Reklama

čtvrtek 28. dubna 2016

Hanáce dávno rozkévaní

Zdeněk Hrabica
28. 4. 2016
Někdejší obec Troubelice se proslavila mnoha desetiletou existencí vzorového JZD Vítězného října. Stala se i po průvodních dramatických padesátých letech, kdy v duchu generální linie KSČ posadila statkáře na žebřiňáky a odvezla je daleko za jejich humna, posléze předobrazem pro československé zemědělství. Bylo to dávno před vznikem prosperujícího JZD Slušovice a JZD Mír Práče. 

Žírná Haná dala vykvést nepředstavitelnému pořádku, promyšlené organizaci práce, racionálnímu pěstování obilí, cukrovky, péči o kvalifikované pracovníky a o starší spoluobčany.

Když čas oponou po listopadu 1989 trhnul a jiní zorganizovali majetkový převrat, rozhostilo se i zde nakrátko ovzduší, zhruba jako všude jinde. Ale rozhodně ne podobné výlevům ministra zemědělství, že zemědělství bude nutno u nás zrušit, neboť co potřebujeme, všechno dovezeme. Nic se ani tady, díky bohu, nepodobalo pochodu Václava Havla v jeho tažení proti panelákovým králíkárnám ve městech a po návratu k soukromému hospodaření na venkově.

Právě včera jsem odtud přijel. Troubelice rozkvetly do nové krásy. Ten, kdo se práce neštítí, si práci najde doma nebo v okolí. Z budovy radnice – skleňáku obecního úřadu – jaký jim mohou závidět i hejtmani z podobných skleněných paláců – vane svěží vítr. Zasedly zde ne politické strany – ale ve své většině seskupení, která nechtějí mít příliš společného s těmi, kdož v zemi způsobili chaos, rozkradení všeho v minulosti nashromažděného, kteří zorganizovali největší majetkovou loupež v české, moravské a slezské novodobé historii.

Díky těm, kdo jsou nyní u kormidla obce, a díky těm moudrým troubelickým Hanákům, kteří se znovu „rozhébale“, zde nezahynula ani živočišná, ani rostlinná výroba, se obyvatelům daří, jako málokde.

Zde se rozrostl střední stav, daří se tu drobným živnostem, zapomenutým řemeslům, k novým přibyla palírna nebo rodinná výrobna pravé čokolády.

Měl jsem z Troubelic opravdu radost, neslyšel jsem tu nikde hořekování nad stavem, jaký k nám doléhá na každém kroku.Ale neslyšel jsem ani žádnou chválu na ty, kteří na mne zevlovali z nástěnných skříněk – a zvoucí do řad těch, kteří se zcela a na celé čáře proflákli za uplynulé čtvrtstoletí.

Hlavně tenkrát, když se na minutu zhaslo. A kdy se kradlo a loupilo do alelujá...Hlavně ve velké privatizaci.

I život, i smrt tu prožívají jinak než většinou je prožíváme - my ostatní. Mé dva bratrance, které smrt v jednom dni zastihla po záslužné práci rukou a hlav, ostatní vyprovodili, jak se na lidi sluší a patří...Tak, jak to má být mezi pořádnými a dobře vychovanými lidmi.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK.

37 komentářů :

 1. Tak. Pak suďme, který systém takovou sestu, nakonec, otevíral a, který ji uzavírá, leckde i zcela vylučuje.

  OdpovědětSmazat
 2. rodí se na žírné hané enom ko ko ty ????????????

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nějaký argument by nebyl, dětino?

   Smazat
  2. Stréco, máte na repáko mócho....

   Smazat
 3. Pane Hrabica, dekuji Vam za zemepisnou pohlednici.
  Nagugloval jsem si ji, a Vase vesnice TROUBELICE me poradne polekala.
  Ja take bydlim na vesnici, jmenuje se Fort Myers. Nagooglujte si ji take a vezte, ze nasi navstevnici z Evropy nejsou dolekani, ale POSR.NI strachem, kdyz je zde Hurican !
  Takze vsude je neco kladneho a zaporneho.
  nick honolulu  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to máte fajn- na půl cesty mezi Miami a Tampou, kterému celku z NHL fandíte? Je tam taky hooodně zeleně, ale je to jaksi rovné plato.Mě by to bralo na severu kopečky lesy a v zimě sníh. eF Pe .

   Smazat
 4. Ten muj kraj je plny zajimavosti a nevysvetlitelnych
  kouzel !
  Predkladam na pobaveni.

  Moreplavec De Soto se zde vylodil 1539 a mel 620 muzu a 220 koni. Ta jeho posadka se skladala z nejhorsich lumpu , zlodeju, kriminalniku a zabijaku, ktere Spanele vykopli z vezeni poslali hleda zlato..

  Kdyz byli pod vlivem teto zeme kvetu, tak se prestali vzajemne rvat a zacali se oslovovat VZACNY PANE a uklanet se misto kopani, fackovani a nadavani..
  Hmmmm ? A jak to vysvetlite ? De Soto nevedel ma-li halucinace, nebo je svedkem zazraku.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 5. V dnesnich modernich dobach, je tato zeme povestna tim, ze prodluzuje zivot, uzdravuje a omlazuje. Protoze to nejde poprit, a je to vedecky dokazano, tak se to snazi vysvetlit
  uceni pani doktori.

  Prisli na to, ze je to kombinaci nekolika prvku.
  Jsou to FOLIC ACCID, Vitamin "D", Jod a sul z more ve vzduchu a jina strava, nez je v jinych statech. Dale stale teplo a vlhko - a je z prumerneho opicaka, skoro - Adonis.

  Takze moje vesnice zv. "prdelakov", je cilem vsech turistu a penzistu z celeho sveta.
  Ano, ziji v blazinci.

  Vyridte Hanakum v Troubelicich, at se slozi na letenku nejskaredcimu vesnicanovi a nebo at radej prijedou vsichni, presvedcit se , ze mam pravdu.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kurňa, Hovnolulu asi něco vzal?!

   Smazat
  2. to:nick:4:27
   V Troubelicích už se skládaj na letenku !!!
   ..té nejhnusnější bábě, ale..

   Připrav si runeway !!!
   MM

   Smazat
 6. Copak zůstalo po slavných Slušovicích,když byly rozkradené jako první po sametové.Slušovice byly jen odloučené praktické pracoviště prognostického ústavu.

  OdpovědětSmazat
 7. Článek pana Hrabici jsem pochopil jako jeho zbožné přání a vizi, že by to tak mělo být .Ale pokud je to pravda tak se tam rád zajedu podívat .Totéž doporučuji i politikům .

  OdpovědětSmazat
 8. JZD byl fenomén, který po organizační stránce v celém Československu zajistil úplnou soběstačnot potravin a rozvoj vesnic, které se dostali vybavenosti na úroveň měst. JZD měli svoje zdravotní střediska, výrobu všeho druhu a v zemědělství dosahovaly nejlepších výsledků. JZD byla taky hrozba pro západní Evropu, které by byly schopné západní Evropě silně konkurovat. Proto také byly první na řadě po roku 1989 a určené k likvidaci pod heslem demokracie a lidských práv. Desítky tisíc lidí ze dne na den pod vedením Václava Havla přišli o práci a slyšeli jenom jak je to vynikající. Dnes všechny potraviny dovážíme a na polích hospodaří jenom vykukové a šmelináři kteří nic neprodukují a jenom berou dotace od státu za to že nic nevytvářejí a že se podílejí na likvidaci našeho zemědělství. Když národ ztratí zemědělství ztratí úplně všechno protože je to základ každého národa. My jsme jako Češi ztratili všechno a potupně dovážíme potravinový odpad z celé Evropy za obrovské peníze a ceny tohoto odpadu jsou ještě vyšší než ceny které jsou na západ od naších hranic.
  A všemu tomu musíme ještě tleskat a říkat jak je to vše vynikající a demokratické. Ročně tisíce hektarů nejlepší půdy jsou zastavěné sklady a montovnami pro zahraniční firmy, kde pracuji naší občani jako otroci za mzdu ve výši 12 tisícovek a je jim neustále zdůrazňováno , že pořad nedosahují produktivity práce těch co jsou na západě a jsou pořád zaostalí a musí se učit jak pracovat a proto dostávají tak nízkou mzdu která se rovná jedné osmině mzdy která je na západě.

  OdpovědětSmazat
 9. 7:24 ty Slušovice bych moc nepřipomínal,protože tam bylo všechno nej a to podle vzoru sovchozu u našich přátel.Slušovice byla výkladní skříň socialistického zemědělství na úkor ostatních JZD.Krach JZD Slušovice po 89roce je jasný případ ekononické štědrosti tehdejšího režimu v profitování jedince na úkor celku

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pod heslem kdo? když ne my? a kdy? když ne teď? Za nadšeného jásotu občanů zrušila Hejvlova parta tisíce fungujících podniků a družstev.Taktéž s nadšením bylo přijato, když se zrušil zákon práva na práci a nahradil zákonem práva na sex.To je do nebe volající, jak se daly masy zblbnout několika nastrčenými figurami, které byly už dávno předem vybrané.Stela

   Smazat
  2. Stelo kdy jste měla naposledy sex? Vaše :Pod heslem kdo? když ne my? a kdy? když ne teď?,se hodí i na dobu Slušovic ve své hvězdné éře

   Smazat
  3. Pro (8:55)
   Blábolíte nesmysly. JZD Slušovice určitě nebyly oblíbencem předchozího režimu, naopak měly dost velmi vlivných nepřátel. Před stalinistickými, konzervativními fanatiky je zachraňovaly výsledky práce a realisté v KSČ.
   O Vaší kompetenci hovoří poznámka o sovchozech. Paralelou sovchozů byly státní statky, zatímco paralelou družstev byly kolchozy. JZD Slušovice proto - stejně jako kterékoli další zemědělské družstvo v ČSSR -bylo paralelou kolchozu. Družstevní/kolchozní principy jsou mnohem starší, vznikly mnohem dříve, než Sovětské Rusko, či SSSR zavedl názvy kolchoz a sovchoz.
   O likvidaci JZD Slušovice je dost seriozních zdrojů popisujících krok za krokem. Firma, která měla vlastní banku, rozhodně nestála a nepadala se státními dotacemi. Měla stejné podmínky jako jiné družstva, dovedla je ale efektivněji využívat.
   Družstva na jedné straně sice mohla těžit z dotací, ale na druhou stranu trpěla výrazným postátněním, které svazovalo jejich vlastní tvořivost. JZD Slušovice muselo prorazit různé bariéry, vyargumentovat rigidní nařízení, obejít osobní nepřátele, přesvědčit o novátorských programech.
   Vaše tvrzení je lživé, papouškujete propagandistický mýtus vytvořený na politickou, ideologickou zakázku, který je vyráběn pro zakomlexované zaslepence neschopné kritické analýzy a syntézy, bez znalosti věci, bez argumentů.
   KR

   Smazat
  4. Slušovice likvidoval Havel jako první! Kdo začal napadat Františka Čubu? Z funkce předsedy agrokombinátu odstoupil den po projevu prezidenta Václava Havla[2] k výročí okupace v roce 1968, proneseném na Václavském náměstí v Praze 21. srpna 1990, kde Havel mj. řekl: „Za vším se skrývají chapadla neviditelných mafií, které se snaží kšeftovat s majetkem, který jim nepatří, ustavují podezřelé akciové společnosti a hledají cesty, jak bezpečně ulít nelegálně získaný kapitál. Krajně temné slušovické žilky nenápadně prorůstají celým naším potravinářstvím.“[5]

   V 1999 natočil Robert Sedláček dokumentární film František Čuba: Slušovický zázrak.[6][1]
   V roce 2004 vyhlásil soud konkurs na Čubovu společnost Agro Avan, jednu z nástupnických firem podnikajících s majetkem původního družstva. Agro Avan se dostala do úpadku kvůli dluhům ve výši desítek milionů korun za nedodržení podmínek pro vývoz potravinářské pšenice a másla. Čuba podal trestní oznámení pro podvod směřované na neznámého pachatele uvnitř Státního fondu tržní regulace v zemědělství, které ale policie odložila. Čuba pak neuspěl ani s žalobou proti postupu policie a státního zastupitelství k Ústavnímu soudu.[7]

   Později[kdy?] odešel do důchodu, v něm se ale věnoval také přednášení na vysokých školách.[2]

   V únoru 2013 mu nabídl budoucí prezident Miloš Zeman místo poradce prezidenta v oblasti zemědělství a hospodářství, které Čuba přijal.

   Smazat
 10. 8:51 - Bingo!
  Jen tak na okraj: Kdeže troli jsou. Asi neměli co vymyslet. Třeba to, jak skvělé /jako všechno v zemí zítřků, to jest USSA/ je zemědělství. Škoda. Ale trollove - fakta, tak jak to uvádí, třeba 8:51, i když jsou to fakta trochu zevšeobecněná, nicméně vystihující skutečný stav naší vlasti.

  OdpovědětSmazat
 11. Anonymní 8:55
  Ale vůbec to nebyla výkladní skříň socialistického zemědělství.Postupně a tvrdě jely podle kapitalistických modelů.Zemědělská výroba ve Slušovicích,představovala snad jen 5-6 procent celkové výroby a tržeb,jinak dělaly všechno možné,které po rozpadu AGRO Slušovíc převzaly větší firmy.

  OdpovědětSmazat
 12. 9:46 v tehdejší ČSSR bylo JZD Slušovice prezentováný jako socialistický podnik zaměřený na zemědělskou výrobu,že to bylo jinak je věc jiná

  OdpovědětSmazat
 13. A na čí půdě JZD hospodařila? Nebyly to náhodou pozemky, které soudruzi ukradli lidem?
  p

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mluvíte, resp. píšete poněkud z hladu. Část lidí dala do družstva své pozemky zcela dobrovolně, část po přesvědčování, část po nátlaku (někdy velmi drsném až zločinném), část do družstev nevstoupila. JZD tudíž hospodařila na pozemcích svých členů.
   Když se v r. 1968 poměry uvolnily, žádná vlna útěků z družstev se nekonala. Dřít sám nebo s rodinou bez jakékoli zálohy totiž není žádný med a nedalo se srovnat s družstvem, kde, když Jste onemocněl, tak to převzal kolega. Stejně tak Jste si mohl vzít dovolenou, protože krávy obstarala kolegyně, děti už nebyly uvázány na grunt a mohli začít studovat něco jiného, co je bavilo více, než makačka na rodinných polích.
   Porovnat stav zemědělství ČSSR bylo možno kupř. s Polskem, kde soukromý sektor v masívní míře zůstal.
   Združstenování neprobíhalo snadno a zvesela, mělo i své stinné stránky a bylo by chybou je zamlčovat. Je to doklad, že dobrá myšlenka může být poškozena ambiciozními pitomci, zaslepenými snaživci, chladnými kariéristy, kteří místo trpělivé argumentace srozumitelnými pozitivními principy a reálnými výsledky šikanují, nepřesvědčují, ale nahánějí, zraňují, drtí a lámou. Není divu, že řada lidí tuto újmu nesla až do smrti. Stalinisté to nechtěli vidět, zlehčují a zapírají to dodnes, komunisté se omlouvají. Družstva ale osvědčují své principy, mezinárodní statistiky doložily, že nejlépe odolaly nedávné hospodářské krizi. Uchovaly pro své členy práci, takže jejich domácnosti netrpěly takovými propady příjmů a životní úrovně, jako domácnosti zaměstnanců. V epoše, kdy nové technologie budou snižovat celkový potřebný objem pracovního času, jsou družstva formou, která citlivě bude zkracovat pracovní dobu všech pracovníků a nikoli část lidí vykopnout na dlažbu a část vyděračsky ždímat dál.
   KR

   Smazat
  2. KR - Myšlenka by to byla dobrá, kdyby vše fungovalo na dobrovolnosti. A to, jak Jste sám uvedl, u nás neproběhlo. Resp. ne zcela. Nemluvě ani o zemědělské technice, kterou "zřizovatelé jzd" prostě sedlákům zabavili, neb po válce byla o zemědělskou techniku nouze.
   A to o tom snižování potřeby pracovního času si nemyslím. Jednak do zemědělství tyto technologie pronikají jen velmi sporadicky a pak také v zemědělství je a vždycky bylo práce dost. Akorát je to práce těžká a ne moc dobře placená.
   p

   Smazat
  3. 10:14 kup si půdu a začni něco dělat! Pak nebudeš vysedávat u kompu.....

   Smazat
  4. 13:53
   Technologie v zemědělství je a neustále se vyvíjí. Dnes jsou roboti na dojeníhttp://www.kamir.cz/web/dojici-zarizeni/dojici-robot,
   krmné robotizované linky http://www.vuzt.cz/svt/vuzt/publ/P2014/060.pdf,
   traktory mají GPS a jsou běžně vybavené klimatizacíhttp://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1181745-diky-gps-umi-traktory-zorat-pole-samy-jezdi-na-autopilota.
   Na podestýlku máte spoustu strojů http://www.kuhncenter.cz/cz/nabidka-stroju-podestylka-a-krmeni.html, o chlévskou mrvu se běžně stará podroštová mechanizace.
   Dnes se v plemenitbě běžně používají přenosy embryí http://www.inplem.cz/articles/embryotransfer/, genetické vyšetření plemeníků je na vysoké úrovni jako v medicíně http://www.genomia.cz/cz/veterinarni/skot
   http://naschov.cz/genomika-ve-slechteni-skotu/.
   Na zvířatech, třeba vyšlechtěném gottingenském minipraseti se učí medici https://cs.wikipedia.org/wiki/Miniprase_g%C3%B6ttingensk%C3%A9

   Smazat
  5. Vážená Evo, z Vašeho příspěvku by jeden nabyl dojmu, že dnešní farmář si řídí svoje hospodářství joystickem od počítače.

   Smazat
  6. Pro (13:53)
   Nemám žádnou statistiku a asi ani neexistuje. Možná nepřímo by se dalo něco vysledovat z počátečního tempa vstupování do družstev a z počtů toho kterého typu družstev, které vznikaly. Dovolím si ale odhadnout, že většina, byť jen mírná, vstoupila do družstev dobrovolně, část zcela programově, část po vysvětlení. Vycházím ze sociálního složení venkova, kde byla většina drobných rolníků, kovorolníků a lidí, kteří pracovali sezoně - část na poli a část třeba na stavbách jako zedníci. Jen menší část byli sedláci a statkáři. Navíc družstevnictví bylo za 1. republiky velmi rozšířeno a rozvinuto - v tom jsem patřili mezisvětovou špičku - takže pozitivní zkušenost s družstevním principem byla (byť nikoli jako produkčního provozu, ale spíše odbytového charakteru, spotřebního, společnoho strojního vybavení, peněžního ap.).
   Ohledně strojů to asi bylo podobné jako s půdou a zvířectvem. Slova, že půda byla ukradena, stroje zabaveny jsou ve většině případů nemístná. Ti lidé na té půdě dále dělali a měli z ní výtěžek. Pokud by jim byla ukradena, tak by na ni nepracovali a neměli by z ní žádný výnos. Podobně je to se stroji - na co by jim bez půdy, kterou dali do družstva, byli. Jak byly děleny výnosy, to by museli říci družstevníci, jaká byla váha družstevního podílu, tedy vložených prostředků, jaká váha jednotek, které kdo odpracoval, atd. Znovu připomenu, že nemálo lidí do družstev nevstoupilo. Určitě neměli jednoduchý život, byli cílem různých nátlaků, ale vydrželi i desítky let. Vzpomínám si, že v r. asi 1970 proběhla drobná zprávička, že v nějaké dědině na Slovensku založili JZD. A rovněž zopakuji, že po lednu 1968 žádné velké odchody z družstev se nekonaly, naopak venkov v obrodném procesu nijakým motorem nebyl. Venkov, zvláště na Slovensku, prošel od r. 1950 velkou změnou. Na Slovensku byly dědiny postaveny v 60. a 70. letech fakticky znova, to, co nebylo nahrazeno novostavbami, bylo alespoň přestavěno. Stačilo k tomu 15, 20 let. Porovnejme to s nynějšími 27 lety.
   Nemá význam ani zapírat, bagatelizovat, ani zveličovat negativa provázející združstevňování, ale stejně tak nezamlčujme přínos družstevnictví pro český, moravský a slovenský venkov.
   Ohledně družstev jako výrobní organizační struktury budoucnosti nejde zdaleka jen o zemědělství. Stejně tak statistiky a analýzy OSN, mezinárodních ekonomických institucí a družstevních asociací nehovoří v případě odolnosti vůči nedávné hospodářské krizi jen o zemědělství, ale opět o celém spektru družstev.
   KR

   Smazat
  7. Skleróza je mocná čarodějka - JZD se ohledně strojů a zařízení v počátcích opíraly o Strojní a traktorové stanice (STS), což byly státní podniky. Odtud si družstva povolávala nejen traktory, ale zejména větší a speciální techniku jako mlátičky a kombajny. Kombajn byl už stroj, kterým sotva disponoval nějaký statkář, ti si stihli obstarat max. mlátičku.
   KR
   KR

   Smazat
 14. Velmi zajimave cteni. Dekuji vam pani zemedelci.
  Predstava zemedelskeho druzstva za socialismu zapricinila, ze me rozbolelo cele telo z namahy...

  U nas je to jinak. Vse je delano strojove, a to co nejde zvladnout technikou, delaji zemedelsti pracovnici z Mexica.

  Musim vas informovat, ze jsou to NEJLEPSI zemedelci na svete, ale nestali - hned jak maji penize na maly nakladak (F-150, Chevy-Silverado), tak utecou do Mexica.
  Za dva roky jsou zpet, bez penez a bez auta a zacinaji znovu k radosti farmare.
  honolulu - VZDY ROZSIROVATEL OBZORU A SVETLONOS.

  OdpovědětSmazat
 15. honolulu to efpe (9:46).
  Mate pravdu, je to placka a nejvetsi hora, je zde nadjezd na dalnici. Do Miami je to 130 mil. (210 km)

  Male kopecky jsou vsak na severu od Orlanda. Velke kopecky jsou az nad Atlantou (sever), coz je DALEKO !

  Jizne od Atlanty smerem na Floridu je bohaty zemedelsky kraj. (Placka). Broskve a orechy jsou nejoblibenejsim produktem toho statu. (Georgia)

  Vnitrozemi Floridy pestuje cukrovou trtinu, citrusove plody a zivocisnou vyrobu. To vsak neni hlavni prijem statu Florida, ale okrajovy.

  Hlavni prijem je definitivne z TURISMU a z penzistu.
  Ti sem jezdi z celeho sveta - a to i z Ceske republiky a Ruska.
  Oni sem jezdi, kdyz je na severu zima a prave ted pro ne konci sezona a vraceji se - (diky Bohu). Bude zde klid.
  NHL nesleduji , mam rad jiny druh sportu.
  honolulu - labuznik zemedelskych produktu.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No nevím, vedle ve vesnici má domek emigrant a žil v Maine a v North Carolina. Měl se tam fain a o státech, kde je jen zemědělství tvrdí, že jsou chudé a lidé tam nemají na růžích ustláno.

   Smazat
 16. Zemedelci zpozornete ! Ja nick honolulu vas oslnim napady (ukradenymi), ktere stoji za zamysleni, ale nevim stoji-li za uskutecneni, ve vasem kraji a vasich podminkach.

  BONAREO Park ! Na vychod od Johannesburgu v mestecku BENONI zemedelci peclive oplotili pozemek a nechali tam volne pobyhat a zit KRALIKY !
  Mala decka z Johannesbugu zacala terrorizovat rodice, vsichni chteli navstivit Banareo !

  Navstevnici platili vsupne ve kterem byl zahrnut i darek pro kraliky. Melo to obrovsky uspech. Po padu bile vlady to vsak uz asi neexistuje.
  honolulu - ktery navstivil Benoni nekolikrat.

  OdpovědětSmazat
 17. Dalsi napad ! Amerika je zeme tvrde prace a mnoho lidi ma z prace nejaky STRESS !

  PETIT FARMS je lek a uklidnovac ! Zemedelci ohranici pozemek, kde ziji ruzne druhy domacich zviratek a vystressovani neurotici chodi na prochazku do takoveho prostredi..

  Uceni pani doktori to doporucuji pro blahodarny ucinek na nervy. To o cem se zminuji je oblibene v severnich statech Ameriky. (Michigan, Pennsylvanie, Ohio, Indiana, atd.) Vsichni tam maji petit farms.
  Samozrejme se plati vstupne a navstevnik dostane koupit i krmeni.)

  Panove zemedelci, jsem HLUBOKA STUDNICE NAPADU - (vsechny ukradene ve svete.)

  Predkladam posledni a jine (ty nejlepsi) necham az na priste, abych od vas nedostal nakladacku.

  Amerika ma nejlepsi nemocnice na svete ! Oni tam drzi na dratech a hadicich i NEBOSTIKY a zemedelci jim pomahaji udrzet jine paciety pred zblaznenim...

  Kdyz jsem si rozbil hubu v aute, tak jsem dostal v nemocnici depressy.. Doktori a sestry to okamzite poznaly a zavolali na me "professora psychologie" !

  Byl to PEJSEK z farmy - velmi srandovni, ktery mi okamzite projevil pratelstvi tim, ze me kousal a cumlal nos.
  Melo to na me vetsi ucinek nez nejaka droga.
  Kdo platil navstevu toho pejska, ktereho privedla pani farmarka nevim.
  Ano, mam rad pejsky ! Vim urcite , ze uzdravuji !
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 18. To:nick..,a psí sádlo je dobrý na astma.
  V Australii maj z králíků radost, velkou !
  ps: canisterapeuta jsem ti poslal já, ůčet zasílám...
  Sirius

  OdpovědětSmazat
 19. UFOune z Constelace Orion. To je strasny hrich ublizit pejskovi.
  Kazdy pejsek ma prikladne a uslechtile vlastnosti.
  Zalet do Troubelic a zeptej se zemedelcu !

  Koncim na tomto clanku, jdu si cist o Halikovi ! On jezdi k nam do Indiany nakazit mistni decka ideologii certu.
  UFOune pojd take.
  honolulu

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.