Reklama

.

.

čtvrtek 14. dubna 2016

Jarní obnovení bojů na Ukrajině dle Speciální monitorovací mise OBSE (SMM)

sestavil a přeložil Mireček
14.4.2016  Kosa zostra čili  vlkovobloguje.wordpress.com

Poslední informace které jsem vám předložil od SMM byly z 22. záři 2015. Tehdy situace vypadala velmi nadějně. V daný týden docházelo jenom k ojedinělým přestřelkám z ručních zbraní (sem tam dávka) a k cvičné palbě z těžkých zbraní. Docela dlouho i klid na Donbasu vydržel a já jsem tak neměl potřebu vás o situaci informovat. Ano za podzim a zimu už situace nebyla jenom tak růžová jako v mojí poslední svodce, a obě strany konfliktu na sebe občas stříleli, ale nebylo to nic vážného a v porovnání se stavem před tím než se tak nějak začalo dodržovat příměří se jednalo o relativní klid zbraní.

Během zimy občas došlo ke krátkodobému zintenzivnění bojů v nějaké oblasti, ale maximálně během pár dnů se situace zase uklidnila (předpokládám po té co na obě strany řvali pánové z SMM a JCCC). Teď je ale situace jiná. Dlouho jsem čekal a doufal že dojde ke zmírnění bojů, ale bohužel. Musím vám s lítostí zdělit, že na Ukrajině je už válka opět v plném proudu.

Situace se začala přiostrovat kolem půlky března. Tehdy to vypadalo jenom jako lokální zvýšení intenzity bojů v různých částech Doněcké oblasti. Sem tam se v některém klíčovém místě fronty na den nebo dva spustili tvrdší boje (desítky explozí z granátometů a minometů), ale SMM se podařilo boje mírnit svojí přítomností. Na následujícím videu je vidět stopy po ostřelování obce Zajecevo, které proběhlo v noci z 12. na 13. 4. 2016. Reportérka uvádí, že jen co mise OBSE (SMM) opustí oblast, začne ostřelování a boje nanovo.

Koncem března se už ale situace stávala pro SMM neudržitelnou a na velkém množství klíčových úseků fronty docházelo k intenzivnějším bojům. K nejtvrdším bojům dochází mezi obcemi Avdiivka a Yasynuvata  (Avdějevka a Jasinovataja - pozn.NR). Zde zaznamenala SMM 28. března – 29. března okolo 140 výbuchů denně, 29. března v Horlivce (Gorlovce) zaznamenáno skoro 60 explozí, 30. března v blízkosti Doněcku skoro 200 explozí. 31. března pak z Avdiivky už zaznamenáno 445 explozí. Takové množství nebylo zaznamenáno ani v některé dny z Doněcku v době kdy se ještě příměří prakticky vůbec nedodržovalo!

Začátkem dubna se už na příměří začalo úplně kašlat. V Doněcku je zaznamenáváno i přes 400 explosí denně a proto 5. dubna představitelé Ruska, USA, Franci, Běloruska, Finska, Německa, Itálie, Švédska a Turecka při OBSE vydávají první urgentní výzvu k dodržování příměří dle dohod z Minsku. Výzva bohužel nepomohla. V následující dny jsou zaznamenány boje i v Svitlodarsku (Světlodarsku), Horlivka (Gorlivka), Debaltseve (Děbaltsevo), Lebedynske (Lebedinskoje), Shyrokyne (Širokino) a v mnohých dalších. A různí lidé ve vedení OBSE vydávají do této doby ještě další 2 výzvy k dodržování příměří.

V bojích mezi obcemi Avdiivka a Yasynuvata je SMM zaznamenáno 8.dubna 979 explozí!

Teď o víkendu došlo k relativnímu zmírnění intenzity bojů, ale pořád je zaznamenáváno v oblasti několik set explozí denně.

SMM také provedla pozorování škod po bombardování a to převážně v obcích pod kontrolou DLR. Je mi velmi podezřelé, že neproběhlo žádné pozorování škod v obcích pod Kyjevskou správou, ale nemohu vám poskytnout relevantní informace.

Na následujícím videu je vidět stopy po ostřelování obce Zajecevo, které proběhlo v noci z 12. na 13. 4. 2016. Reportérka uvádí, že jen co mise OBSE (SMM) opustí oblast, začne ostřelování a boje nanovo.

 
Na následujícím videu je vidět stopy po ostřelování obce Zajecevo, které proběhlo v noci z 12. na 13. 4. 2016. Reportérka uvádí, že jen co mise OBSE (SMM) opustí oblast, začne ostřelování a boje nanovo.


Samozřejmě že SMM zaznamenala také zvýšené množství těžkých zbraní v oblasti bojů, zbraní které by dle Minsku měli být dávno staženy. Bylo pozorováno hlavně velké množství BVP, Gradů, houfnic a obrněných transportérů.

V důsledku bojů dochází k většímu množství zranění a úmrtí civilistů v oblasti. I členové SMM jsou stále ve větším nebezpečí a jenom za duben došlo alespoň ke třem situacím kdy se skupina SMM dostala pod přímou palbu.

Ani v JCCC (Joint Centre for Control and Co-ordination) kde jsou vojenští zástupci Ukrajiny, Ruska i Doněcké a Luhanské lidové republiky) není vše v pořádku a začíná docházet k rozbrojům. 29. března pozorovací skupina složená z ruských a ukrajinských pozorovatelů ze střechy jedné továrny v Avdiivce (UKR) viděla jak je bombardována Yasynuvata (DLR) těžkým dělostřelectvem umístěným přímo v Avdiivce. Následně také viděli jak se ihned po palbě těžká technika přesouvá pryč. Místo toho, aby ukrajinští zástupci při JCCC začali toto jasné porušení příměří (a taky hnus v tom schovávat dělostřelectvo v civilní zástavbě) řešit, začali bránit v dalším přístupu ruských zástupců na toto pozorovací místo s tím, že to není bezpečné. O téhle situaci víme také jenom proto, že SMM byla na žádost ruských představitelů při JCCC přítomna urovnání tohoto konfliktu. Jasně z toho plyne, že minimálně někteří ukrajinští pozorovatelé JCCC mají tendenci skrývat porušování příměří, za které je zodpovědná ukrajinská strana.

V Luhanské oblasti je zatím více méně klid. Dochází tam sice k ojedinělým přestřelkám, ale v porovnání s tím co se děje v Doněcké oblasti je intenzita bojů zanedbatelná. Pouze ve Stanytsia Luhanska (Stancija Luhanskaja) došlo k větším bojům.

Co říci závěrem? To co je samozřejmé – vyjádřit naději na mír pro Ukrajinu. V mediích se v poslední době Ukrajina začala zase objevovat jako téma, ale jenom kvůli rezignaci Jaceňuka, holandskému referendu a Panama Papers. O tom jak se tam teď zase válčí se maximálně objevila krátká zpráva o zintenzivnění bojů s nulovou vypovídající hodnotou. Prosím mluvte o válce na Ukrajině. Šiřte dál to co se tam děje. Je možné, že pokud se tomu začnou věnovat média dojde k tlaku na obě strany a dojde k dodržování příměří. Moc bych si to přál.
 
  
Exhumace hromadného hrobu 18 popravených opločenců v mohyle mezi obcemi Spornoje a Grubovka na kyjevskou armádou okupované části Doněcké oblasti. Těla oblečená v maskáčích nesla stopy brutálního mučení před popravou.

13 komentářů :

 1. Fašisté podporovaní USA a EU (a teď i Tureckem a ISIL) nepřestanou, dokud nebudou poraženi na hlavu. Tak jako Němci až do Berlína (škoda, že to nebylo až do Atlantiku).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a vedeni chazary, které tam dosadili chazaři.

   Vymazat
 2. Píši to už po několikáté. To teprve začne. Od loňského léta denně přes naše území( s požehnáním naší vlády)létají desítky těžkých letadel včetně bombardérů usa s nápisem na břiše Freedoom.Vše směrem východ-Ukrajina,Estonsko,Litva,Lotyšsko.Co tam vozí a dodávají? Potraviny nebo jinou humanitární pomoc? Všechny konflikty na ukrajině a další budou vyvolány jinde, má v rukou zasr.. Amerika.Hledají důvod, aby mohli zaútočit na Rusko. Doufám, že se to napovede, naopak dostanou po čuni. Nejlepší šachysté pocházejí z Ruska.Mat může přijít nečekaně a už by to měli pocítit i pochopit ti za Atlantikem. Už i Japonci se odvracejí a mají co vracet.Zrádcům nepřeji nic dobrého.

  OdpovědětVymazat
 3. Oprava: šachisté

  OdpovědětVymazat
 4. Nechapu, proc nacista Mirecek pise o jakesi "kyjevske sprave". Cela valka probiha na Ukrajine, agresorem jsou Putinovi rusti fasiste.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty slátanino prasečí chřipky a nemoci šílených krav,ty máš co kritizovat,pohrobku bez mozku!!!!!Češtinu tě ve zvláštní škole za rok nenaučili,ale kecat jako tvůj nevlastní bratr Marek Benda z Bohnic umíš!!!!

   Vymazat
  2. Hele, v 6:36 píše mladej Ševčenko. Taky šilháš jako bazilišek?

   Vymazat
  3. Téměř celá dnešní Ukrajina byla součástí Ruska. Od nepaměti. Do Ruska se opět jednou vrátí. A ten zbytek - Halič - ať si třeba Poláci začlení do Plosky. Tak, a teď si vyskoč, ukrope 6:36 :-D)

   Vymazat
  4. vlast tě (6:36) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
 5. Dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi:

  Pane prezidente,

  my, členové Evropského parlamentu, Vám zasíláme náš protest proti „soudu“ s Nadjou Savčenkovou, občankou Ukrajiny, vojenskou pilotkou, členkou ukrajinského parlamentu a Ukrajinské delegace parlamentního shromáždění Rady Evropy.

  Chceme Vám sdělit, že nikdy nepřijmeme verdikt nad Nadjou Savčenkovou, protože je podle nás nezákonný a vymyšlený.

  Silně kritizujeme toto politické, ostudné rozhodnutí ruského soudu a vyzýváme Ruskou federaci, aby přestala porušovat mezinárodní právo a Ženevskou úmluvu o zacházení s válečnými vězni z 12. srpna 1949. Rádi bychom Vám také připomněli Minské dohody, v nichž Ruská federace souhlasila s výměnou všech rukojmích a ilegálně zadržovaných podle principu „all-to-all“ (všichni za všechny, pozn. red.) a žádáme proto jejich dodržování.

  Originální znění dopisu ZDE.

  Jsme znepokojeni velmi špatným zdravotním stavem Nadji Savčenkové, zvláště teď, když se rozhodla obnovit suchou hladovku, a žádáme její propuštění.

  Upozorňujeme Vás na to, že jsme odhodláni o případu stále informovat veřejnost a připomínáme její velký zájem, který o Nadju Savčenkovou projevuje veřejnost v EU i mimo ni, stejně jako na fakt, že nezákonný a nespravedlivý proces poškozuje obraz Ruské federace v zahraničí.

  Pane prezidente,

  zdůrazňujeme, že jste to Vy, kdo bude osobně a přímo odpovědný za tragický výsledek v případě, že se s celou situací začne něco dělat příliš pozdě.

  Žádáme Vás o dodržování vlastních závazků a povinností a o okamžité propuštění Nadji Savčenkové, stejně jako Olega Sentsova, Oleksandra Kolchenka a dalších ukrajinských občanů nelegálně vězněných v Rusku.

  Nakonec připomínáme, že propuštění těchto občanů je jedním z nutných kroků k normalizaci vztahů mezi Evropskou unií a Ruskou federací.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pěnká ukázka pokryteckého textu pánů "některých členů EP". Psychopatky Ševčenkové se zastanou, ale nad hromadnými hroby ubitých válečných zajatců, které sprovodila ze světa kyjevská soldateska jen ohrnou nos. Plná huba mezinárodního a válečného práva, ale že na Donbasu opět ukrové masakrují civilní obyvatelstvo, že nedodržují ani elementární ustanovení Minských dohod, to je nechává chladnými. Běžte s celou tou EU do brusele! Marek

   Vymazat
  2. za takovou zrůdičku bojuje EP ? no potěš bůh !

   Vymazat
 6. Čistě náhodou se nám množí provokace ze strany Turecka, čistě náhodou najednou vzplane boj v Náhorním Karabachu mezi Armenci a Adzerbajdžánem, čistě náhodou se znovu stupňují boje ve Sýrii a úplně čistě náhodou vykřikují sráči typu McCain něco o plánu B a dodávkách toho nejlepšího co USA mají na sestřelování letadel kozomrdům a tzv umírněným kozomrdům. Čistě náhodou US flotila provokuje zase u Čínských umělých ostrovů a vyhrožuje přelety. Úplně čistě náhodou zase pojedou do Pobaltí otravovat US kolony s přisluhovači i z Čech (pardon už Čechychíííje). Asi jedou na výlet. A čistě náhodou, ale úplně čirou náhodou se motá US raketový křižník v Baltu poblíž Ruských teritoriálních vod a když si jej Rusové letí zkontrolovat tak je řev a vyhrožování sestřelení letadel. No a do toho úplně, ale úplně čistě náhodou začne zase válka na Dombase. A co takhle ještě začít s Podněstřím? A pak se nějaký čůráček z NATO strašně divý a rozčiluje, že Rusové chtějí přisunout na Krym jaderné rakety a další zbraně. Už to tam dávno mělo být a jasně dávat úplně čistě náhodně najevo, že to v případě útoku použijí. Chtělo by to čistě náhodný společný výlet Ruských a Čínských lodí s jaderným potenciálem do Mexického zálivu a poblíž Floridy. To by bylo řevu a pak by US boys možná vychladli. Jinak dělají vše pro to spolu s naší čůráčí hlavou aby byla světová válka a konec celé úžasně zlodějské Euroatlantické civilizace. A oni si budou tak dlouho hrát, až se jim to povede.

  OdpovědětVymazat