Reklama

čtvrtek 28. dubna 2016

Houstone, máme problém…

- J -
28.4.2016 Nautilus - 2.ponor

Aneb, jak jsem napovídal v digitálním věku.
 
Seděl jsem v kanclu před kompem a smolil jakýsi mail. Najednou telefon: „Houstone, máme problém… Mám právě v tomto okamžiku jednoho pitomce u písemky a nevím si rady“. „Hm, dnes už musí i jednoocí doučovat ty zcela slepé“, špičkuju.
„A v které sekci?“ „Lineární algebra, koukni do mailu“.

Aha, zase jeden zakomplexovaný kantor. Příklad na lineární závislost vektorů, schovaný za infantilní fintou a zasazený do nesmyslných čísílek, aby se student musel babrat v bahně zcela zbytečných a otravných počtů. Nemám rád takové nesmyslné naschvály, jejichž autoři je většinou zadávají při vzpomínce na své vlastní upocené studium, kdy prolézali s odřenýma ušima.

Spouštím Maximu, ano výsledek je hned, ale 10 minut trvá, než poskládám věrohodné „ruční“ řešení. „Máš to v malu“, říkám jednookému. „Díky, ten zbytek jsem už zmákl a chybělo mi jen tohle. Posílám mu to.“, oddychuje si.

Kdesi daleko, za dvěma síťovýma připojeníma, digitální mlhou, co by se dala krájet a dost možná ještě dál, není rybníček Brčálník. Je tam jen jeden adept na inženýrský titul, co hrdě odevzdává svou bezchybnou písemnou práci z lineární algebry a už si představuje ta tři krásná písmena s tečkou před jménem.

Kdyby byly chytré telefony za mého mládí, mohl bych dát ještě jednu až dvě vysoké školy, někdy mezi návštěvou hospody Na růžku a exkurzí na dívčí koleje. Třeba bych vystudoval i nějaký prestižní humanitní obor, třeba plzeňská práva nebo „Filosofii ekologie se zaměřením na migrační krizi“ a byl bych ve vatě někde v neziskovce. Žádné nervy, žádné problémy, žádná zodpovědnost.

Ale kdo bude proboha napovídat těm slepým, až s jednookým natáhneme bačkory?

9 komentářů :

 1. V sektoru zemědělství před rokem 1989, tedy ti co pracovali jako dojiči/ky, traktoristi/traktoristky, kombajnéři, byl výdělek 3000 až 5000 Kč. Dnes tito lidé jsou na okraji společnosti a jejich výdělky jsou na úrovni od 8000 do 12000 tisícovek měsíčně. Všichni jíme nejmíň tři krát denně celý rok, někteří z nás se cpou jenom jednou a to od rána do večera. Ptejme se tedy, až se konečně ti co pracují v tom demokratickém zemědělství zachovají tržně, k čemuž nás již vyzýval Klaus, nevím kdo potom vyrobí ty potraviny, které jíme. Ale žádná obava, podle Klause, trh to vyřeší s čistými financemi, které jsou čistější než křišťál. PS: Na oběti se hledět nebude!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Příklad z dnešní praxe: Čína vyrobí zavařovací sklednice, Turci vypěstují okurky nakládačky, obojí se doveze do Polska, kde to zavařují. Z Polska se to rozveze do centrálních distribučních center nadnárodních řetězců, řetězce to pak rozvážejí do svých národních filiálek a ty do svých poboček. O žádných Češích tu nemůže být ani řeč, tady pomůže opravdu jenom barel ropy za 200 dolarů.

   Smazat
  2. Takhle to bude vypadat po podpisu smlouvy TTIP,že je bude muset odebírat ČR i kdyby měla svých okurek dost.Podobně to bude s dalšími produkty.Žádná celní ochrana,spíš jak píši,arbitráž proti takovému státu,který by bránil obchodování těchto korporací.

   Smazat
 2. Před listopadem 89 kradlo hodně lidí,.... ale málo,
  po listopadu 89 nastala změna, kradlo málo lidí (chovali s tržně), ale kradli hodně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě bych upřesnil: i ti mnozí, co kradli, museli všechno nechat doma za drátama a za zavřenýma hranicema, takže i to nakradené ve svém důsledku zemi prospívalo. Dnes ti velcí (ale už ani ti střední) zloději v Česku skoro nic nezanechávají, většina si vše stěhuje do blízkosti jejich nových bydlišť v teplých (doslova teplých, nikoliv teploušských) krajích.

   Smazat
  2. 13:13 co se divíš všichni mají stejnou školu.V socialismu se to tak učí" Všechno je všech"

   Smazat
 3. no podívejte se na toto je to mimo téma ale..
  http://www.lajkit.cz/zpravy/item/429-sdilejte-to-se-ct-ponekud-vymklo-kontrole-veteran-z-iraku-uz-asi-dalsi-medaili-nedostane

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 5. "Ale kdo bude proboha napovídat těm slepým, až s jednookým natáhneme bačkory?"
  A načo ste mu pomáhal, keď sa teraz sťažujete? Adept na VŠ titul si mal skúšku pár krát zopakovať, aspoň by sa mu to v hlave uložilo.
  Ono aj tie básničky naspamäť za mojich mladých čias mali zmysel, aspoň si človek trénoval pamäť.
  Mám mladého kolegu VŠ ekonóma, ktorý nevie bez kalkulačky spočítať 2+2. A že sa dá vyrátať bez kalkulačky aj odmocnina, o tom sa mu ani nesnívalo.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.