Reklama

středa 27. dubna 2016

Jan Petránek: Nejsilnějším tahem v šachách je ten, který zablokuje soupeři jeho nejbližší tahy. To, co se bude dít na této planetě důležitého z hlediska globální politiky, je v oblasti Latinské Ameriky...Američani se chtěli hojit nad tím, že by rozparcelovali Rusko!“

Jan Petránek
27. 4. 2016   Parlamentní listy (výňatek)
„Vzpomínám si, že děkabristé před dvěma sty lety měli také svou písničku,“ uvedl úvodem svého pojednání Petránek. Ke vzpomínce jej inspirovala majdanská píseň, jež se zpívala úvodem konference.
Petránek si následně všímá toho, že v Ottově slovníku naučném ještě před sto lety, za Rakouska-Uherska, nebylo k nalezení heslo Ukrajina. „V té době, začátkem 20. století, se teprve konstituovala určitá etnika,“ sdělil.

 „Než se rozpadl Sovětský svaz, tak nejsilnější páteř vývoje celého toho obřího regionu tvořily Rusko a Ukrajina. A třetina ředitelů všech možných institucí, dolů, tvůrčích institucí, které dělaly od strojírenství až po medicínu, to byli Ukrajinci. Ukrajinec byl hlavním šéfem v Zabajkalsku největšího uranového naleziště,“ podotkl také Petránek.
Ale zpět k současné Ukrajině. „Je to dva dny, co se odtamtud vrátil jeden z mých kamarádů a říkal mi: Ti staří celníci berou úplatky. Ti noví mají jiné mundúry, ti je neberou, ti se ještě bojí. A cesty jsou strašlivé,“ řekl Petránkovi dle jeho slov přítel.
„Ti lidé, co tam jsou, nejsou separatisti. To jsou Rusové,“ podotkl následně novinář. „Kdyby Putin dovolil, aby největší vojenská základna Sevastopol přijala vlajku Severoatlantického paktu, zřejmě by skončil špatně. To hlavní tedy je, že někdo musel v Rusku rozhodnout a mít plány,“ řekl Petránek.
Jedna jediná reforma se podle Petránka Putinovi podařila.
„A to reforma vojenská,“ podotkl. „Rusko má na to, aby provedlo hlavní Putinův záměr, strategickou myšlenku, asymetrickou obranu. Mít dokonale na to, aby když dostanu přes hlavu útokem zvenčí, abych to tak oplatil, že se to útočníkovi nevyplatí. Takové ty řeči, že se chystá na Estonsko, Lotyšsko... Umíte si představit, že by se tato země, která má obrovskou kapacitu domácího rozvoje, pouštěla do války, na kterou nemá? Samozřejmě, že by to Rusko prohrálo a že by vykrvácelo,“ dodal Petránek.

I o Číně

Petránek se následně rozhovořil o Číně. „Amerika podcenila Čínu, že může jít tak rychle nahoru. Čína chce samozřejmě udržet kapitalistický systém, který umí dát svobodu podnikání. A to, jak je Amerika dnes zadlužená vůči Číně, je jasné. Zároveň je Číně jasné, že musí jít svými sociálními nůžkami tak, aby se nerozevřely příliš. A vy víte, že jsou v Číně demonstrace, bolesti...,“ řekl. Nahoru teď podle něj půjde i Indie.
„To, co se bude dít na této planetě důležitého z hlediska globální politiky, je v oblasti Latinské Ameriky. Tam se bude odehrávat něco příště. A mezitím, když Amerika zjistila, že už nemůže být hegemonem nad touto planetou, kdy vznikl BRICS, Američani se chtěli hojit nad tím, že by se rozparcelovalo Rusko,“ podotkl Petránek.

Zpět k Ukrajině

„Když Putin si vzal Krym, vzpomněl si: Kateřino II., tvůj kulhavý milenec Potěmkin dostal Krym do tvých rukou s tím, že německé princezně už to nikdo nevezme. V té době ještě nestál Bílý dům...,“ podotkl Petránek. Nejsilnějším tahem v šachách je ten, který zablokuje soupeři jeho nejbližší tahy, dodal k tomu příměr.
Petránek následně zmínil, že i když Putin je zřejmě nejvýznamnějším manažerem Ruska posledních sta let, za jeho vlády zmizelo z mapy 31 tisíc měst. Ubylo zároveň 40 milionů obyvatel.
„Zajímavé je, že ale klesá počet sebevražd. Lidi mu věří,“ sdělil.

8 komentářů :

 1. Já touto cestou poděkuji panu Petránkovi,ač na svůj věk,má co říci ,jak mladým,tak starším,třeba na rozdíl s propagandistou Hvížďalem.

  OdpovědětSmazat
 2. Pana novináře Petránka si vážím, jen bych nebyl tak kritický vůči Putinovi. Podařilo se mu toho mnohem víc, nejen vojenská reforma. To nejdůležitější ale je, že vrátil Rusku stabilitu a hrdost lidí na svou vlast.

  OdpovědětSmazat
 3. Zajímalo by mne, kam zmizelo těch 40 milionů obyvatel a jak na to pan Petránek přišel.Osobně tomu nevěřím, protože to by se již dávno Rusko zhroutilo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..asi tým myslel to že Rusko stratilo Ukrajinu, susedný ale veľmi blízky štát Rusku. Oni majú cez 40 mil. obyvateľov a tých niekoľko tisíc miest.

   Smazat
  2. Vyloženě se tam píše o tom, že v Rusku ubylo těch 40 milionů, o Ukrajině tam není řeč. Ukrajina je semostatný stát od rozpadu SSSR.

   Smazat
 4. Putin udělal z trosek zase stát a ti co dělají všude bordel, tak tomu se říká cudně Američané. Všichni se bojí pojmenovat zlo.

  OdpovědětSmazat
 5. Hovořil jsem s řidičem s Ukrajiny, který bydlí v Charkově a pracuje v Polsku u tamního dopravce. Řekl, že jeho matka má důchod 30 dolarů na měsíc. Jeho manželka pracuje jako ekonomka ve státní správě a měsíčně dostává plat rovnající se částce 70 EURO. Můj kolega v práci má za manželku Ukrajinku a jezdí na Ukrajinu pravidelně dva krát za rok. Řekl, že ceny potravin a ostatního spotřebního zboží jsou na stejné úrovni jako u nás v ČR. Jinými slovy, je pozoruhodné, jak můžou lidé na Ukrajině vůbec přežít za tak malé prostředky. Je jasné, že tak jak Evropské státy na západ od naších hranic ekonomicky vysávají nás, to samé dělají i na Ukrajině. Kecy západních politiků a taky našich zrádců ve vládě o demokracii, lidských právech, svobodě, mají za cíl jenom nás oblbnout a zotročit. U nás běžný plat je na úrovni 12000,-Kč měsíčně což je neskutečná ubohost, když si uvědomíte, že ceny potravin jsou vyšší než ceny potravin v Německu, kde ale mají platy na úrovní 80000,-Kč. Kolik lidí již dnes lituje svoje cinkání klíči na Václaváku, protože měli vzít šutry a cihly a zaházet tu svoloč která nás do této strašné mizérie dostala. Nikdy není pozdě, ale z této mizérie se budou naše děti velice těžce dostávat, protože každá změna k lepšímu muže vést k tomu co Evropa udělala na Ukrajině, kde prostřednictvím Majdanu rozvrátila celý stát.

  OdpovědětSmazat
 6. 5:40 na Ukrajinu jezdím pod 200 dolarů v paneláku nevyžije rodina.Rodina v domku se zahradou vyžije se 100 dolary.Jak vyžijou s malým platem?tak jako pracující před rokem 89 tady-na co šáhnou to ukradnou,černý trh je tam neskutečný.Ale pozor až nebude co krást a prodávat nastane tam hladomor(brzy)tak se půjdou najíst k nám miliony primitivů-benderovů.A pak to začne být zajímavé.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.