Reklama

.

.

čtvrtek 14. dubna 2016

Kde jsou Marx a Lenin, když je potřebujeme?

Paul Craig Roberts
14.4.2016  Zvědavec

Marx a Lenin předběhli svoji dobu. Marx psal předtím, než byla pracovní místa převáděna do zahraničí a proběhla financializace ekonomiky. Lenin vedl komunistickou revoluci, která se předběhla tím, že k ní došlo v zemi, ve které feudální prvky stále převažovaly nad kapitalismem. V Americe 21. století byl kapitalismus zbaven regulací, které ho demokratizovaly a přiměly sloužit společnosti. Dnes je kapitalismus financializován s následkem, že jeho produkční síla je tunelována obsluhou dluhu.
Když jsem byl mladý, byl člověk s milionem dolarů velmi bohatý. Každý s pár miliony navíc byl považován za více než bohatého. Dnes existují lidé, kteří mají tisíce milionů dolarů.

Pár z nich si své miliardy vydělalo výrobou zboží a službami poskytovanými zákazníkům.

Neoliberální ekonomové, kteří předepisují ekonomickou politiku nejen Západu, ale také Rusku a Číně, nesprávně tvrdí, že získané peníze jsou vydělané peníze. Jak však ve skutečnosti ono méně než procento získalo své tisíce milionů skutečně?

Získali je prostřednictvím politických vazeb a prostřednictvím čistě finančních transakcí.

Když se Sovětský svaz rozpadl v důsledku toho, že fanatičtí komunisté zatkli prezidenta Gorbačova, dobře napojení jedinci v Rusku a sovětské provincii Ukrajina, obzvláště ti dobře napojení na Washington a Izrael, se zmocnili aktiv, která byla dříve majetkem státu.

V USA jsou miliardáři důsledkem bankovních úvěrů s velkým pákovým efektem na přebírání společností. Tato převzetí vytváří bohatství pro dotyčného člověka tím, že připraví společnost o penzijní účet a že použije peníze společnosti na zaplacení převzetí. Často je společnost a její zaměstnanci zruinována, a žonglér odejde z převzetí s obrovskou sumou peněz. Manipulace s prvotními veřejnými úpisy je další zdroj bohatství, stejně jako sekuritizované deriváty.

Klasičtí ekonomové, a dnes Michael Hudson, definují tyto zisky jako „ekonomické renty“, příjem, ze kterého neplyne žádný skutečný nárůst produkce. Jinými slovy, získané bohatství těchto miliardářů je formou parazitismu založeného na vykořisťování, a nikoliv na výrobě skutečných věcí. Zisky jsou důsledkem vytunelování příjmů z výroby převedených do obsluhy dluhu.

Dnes jsou kapitalistické ekonomiky mnohem více dysfunkční, než Marx předpokládal. V posledních dvaceti letech sloužily západní ekonomiky pouze velmi bohatým a vykořisťované masy se poddaly svému vykořisťování. Západní veřejnost může být celkem dobře otroky.

Neexistuje důvod, proč by měl mít člověk tisíce milionů dolarů. Peníze zvyšují politickou moc jedince nad moc voličstva. Skutečně, peníze se stávají voliči. Peníze jsou používány k nákupu politické kontroly, což ničí zastupitelskou vládu. Miliardáři, jako Sheldon Adelson, George Soros a bratři Kochovi, používají své miliardové bohatství k ovládání americké vlády ve svém zájmu (u nás je oligarcha přímo ve vládě u zdrojů peněz – p.p.). Republikánský Nejvyšší soud jim to usnadnil.

Vzestup finanční moci v Rusku a Číně vytvořil soukromá mocenská centra v těchto zemích, která, stejně jako ta v USA, jsou na vládě nezávislá. Tato mocenská centra mají potenciál zmocnit se vlád a použít veřejné úřady k další koncentraci bohatství do rukou nemnohých. Privatizace v Rusku a Číně posílí nezávislou moc úzkých soukromých zájmů, stejně jak tomu bylo v Evropě a Británii. Neoliberální ekonomika zaručuje, že nakonec soukromé peníze ovládnou vládu.

Oxfam, mezinárodní charita se sídlem v Oxfordu v Anglii uvádí, že 62 miliardářů vlastní polovinu bohatství světa.

Byl to Warren Buffet, jeden z nejbohatších mega miliardářů, kdo řekl, že míra zdanění jeho sekretářky je vyšší, než jeho. Pokud to vlády nenapraví, revoluce ano.

Ale voliči evidentně nikoliv, aspoň ne v USA. Hillary zastupuje 1%, jak dosvědčuje 153,000,000 dolarů „přednáškovného“, ale 99% provádí sebevraždu podporou ambicí Hillary dostat se k prezidentskému křeslu. H. L. Mencken měl evidentně pravdu, když řekl, že převážná většina Američanů jsou debilové.


Where are Marx and Lenin when we need them? vyšel 8. dubna 2016 na paulcraigroberts.org. Překlad v ceně 270 Kč Zvědavec.

14 komentářů :

 1. Marxe a Lenina si strč do prdele, Dvořáku. Celý slavný socblok zkrachoval už před 1/4 stoletím. Poslední sockomoušské sračky se ti právě hroutí na Kubě a ve Venezuele. Jen v KLDR se drží zuby nehty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý primitive, běžte si stěžovat autoru článku. je to americký myslitel a ekonom a ne blbec, jako jste vy. Pavel P.

   Vymazat
  2. Vždycky mně rozesměješ Chujmere debiloviči.....bezmozek vzniklej křížením kreténa s prasečí chřipkou a uliční důvěrnice s nemocí šílenejch krav:-DDD

   Vymazat
  3. Chudáku negramotnej, to je totéž, jako bys tvrdil, že francouzská buržoasní revoluce zkrachovala, protože se na trůn vrátil král.
   Ty nikdy nepochopíš, že první pokus o socialismus narazil na těžce psychopatickou soustavnou kapitalistickou propagandu a na to, že zatímco SSSR podporoval země třetího světa, USA je bezostyšně vykrádaly.
   Stejně jako ve Francii (a na celém světě) musel nakonec tehdejší zločinně psychopatický feudalismus ustoupit na tehdejší dobu pokrokovému kapitalismu, stejně tak nakonec padne dnešní zločinně psychopatický kapitalismus a bude nahrazen socialismem.
   Z toho máš takovou hysterickou hrůzu, protože (pokud se toho dožiješ) budeš muset vrátit všechno, co jsi nakradl.

   Vymazat
  4. 20:14

   Soudruhu,

   to že se vrátí socialismus je tvá jediná, poslední, ale zároveň marná naděje. Ve svobodné společnosti a na svobodném trhu se totiž uplatnit nedokážeš, protože nic neumíš a jsi líný jak veš. Jediné co ti jde dobře je svádět všechno na jiné a chorobně závidět těm chytrým, pracovitým, podnikavým, učenlivým.
   Soudruhu, nezbývá ti už nic jiného než ten tvůj zbytečný a smutný pseudoživot nějak doklepat do konce.

   Vymazat
  5. Neboj Lahváči,ten tvůj Onana tě dovede zpět na stromy!!!!!

   Vymazat
  6. 20:29 - to starý partajník, který převlékl kabát, fňuká před zrcadlem, ne které si musel půjčit.

   Vymazat
  7. Ty nechápeš?18:17?Nechápeš.Tobě vadí jména,ne obsah myšlenek.

   Vymazat
 2. A až bude ta revoluce a lid vyjde do ulic, kdo potom povládne? Naposledy u nás ukázali v TV Dienstbiera, Kalouska, státem placené a trénované provokatéry a Špidla z toho dostal infarkt. Tzv. revoluce je jediná metoda, jak se mohou šmejdi dostatk moci, jako na Ukrajině. Tak si to pamatujte a místo na náměstí choďte k volbám.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdo tohle všechno způsobil,kdo chudým podal ruce.Dělníci spolu s rolníky říjnová revoluce....

  OdpovědětVymazat
 4. To, že socblok zkrachoval, je kromě objektivních příčin i práce takových, jako je 18:07. Ti ze svých vlastních karierních zájmů nalezli do KSČ a rozleptali socialistický systém zevnitř. Mnozí obyčejní lidé pak hodnotili socialismus podle těchto lidí a od myšlenky spravedlivé společnosti se odvrátili. Marxe a Lenina nenávidí a nadávají mu lidé obdaření nesmírnou duševní chudobou. Nejsou totiž schopni jak kritického myšlení, které je jedinou cestou poznání zákonů vývoje světa, tak pochopit vědeckou analýzu společnosti provedenou geniálními mysliteli. T

  OdpovědětVymazat
 5. Nelze než se podepsat pod to co napsali 20:14 a 19:53. A všimněte si prosím, tyto příspěvky jsou delší než příspěvky trotlů a také bez vulgarismu. Jediné, co je trotl schopný vymyslet, je napsat fašismus se rovná komunismus, že zbytky států, kde je ještě třeba statní zdravotnictví jsou na pokraji krachu - jako třeba Kuba, že všichni utíkají za lepším zítřkem do USA /kde oficiálně přiznaný dluh je hranol s basí fotbalového hříště přesahující svou výškou nejvyšší budovu v New Yorku a tvořen stodolarovými bankovkami - neoficiální je přinejmenším 3-4x větší/ místo utěku do Ruska.

  OdpovědětVymazat
 6. Chcete omezit kouření? Podnikatele řvou:"Omezíte pracovní místa." Chcete regulovat hazard? Podnikatele řvou: "Omezíte pracovní místa". Chcete zavést volno v době svátků: "Podnikatele řvou: "Omezíte pracovní místa." Chcete omezit zbrojení? "Podnikatele řvou: "Omezíte pracovní místa." Chcete zastavit nesmyslné zabíjení lidí v nesmyslných válečných konfliktech? Podnikatele řvou: "Omezíte pracovní místa." V dnešní době je již všem jasné, že věci se nedějí náhodně. Vše je dobře připraveno bezpečnostními agenturami, propracované experty, kteří vytvoří přesný scénář, plán realizace, materiální a personální zabezpečení akce. A pak nám v televizi například řeknou, že "Dvojčata" spadla po nárazu letadel, které mají poměr hmotnosti k mrakodrapům, jako komár když narazí do velblouda. Každý expert na demolice, když se podívá na padající mrakodrapy musí uznat, jak demolice byla provedená dokonale, jak oba objekty se hroutí, přímo učebnicově a předpisově, do sebe. Pak ale padají ještě dva další mrakodrapy vedle dvojčat, které nebyly zasažené žádným letadlem. Pak najednou letadlem je zasažen Pentagon a všechny části letadla se úplně vypařily, včetně titanových lopatek proudových motorů a přichází zpráva, že se zřítilo na poli někde v USA letadlo, po kterém zůstala díra a žádné trosky letadla se nenašly. Otázka je, zda to organizátoři nepřehnali a nevystavili se odhalení lží. Jenže oni to mají, co se týče mediálního ovládaní světové populace, perfektně propracované. Cílem všeho je, změnit poměry ve světě, zajistit bezpečnostním agenturám a zbrojnímu průmyslu zvýšení zakázek a nárůst zisků a to, bez ohledu na dokazování podstaty věci. My již dnes jsme tam, kam nás chtěli dostat. A protože kapitalistický liberalismus se vyznačuje jednoduchým pravidlem a to zní velice jednoduše a stroze: "NIKDY NENÍ DOST" všechno to co bylo odstartováno řízenou demolicí "Dvojčat" pokračuje dál a dál, celé se to stupňuje a metody lží a povedení se zdokonalují. A VŠIMNĚTE SI JEDNÉ PODSTATNÉ VĚCI. JE PROVEDEN TERORISTICKÝ ÚTOK KTERÝ CO DO VYNALOŽENÝCH NÁKLADŮ NA JEHO PROVEDENÍ JE V ŘÁDU NĚKOLIK TISÍCOVEK EURO NEBO DOLARŮ. A PROTIOPATŘENÍ JSOU V ŘÁDU MILIARD EURO A DOLARŮ. Takže teroristický útok je proveden s několika samopaly, výbušninami a několika fanatiky. Odveta se provede několika letadlovými loděmi, mnoha raketami, mnoha stíhačkami za přispění celých armád. Zvyšují se rozpočty na výrobu nových zbraní, zbrojních technologii. A tak pořád dokola dokolečka. Skončením studené války si všichni mysleli, že před námi jsou jenom světlé zítřky a život v blahobytu. Jenomže všichni zapomenuli, že studená válka jaksi automaticky zajišťovala důvod pro neustále nové a nové zakázky pro zbrojní vojenskoprůmyslový komplex v USA a v západní Evropě. Konec studené války znamenal, že tisíce a tisíce lidí zajišťující výrobu zbraní by měli odejít do předčasného důchodu. Ale oni ukázali, že nikam nepůjdou. Sice studenou válku nemáme, ale položte si otázku, jestli je svět bezpečnější a lepší, než tomu bylo před rokem 1989. Zdá se, že platí pravidlo, které platí pro celý vesmír. To pravidlo zní: ROVNOVÁHA. A ta byla po skončení studené války porušena. Události které probíhají v dnešní době není nic jiného, než cesta k nastolení opětovné rovnováhy. A věřte, že to bude probíhat tak dlouho, dokud se rovnováha nenastolí. Jestli si položíte otázku, zda to může vést až k úplnému zlikvidování lidstva, tak odpověď zní: ANO MŮŽE. A nastane rovnováha, sice bez lidí, ale rovnováha bude.

  OdpovědětVymazat