Reklama

.

.

středa 6. dubna 2016

Na labutenach - tip kulturního referenta 18+

6. 4. 2016, Petr Ďoubalík, hudební seskupení Leningrad - píseň Exponát, Večerní kvartál 95 - politická satira, text - překlad - procvičení ruštiny, hudba, video


Hudební seskupení ("grupirovka") Leningrad z Petrohradu zabodovalo novým videoklipem k písni Exponát. Hodně se o něm psalo a za 2 měsíce nabral přes 60 miliónů shlédnutí na YouTube. 


Texty jejich písní jsou docela ostré a plné neslušných, ba co dím - sprostých slov.Výjimkou není ani Exponát. Podařilo se mi udělat titulky, pokud se vám nezobrazí u videa hned, tak si je rozklikněte v nabídce. Nedalo mi to a sprostá slova jsem zmírnil, zjemnil nebo úplně vyměnil. Na zajímavosti písničky (a klipu!) to neubere. Největší prohřešek proti exaktnímu překladu je v refrénu. Nezpívá se tam o "úchvatných" kalhotách, ale o "охуительных штанах". Co na to překladač?Pojďte se na to podívat a já pak vysvětlím, proč jsem to vybral jako "tip kulturního referenta". Snad ještě dodám, pro truhlíky, jakým jsem byl i já - co jsou to "labuteny"?

Je to módní značka obuvi, zakladatel Christian Louboutin
zdroj wikipedia, kráceno:
Spor o červenou podrážku
V roce 2011 začal soudní spor mezi Ch. Louboutinem a módní značkou Yves Saint-Laurent. Spor začal v době, kdy značka YSL začala vyrábět lodičky černé barvy s červenou podrážkou. Tento prvek má však Ch. Louboutin registrován a tak začal dlouhý spor o to, zda si může návrhář přivlastnit barvu podrážky. Tento soudní spor Louboutin nakonec vyhrál a tak právě jemu přísluší právo barvit lodičkám podešev červeně. Některé podnikavé dámy, které si tyto luxusní boty nemohou dovolit, pověstnou červenou podrážku napodobují u jakýchkoli bot například červeným lakem na nehty.
Titulky v 8 jazycích! Kvalita obrazu 1080p. Exponát - skupina Leningrad, vede Sergej Šnurov, zpívá Alisa Boks, v klipu hraje herečka Julija Topolnickaja.

Co se psalo třeba zde metronews:
Zdá se, že dobrá polovina země si dnes na cestě do práce mumlala pro sebe: "Na labutenach nach a v zas…. kalhotách" – tak se vyjadřují o novém klipu Sergeje Šnurova uživatelé sociálních sítí.
První klip roku 2016 skupina "Leningrad" představila 13. ledna. Za pět dní video k písni "Exponát" vidělo téměř 7 milionů lidí. Kromě toho zanechali uživatelé sociálních sítí mnoho komentářů na YouTube:
"Je to vítězství! Slyším už 3 dny tu píseň všude, z každého auta, okna, v kancelářích. Hrdinka - kráska! Je to ze života. Jednoduše. Bravo“ - obdivují uživatelé sociálních sítí.
Sám Šnurov také o popularitě nové písně "Exponát" v Instagramu zveřejněnil informaci, že je na prvním místě v ruském iTuns.
LaBute - lidové označení obuvi z Christian Louboutin s charakteristickými červenými podrážkami. Cena jednoho páru se pohybuje v rozmezí od 400 do 2500 dolarů.

A proč je to "tip kulturního referenta"?

-kapelu Leningrad pozvali na první kanál ruské TV do pořadu "Večerní Urgant" (herec a moderátor Ivan Urgant, pořad je obdobou našeho Show Jana Krause). Píseň Exponát tam zahráli, ale s upraveným textem - slušnějším ("úchvatné kalhoty") a místo výstavky Van Gogha použili výstavku Serova. A to je bezvadný oslí můstek pro příští článek: výstava malíře Valentina Serova (1865-1911) v Treťjakovské galerii byla totiž na přelomu roku obrovskou událostí. Stály se fronty, prodlužovala se, hodně se o ní mluvilo.

-písničku parodovali v satirickém kabaretu Večerní kvartál95, nejpopulárnějším ukrajinském televizním šou, napasovali text na postavičky lumpů Jaceňuka a Porošenka. Udělal jsem překlad, pověsím příště, je to dobrá legrace. Už proto, že o takovém satirickém pořadu si u nás můžeme nechat jen zdát.

-k videoklipu se vyjadřovali psychologové, vzniká mnoho předělávek, "klučičích" verzí (co dělá kluk, než jde na schůzku s děvčetem)... Exponát prostě zaujal. Snad i vás.

Závěrem verze z pořadu "Večerní Urgant":

Překlady: Ďouba a nkv

8 komentářů :

 1. S vděčností vzpomínám na svou učitelku ruštiny. Ale i ruština od těch časů prošla vývojem. Za možnost malého opáčka dík. Hudebně tomu není co vytknout.

  OdpovědětVymazat
 2. To pouštějte těm našim zlatokopkám!!Já myslel že jsou vymaštěný zlatokopky jen u nás na ,,západě"a ono to už dorazilo i do Ruska.Nakopat ty slepice do prdele jako to dělá muslim.Udělat jim deset dětí aby se nedostali z baráku,takhle na ně!!!

  OdpovědětVymazat
 3. A ty nebuď vděčnej!starý časy nepříjdou a mládí se taky nevrátí.Učitelka beztak prdí do hlíny.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak jsem se díval na jútúb a teda to řežou. Ale hrát umějí. Opět dík kulturnímu referentu. Ta Julija Kogan vypadá že by je všechny zežrala a jako zákusek si dala někoho z publika. Prý "Proščaj, pizdabol´ " , píseň s pozitivní energetikou :-)

  VR

  OdpovědětVymazat
 5. Zlatokopky tu boli, sú a budú. Už od doby padlých anielov, odkedy hodne času uplynulo. Chybu nerobia tie "slepice", ale samotný muži. Však keď to funguje, prečo by menili techniku. Hlupáčikovia hľadajú krásny obal, ale to čo je v ňom a či tam vôbec niečo je ich absolútne nezaujíma! Zo srdca im to prajem, a Ty zakomplexovany 18:24, čo si nemal to "šťastie", aby niektorá zo zlatokopiek o Teba zabojovala vyhľadaj psychoterapeuta alebo sexuológa. Musíš byť veľmi zúfalý, keď sa vyhrážaš moslimom. Mamička Ťa nenaučila, že ženu ani kvetinou neudrieš, nie to ešte kopať do prdele! Takto si veru ani českú buchtu nenaraziš.

  OdpovědětVymazat
 6. ten překlad o "specifických" kalhotkách bych spíše volně do Češtiny přeložil "šoustacích kalhotkách"

  Ahoj!

  OdpovědětVymazat
 7. Tip/antitip (to dle pohledu na věc) pro kulturního referenta o pravděpodobně nejúspěšnější české zlatokopce všech dob Ivaně Trumpové, možná ex-první dámě nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

  Nejprve pro pobavení filmík, který byl natočen na motivy její zlatokopecké takřka autobiografie.

  "Sama na lásku"
  http://ulozto.cz/hledej?q=Sama-na-l%C3%A1sku-For-Love-Alone-The-Ivana-Trump-Story-1996.cz.dub.avi

  Opravdu stojí za zhlédnutí. Je to sice film 3. kategorie, dalo by se říct přímo "srajda" 1. kategorie, ale jsou tam opravdu humorné scénky. Zejména z ČSSR z období normalizace. Například ty, kde jako by u nás po ulicích té "doby temna" jezdila jen plně vyzbrojená vojenská kulometná auta s velkou rudou hvězdou na boku. Nakonec její emigrace z ČSSR do Mnichova na sjezdových lyžích přímo ze sjezdovky mohutným skokem přes "železnou oponu" byl kousek rovněž hodný olympijské medaile. Stalo se tak přímo v průběhu reprezentačního tréninku slalomu někde, tipuji, v okolí Šumavské Železné Rudy, který byl mimo trenéra i pod bedlivým dozorem, jak jinak než kalachem vyzbrojeného zlého ruského vojáka v beranici. Takových srand je tam ale více.

  Proč jsem shora psal takřka autobiografie. Jak to bylo doopravdy a že mimo zlatokopectví musela Ivana Trumpová i velmi tvrdě pracovat, vysvětluje v pořadu ČT Na plovárně. K zhlédnutí zde:
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne/209522160100006-na-plovarne-s-ivanou-trumpovou/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky 8:38 za tip, rád se podívám a třeba i pro čtenáře NR z toho něco přichystáme. Viděl jsem v životě několik filmových "skvostů" o tom, jak se nám tady kdysi žilo. My jsme se tomu smáli, ale na Západě to bohužel baštili i s navijákem. Ď

   Vymazat