Reklama

.

.

úterý 5. dubna 2016

Největší únik dat v dějinách


Zbyněk Fiala  
5. 4. 2016  Vaše věc
 

Zavolal chlap a nic nechtěl, žádné peníze, žádnou schůzku. Jen předat data při dodržení pravidel, která mu zachrání život.


„Chci ty zločiny zveřejnit,“ byla prý jediná motivace hlasu na druhém konci drátu, který vedl do německého deníku Süddeutsche Zeitung. Poslal toho tolik, že se v tom musela sebevětší redakce utopit. A tak byla aktivována novinářská spolupráce v 80 zemích světa, jaká také nemá obdoby.

Během měsíce tak bylo předáno 2,6 terabytu dat s 11,5 miliony vnitřních dokumentů panamské kanceláře Mossak Fonseca. Detailně popisují zakládání a funkci firemních skořápek a anonymních společností pro ty, kdo nechtějí, aby jim viděli do karet sousedé, občané, daňoví úředníci nebo kriminalisté.

Namočených je mnoho, ale nelze za ně považovat jen ty, kdo chtěli schovat peníze, které možná nepatří jim, ale veřejnosti a státním rozpočtům. Do stejné kategorie musíme zahrnout také ty, kdo na tom s nejvyšší profesionalitou spolupracovali. Proto nelze brát vážně tvrzení, že Panama je to nejhorší, co lze v nabídce daňových rájů najít. Uniklá data už rok chroupají počítače novinářských investigativních týmů a tak už se rýsují i vlastnosti celé kauzy. Byť veřejnost asi nejvíc zaujme koordinované zveřejňování jednotlivých jmen podle národních seznamů.

O kvalitě těch novinářských týmů moc nevíme. Na jednom pólu je třeba britský Guardian, který předtím odvedl obdivuhodnou práci při analýze bezpečnostních a diplomatických dokumentů z Wikileaks. Na druhém pólu je České centrum pro investigativní žurnalistiku s hrstkou studentů, kteří mají za sebou pár lekcí úvodního kurzu. Žádná velká jména, která se k tomuto náročnému oboru hlásí, tam nenajdeme.

Je to asi proto, že naši velmistři investigativní žurnalistiky nemohou nabídnout víc než ti studenti. Ani oni nedělají nic jiného, než že předají do tisku složky, které jim tu a tam přistanou na stole, protože někdo potřebuje někoho jiného důkladně osolit. Nejčastěji tam najdou omašličkovaný spis s policejními odposlechy dodaný advokáty nebo možná i někým zevnitř běžícího vyšetřování, snad aby varoval další namočené.

Doklad toho, že dokumenty Panama Papers už prošly kdesi ve světě vysokým stupněm zpracování, nacházíme ve statistice daňových rájů, kterou teď zveřejnil internetový portál Quartz.

http://qz.com/654027/the-five-most-important-graphs-from-these-panama-papers-leaks/

Tisk už zaznamenal, že v případu se objevují jména 12 současných nebo minulých hlav států a 61 dalších osob s vazbou do nejvyšších kruhů, včetně otce britského premiéra Davida Camerona. Kde je však těch daňových rájů nejvíc? Jednoznačně na Britských Panenských ostrovech, kde je registrováno 113 tisíc skořápkových firem. Je to plná polovina z těch, o kterých Panama Papers mluví.Panama Papers: 10 nejoblíbenějších lokalit s daňovými ráji

Tvrzení, že Panama je ze všech nejhorší, neobstojí ani v pohledu na seznam zemí, ve kterých nejčastěji působí prostředníci zapojení do skořápkového průmyslu, tedy banky, právní firmy, advokáti, nastrčené osoby, bílí komoňové a další. Vede Hongkong před Švýcarskem a Británií, zatímco Panama nebo Kypr či ostrovy kanálu La Manche jsou až hlouběji v poli.

(Sem patří graf Panama Papers:

Panama Papers: Země s nejaktivnějšími zprostředkovateli

Zajímavý je i seznam bank, které nabízely nejvíc zprostředkujících služeb pro své klienty. Najdeme tam dcerky z vážených rodin jako je Credit Suisse, HSBC, UBS nebo Société Générale. Vede však neznámá Experta Corporate (za to asi byla placena, že o ní nikdo neví).

(tady je graf:

 

Horních 10 bank podle počtu vytvářených offshorových společností)

A nakonec ještě žebříček úniků dat, ze kterého je zřejmé, že se toho vyvalilo stokrát víc než kdykoliv předtím. Jenže z novinářských kruhů se nyní ozývá hlas, že jde jen o špičku ledovce, takže rekord možná dlouho nevydrží.Žebříček největších úniků dat

15 komentářů :

 1. Tak to nás čeká pěknej průser. Tohl "zveřejnění" má určitě za cíl něco jiného zakrýt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejakej pruser asi bude , myslím si to taky. Někde jsem slyšela , že se " pripravuje " rozdělení EU na západní část a vychodni i s měnou národních států . Euro za padesát ??? !!! Východ je chudý , bude platit a platit. ... co je na tom pravdy, nevím ??

   H

   Vymazat
  2. Neviem,ci je zaujem na rozdelenie EU,ale je zaujimave,zajtra prebieha v Holandsku referendum proti asociacnej dohode EU s Ukrajinou.Do 60 percent obyvatelov je proti podpisaniu tejto dohody

   Vymazat
 2. Zavolal chlap...!? Nesrandujte.. :)
  http://orgo-net.blogspot.sk/2016/04/panamske-dokumenty-dalsi-medialni-podvod.html?m=0

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic jiného to není jen další kolo diskreditační kampaně proti Putinovi a další "strkanec" do Evropy k dosažení její nestability a umocnění vnitřního chaosu v kontextu s imigrací....vše jde pomalu a ztuha,proto je potřeba dění zrychlit,aby to Evropa nebyla schopná ustát....a konečně se sesypala a dělala konečně,co se po ní chce....času kazisvětům už moc nezbývá....

   Vymazat
 3. Ano, něco to má urychlit a hodně zakrýt.
  Pavel p

  OdpovědětVymazat
 4. Mossack Fonseca není zdaleka jediná firma, která zakládala na zakázku firmy s daňových rájích. Takže jména jejích klientů zdaleka nepředstavují všechny šibaly.
  Pokud nešlo o osamělého vlka, který data vynesl ze svého morálního přesvědčení, ale o krok nějaké zájmové skupiny, která si mohla vybrat, z které firmy vynese data a jaká, tak toho na V. V. Putina moc nemají. S tím ho v Rusku ani jinde neutopí, protože už je dost informačních/mediálních zdrojů, které poukáží na Camerona a další, kteří v tom jsou více a jasně namočeni, než možná, ale neověřená Putinova vazba přes rodinného přítele.
  Naopak běžní občané dostali na podnosu potvrzení dosud jen mediálních spekulací o ekonomických únicích a dvojí hře politiků ohledně daňových rájů. Nedůvěru občanů vůči politikům prohloubí jejich vysvětlování a omlouvámí, že to vlastně je vše zákonné a normální (viz. I. Pilip). Případné lavírování s ukončením daňových rájů jen přiblíží konec současného typu politiků a systému vůbec. Politici dnešního modelu dvojtvářnosti půjdou od válu, nemají intelekt a morálku, aby se napravili a zkrotili svoji chamtivost a zavedli efektivní opatření proti manýrům, jež sami provozovali. Nové generaci pak bude nějaký čas trvat, než mezi nimi mamon opět vzklíčí a propadnou mu. Záležet přitom bude, jaké systémové překážky nechají občané zabudovat do systému, aby chamtivost přistřihli.
  Teď mají občané zase jednu z menších šancí, jak politiky přistižené v nedbalkách (jako celek, jako společenský stav, nejen ty odhalené) přitlačit ke zdi a vynutit si na nich nějaká zákonná opatření, která ztíží jejich zneužívání funkcí.
  Je to na nás. Kdepak je zákon o majetkových přiznáních, resp. o původu příjmů? Kde je vypovězení dohod o ochraně investic a proti dvojímu zdanění se státy daňových rájů? Kde jsou změny daňových zákonů, zákona o veřejných zakázkách, o střetu zájmů, kde jsou transparentní vlastníci, otevřené data a účty radnic, participativní rozpočty ....?
  KR
  KR

  OdpovědětVymazat
 5. I kdyby to byla pravda, vyšumí to a stane se kulový. Kde je dneska chudák Snowden? Uklizenej někde na Sibiři, nos do civilizace vystrčit nemůže. Wikileaks jsou aférka 3 roky stará, koho to dnes s krátkou mediální pamětí zajímá? Tohle zmizí jak pára nad hrncem do dvou měsíců, víc tomu nedávám. Je to stejně jen další pitomost předhozená lidem, k odvrácení pozornosti od plíživé islamizace EU, od skryté inflace eura a dolaru. Je to zase jen nějakej podfuk od pejzatců, protože se jim to momentálně k nečemu hodí. Až to přestanou potřebovat, zas budou uniknuty nějaká data, která tohle všechno popřou.

  OdpovědětVymazat
 6. Jednotlivosti nehrají žádnou roli v této aféře - důležitější je, že se opět svět dopracoval na další level, že takhle to dál nejde. Podfuky a mafiánské praktiky (dosad si) mocných, podnikatelů, vychytralých, mafiánů atd .. politiků) už nebudou tak jednoduché - a mají to čím, dál složitější. A to je podle mého názoru hlavní význam celého skandálu. Šroubky se stále utahují - i u nás v ČR, některé praktiky (Gross, odkloněné peníze kvůli manželce atd) už se asi opakovat nebudou. A to je dobře.

  OdpovědětVymazat
 7. Ti co to mají uložené v Izraeli,dokud budou poslouchat,mají klid,proto i Sobotka tvrdí,že se to vlády nedotkne.Když víme,že všechno peněžní operace,soukromé i firemní vklady,má pod kontrolou CIA,tak může být i toto prolomení utajených finančních kont řízeno CIA.I podle ověřených údajů,naších firem ze sídlem v zahraničí je přes 12.000.O kontech soukromích osob nám předvedlo Švýcarsko ohledně MUS.

  OdpovědětVymazat
 8. No a co tak souvislost s loňským vyhlášením Putina pro podnikatele(a podnikavce)v Rusku,že jim dává dva roky(2017)na to,aby si rozmysleli,kde budou podnikat,pokud v Rusku,tak tam budou platit i daně! Toto opatření vzniklo právě kvůli odlivu kapitálu ze země.Je to něco,co vidíme i u nás(a jinde),zisky odchází v "prič".

  OdpovědětVymazat
 9. Nesmysl, dovede si někdo představit, že by se rok udrželo v tajnosti něco, o čem ví tisícovky lidí? Wikileaks znalo několik málo lidí, tak to zafungovalo, ale rok aby zpracovávalo nějaké informace takové množství lidí v různých státech a nic se neprovalilo? Čeští studenti by to hodili na fb dvě minuty potom, co by to dostali do ruky. Typuju, že to ta investigativka dostala dva dny před zveřejněním a hned udělala exkluzivní smlouvu s Lidovkama, že bude pouštět každý den tři jména a Lidovky chudáci myslí, že jim to zachrání čtenost.

  OdpovědětVymazat
 10. Ale prdlajs Panama!
  ČESKO JE DAŇOVÝM RÁJEM!
  Svěřenecké fondy v novém Občanském zákoníku jsou lepší než akcie na doručitele.
  I Babiš mně v 2014 slíbil, že se na to "opatrně otálející" ministryně Válkové zeptá, pak ji odvolal, ještě než na to přišla řada.

  http://www.korupcejakoparazit.cz/clanek/recept-20-zruseni-sverenskych-fondu/

  http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/cesko-se-otvira-penezum-z-muslimskeho-sveta-1088893

  http://nazory.ihned.cz/c3-62440820-060000_d-62440820-hleda-se-nahrazka-anonymnich-akcii
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pospisiluv-zakonik-skryva-fintu-na-ulivani-majetku-Je-to-horsi-nez-anonymni-akcie-sili-Bradacova-ale-nejspis-marne-320385

  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/marvanova-menit-ustavu-kvuli-statnim-zastupcum-neni-potreba/r~fcdb10a8db3011e3809d002590604f2e/

  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/sverenske-fondy-se-neosvedcily-novela-je-planuje-zrusit/r~6ca55ebed5f211e3a09e0025900fea04/

  Nic se nezrušilo!
  Prvenství má Česko, Panama je druhá.
  Vyšumění se podařilo.
  Z "pod svícnu" s prominutím jen blbě čumíme do Panamy.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
 11. ECB bude stahovat z oběhu bankovky s hodnotou 500€, Švýcarsko bude stahovat z oběhu bankovky s hodnotou 1000SFR, konečně dochází k prvnímu kroku k vysněnému komunismu v němž nebude potřeba peněz a plateb v hotovosti, pouze budeme tzv. platit nejdříve kartami a následně čipy zakomponovanými v zápěstí a budeme radostně pracovat podle svých možností a "fasovat" zboží podle svých potřeb. Evidence tržeb, sledování poptávky z centrálního mozku zajistí plynulé plánování výroby a dodávky na místo spokojenosti obyvatelstva a distribuce potravin a zboží. Ještě se musí vyřešit cestování a změna bydliště odběratelů, zatím to docela i přes protesty některých zpátečnických osob v Evropě funguje, přestěhovat obyvatelstvo z různých vyjedených oblastí do zatím trochu zelené a zavodněné Evropy, ale to také překonáíme dehonestací a následnými tresty nepřizpůsobivých Evropanů. Čeká nás již a pouze světlá spokojená budoucnost.

  OdpovědětVymazat