Reklama

.

.

sobota 16. dubna 2016

Modlitba za „Čechomor“?


Zdeněk Hrabica
16. 4. 2016
Do konečného rozhodnutí potentátů (i s hlavou státu) dohromady, mám nezcizitelné právo kibicovat. A v demokracii a svobodě, kterou podle Miroslavy Němcové už u nás máme, mám tu možnost i povinnost jistě i posléze.
Kvůli pojmům vznikají i války.


Ač by se to kdysi slušelo, nikdy jsem pražské Vinohradské třídě neříkal Stalinova třída, ale do Československého rozhlasu jsem musel psát Hajajovi podle regulí. Hlavnímu nádraží jsme po desetiletí říkali zkráceně Wilsoňák, dneska s mladými říkám občas Hlavák.

Ani znovunavrácením názvu této překrásné železniční stanici v roce 1990 a pozdějším postavením pomníku americkému prezidentovi se už nic nezměnilo a nezmění. Ať se Fero Fenič a Dagmar Havlová na mně a na jiné nezlobí, anebo právě naopak, ale nikdy mi do mých úst nedostanou název Letiště Václava Havla. Při nedávné návštěvě čínské hlavy státu se moderátor Jakub Železný mohl strhat, když vždy jednou oficiálně a podruhé docela šuma fuk nepřestajně brebendil o „komunistické Číně“ a ve druhém případě dodržoval etiketu. S pukrletem a obrazně v předklonu to za něj udělal vždy následně a hodně přeslazeně jeho televizní kolega Michal Takáč. Kritizoval servilitu a sám se dlouhé hodiny hrbil a mlaskal. Dokonce se při všem i potil.

Ani přejmenování Zlína na Gottwaldov v ústním podání nic nezměnilo – a tak se našlo řešení - k Velkému Gottwaldovu patřil také Zlín.

Ani ČSR a ČSSR a ČSFR se nevžily.

Stali jsme se vůkol ve světě známým Československem - ne přijatým názvem, ale svými přednostmi. Úspěchů jsme nedosáhli jenom po vzniku samostatného státu v roce 1918 – 1938. Ale i spontanním protifašistickým bojem doma i v zahraničí - za „Protektorat Bőhmen und Mähren“, jak nám nařídil Vůdce Adolf Hitler a potvrdil státní prezident Emil Hácha. Ale velkých úspěchů jsme dosáhli i v letech 1945 – 1989. Vždy, včera i potom - i se současně velkými nebo malými problémy.

Všechno míněno jinak a opačně je již jenom důsledek dokonalého vymytí mozků, kteréžto vymytí patří k největším úspěchům popřevratového čtvrtstoletí.

Píši tyto řádky bez nároku na jakoukoliv odměnu, na rozdíl od papalášského posezení ústavních činitelů, kteří utráceli honorovaný čas rozjímáním, jak se bude venku naše Česká republika jmenovat.

A rozesmálo mně, že své myšlení a rozhodnutí ještě pošlou „na vládu“ – tedy „do vlády“!

Občas listuji a slabikuji si z půvabné knížky, pokvětovaného kancionálu z pera slovenského básníka Milána Rúfuse: „Nové modlitbičky“ (Mladá léta 1995). Všechny blízké od sebe při svém modlení odháním, modlit se pořád ještě umím. Chci být sám a chci být jediný. Opakuji si řádky „Modlitby za Slovensko“.

Mazlím se nedávným pohledem na krásnou Bratislavu, na nábřeží Dunaje, na nový a znovuobnovovaný most. Těším se skoro zázračným náhodným setkáním se slovenským básníkem a překladatelem Danteho Božské komedie Viliamem Turčánym, s „človekom XX.storočia“. Odehrálo se po boku věrného kamaráda Rudko Belana, kamaráda jakých málo.

Modleme se: „ Viem jedno hniezdo, rád ho mám./Hreje ma dňom i nocou,/ vystlané mäkkou vravou mam/ a mozoĺami otcov.// Môj dobrý Bože, zhliadni naň./ Stráž nám ho neustále./ Ach, aspoň Ty ho, Veĺkých, chráň,/ keď si ho stvoril malé.“

Klaním se před slovenským Básníkem a v pokleku jiné prosím, abychom se ani v názvu vlasti naší nesnažili být většími, než jsou včera i dneska na světě jiní. Vždyť takový Alžír se například jmenuje Alžírská demokratická a lidová republika – a skoro každý ví, jak se té zemi říká, kde leží a co její lidé umějí.

Název z lidu „Čechomor“ mi zatím ještě nesedí.

Ani název, jaký se nyní zrodil pod patronací poněkud hyperaktivního ministra Lubomíra Zaorálka.

I jemu se v ústním podání vžitě říká úplně jinak, než se mu říkat má.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK.

30 komentářů :

 1. Pane autore, s prominutím, z ného pohledu nadbytečný článek.
  Nikdy v minulosti jsme /při pohledu z venku/ nebyli Československo ale Czechoslovakia. Na žádném zboží pokud mě paměť neklame nebylo napsáno Vyrobeno v Československu, ale
  Made in Czechoslovakia.
  Bože kde se ve vás všech bere ta úporná snaha přesvědčid všechny národy na světě, že by se měli naučit česky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..a co tím chtěl autor komentáře říci? že Zadolárka v cizině neznají jako Zaorálka ?

   Vymazat
  2. Reakce? Opět typická ukázka čtení písmen a nepochopení obsahu. Ach jo! Tohle fakt bolí!

   Vymazat
 2. Vlastenka


  Výraz "Česko" je mi z duše odporný a nikdy jsem ho nepoužila.
  Naprosto výjimečně souhlasím s Kárlem - proč ti imbecilové nevyužili krásný, starodávný název - Bohemia?!

  Zaorálka by měli konečně zbavit svéprávnosti.
  Na co sáhne, to podělá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlastenko, to co nám se zdá být krásné nemusí se jevit stejně při pohledu z venčí. Bohemia zejména u Francouzů evokuje něco ve smyslu země cikánů.

   Vymazat
  2. 22:04- no tak, snad Romů. Byl by problém diplomacií vysvětlit, ze to jsou imigranti z Rumunska?

   Vymazat
  3. Vlastenka


   To sice vím, ale nic to nemění na tom, že je to zavedený název - např. Bohemia crystal. A zní to krásně.
   Paskvil Česko připomíná hanlivý výraz z doby něm. okupace.

   Buď Bohemia nebo Čechy...
   Česko je lingvistický hnus.

   Vymazat
 3. V Česku žijí Českoňové a v Českomoru Českomorokoňové, podobně i v Anglicku a Italsku a Za orálek může veřejně propagovat sionistické nesmysly za účelem rozkladu státu, protože si ho Ostravokoňové a Brnokoňové zvolili.

  OdpovědětVymazat
 4. Článek je náhodou napsán bez pathosu a velice dobře. A proč ty se sem hrabeš se svým úplně nadbytečným, zhola zbytečným a vůbec nic neříkajícím diskuzním příspěvkem? Made in Czechoslovakia se psalo na naše výrobky, které jsme vyváželi, a bylo toho dost - mohli jsme být pyšní na svou vlast. Dnes můžeme být v klidu, naší vlasti už nepatří nic, de facto už neexistuje, rozkradený stát už nemůže existovat, existuje jen formálně, na mapách, v papírech, a tak. Věcně už ne. A ještě nikdy - NIKDY - jsme nebyli Česko. To je nejblbější název, jaký mohl vymyslet jen dement. Je to jistě složitější, protože Čechy - být nemůžeme kvůli Moravě a Slezsku, a z toho důvodu by byla Czech republic asi nejpřijatelnější. Ale vzhledem k tomu, že současná generace obyvatel tohohle ideologického prasopsa uprostřed Evropy už nejsou Češi, ale jakési imitace Američanů, tak je to v podstatě jedno. Českové už nejsou Češi, a je to patrné na řadě detailů. Až vymřou všichni Češi, zbyde zde jen jakási mrňavá občanská skládka, něco jako je netříděná odpadová skládka všeho možného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Česko jsme nikdy nebyli ?? No to se podívejme. A jakých dvou slov se asi Československo skládá rozumbrado ?

   Vymazat
  2. Teď budeme možná i Europsko.

   Vymazat
  3. Článek rozhněvaného muže z 22:04
   je absolutně na jedna !
   Hlavně s tím Českem -to jste mně tedy opravdu promluvil z duše !
   Nádherné slovo -název naší vlasti a domova ČECHY - byly zprzněny nicneříkajím česko...(Čechy krásné,Čechy mé...
   pardon úplně bych řvala)
   ...a teď zas jiný název- to je vidět ,jak si vážíme
   sami sebe...ano ani to ,abychom mohli mít název
   starý tisíciletí ,který vyslovovali naši předkové s nábožnou úctou -bere si nějaký zmrd do nestydatých kusadel ,aby ho opět proměnil!

   ...jinak nevzdělanec z 22:09,který přispěchal o
   5 minut později s blábolem ,
   neví nic o existenci
   tzv.složených slov v názvech podst.jmen..
   pročti si pravidla!
   jituš

   Vymazat
  4. Asi budu bit, ale s Česko problém nemám. Všechno se vyvíjí i jazyk a většinou jinak než plánují jazykovědci nebo jiní teoretici. Název se používá a v běžné diskusi nejspíš málokdo použije Česká republika, nebo (v zahraničí) Bohemia. Pamatuji, že i v dobách Československa naše sportovce zahraniční fanoušci povzbuzovali jako Čeko, Čeko, Čeko… Hezký den. Míra

   Vymazat
  5. 0:12
   Míro,
   bit nebudete:-),ale fakt je ,že s tím česko je to takové neušlechtilé -takové nevzhledné..
   takové právě moc sportovní ;-) ! (můj názor)
   zdravím
   j.

   Vymazat
 5. Já nechápu, proč vůbec Zamorálek vymýšlí nějaký nový název. To ho Bohouš neseznámil s telefonátem co měl s frau Merkel, kde mu jednoznačně sdělila kam patříme? Cituji - Kdyš já posfat uprchlik to Nemecko, ja natürlich myslet celí Nemecko, všetně Ostmark, protektorat Böhmen und Mähren, Allgemeine Gouvernement Polen a taky Reichskommissariat Slowakei und Ungarn. Celí Nemecko Bohuš! - konec citátu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co takhle, Zaorálkovo,to se hodí nebo ne?

   Vymazat
 6. Panove, jedna znama osoba v geologii me pozadala o rozovor ohledne JAR.
  Sebevedome jsem prisel na besedu a zjistil jsem s udivem, ze vubec nevim o cem dotycny mluvi.

  On se ptal na mista, ktera jsem neznal a nazvy, ktere jsem nikdy neslysel. Teprve nad mapou se to vysvetlilo.

  Ja v tech mistech pracoval a docasne i bydlel , ale po padu Apartheidu, vsechny nazvy mist byly prejmenovany. Cely atlas zeme totalne pojeban. Vsechny mapy znehodnoceny..

  Tim chci rici, ze se to nesmi delat ! Dostane-li uzemi, nebo mesto nejake jmeno, tak se nesmi stale PREJMENOVAVAT.
  Takove veci lide nedelaji !
  U zivocichu je to nejak jinak.

  Bohemie, pro uzemi Ceska neni dobry nazev. Je to nazev po Keltskem kmeni, ktery zmizel z uzemi Cech po valce s Cimbry 105 B.C...

  Bohem = exentricka ozrala - povznesene, duse s basnickym strevem..

  Ale at je sranda ! Nazlobime kavarnu ! Nazveme Prahu
  ZEMANVILLE, nebo MILOSBURG a kopec nad Slavkovem u Brna, nazveme Poppet hill na pocest pana Sobotky. (Poppet = loutka )
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, co máte proti Keltům a bohémskému životu? Od Keltů máme geny a sklony k pití. I bohové tak žili. Sice byli nesmrtelní ale stejně vymřeli. Snad my "znalí světa" ještě dlouho ne. Cimbři byli kdo, díky. Pro Pražskou kavárnu užívejme také starší výraz , "kavárenští povaleči". Znám jich dost abych to mohl tvrdit. Inteligenci mají, ale zápornou společenskou hodnotu. Názvy, které navrhujete neprojdou pro anglicismus ale nebojte se, lidová tvořivost je u nás bezbřehá.

   Vymazat
 7. Pane Povolny,
  CIMBRI, TEUTONI a AMBRONES byly kmeny ze severni Evropy, ktere koncem 2 stoleti pred nasim letopoctem se pres tehdejsi, dnes ceske uzemi a Moravu valily na Rim.

  Nase uzemi bylo obyvano v tu dobu, uz nekolik stoleti KELTY.
  Cimbrove a Keltove se fanaticky porvali v okoli dnesnich Boskovic a Moravske Trebove. (Neznam tento kraj.)

  Keltove to sice vyhrali, ale byli v tak ubohem stavu, ze zacali postupne opustet dnesni Cechy a Moravu smerem na tehdejsi HIBERNII a GALII. (Dnesni Irsko a Francie.)

  Tim bylo vytvoreno mocenske vacum, ktere umoznilo germanskym MARKOMANUM a QUADUM ovladnou ceske uzemi od roku 9 B.C. do 411 A.D. - kdy odesli do tehdejsi LUSITANIE - Portugalsko.

  Cimbrove se dostali do severni Italie, kde je zmasakroval consul Marius.

  Slovanske kmeny prisly do mocenskeho vacua v roce 450 A.D.
  T.zn., ze Cesi ovladaji jejich uzemi uz 1566 let.

  Podle zakazanych rasovych indikatoru by mohl byt pplk. Slachta z Boskovic potomek prtatych Cimbru. Podle povahy rozhodne NEEE !

  Uslechtila ceska krev ma GENY Slovanu, Germanu a Rimanu.
  S Rimany prisli do styku v Carnuntum v provincii PANNONIA SUPERIOR a v provincii NORICUM, jizni strana Dunaje.
  Keltove a Slovane se minuli ve svem styku casove.

  Proto je malo zrzounu na uzemi Ceska.
  Do Prahy, ktera je rasove/profilove zajimava jezdi nekdy cizinci, tajne studovat puvod obyvatel, protoze NEW AGE prohlasilo, ze ma Praha % potomku z Atlantis.

  Tam kde je v Praze Stromovka a Troja mel palace Markomansky kral, ktery po vyhnani zemrel v Ravene, rok po umrti Tiberia.
  To byl strasny charakter ten kral Marabud - Markoman.
  Jeho lumparny bavily cely Rim.

  To vse je z anticke knihovny.
  honolulu

  (P.S. Film CONANAN - Arnold Scharzeneger - byl o prislusniku kmene Cimbri.)


  OdpovědětVymazat
 8. oprava : CONAN (1:56)

  Zminene severni kmeny, stejne jako Cesi patri do severni vetve Aryjske. Rimane a Keltove jsou sice jine vetve, ale stejna rasa. (Bratranci.)

  Pruzkum techto veci vzdy velmi nazlobi nektera etnika ! Sami to vsak SVEDOMITE a tajne studuji. (Vime to urcite !)

  V tyto dny, nejmenovana etnika chteji stavet ve state New York svatyni/templ Buhu Ba'al Shamem t.zn., ze to
  co je dovoleno jim, "bohum", neni dovoleno nam volum !
  My Evropane, jim musime zopakovat rok 146 B.C.
  nebo dopadneme spatne. Ahoj.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oprava:Conan nikoli,ale ONAN Schwarzeneger...

   Vymazat
 9. 3-ti Svetova valka - WW III. - ocekavana v cervnu 2016 !

  Predklada k posouzeni mezinarodni klepna honululu.
  ZDURAZNUJI, ze to neni z moji hlavy ! (Ja jsem hloupy, ale mam dobre usi a oci .)

  Zde je mnoho ucenych panu, kterym se neda uprit vzdelani, inteligence a logika. Tito panove bori veskera dejina "fakta" a nahrazuji je jinymi.

  Zde je priklad ! WW II. nezacala v roce 1939, ale v polovine 20-tych let. Nasleduje vycet vsech udalosti, ktere byly zodpovedny za kondici v Nemecku a k valce vedly..
  Tato valka zacala v Americe. Kolapsem burzy 1929, atd.

  WW I. nezacala v roce 1914, ale v letech 1870-1880, a nasleduji tuny faktu, ktere nejdou poprit, jako dukaz.

  Dnesni svetova ekonomie je v podobnych kondicich, (a horsich), ktere vedly k drivejsim valkam.

  Na zaklade techto studiji jsou, zde dve oblasti, ktere zapricini WW III. Podle techto panu, v jedne prijde k utoku na RUSKO a v druhe k utoku na IRAN..(Nemohu napsat, kdo si to preje.)

  V pripade utoku na IRAN (Israelem), bude uzavren Iranem Strait of HORMUZ. V Cesku bude stat 1 litr benzinu 250 kc.
  Cina bude uplne bez oleje a posle 10 millionu vojaku, ale nevim kam. Israel vtahne Ameriku do valky proti IRANU a IRAN ma smlouvu s Ruskem.

  Mezinarodni evropska koalice se rozjede proti Rusku z Ukrajiny, (nektere kruhy si to preji), protoze je president Putin vzdy obehraje v "mariashi" popularity a strategie. Dela z nich blbecky. (Krome toho Rusko je bohate, ale nevi o tom.)

  Podle techto ucenych panu ze zapadnich universit, tato tragicka situace je zavinena lidmi, bez smyslu pro realitu v kazdem case. At uz v letech 1880 nebo 1929.

  To jsem PRELOZIL do cestiny a neni to z moji makuvky !
  Ja chci mir ! Jsem jesitny a hezky a chci, aby i moje mrtvola vypadala dobre.

  Proto nesmi byt valka ! (Mam naplanovanou karieru v nebi, ale tomu vy nemuzete rozumet).

  Pouze tlumocnik, a ne autor, honolulu - svetlonos - honolulu.
  (U nas je 1/2 noc ! Tlumocnik jde na nocnik a Good night.)


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to logické až jsem se zapotil po ránu.

   Vymazat
  2. Nicku !!
   piš jen piš!
   čtu Tě jak divá!!!!
   zaoceánské pozdravy letí!
   jituš

   Vymazat
  3. Nicku!
   doplněček :
   Kariéra v nebi Tě nemůže minout !
   Dík za podněty!
   vlaštovka

   Vymazat
 10. a co nato kharl fon hajny se svim bemend u merend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě chrápe na hajzlu.

   Vymazat
 11. Rád bych to zjednodušil. Myslím, že vše výše popsané, avízuje brzský zánik choré civilizace.

  OdpovědětVymazat
 12. Dekuji za kvetiny, pani Prazska vlastovko !
  Az uslysite z veze Sv. Stepana troubeni, tak to znamena, ze nick honolulu je ve Vidni a mate prijit k Schopenhauerovi na kafe.
  honolulu

  OdpovědětVymazat