Reklama

.

.

středa 13. dubna 2016

Hovinky.cz - za pět, posaďte se!

tu kočyčku jsem namaloval já

13. 4. 2016, Petr Ďoubalík, zdroj: zde


Seznamovské Novinky.cz, nepotěšily jste mne, ani já vás nepotěším. Za pět! Modré obrazovky smrti už nás možná děsit nebudou, ale vaše hrubky napořád.

http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/400321-modre-obrazovky-smrti-uz-nebudou-desit-uzivatele-sami-reknou-co-pad-zpusobilo.html
Otevřel jsem diskusi, ve které byl v tu chvíli ještě jen pouhý 1 komentář. Uklidňující. Paní Kaštánková - za nás všechny, kterým ještě mateřština není cizí, děkuji.
Ano, na internetu gramatika trpí. Je to daň za možnost svobodně, zatím, publikovat. Je nás mnoho, kteří jsme si nikdy nemysleli, že budeme "novinařit". Jsme amatéři, kteří mají na prvním místě snahu přinést lidem informaci a s češtinou bojujeme, jak nejlépe umíme. Snad mi proto prominete i ten překlep v nadpisu. Ale Novinky.cz jsou přece těžcí profesionálové...
to na stole je monitor počítače, maloval jsem obrázek někdy v roce 1995...


14 komentářů :

 1. U nás se čeština vyučuje na základní a pak na střední škole, tedy celkem 13 let a pokud někdo jde na pedagogickou, tak ještě další čtyři roky. Výsledky jsou tristní. Maturanti napíšou diktát z češtiny po maturitě s tolika hrubkami, že si každý položí otázku, co se tam v té škole vlastně učili? Ale je tady také druhá rovina. Jeden český architekt, pracující pro Vídeň, v televizi v jednom pořadu sdělil, že jeho syn navštěvuje ve Vídni školu a pozoruje u něj, že nemá žádný stres při výuce němčiny a zdá se, že ani nedělá žádné gramatické chyby. Závěrem sdělil, že v naších školách se velký důraz dává na nepodstatné věci a děti od první třídy jsou tak vystresované s psaní "i" a "y", že je to pak provází celým dalším životem a podstatné věci ze života jim pak unikají. Faktem je také, že v ostatních státech Evropy se mateřský jazyk učí podstatně menší dobu, ale výsledky tam mají lepší, než u nás. Mám osobní zkušenost se španělštinou, kdy mi nikdy nedělalo problém napsat text bez chyby. Pamatuji si taky na větu z filmu "Tankový prapor", kde "Malinkaty ďábel" pronesl, že tank T 34 je tak složity, že na zvládnutí bude zapotřebí tříleté prezenční služby. Jinými slovy, jestli náhodou není důvodem všech těch potíží, neustále se měnící pravopis českého jazyka. Za můj život, se například jenom psaní velkých písmen, několikrát změnilo, takže už sám nevím, kdy píšu názvy dobře a kdy ne. Máme výzkumný ústav, který v češtině neustále něco mění, vylepšuje, pozměňuje a neustále dokazuje těm, kteří češtínu používají, že nic neznají. Je také fakt, že když píšete text v čestině, musíte neustále přemýšlet a být ve střehu a často přemýšlet, jak bude vypadat konec věty s ohledem na to jaké "I" nebo "Y" napíšete již uprostřed věty. No a představte si, že jsou profese, kde musí protokoly a texty psát i v nočních hodinách. Proto napomáhá těmto lidem program v počítači, který jim hned červeně podtrhuje slova, která asi nejsou správně napsaná. Zdá se mi, že hned po čínštině, co do složitosti, bude na druhém místě právě český jazyk a jeho pravopis, který je tak složitý, že ani třináctiletá denní výuka na naších školách nestačí k jeho zvládnutí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A prot platí z filmu "Basnici...": "SE UČIT, SE UČIT, SE UČIT..." nebo: "Já žádné dolary nemám, já jsem delegace..."

   Vymazat
  2. vystresované !s! Z psaní "i" a "y", že je to pak

   Koloděj

   Vymazat
 2. Nejsou to ženy , takže - ti uživatelé . Sami si řeknou - je správně . Za pět , by měl ten , kdo by napsal tvrdé Y.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pravopis : 1 , pochopení textu : 4

   Píše se ne o uživatelích ale o Modrých obrazovkách smrti. Protože TA obrazovka síce není žena, ale je ženského rodu, tak tvrdé Y.

   Buď jste BSOD nikdy neviděl a nevíte o čem je psáno, nebo vás ovanuly zaoceánské větry
   Koloděj

   Vymazat
  2. Asi to budou ty větry... :-)

   Vymazat
 3. Pro Ty , kteří místo češtiny chodili za školu :https://www.pravidla.cz/pismena-i-y/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Osobo "Civilist", když neznám, mlčím. To se vám může v životě často vyplatit. Na vaše rady nedaly ani Novinky.cz a už si chybu opravily. Tak a teď si ta pravidla v klidu prostudujte. Češtině zdar! Nazdar!

   Vymazat
 4. Pište tam iy a problém je vyřešen a nemusíte študovat.

  OdpovědětVymazat
 5. Znával jsem babičky, které měly vesnickou pětitřídku a i po létech psaly dobře. Takže je to hlavně otázka ochoty se učit a také úcty k vlasti a vlastnímu jazyku. Svou roli hraje i to, že se dneska sebeblbější výmluva považuje za argument.
  J. Hruška

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych řekl, že chyba je v pohlavku. V tom pohlavku, který jsme ve škole dostávali za mých školních let.

   Vymazat
 6. LŽOVINKY.CZ jsou známé svou trapnou tupostí. Nic nového na scéně. Je to směs lžovinářských presstitutek onanujících nad papírem prostřednictvím písmenek a číslic, aby vyfabulovali hromady sraček. Je to "novinářská" bezcenná žumpa.

  OdpovědětVymazat
 7. Souhlasím s tím, že čeština je mimořádně obtížný jazyk, ale z vlastní zkušenosti také vím, že dříve uměl správně psát skoro každý, nemusel mít nutně nějaké školy, pravopis naučený na základce mu vystačil napořád. Příčinu vidím v nedbalém školství, které klade důraz na něco jiného, rozhodně jeho úroveň klesá, a dále v tom, že děti od malička čučí do počítačů a různých i-něco, píšou SMS bez diakritiky a vůbec nečtou knížky. Předžvýkané informace oslabují jejich schopnost cokoliv si promyslet po svém, využít vlastní rozum. Docela silně si pamatuji na dobu, kdy jsem se učila číst a psát. Nejdřív jsem také dělala chyby v pravopise, ale tak někdy ve čtvrté třídě, to už jsem měla načteno, chyby prostě ustaly - vždycky jsem si sporné slovo představila v duchu napsané na oba způsoby a hned mi bylo jasné, jak je to správně. Bylo to tím, že jsem to slovo viděla v knížkách tolikrát napsané, že se mi vrylo vizuálně do mozku. A to nemám příliš velkou vizuální paměť. Spolu s poměrně velkým tlakem ve škole se stalo, že pravopis mi nečiní velké potíže. Samozřejmě, ne úplně vždycky jsem si jistá (velká a malá písmena, nějaké speciální výrazy, větný rozbor), ale základní pravopis je OK. Dost mě mrzí, když v článcích jsou pravopisné chyby, stejně jako paní Kaštánkovou. Zdravím, Pavla

  OdpovědětVymazat
 8. Pokud obrazovky řeknou tak samy . Pokud uživatelé tak sami .. Je to jasný všem , už ?

  OdpovědětVymazat