Reklama

.

.

neděle 3. dubna 2016

Iránští mudžahedíni v Albánii

Německá Deutshe Welle přišla s reportáží zabývající se zvláštními migranty na balkánské cestě. Zatímco v západní Evropě si pečlivě vybírají kvalifikované lidské zdroje z řad uprchlíků, v Albánii dávají přednost Iráncům, kteří jsou doma v ilegalitě, tzv. Iránští národní mudžahedíni (Iranian Mojahedin Khalq). Základnu pro rekruty z této organizace vytvořili nedaleko Tirany, směrem k námořnímu přístavu Drač. V současnosti je v Albánii 829 těchto borců, podle německých novinářů Američané počítají s tím, že zde může najít domov až tři tisíce těchto bojovníků.


Tito tzv. disidenti přijeli do Albánie z americké základny Ashraf Liberty na území Iráku, kde její příslušníci strávili mnoho let. Skupina Iránští národní mudžahedíni vzniká v 70. letech na podporu ajatolláha Chomejního, ale brzy se dostala s jeho mocí do konfliktu – organizace vykonávala politické atentáty a nájemné vraždy. Později organizace přechází do ilegality a v 80. letech mnoho jejích členů hledá záchranu v emigraci, nejčastěji v Iráku Saddáma Husajna. Později tito borci pomáhají USA při invazi do Iráku, ale i dalších speciálních operacích v celé oblasti. Pomohli Američanům také při publikování informací o íránském jaderném programu.

Po pádu vlády Saddáma Husajna se ale stali problematickým dědictvím, protože nová šíitská vláda je považovala za ilegální sílu. Byli Američany odzbrojeni a jednalo se s nimi dále podle Ženevských konvencí. V roce 2012 byli Iránští národní mudžahedíni vymazáni ze seznamu teroristických organizací a hledal se pro ně nový domov. Američtí diplomaté jednali v mnoha zemích, zmiňuje se Rumunsko, ale nikomu se nechtělo tyto lidi převzít kvůli vztahům s Íránem. Nakonec se to povedlo v Albánii, které na dobrých vztazích s USA mimořádně záleží. Příslušníci organizace Iránští národní mudžahedíni zde dostali politický azyl.

Podobných sirotků, kteří mají komplikovaný návrat domů, však bude v celé oblasti více. Italská La Stampa nedávno publikovala zprávu, že na straně IS bojuje několik tisíc čínských Ujgurů. Ruská zpravodajské služby uvádějí počet teroristů v oblasti s ruským pasem na šest tisíc, podobně tomu bude s občany balkánských zemí. Podle některých analýz se s úpadkem IS pokusí zřejmě zabydlet v nové destinaci – nejčastěji se hovoří o Libyi, nebo se můžou dostat do Evropy.


zdroj: http://www.dw.com/en/fatal-unrest-at-iranian-dissident-camp-in-iraq/a-17059050

http://www.lastampa.it/2016/03/03/esteri/siria-larmata-di-uiguri-cinesi-che-combatte-assad-cAEpmemsbj0s5B3c0gzxHN/pagina.html

8 komentářů :

 1. Žoldáci se vždy hodí, čím více tím lépe. Kdo je na řadě na destabilizaci nebo na skrytou invazi ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, teď začala z čista jasna válka mezi Azerbajdžánem a Arménií. Sakramentská náhoda.

   Vymazat
 2. Zaorálek podporuje vstup Albánie do EU :-(

  OdpovědětVymazat
 3. A kampak se poděla naše armáda?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepotřebujeme nějakou armádu. Peníze vše vyřeší a v případě problémů najmeme sice drahé, ale efektivní žoldáky. Ti obdrží zadání, instrukce, cílový stav a po splnění úkolu opět odejdou. No není to kosher?

   Vymazat
  2. Stála se z ní sedmá rota :-)

   Vymazat
 4. Je pravda ,že režim USA se musí o ně postarat.Vždyt dělají pro USA ty nehorší PRÁCE.Je v živé paměti doba,když bylo do Bosny režimem USA navezeno obrovské množství vrahounských islámských řezníků.Ti začali ihned vraždit každého,kdo nechtěl žít a bojovat podle nich.Těch zavražděných byla spousta.Potom to USA vše hodili na Srby.To samé se dělo v Srbském Kosovu.Tam byli Albánci a amerikány vražděni všichni (i Albánci) ,kteří nesouhlasili s terorem .Jenom pro zajímavost.V srbském Kosovu je příklad toho,když se stát slituje a vezme všechny tzv.uprchlíky a ti se potom za pomocí USA a zemí NATO odvděčí terorem a genocidou .A nyní máme poslední příležitost tzv.islámské uprchlíky odmítnout.At si udělají pořádek doma,pokud to nejsou samí zločinci.

  OdpovědětVymazat
 5. Mě stačila první věta článku: " zatímco západní státy si vybírají kvalifikované lidské zdroje z řad uprchlíků" Tak to se opravdu povedlo, ale apríl už byl!!!!!!!!!! Islamisti jsou roztaženi všude, nejen v Albánii.....

  OdpovědětVymazat