšlenku prezentuje v magazínu Avvenire Ernesto Preziosi, poslanec Demokratické strany (PD) z katolických kruhů.
Je třeba vytvořit Libyjskou unii ze tří států – Cyrenaiky, Tripolska a Fezzanu – které by měly společnou komunitu ropy a plynu – a podpořit ji „evropskou vojenskou silou ad hoc.

Jedná se o starou politiku kolonialismu 19. století, aktualizovanou za účelem neokolonizace strategií USA a NATO. Jde o to, kompletně rozbít celky států (Jugoslávie, Libye) a jiné zase rozštěpit (Irák, Sýrie) tak, aby západní aliance kontrolovala jejich území a jejich zdroje.

Libye vlastní skoro 40 % africké ropy, ceněné pro svoji vysokou kvalitu a nízké těžební náklady, a také velké zásoby přírodního plynu. Jeho využitím mohou americké a evropské nadnárodní společnosti dosáhnout mnohonásobně vyšších zisků, než jakých dosahovaly předtím od libyjského státu. Odstraněním národního státu a separátními jednáními s mocenskými skupinami v Tripolsku a Cyrenaice navíc mohou dosáhnout privatizace státních energetických rezerv a přímo je tak kontrolovat.

Kromě černého zlata se americké a evropské nadnárodní společnosti chtějí zmocnit i zlata bílého: obrovských zásob fosilní vody z núbijské akvatické vrstvy, která se rozkládá pod Libyí, Egyptem, Súdánem a Čadem. Jaké možnosti nabízí, jasně ukázal libyjský stát za Kaddáfího. Vystavěl akvadukty, které přepravovaly pitnou a zavlažovací vodu (miliony krychlových metrů za den, čerpaných ze 1300 vrtů do pouště) celkem 1600 km až k městům na pobřeží a také zúrodňovaly pouštní půdu.

Zásahem v Libyi s oficiálním odůvodněním, že jí pomáhají osvobodit se od přítomnosti ISIL, mohou Spojené státy a největší evropské mocnosti také znovu otevřít své Kaddáfím v roce 1970 uzavřené vojenské základny, jež se nacházejí v důležitém strategickém místě na průsečíku Středomoří, Afriky a Středního východu.

A konečně, díky „misi pomoci Libyi“ si USA a velké evropské mocnosti rozdělí kořist z největší loupeže století: 150 miliard dolarů svrchovaných libyjských fondů zkonfiskovaných v roce 2011. Ty by se mohly zčtyřnásobit, pokud by se libyjský energetický export vrátil na předchozí úroveň. Svrchované fondy, investované v Kaddáfího éře za účelem vzniku autonomní měny a finančních orgánů Africké unie. To byl důvod pro rozhodnutí svrhnout Kaddáfího, jak vyplývá z mailů tehdejší americké ministryně zahraničí Clintonové. Tyto fondy budou použity na rozbití toho, co zůstává z libyjského státu. Státu, který „nikdy neexistoval“, protože v Libyi bylo pouze „množství kmenů“, jak prohlásil Giorgio Napolitano, přesvědčený, že se nachází v senátu Italského království.

Přeložila Helena Hladilová, italský originál zde.

PS překladatelky:
Proti nově připravované válce v Libyi se také vyjádřilo mezinárodní katolické hnutí Pax Christi, které si nebere servítky: "La Libia è in guerra da anni: una guerra geopolitica ed economica promossa da Francia, Gran Bretagna e Italia, con la supervisione strategica degli Stati Uniti e la presenza della Nato, per il controllo delle risorse e del «bottino libico» depositato nelle banche europee."

Psali jsme k tématu

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

23 komentářů :

 1. Další velmi zajímavý článek z nového expandujícího vzdělávacího cyklu Noverepubliky
  "Ponáváme své přátele". Díky, Děda.

  OdpovědětVymazat
 2. Když člověk čte podobné články jako tento říká si, že zlo je stále na vzestupu - kdy tak asi podobné situaci bude konec? Nikde žádná sílá, která by se tomu vzepřela. Kdysi byla renesance, osvícenstsví, francouzská revoluce, pařížská komuna, národní obrození. A co je teď - viz tento článek - sílicí vliv nadnárodních korporací a u nás...? Poslední doba - projekt inkluse ve školách. Dnes jsem měl v rukou bakalářskou práci, překlad v angličtině - proč? Aby se lépe dařilo - co? - obchodovat - komu - nám? - nebo Američanům a spol. Proč těm Amerikancům lezeme tak hrozně do zadku? Ať se naučí cizí jazyky. Těm mladým se to nezdá ponižující, že ve všem přijimáme americké vzory - dokonce ty nové filmy, které se promitají v televizi /já se na ně dívám jen tak jak se dívá člověk na lehké ženy - letmý pohled mluví za vše/. Ty kriminální filmy, co teď běží v televizi mě připadají jak parodie na americké filmy o gangsterech /kde se hrabou na Hříšní lidé města pražského/. Disent, pokud se to tak dá nazvat, je věcí hlavně lidí, kterým je více než 50 let. Ti mladí jsou ke všem lhostejní - povídají "mně to nezajímá". V čele každé pokrokové věci byly vždy lidé mladí /viz např. rok 1848 apod/. Teď jim to je jedno. Ať přijdou imigranti - co mně to zajímá. Ať zesílí ještě cizácký vliv - např. v jazyce. Vzdejme se všeho, čeho tak pracně dobyli národní obrozenci v čele s Jungmannem. Mimochodem za bývalého režimu psaly se diplomové práce v ruštině? Bylo někdy na železničním nádraží typu Hranice na Moravě podáváno hlášení v ruštině?, tak jak tomu je teď - že se hlásí v angličtině. Asi lze řící pouze Sodoma Gomora, tak jak to povídala před více než 20 léty zesnulá teta a čekat ... Na co? Na Godota?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čro plus "dělá" zprávy napřed anglicky, poté česky! Jako za protektorátu.

   Vymazat
  2. Vždyť v něm taky jsme!!!!
   j.

   Vymazat
  3. 22:34

   Ježiš, zavři zobák. Vždyť sama dobrovolně žiješ ve Vídni! Takhle hloupě si srát do huby...

   Vymazat
  4. Pro 22:38: Neurážej anonyme se svým IQ houpacího koně! Raději zavři svou nevymáchanou držku a třikrát si trhni kopytem!
   pražský vrabčák Čimčaro

   Vymazat
  5. 23:17

   Houpací kůň nemá kopyta, ty neanonymní idiote.

   Vymazat
  6. I kdyby paní Pražská Vlaštovka žila třeba na Madagaskaru, v době internetu je to jedno. Nadávat někomu, že se i z ciziny stará o svou rodnou zem, je hloupé, nevychované a urážející. Ostatně podle i jiných proslovů a výpadů je jasné, že anonym 22:34 (resp. 23:17) takový je. Marek

   Vymazat
  7. Ty jseš úplně blbej Marečku, viď?

   Vlaštovka dává v každém svém příspěvku najevo svou neobyčejnou lásku k Rusku a k Putinovi. Člověk by čekal, že pokud už tato paní zvedne zadek z Prahy a rozhodne se žít jinde, tak to bude právě země jejich tužeb, Rusko. Ale považ! Ona místo do Ruska jede do kapitalistické Vídně, do typické země nenáviděné EU, kterou neustále pomlouvá. Teď dokonce napsala, že jsme protektorát (asi EU, západu). No pověz, není to kráva kadící si do huby? jak se tomu říká? Káže vodu a pije víno?

   Vymazat
  8. 0:26 Ta vlaštovka do Vídně emigrovala za lepšim žvancem,poslouchá rádio v němčině a tady na NR bleje keci o pravdě.Ten Marek je převlečenej Vaclav Dvořák vystavovatel tohoto článku,ale také cenzor a maže dost příspěvků.Normální rozdvojená osobnost ja te Vašek.Najdi jeho pfofil jeto bývalej nomenklaturní kádr

   Vymazat
  9. Chujmere a ten vocas stejně potracenej jako ty....zavřete držku,vy dva ultrakokoti!!!!!Umíte velký hovno a jenblbě pindáte!!!Jednomu zmrdovi se rozpadla firma a tobě mozek,ty Onanovo kuřbuřte!!!!!!

   Vymazat
  10. 7.32 Synku ty máš slovník,tohle študuješ na veřejných záchodech? Počmáraný dveře oplzlostma je tvůj informační zdroj.Tohle cenzor toleruje,bezva úroveň

   Vymazat
 3. Napadá mne jen stejná otázka jako Lenina: Co dělat? Já nevím.

  OdpovědětVymazat
 4. Pro 21:58:
  Надо учитсйа. Ленин никогда неговорил работат, работат, работат.
  pražský vrabčák Čimčaro

  OdpovědětVymazat
 5. Libye, bohužel, v té době ještě neměla ochranu v silném Rusku a tak se stala kořistí největších světových zlodějů a gangsterů, kteří se vyžívají v koupání se v krvi. Je to hnus a konec nadějí Libyjců na dobrý život. Teď tam mají demokracii po Americku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mají přesně takovou demokracii jakou si sou schopni vybojovat a uchránit.
   A jaká je ta neamerická demokracie? Ta Ruská nebo Čínská?
   S pádem cen ropy by byli Libyjci dnes stejně v prdeli i s Kaddáfím.

   Vymazat
  2. Hlupáku, "kdyby" v historii neplatí.

   Vymazat
  3. 1:40
   Neplatí. Tak to by jsi se už konečně mohl smířit s tím, že socík s ruským vlivem je definitivně pryč a už se nikdy nevrátí.

   Vymazat
  4. 2:14- no nevím, Bursík, Kocáb, Kalousek a jiní tvrdí, že pod Rusko-čínským vlivem jsme, přece by nelhali.

   Vymazat
  5. Demente 1:40 - co to je za odpověď na "kdyby"? Tu myšlenkovou zcestnost musíte mít po úrazu hlavy, jinak to není možné.

   Vymazat
  6. Anonymní 8:59- někdy se stane(nepozorností, překlepem), že se reaguje na někoho jiného, není to Váš případ? Reaguje se vždy na čas pisatele v prvním řádku, vedle datumu a letopočtu.

   Vymazat
 6. Svět se blíží k bodu varu.Velká válka či globální krize je na spadnutí. Války na blízkém a středním Východě, rozbombardovaná Libye,masové stěhování muslimů ze zničených zemí do Evropy, zatím studená válka mezi Amerikou a Ruskem, teroristické útoky v západní Evropě, dramatické manipulace s cenami akcií, ropy, zlata a dalších komodit, majdany, barevné revoluce, státní převraty atd. mají jednu hlavní příčinu. Golema, který si hraje na světového četníka a přestože intrikuje, bombarduje nepohodlné a loupí po celém světě, je až po krk v nesplatitelných dluzích.

  OdpovědětVymazat
 7. 0:29
  To jako myslíš vážně, takovou hovadinu? Zkus se zamyslet, pokud máš čím, co jsi napsal za blbost.

  OdpovědětVymazat