Reklama

.

.

úterý 19. dubna 2016

Mainstream chce zlikvidovat alternativní weby: vytvořil jejich blacklist a doporučuje firmám, aby na nich neinzerovaly. Za akcí stojí slovenský deník SME

- mv -
19.4.2016 Šifra

„Většina nejznámějších firem na Slovensku byla prý překvapená, že se jejich reklama zobrazuje na stránkách, které šíří konspirace,“ začíná svůj článek z 18.4. s názvem Vznikla iniciatíva, ktorá má obmedziť príjmy konšpiračných webov z reklamy slovenský deník SME. Po upozornění SME prý chtěly firmy reklamu stáhnout. Jestli kvůli tomu, že nechtějí reklamu na webech, které čte na rozdíl od mainstreamu stále víc lidí, nebo kvůli tomu, že téma „náhodou“ vytáhl deník SME, můžeme jen spekulovat. Celý článek je dostupný jen předplatitelům, a jak jistě každý rozumný člověk chápe, do tohoto plátku nehodlám už z principu investovat ani euro. I část zdarma ale bohatě stačí.


Tažení proti nepohodlné konkurenci začal deník SME tím, že vytvořil seznam „závadných“ webů, na kterých by firmy podle něj neměly inzerovat. Protože zřejmě jen deník SME ví, co je pro lidi a pro firmy dobré.

Nejprve vznikla stránka konspiratori.sk, kde mohou reklamní agentury najít seznam webů, na nichž by „neměly inzerovat, aby nepodporovaly šiřitele nesmyslů a sebe neztrapňovaly“. Za projektem stojí digitální agentura NetSuccess, kterou spoluvlastní společnost Petitpress – tedy nikdo jiný než samotný vydavatel deníku SME, jenž šíří propagandu ve velkém dnes a denně. Ostatně právě to je hlavní důvod, proč začala alternativní média vznikat. Pokud by totiž hlavní česká, slovenská a světová média dělala svoji práci jen trošku inteligentně a solidně, neměla by různá, často poloamatérská alternativní média nejmenší šanci. A ta mainstreamová by se nemusela uchylovat k tak zoufalým akcím.

Je to asi podobné, jako kdyby firma Agrofert Andreje Babiše vytvářela seznam firem, které podvádějí při čerpání dotací (a Agrofert na něm samozřejmě nebyl).

Deník SME si dal opravdu záležet. Aby dodal svému útoku na konkurenci zdání jakési legitimity, dal dohromady tým odborníků, který bude od úterka firmám a jejich reklamním agenturám radit, jakým stránkám se mají vyhnout. Manipulací a praktik uvyklého čtenáře, kterému se nepodařilo vymýt hlavu, zřejmě vůbec nepřekvapí, že většinu oněch odborníků tvoří lidé spjatí s deníkem SME. Tento tým najatých figurantů, který dostal zadání vytvořit seznam médií, jež mají jiný názor než deník SME, a tudíž nemají mít právo na inzerci a nejlépe ani na existenci, vysvětluje, proč na něj weby zařadili a kdo o tom rozhodoval.

Na seznamu jsou například hlavnespravy.sk , dolezite.sk, protiprudu.org, z českých pak NWOO.org, CzechFreePress, Nová republika nebo Časopis Šifra.

Jako šéfredaktor posledně jmenovaného mohu mít radost, že zřejmě dělám podobně jako moji „alternativní“ kolegové svoji práci dobře, když jsem se dostal na tento blacklist, dokonce do Top 30. Nicméně jako novinář, který v mainstreamových médiích léta pracoval, a tak ví, jak to v nich funguje, musím konstatovat, že si toto vyznamenání a zařazení na seznam ani nezasloužím, neboť jen dělám svoji práci. Alespoň podle kritérií, která deník SME uvedl jako klíčová pro zařazení na seznam.

Můj časopis Šifra totiž vznikl právě proto, že v médiích typu SME nelze novinařinu dělat svobodně ani v náznacích, ale je předem nalinkováno, podle jakých not můžete psát, a jakmile se začnete vymykat, jste zpacifikován, onálepkován či vyobcován. Buď čůráte s nimi, nebo proti nim. Nic jiného než černobílé vidění světa neznají a jiný názor nepromíjejí. O svobodě pouze mluví a považují za ni to, že s nimi souhlasíte. Když ne, jste špatný, konspirační, xenofobní, nebezpečný, extremistický, proruský či všechno dohromady, bez ohledu na to, kde leží pravda. Ostatně tohle zažil na vlastní kůži každý z webů „na seznamu“. Posuďte sami – na seznamu je každý, kdo podle SME splňuje alespoň jedno z následujících kritérií:

1/  Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánského charakteru, jako například zázračná léčba, kouzelné preparáty a podobně. Kritériem je rozpor s objektivním, vědeckým poznáním, zvlášť pokud mohou uvedené informace způsobit zanedbání potřebné léčby nebo poškození zdraví. Nevztahuje se na tradiční alternativní způsoby léčby, propagaci zdravého životného stylu, přírodě blízkých postupů a podobně.

Komentář: Žádná informace nemůže způsobit zanedbání léčby ani poškození zdraví. Kdyby to tak bylo, díky produkci SME a jiných médií bychom se museli předávkovat vakcínami a prášky všeho druhu. Jinými slovy – pokud píšete, že je očkování nezávadné, léky pomáhají a moderní medicína je ta jediná cesta ke zdraví, je to v pořádku. Nesmíte ale upozorňovat na to, že systém nefunguje, protože je založen na korupci a prodeji co největšího množství chemických léků bez ohledu na zájmy pacienta. V tomto případě vám hrozí zařazení na blacklist. Na druhou stranu, pokud alternativní web zveřejní článek, že zeleninový džus vyléčí rakovinu, je to nahrávka na smeč kritikům. Se slovy je třeba i v honbě za počtem kliknutí zacházet opatrně, ať už je člověk alternativvní, nebo mainstreamový.

2/  Stránka obsahuje klamavé, dezinformační zprávy a lživou propagandu, tedy tvrzení, která jsou v rozporu s fakty, například fotografie a videa použitá v jiném, zavádějícím kontextu, vymyšlené nebo závažně překroucené události a podobně. Netýká se jasně prezentovaných názorových článků.
Komentář: Podle této logiky by nesměla v deníku SME inzerovat ani jedna firma, neboť na propagandě a překrucování informací v rozporu s fakty a zatajování důležitých událostí jsou tyto noviny založeny. Pokud někdy alternativní média ujedou, a že se to samozřejmě stává, mainstreamu se v tomto ohledu nemohou ani v nejmenším rovnat.
3/  Stránka obsahuje konspirační teorie a bludy, které mohou mít vážnější politické, ekonomické a zdravotní důsledky, bez jejich kritického zhodnocení. Nevztahuje se na zajímavosti, záhady a jasně označené spekulace.
Komentář: Abyste se nedostali na blacklist, museli byste psát, jako deník SME, že je normální, aby dvě letadla zbořila tři mrakodrapy, a po nárazu do Pentagonu, čistě náhodou přesně do místa, kde probíhá vyšetřování bilionové defraudace, se kromě všech dokumentů vypaří i celý boeing, jenž je několikanásobně větší než díra, kterou v budově zanechal.

4/  Stránka obsahuje vulgarismy, výzvy k násilí, extremistický obsah, šíření poplašných zpráv, agresivní osobní útoky, například „vyrovnávání si účtů“, hanobení menšin, ras, národností, náboženských skupin atd.
Komentář: Nálepkovat a urážet lidi mohou jen mainstreamová média, pokud s nimi nesouhlasíte.

5/  Stránka nerespektuje základní zásady novinářské etiky: neuveřejňuje opravné zprávy, ponechává dostupné a neopravené zprávy, které se objektivně ukázaly jako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorů (ochrana zdrojů a možnost pseudonymů se respektuje), stránka neuveřejňuje případné reakce dotknuté strany, hrubým způsobem míchá zprávy a komentáře, opakovaně publikuje šokující nepravdivá tvrzení za účelem zvýšení návštěvnosti, které však obratem opravuje, atd.
Komentář: Novinářská etika? Co to je? Faktem je, že mnoho tvůrců alternativních webů nejsou profesí novináři a často tvoří na koleně a v amatérských podmínkách. Nicméně činí tak převážně proto, aby byly alespoň někde dostupné informace, které SME a spol. cenzurují a odmítají zveřejňovat. To, že se tak nedaří vždy kvalitně a bez chyb, je jedna věc. Proč by měl ale ostatní kádrovat zrovna někdo, kdo programově celá léta dezinformuje či podporuje bombardování nezávislých zemí a lumpárny všeho druhu?
Chápu, že se nás mainstreamová média začínají bát. Situace se ale stala zřejmě již natolik vážnou, že se rozhodla použít těžký kalibr a zbytky svého upadajícího vlivu, aby se pokusila zlikvidovat nepohodlnou konkurenci dřív, než se sama definitivně uplácají. Oč víc ale do nás půjdou, o to silněji upozorní na to, že jsou zcela bezradná a ztrácejí půdu pod nohama. Znáte to, jak je to s ním lejnem. Čím víc se v něm mažete…


34 komentářů :

 1. Deník SME měl zástupce firem také upozornit, že ty weby, které jsou ideologicky čisté, navštěvuje stále méně lidí. Tak že i případnou reklamu jejich zboží a služeb si prohlédnou jen kavárenští. Je to jako s televizí a rozhlasem. Ty si zapíná také stále méně lidí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chtěl bych tímto poděkovat mainstreamu za zveřejnění seznamu "nevhodných" médií. Mnoho z nich jsem ani neznal. Teď budu mít o mnoho informačních zdrojů více. Podotýkám, že na stránky jako je "sme" už hodně dlouho nechodím a nemám je ani ve svém mobilu. Ještě jednou srdečně děkuji a byl bych rád, kdyby to bylo někde na čelním místě na stránce "sme" - to bych se na to chodil občas kouknout, abych nějaký nezávislý zdroj nevynechal. Sme znám a lehce je najdu. TnT

   Vymazat
 2. Jen ta naše pravda je ta jediná nejpravdivější. Kdo referuje o událostech jinak je to vše lež a to se tady nebude trpět.
  To je ta demokracie na západní způsob. :o)) Špica!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Ano to je ta DOMAKRTSIJE do svejch kapes.

  OdpovědětVymazat
 4. NEMA PROBLEM

  Je to skutečně výzva!

  Nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem.
  Když boj, tak boj!
  Když bez pravidel, tak bez pravidel!!!
  Je jen v rukou redaktorů a odbojových serverů, jak to dopadne. Nás je DEVADESÁT OSM PROCENT. a TĚCH KUDRNATEJCH ŠMEJDŮ S BÍDOU DVĚ!
  Je jen na Vás, jestli nám nepodtrhnete nohy.
  My Vás rozhodně nedáme.

  Pro začátek vytvořte veřejný black list se jmény, maily a telefony na největší šmejdy.
  A zveřejněte jej, aby bylo kam psát a telefonovat.
  Začít můžete u Dvořáka, Železného, Pokorného, Rakušanové, Šídla nebo Čulíka.
  My už jim ten život spestříme.
  A přidat můžete poslance EU i ty gaunery ze sněmovní.
  Není o čem psát, tak zveřejněte jak hlasují, když si zvedají platy akdyž jde o minimální mzdu!
  Ukažte, jak arogantní jsou zločinci v talárech. Počínaje Rychetským a konče třeba bratry z Lihového domu.
  Pište stručně, věcně a o věcech, kteé se týkají nás všech.
  Myslím, že teď jde především o Vás a tedy i o nás.

  PUSŤTE SE DO DÍLA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přidal bych Fištejna, Šíra, zkrátka všechny politology Univerzity Karlovy, kteří vystupují dnes a denně na obrazovkách ČT 24 se svými proamerickými komentáři.

   Vymazat
  2. Ono se tam vyskytuje i pár pěkných sviní z Brna!

   Vymazat
 5. Šiřme adresy těchto Webů, jak jen je to možné.

  OdpovědětVymazat
 6. To co se nyní děje a co je popsané ve výše uvedeném článku, není výmysl deníku SME. V každém Evropském státě od západu na východ a od jihu na západ, působí pracovníci velvyslanectví USA. Velvyslanectví USA má přímo oddělení a pracovníky, kteří přímo řídí sdělovací prostředky v každém státě. Konkrétní důkaz je vidět dnes a denně na vysílaní České televize. Tak neskutečně pro americké vysílání není vidět ani na televizních obrazovkách v USA. Pracovníkům na velvyslanectvích USA v Evropských státech dochází skutečnost, že občané Evropy přestávají věřit tomu, co jim jejich vlády říkají a taky samozřejmě přestávají věřit tomu, co se můžou dočíst v novinách, slyšet v televizi. Když například po tragické události ohledně sestřelení letu MH 17 nad Ukrajinou, bezprostředně po této události, naše televize odvisílá reportáž ve které Obama řekne, že za sestřelením je Putin a Rusko, tak každý, kdo jenom trochu přemýšlí si položí otázku, jak je možné bez šetření hned udělat takové prohlášeni. Pak, když se zprávy tohoto typu množí, jako že když prší může za to Putin a úplně za všechno může Putin, je každému jasné že poslouchat takové zprávy nemá vůbec cenu a logicky se obrátí na zdroje, které se snaží příblížit co nejvíc jádru věci a psát pravdu. Navíc, když každý dnes a denně vidí organizování ze strany velvyslanestvím USA protestních akcí proti symbolům Českého státu, jako je zástava prezidenta republiky, otevřené vystupování velvyslance USA na obrazovce České telvize proti prezidentovi Zemanovi, dokonce dne 18.04.2016 po 18.00 hodině Česká televize na programu ČT 24 vyzvala k protestům proti Zemanovi, je jasné, že zprávy z takového sdělovacího prostředku většíná lidí bude přehlížet. A poslední a doslova deklasující pro sdělovací prostředky je skutečnost, jak se zastávají tzv. ikon demokracie jako je skupina PUSSY RIOT z Ruska, další ikonou je Savčenková, další ikonami jsou bratři Mašínové, dalšími ikonami hospodařského rozvoje jsou Koženy, Krejčíř, Bakala. Každý si položí otázku, zda demokracie, kterou slyšíme skloňovat dnes a denně všude nemá lepší vzory, než ty výše jmenované. Pak slyší ve zprávách, že sankcemi proti Rusku poklesl nemo se zastavil objem obchodu mezi státy EU a Ruskem a pak další zpráva říká, že USA zvýšilo objem obchodu s Ruskem, tak mu je jasné, že propagandě z naších sdělovacích prostředků nemá cenu vůbec věřit.

  OdpovědětVymazat
 7. Také jsem si všiml, že SME je velmi reakční, nechápu jejich důvody. Je to takový záprdek v moři zpravogajství.

  OdpovědětVymazat
 8. Je vidět, že i na Slovensku mají hromadu nicek typu Šafra či Patočky. Pomalu, ale jistě oficiálnímu mainstreamu vysychá rybník, lidé ty jejich nesmysly přestávají číst a tak okolo sebe kopají. Nic jiného se od nich nedá očekávat.

  Děda 2

  OdpovědětVymazat
 9. Jenom se podívejte do světa, jak všichni představitelé států jako Brazílie, Venezuela, Peru, nyní Slovensko, prostě všechny státy které se snaží dělat politiku nezávisle od te jedině správné Americké politiky, mají problémy, bouří se proti nim obyvatelstvo organizované agenty USA, mají zdravotní problémy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně ty debile. 60% obyvatel Brazílie organizují američtí agenti

   Vymazat
  2. Samozřejmě, ty najatý zmetku!

   Vymazat
 10. Když nemají argumenty tak alternativním webům zavřít huby. To tady již bylo. A v dnešní době Xichtbooků atd se to díky bohu podařit nemůže.

  OdpovědětVymazat
 11. Na rozdíl od Číny nebo Ruska si tady v ČR můžete zcela svobodně kvákat co chcete. Jakékoliv lži, konspirační nesmysly, komunistickou propagandu, ruskou propagandu, nenávist k Židům, nenávist k demokracii atd. atd.

  Tyto vaše veby si vůbec nezadají s weby islamistickými. Stejný odpad, stejný hnus, stejné objekty nenávisti....

  Stejně jako islamisti zneužíváte svobody abyste v konečném důsledku mohli nenáviděnou svobodu a demokracii zničit a nastolit ty vaše diktatury.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tebe musí hodně pobolívat hlava. Nezajdeš k doktorovi, jak jsem ti radil? Nezapomněls vzít prášek? A co studená sprcha, neuleví ti?

   Vymazat
  2. Ty osle, ta diktatura tady právě je !!! To, že ji ty nevidíš ještě neznamená, že ostatní jsou zabedněný jako jsi ty.

   Vymazat
  3. 20:53

   Jaká diktatura? Vždyť si tady s podobně postiženými kamarády klepeš do klávesnice co tě napadne.
   A kolikrát si za to byl u výslechu? Kolik let jsi za své protirežimní pindy strávil v kriminále? Vyhodily tě za to z práce? Nebo zakázali dětem studovat? Nebo ti snad někdo zakazuje volit tvé oblíbené komouše?

   Ano diktaturu tady nevidím. Ani náznak. Žiju totiž v realitě a ne v tvém alternativním, paranoidně konspiračním vesmíru

   Vymazat
  4. Vlastenka


   Já ji teda vidím. Klepe na dveře.
   Pokud jste si nevšiml, budou soudit německého komika za nejapný vtípek na adresu tureckého autoritáře.
   Kdyby si dělal kozy z Putina, tak bude mezi havloidy populární a Makrela se s ním vyfotí.

   Po celé EU začíná cenzura, už kriminalizují lidi za kritiku islámu, už je zase vyhazují z práce (což je realita v Německu i ve Švédsku), takže se opět bojí projevit své názory.

   Žádná demokracie neexistuje.
   Dnes utahuje západní Evropa šrouby takovým způsobem, že se v ní nedá dýchat.
   Zlaté Rusko a zlatý Putin. Tam aspoň nelezou do zadku začmouděným přišelcům z Afriky.

   Vymazat
  5. a ako skončili na Slovensku Kormúthová v STV a Šimkovičová v Markíze

   Vymazat
  6. U nás fůra lidí - odborníků nesmí do ČT a do ČRo. To je nic, blbečku 21:13. A co na školách? Ty jsou opět vymývárna mozků.

   Vymazat
 12. Vaclavák 3 opěr v ráži....šimonek asi málo platí..už opravili pc č. 59.....

  OdpovědětVymazat
 13. Toto jednání je z právního hlediska jednoznačně nekalosoutěžní.

  Nebudu to dlouze rozebírat, pouze si vezměte:

  1. je to jednání v hospodářské soutěži (SME je konkurentem nařčených webů na trhu reklamy)

  2. toto jednání je způsobilé přivodit újmu jiným soutěžitelům(pokles příjmů z reklamy, tím se dokonce víceméně chlubí)

  3. je v rozporu s dobrými mravy soutěže, přičemž specificky naplňuje skutkovou podstatu "zlehčování":

  Zlehčováním je jednání, jímž soutěžitel uvede nebo rozšiřuje o poměrech, výkonech nebo výrobku jiného soutěžitele nepravdivý údaj způsobilý tomuto soutěžiteli přivodit újmu.

  Troll může namítnout, že je to přeci pravda (v kterémžto případě by to pořád SME musela prokázat). Nicmémě:

  Zlehčováním je i uvedení a rozšiřování pravdivého údaje o poměrech, výkonech nebo výrobku jiného soutěžitele, pokud jsou způsobilé tomuto soutěžiteli přivodit újmu. (ledaže jde o jednání v "oprávněné obraně").

  Slováci mají právní úpravu téměř stejnou, ale je to na dýl. POkud by se postižení zařazením na seznam dokázali dohodnout, mohli by, no, řekněme že by mohli reálně něčeho dosáhnout. POkud by se prokázalo poškození jejich podniku, je to ještě jinde. Předpokládám, že SME navíc bude soutěžitel s významnou tržní silou, ale to už si cucám z prstu.

  VR

  OdpovědětVymazat
 14. Vlastenka


  Mainstream musí být zoufalý.
  Nikdo ho nečte.
  A inzerenti nejsou přece blbí, podstatné přece je, aby reklamu vidělo co nejvíc lidí. A ti rozhodně nejsou čtenáři SME nebo iDěsu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně meinstream nikdo nečte? Jenom jestli tak "trochu" nekecáš.

   http://www.netmonitor.cz/sites/default/files/prilohy/graf1.jpg

   Vymazat
  2. http://mediahub.cz/media-35808/nejvlivnejsi-online-media-nejvice-se-ctou-novinkycz-idnescz-a-aktualnecz-889751

   Vymazat
  3. Vlastenka


   Já se občas na net taky kouknu, co dělá propaganda, ale moc to nestuduju. Jen projíždí titulky a sleduju občas diskuse.
   Mainstream dostává na prdel jak v iDěsu, tak v LN i v Reflexu. Taková je pravda.
   Minimálně 80 procent NORMÁLNÍCH, havlismem nenakažených občanů, to vidí jako já.

   Vymazat
  4. Vlastenka


   Novinky mě nezajímají, ale silně pochybuju, že je lidi čtou. Ti si tam chodí spíš zanadávat do diskusí a multi-kulti propagandu rozhodně nesdílí.

   Vymazat
 15. Vlastenka


  Pro 20.53 , který nevidí nikde diktaturu.)))


  http://pravyprostor.cz/nemecka-policie-prohledavala-byty-kvuli-pravicovym-prispevkum-na-socialnich-sitich/

  V Británii to není lepší.

  OdpovědětVymazat
 16. Vlastenka


  Tomu říkám zajímavé pojetí demokracie.
  Ty PL ale námezdním pisálkům sakra leží v žaludku.
  Ale nikoliv proto, co píšou, ale pro to, že jsou mimořádně čtené.)))

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Denik-Referendum-Parlamentni-listy-museji-byt-zniceny-431694

  OdpovědětVymazat
 17. Tak jsem navštívil stránku konspiratori.sk a trochu mě to zklamalo. Doufal jsem totiž, že ten jejich seznam využiju jako ideální rozcestník mých oblíbených webů, ale bohužel, nemají to dělané jako odkazy. Ale což, nevadí, tak jako dosud mi to až tolik času taky nesebere. A rozhodně mi to za to stojí.

  OdpovědětVymazat
 18. Historicky vzato, každá totalita měla a má své Koniáše. A jestliže jde spin doctoring main streamu "do kytiček", musí se přece vytvářet black listy alternativních medií, že? Chápu, že klesající sledovanost kapitány mainstreamu a jejich inzerenty dost znervoznuje. Jejich dilema však, zdá se, nemá řešení. Na jedné straně musí plnit zadání svých vydavatelů a "ideových vůdců" korporací a logicky tedy nemohou publikovat ani svobodně ani nezávisle a musí tedy pravdu ohýbat a zamlčovat, a na druhé straně o propagandu a o US EU partikulární politický marketing není u posluchačů a čtenářů zas až takový zájem, že. Nejpíš by to tedy chtělo vytvořit black listy alternativních medií, anebo rovnou znovuobnovit osvědčený totalitní Uřad pro tisk a informace, do jeho čela postavit třeba pana Gála nebo Takáče, oni už by věděli jaké zprávy a komentáře jsou pro ovčany ty nejlepší. No konečně totalita jako totalita, že?

  OdpovědětVymazat
 19. Každý máme o seriozním zpravodajství a jak má vypadat alternativní web jiné představy.
  Zdivočelá veřejnost žádá zdivočelé politiky a ti dále a dále divočí naši veřejnost. Jak z toho ven? Jak takovou veřejnost a takové politiky zkrotit. Veřejnou demokratickou kritikou - zde mají nezastupitelné místo demokraticky kritická média, ale také odpovědní občané, kteří nemlčí a každý na svém místě poučuje ustrašenou a hysterickou veřejnost, že fašistické a nacistické názory k žádné lepší Evropě a lepšímu světu nevedou, právě naopak.

  OdpovědětVymazat