Reklama

sobota 30. dubna 2016

Lustrace, frustrace - jak se to rýmuje!


Zdeněk Hrabica
30. 4. 2016
Občas se zamýšlím nad zvláštním procesy, které se v zemi Chechia – ať již existovala naše země pod různými názvy – v Koruně české, v soustátí – Čechy, Morava, Slezsko, či v povoleném názvoslovném hybridu - z vůle Adolfa Hitlera – Bőhmen und Mähren či ve Slovenském štátě, pak zase v ČSR, ČSSR, ČSFR nebo nyní v Česku a případně ve státě na oko pro jiné a zvláště pro venek odlišné od Česka - Chechia, odehrály a rozehrály.Přemýšlím, proč se vždy od nás oddělovaly svým chováním a činy figurky, které se za mrzký peníz nebo z přesvědčení propůjčovaly jakékoliv policii a sloužily ji až do morku kosti?

Každý, kdo žil nějakou dobu ve Spojených státech nepopírá, jaké úctě se těší utajení a později otevření spolupracovníci i agenti FBI, když plnili a plní jeden ze základních imperativů svého vlastenectví. Zvláště, když odhalí některého z početných agentů KGB, NKVD nebo CRU. Donášeli, sledovali, slídili, odposlouchávali, fízlovali, nasazovali jiným do jejich obydlí „štěnice“, filmové nebo fotografické kamery, aby je odhalovali.

Vetřelci do soukromí
Nikde jinde však těmto figurám nenastavovali taková zrcadla, jakými perlil ve svých povídkách a ve svých nesmrtelných Osudech dobrého vojáka Švejka – génius Jaroslav Hašek a konečně i Franz Kafka.

Oba do osidel takových služeb nakonec možná nechtěně padli. První, když se vrátil jako československý legionář i rudoarmějec 5.armády - ze sovětského Ruska a druhý v analýze, podané ve svých dílech a za života v nikdy nevydaných knihách, zejména ve svém stejně nesmrtelném románu Zámek.

Kromě poválečného Německa a kromě určitého a dosti dlouhého období v USA, díky dlouhým etapám třídního boje a pěstování třídní nenávisti v bývalém SSSR – snad nikde jinde – než u nás, tolik a od podlahy nelustrovali, nepřijímali zákony o zločinnosti a protiprávnosti předcházejících režimů, jako tomu bylo a dosud je u nás.

A přesto – na rozdíl od vlastenců , sloužicích do roztrhání těla v rolích „uší vlasti milené“ nelustrovali všechny tak důsledně, jako my. Nebo jinými tak činili za nás.

Když vyšly tzv. Cibulkovy seznamy agentů a spolupracovníků StB a bratr vinil sestru ze zločinu, rozhojnila se nevídaná lustrace. Ještě že nebyly znovu zavedeny, jako tomu bylo po druhé válce - malé a velké dekrety za kolaboraci; všechno padalo na naše hlavy.

Když Václav Havel pobýval v roce 1968 v USA a připravoval pro Literární listy sérii rozhovorů s hlavami s vavřínovými věnci na hlavě, četné významné osobnosti československé poúnorové emigrace USA jej odmítly, v podezření, zda nesbírá infomace pro StB.

I lustrace se po listopadu 1989 ve svém celku vymkly aktérům z ruky
To je dneska již nadmíru jasné a ve svém celku vše vedlo k tautologii, ocitli jsme se v kruhu, z něhož nebylo a není úniku.

Nebyli jsme si všichni rovni, někteří byli přece jenom rovnější.

Zvláště mezi novináři tu vzniklou situaci mohu věrohodně a veřejně dokázat. Ale proč se brodit v extrementech?

Musím se s úsměvem dívat na nynější obvinění někdejšího předsedy vlády ČSSR Ladislav Adamce, jaký to byl přece jenom pěkný ptáček, když pracoval pro sovětskou NKVD a KGB a pak si přes velký stůl v sametovém předklonu podal ruku s pozdějším Mesiášem, za asistence Mariána Čalfy.

A bylo po ptákách.

Cožpak jsme a budeme navždycky slepí, hluší nebo chromí?


Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK

7 komentářů :

 1. Nikde nevidím (ani částečné!) seznamy našich spolupracovníků CIA, BND, MI6, Mossad apod.
  Vím jedině o Cibulkovi, kterého nevzali...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proč by měli monitorovat spolupracovníky našich spojenců? Tady nejsme v Rusácku!

   Smazat
 2. naštěstí tohohle provokatéra z náboženské obce nikdo nečte

  OdpovědětSmazat
 3. Mě na tom Adamcovi šokovalo to, že jsem si vždycky myslel, že agentem Rusů byl z principu každý člen komunistické věrchušky a ono to vypadá, že ne. Našli jenom asi 6 jmen z vrcholných činitelů, což mi přijde dost málo na ten humbuk, který se tady kolem spolupracovníků s KGB nadělal. Co na to ten věhlasný ústav, který viděl agenta Rusů málem v každé domovnici a družinářce. Nastal čas vyložit karty. Předem je mi jasné, jaká bude argumentace: tehdy musel donášet KGB každý i bez bumážky, takže teďka jich je, těch s podpisem, mnohonásobně více, ale kteří, to nevíme přesně, ale určitě jich je 195x více než v roce 1989.

  OdpovědětSmazat
 4. Jak to ti Rusové dělali, aby si tady zavazovali spolupracovníky? Tolik jich tady nejezdilo a nepamatuji si, že by hovořili mezi čtyřmi očima s velkým počtem lidí. Já jsem potkal jen Rusy, kteří měli hlavní zájem tady nakoupit nedostatkové věci. To Američanů tady jezdí mnohonásobně více. Nepodezřívám je. Kolik lidí je v Česku schopno hovořit anglicky o drobných detailech, které budou špiony zajímat. Adamec byl vysoký stranický funkcionář. Asi jeho pomlouvači nebudou mít v ruce doklad, že s Rusy chce něco řešit. Byl by padlý na hlavu, kdyby si myslel, že mu mohou pomoci. Agenti ho navštěvovali nejspíše ze slušnosti a co měl on dělat, aby se jim vyhnul? Za mnou Američané nejezdí. Kdyby náhodou přijeli, asi by s nimi hovořil aniž bych pátral po jejich minulostí a druhém nebo prvním zaměstnání.

  Současný režim nás krmí sračkami idiotů. Stačí trochu přemýšlet a dojde se k absurdnosti takových zpráv jako o Adamcovi.

  OdpovědětSmazat
 5. za komunistu měla každa dilna podle počtu dělniku tzv desitkaře většinou partaki komunisti kteři se mohli docela heski flakat jako v ty pisničce a ti měli na starosti deset lidi na ktere donašeli bez rozdilu zda stranik či bezpartajni i vyplatu měli lepši protože za donašeni byli připlatky jako by dělali v atomovem reaktoru dnes jsou vysmati komunisticki duchodci podle havlova hesla nejsme jako oni a to je cele mile děti

  OdpovědětSmazat
 6. LUSTRACE - pouze jeden velký humbuk a v souvislosti s novým služebním zákonem záminka pro poslední zoufalé a nesmyslné čistky. Opravdu velké ryby byly samozřejmě skartovány hned 20 listipadu 1989 a ti poslední chudáci, kteří sloužili jako řadoví na dnešních biskách a uzinách, tekdy vojenské kontra atd, ti mají smůlu, když po nich někdo chce dnes lustrák. Slováci nelustrují už 20 let a také žijou, jenom my tady si furt na něco hrajeme. Přijde chvíle, kdy bude podstatné, jestli udržíte v ruce bouchačku na obranu vlasti před krvelačnou islámskou hordou. Pak nebude podstatné, zdali má kdo čistý lustrák. Je to jen cár papíru.... Stejně celá Praha ví, že nejvíc práskaly tzv. celebrity a umělci, ani nedrželi poledne a koho to zajímá, komedianti dnes lustrák nepotřebují aby se mohli natřásat v TV.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.