Reklama

sobota 9. dubna 2016

Koledujeme si o pár facek?


Zdeněk Hrabica
9. 4. 2016
Rmoutí mne, že v některých ohledech nejsme a již se neprojevujeme téměř jako národ. Spíše se vyjevujeme před okolním světem jako nepochopitelná rozhádaná a nenávistná cháska, skoro chátra. Běsníme s vyceněnými, mstivými zuby malého vzteklého skřítka proti velkému slovanskému medvědovi. Hodně podobně, jako se u nás dělo v okamžiku, do značné míry vnucené poválečné „studené války“ vůči bloku, který ji podpálil a vyhlásil.


V minulých dnech se ve zcela zaplněném zasedacím sálu Parlamentu České republiky konal seminář „Mýty o Rusku“. Od zasvěcených jsem se na něm dozvěděl, že vlast, ke které patřím, dnes zaujímá v mediální protiruské propagandě první místo na světě. Tedy v šíření nejhrubší nenávisti proti Rusku. Bez sebemenšího uznání, že Sovětský svaz se rozpadl a Rusko se změnilo v nemilosrdnou kapitalistickou zemi. Přitom se to stalo bez ztráty hrdosti a odhodlání na velkou minulost. Podařilo se dohnat a předehnat ve štvaní proti Rusku, v zápase za další a další sankce proti Ruské federaci - Polsko, Německo, dokonce Ukrajinu.

Této donehostující urážlivé kampani jsme vystaveni už více než pětadvacet let, aniž by bylo adekvátně přípustno v prostředcích znatelného vlivu ji odmítat nebo se jí vzpírat.

Rmoutí mně, že hlavními aktéry tohoto nepřestávajícího štvaní jsou i strůjci někdejší patolízalské politiky vůči SSSR. Do jejich řeči matky své často, jak si pamatuji, ještě včera vstupovaly pojmy – jako „vot“, „ničego“, „moloděc“, zdobilo ji neopakovatelné přizdisráčství, jakého široko daleko ve světě nikde nebylo.

Je smutné a bolestné, že v opačném gardu se dneska totéž, samozřejmě s jiným pojmoslovím, objevuje ve vztahu k USA, v neustálém ujišťování naší euroatlantické identity. Bohužel, toto zapomnění se vetřelo i do mluvy předních českých politiků a jednoho z vysokých armádních činitelů. Počínaje, s výjimkou prezidenta republiky a s výjimkou předsedy Sněmovny, skoro všemi ústavními činiteli a konče exvelvyslancem v USA a v Rusku.

Nelze zapomenout, jak se mnozí z nich nectihodně chovali ve vztahu ke krvavé ukrajinské krizi v Kyjevě a na východě Ukrajiny.

Krymem se nechci zabývat, stačí se jenom zmínit, co by se stalo, kdyby se s Krymem nic nestalo. A vzpomenout a nezapomenout na „republiku Kosovo“ nebo na humanitární bombardování Bělehradu.

Nejsmutnějším faktem je pro mne i skutečnost, že agresivní nenávist u nás rozšiřují četní Rusové, trvale u nás usídlení, kteří vydatně ovlivňují české veřejné mínění. Svými jedovatými komentáři a jinými formami nám oznamují, že jsou dneska jako čeští novináři, politologové a političtí geografové a kdovíjak se ještě pojmenovávají předurčeni k tomu, aby zakryli svou prodejnou včerejší režimní minulost.

Jejich vlast jim to určitě nezapomene, k lítosti však ani hlasitě nepřipomíná.

Už i vrabci na střechách si nahlas štěbetají, z jakých zdrojů jim do jejich krve vtéká jejich odhodlání.

Platí: Dočkej času, jako husa klasu!

Je dobře, že český televizní divák má nyní na chvíli možnost znovu shlédnout filmovou epopej, největší válečný film všech dob Osvobození. Unikátní dokumentární materiály ze sovětských, amerických, britských, německých a francouzských archivů vytvářejí ve střetu se současnou protiruskou propagandou, unikátní divácký dojem. Horentní šetření a zařazování repríz v této veřejné službě, se obrací vůči těm, jichž jsem vzpomněl, tedy vůči předchozím.

Psáno pro Novou republiku, pro Nové slovo a LUK.

12 komentářů :

 1. Agresivní nenàvist proti Rusku u nás nerozšiřují Rusové, ale "ruští" židé....!

  prosím Vás začněte už jmenovat pravé propagandisty těchto zlobných vejšplechtů!
  Izrael chce kupř.teď po USA zvýšit na 4a Půl miliardy !!!! dolarů pravidelný roční příspěvek na další zbrojení a vedení jejich válek pŕevážne v proxy !!!! všude jsou za oponou !!!
  Do pr...e ,KDY už se to vysloví nahlas?
  j.

  OdpovědětSmazat
 2. Měl by se zapsat do dějin ten okamžik, kdy Rusko pochopilo zvrácenost evropských hodnot a rozhodlo se setrvat na svých tradicích a pohledu na svět, při vnímání evropské kultury a umění. Rusko se stalo svébytnou civilizaci a jen její úspěšný rozvoj prokáže správný směr vývoje světové populace. Dnes je zcela jisté, že na Rusko si nikdo vojensky nedovolí, neboť nezná sílu spojeneckých smluv, které je možné odvodit pouze od zvýšených výdajů na zbrojení.

  OdpovědětSmazat
 3. Asi víme,že za vším stojí zhoubná politika USA a i tito lidé dostávají zaplaceno z našich daní.Včera večer na Andělovi se hanlivě zmínili Koller a Dusilová.Pokud to udělali za peníze,protože třeba nemají na nájem,tak bych to pochopil,spíše to však deklaruje stupidnost našich kavárenských umělců.Vměšování komediantů do politiky nás už stálo opravdu hodně.Jako herci prostě zahrají divadlo a dostanou zaplaceno.Bohužel někteří se stanou presidenty či ministry a zblblý národ jásá nad jejich výroky.Všeho do času.Lidé,začínají procitat ale jde to moc pomalu.I vláda začíná již otáčet korouhvičku po větru-viz.komentář Chovance na seznamu o migrantech pro Právo.Pane Hrabica,Rusko se o nás vůbec nezajímá od té doby co tady šéfují komedianti,jsme pro ně bezvýznamná země.Pohřbili jsme veškeré tradice a zesměšnili se na padesát let dopředu.Oni mají svojí národní hrdost a lásku k vlasti.My máme jen ziskuchtivé politiky.Pan president Zeman se sice snaží nás oslovit a vzkřísit naše národní sebevědomí ale 25 leté vymývání mozků udělalo hroznou spoušť.Lid ruský nás neodsuzuje,pouze lituje.Skype máme přeci všichni.

  OdpovědětSmazat
 4. 5.33 Hanlivě se zmínili o Zemanovi,kašpaři.

  OdpovědětSmazat
 5. Moc se mi líbí v úvodu článku přirovnání Česka k rafajícímu ratlíkovi. Přesně se shoduje s mým dlouhodobým pocitem. A do zubů dostaneme, tak jako je jisté, že rafajícího ratlíka někdo nakopne, aby neotravoval. Naši stateční umělci ale považují za bezva stavět se do role disidentů. Je to v módě mezi pražskou kavárnou. Mnozí z nich by si v minulém režimu skutečně neškrtli, dnes se jim pořádají koncerty v pozadí s filharmonií, což v případě Plastic People je obzvlášť úsměvné. To bych ráda věděla, co si o jejich umění mysleli členové tohoto tělesa. A pseudodramatik Havel se musel dát na absurdní drama, aby nebylo poznat, že jeho dílka jsou slátaniny nesmyslů. Intelektuálové se pak hluboce uklánějí před hloubkou myšlenek (stejně jako před čistě modrým plátnem v galerii s červenou šmouhou uprostřed) stejně jako lidé oslavující nahatého císaře ve známé pohádce. A když někdo řekne, že je nahatý, míní ho rozsápat, tak moc si zakládají na své učenosti, intelektu a duševní hloubce vůbec. Sebral jim dudlíka, tak se vztekají. A tihle lidi nás jako prablbce reprezentují. Není divu, že to celé vypadá jako odporný, vzteklý, zbabělý a pitomý ratlík. Osobně bych volila pražského krysaříka. Zdravím Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pavlo,já ještě doufám,že se probereme,že občané této země se podívají na tyto stránky,že budou minimálně sledovat prolhané televizní noviny na čt.1.neztrácím naději.Faktem je,že jsem jako kluk prožil rok 1968 a bohužel vidím,že i dnes vysokoškolsky vzdělaní lidé mají také názory učitelů,kteří je navigovali po stopách pravdoláskařů,protože museli ale většina byla a je zblblá tímto režimem.To je asi to nejsmutnější.Takže je to stejné jako za nás v pionýru a SSM.Jsou dokonce na školách vycvičováni k tomu,aby až nastoupí do zaměstnání,tvrdě vytlačili starší zaměstnance z jejich pozic a budovali si karieru.Dnes je to tak a to vidím v práci,že pokud se dostane průměrný pracovník na pozici vedoucího,likviduje svoje podřízené,kteří se projeví jako schopnější než on.Musím se ze srdce zasmát našim odborářům,kteří si udělali z odborů skokanský můstek do politiky.Táta Falbr-spící hnída v Bruselu,Štěch-hňup v nepotřebném senátu a ožrala Zavadil,komunistický vlezdoprdelista,který podal jistý návrh v parlamentu na zvýšení daní ohledně penzijního spoření při navýšení spořící částky.V odborech nejsem od roku 1995,kdy jsem pochopil,čí jsou to sluhové.Ale jak se vymanit z otroctví?Máme půjčky,hypotéky-musíme makat a už dochází i k tomu,držet hubu.Taky podepisujeme petice proti ubytovnám a následně jsme označováni jako rasisté a xenofobisté a to už vadí i nastávájící generaci.Doufám,že si nynější politici podříznou větev pod vlastním zadkem a nepřevlečou si kabát a budou po zásluze odměněni alespoň Gulagem.

   Smazat
  2. Tento veškerý hnus naší zemičce , ale i v celé Evropě vyřeší pouze velká válečná katastrofa , která se nezadržitelně blíží . Přesně podle scénáře jak to předpověděla vědma Vanga . Žádné články , petice nebo volby které stejně nic nevyřeší už nebudou potřeba .

   Smazat
  3. Pavla 6:38
   Přesně jste udeřila na hlavičku ten pověstný hřebík!:-)
   hezkou neděli!
   j.

   Smazat
  4. Nějak poslední dobou neslyším tu Klusovu : Za co pane bože, za co.

   Smazat
  5. Jak je to možné, že pochybujete o velmi cenné myšlence autora od Plastiků

   "Běžím s hovnem proti plátnu, do plátna to hovno zatnu."

   Měl byste raději přemýšlet, který slavný disident je to hovno, které bude zatnuto do plátna. Komunista by s útočníkem, který vyznává hovna, určitě nic společného neměl. Odezvou na tento verš bude u prorežimního malíře pokojů modré plátno s červenou šmouhou.

   Smazat
 6. Chcete vodítko k té nenávisti Rusů u nás usídlených vůči matce Rusi?... Doporučuji knihu 200 let pospolu od Solženicyna.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.