Reklama

.

.

neděle 10. dubna 2016

Lavrov anoncoval novou koncepci zahraniční politiky Ruska


10. 4. 2015    zdroj
Na základě nařízení prezidenta Ruska Vladimíra Putina vypracovává MZV novou koncepci zahraniční politiky země. Toto sdělil 9. dubna při vystoupení na zasedání Rady pro zahraniční politiku a obranyschopnost vedoucí ruského zahraničně-politického rezortu Sergej Lavrov, uvádí korespondent Lenty.ru.


Podle vyjádření Lavrova má být základem návrhu "přechod k polycentrické architektuře" mezinárodních vztahů, který "se má v ideální podobě, ve výhledu spoléhat na spolupráci klíčových mocenských center v zájmu společného řešení globálních problémů".

"Pravděpodobně se díváme stejně na ty procesy, které ukazují, že období neurčitosti ve světových záležitostech přetrvává", prohlásil ministr.

Dodal, že "odpovědět hned, jedním rázem na všechny otázky, objevit jakousi magickou rovnici", která umožní vyřešit jakékoliv problémy, není možné. "Tím spíš to je správné při nynější mezinárodní situaci. Je stále mozaiková, protikladná", zdůraznil a podotknul, že tuto tendenci se MZV snaží vyjádřit v základních dokumentech, kterými jsou strategie národní bezpečnosti a koncepce zahraniční politiky Ruska.

Sergej Lavrov se nejednou vyjadřoval ve svých vystoupeních proti unipolárnímu světu pro společné řešení globálních problémů. Například v srpnu roku 2015 prohlásil, že osudy světa nemohou být určovány kterýmkoliv jediným státem nebo úzkou skupinou zemí. Podle Lavrova svědčí události v Jugoslávii, Iráku, Libyi, na Ukrajině o tom, k jakým tragickým následkům přivádí "odstoupení od této všeobecně známé pravdy" a "snaha za každou cenu uchvátit a udržet globální dominanci, vnutit vlastní názor, vůli, hodnoty jiným státům".

Když komentoval strategii národní bezpečnosti USA v únoru roku 2015, ministr zahraničí Ruska poznamenal, že v aktuální redakci dokumentu je kladen hlavní důraz na to, že Washington musí řídit "všechny a všude".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

9 komentářů :

 1. Zásadní rozdíl mezi zahraniční politikou RF a USA vidím v tom, že USA hodnotí světové dění výhradně optikou svých vlastních zájmů a sppojence hledá k řešení aktuálně vzniklých problémů. Přesně dle známého bonmotu: "USA nemají spojence, mají jen své zájmy". Dosáhly takové úrovně sebestřednosti, že se president Obama nestyděl veřejně prohlásit: "... zkroutíme ruce za záda každému, kdo bude překážet našim zájmům." Princip silového řešení je na stejné úrovni důležitosti jako vyjednávání a zákulisní nátlak a podněcování ke svržení zákonných vlád má zřejmě ještě častější použití, než již zmiňované silové řešení.

  RF není socialistický SSSR!! RF má také své zájmy, ale současně trvale dobré vztahy se svými spojenci, což je možné především na základě konzistentní a důvěryhodné zahraniční politiky s jasně vyprofilovanými prioritami. Těmi je zajištění své vojenské, ekonomické a sociální bezpečnosti, stejně jako bezpečnosti svých spojenců s cílem minimalizovat škody a principem nekopat do poražených. Tento princip je v mezinárodních vztazích poměrně vzácný, přes to, že umožňuje mezi bývalými protivníky urychleně navázat normální vztahy. O snaze zachovat důstojnost nejen protivníků se USA zahraniční politice může jen zdát!

  Mír s námi!
  Ferro

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Silové řešení ukazuje na nízkou inteligenci při řešení problému (neschopnost se domluvit, která je stejná jako u psychopatů, kteří jsou evolučními dynosaury nepatřícími do lidské společnosti, ale do ohrady).

   Pro každého politika je užitečné vědět, že mnohem horší než být nepřítelem vlády USA je být jejím přítelem. Svět se to díky internetu dozvěděl (pro některé je to těžké spolknout, zvlášť když jim USA platí živobytí, ale jakmile se jim to nebude hodit obětují je).

   Konec dominace vlády USA se neodvratitelně blíží ke konci, což je pro život lidské společnosti na zemi velká šance na přežití.

   Civilizační koncept Ruska se v praxi po tisíciletí osvědčil (všechny národy si uchovali svébytnou kulturu) a směřuje ke skutečně lidské společnosti.

   Vymazat
 2. souhlasim, spravny nazor. jsem 48 roku v Canade
  a vidim, jak zde zamlcuji a lzou pro americkou
  sprostou desinformaci a propagandu.
  neni skutecne demokracie v Severni Americe. Petr M.

  OdpovědětVymazat
 3. Ani se Lavrovovi nedivím. Putin považuje obnovení konfliktu v Náhorním Karabachu za podpásovku.
  Za konfliktem vidí Erdogana, jenže Turecko je součástí NATO a cpe se do EU.......

  OdpovědětVymazat
 4. Vše se pomalu začíná tříbit.Rusko Japonské vztahy našly k sobě cestu,což je výborná zpráva,rozhodně ne pro USA.OBAMA chtěl navštívit Pomník obětí a doufám,že si to rozmyslí,byla by to velká drzost a urážka všech Japonců.USA se nehodlalo omluvit lidu Japonska a s velkou pokorou prosit za odpuštění za to,že v rámci zkoušek a pod zástěrkou ukončení války shodili atomové bomby na civilisty.Co to znamenalo pro celý svět a hlavně pro Japonce,víme.Jenom naše garnitura tápe a neví,jaké honoty nemá oželet.Zda ty osobní a zaprodat nás,nebo ty stární,svébytné,ochránit lid,suverenitu národa,slovanskou kulturu a zvyky.Potom ale přijdou o sesle,jelikož neuposlechli příkazů cizích mocností.Proto si vážím ansámblu Ruska pod taktovkou Putina.

  OdpovědětVymazat
 5. Právě proto, že se dívají na globální problémy lidstva "pravděpodobně" stejným způsobem jako USA, nemůžou nikdy dojít k jejich pozitivnímu řešení. Směřování Ruska ke skutečně "lidské" společnosti kapitalistickou cestou ho dovede do stejných konců, jako "demokratický" západ. T

  OdpovědětVymazat
 6. doktor myslete si co chcete, ale jak by jste jinak chtěli zlomit odpor Japonska??Kromě toho,v říjnu 1944 uskutečnili Němci první jaderný "výbuch" a v květnu 1945 se USA vzdala německá ponorka, která vezla do Japonska obohacený uran a implozivní zapalovače (o kterých se uSA ani nezdálo a staly se základem obou bomb svržených na Japonsko).Takže vy by jste riskovali, že tam už něco před tím Němci nedodali?A že to Japonci nepoužijí...Jinak jak si představujete dobývat Japonsko plné sebevražedných fanatiků??????Ono se to hezky z odstupu hodnotí, ale Amíci (jak je nemusím) ušetřili statisíce životů svých vojáků a Japonci se v dobytých územích chovali jako dobytek (tím nechci urazit ta zvířata).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ježíši, kde berete tyhle trapné báchorky. Vy tomu věříte? A kde, prosimvás, udělali Němci ten jaderný výbuch? Ve vaší makovici?

   Vymazat
 7. Čeká nás každého velké rozhodnutí.Úpadek myšlení je ohromný.
  Jen předešlé roky nám ukazují, jak jsme ovládánifalší.Věřte ,že nejsme sami.Tato strategie je v USA nejhorší.Obyčejný amík je neznalost sama.Pár mamonářů to řídí.
  Devastace u nás je nejhorší ve školách.
  závozník fekálního vozu

  OdpovědětVymazat