Reklama

.

.

neděle 17. dubna 2016

Nemáme lékaře? Nevádí, máme experty!

Michal Kotyk
17.4. 2016   Rukojmí
Jsme národem expertů. Denně nás zahlcují statistikou, odbornou analýzou a vůbec nám poradí ve všem, neúnavně vysvětlují proč a jak. Tedy problémy neřeší. To ne. A tak tu teď prostě stojíme a nevěřícně koukáme, že nemáme lékaře. Ale kupodivu mediálních poradců, politologů, geopolitologů, marketingových expertů a všech možných „odborníků“ máme jak hub po dešti. Jeden by řekl, že u nás prší pořád!  
 Většinou to jsou vysoce studovaní specialisté na řešení uměle vytvořených problémů. A aby to vše fungovalo, tak mnozí z nich se právě specializují na jejich produkci. A snad pracují i do zásoby, aby jako nedošlo k nějaké krizi.

Jistě nám i vysvětlí, kdo za to může, že tu ležíme obrazně řečeno se zlomenou nohou. Vsadím se, že nám objasní, že to není naše vina, ale někoho jiného, nám zcela neznámého. Možná, že je to někdo tisíce kilometrů od nás. Pochopitelně, že se i o to dohadují. Většinou je to pak problém pro geopolitology. Ale ti se hned zase hádají zda nám tu nohu zlámal někdo ze západu či z východu. Představa, že by za to mohlo, opět obrazně řečeno, třeba náledí, je jim ale vzdálená.

Nicméně se jistě ujednotí na názoru, že najít někoho, kdo nám tu nohu napraví, je prý den ze dne těžší. A prý to kupodivu nikdo zavčasu nepostřehl, protože prý žádná statistika neobsahovala červená blikající čísla. Pravda těch vrabčáků, kteří o tom švitořili, se nikdo neptal. Ale možná, že to bude i tím, že si každý „rozumný“ politik již opatřil a řádně zajistil nějakého soukromého lékaře. Tím si problém vyřešil sám pro sebe a mohl se pak bez zábran plně věnovat veřejné činnosti k našemu "prospěchu".

Ta se ale neobejde bez shora zmiňovaných studovaných objevitelů problémů. A protože těch, kteří se chtějí živit politikou neustále přibývá, tak bylo asi zapotřebí zvýšit produkci dalších neproduktivních vzdělanců. Hlavně těch, kteří se dobře vyznají ve virtuálním světě, do kterého jsme pomalu přesouváni. Já už bych odhadoval, že každý politik potřebuje asi stovku poradců. Hlavně těch, kteří dělají dobrou figuru v médiích.

Kupodivu nikdo nepostřehl, že asi převážná část neustále přibývajících nemocí je důsledek aktivní činnosti právě všech těch zmiňovaných. Šíří strach, neváhají jít ani na pokraj hysterie, hrají si s našimi emocemi, ničí naši duševní rovnováhu. Svým negativismem ovládli už i naši kulturu, která kdysi pomáhala přežít i to nejhorší. A ti lékaři, pokud tedy neutekli, musí pracovat 16 hodin denně, aby škody, které na nás páchají tito samozvaní experti, nějak napravili.

Jak z toho ven? Prevence je prý dobrá. Takže proč poněkud neomezit aktivitu těch, kteří z nás dělají lidské trosky. Třeba i ty manažery, kteří při „odborné“ produkci svých miliónů také vyrábějí opotřebované pracovní jednotky nenacházející dalšího uplatnění. A zavřít pusu těm politikům, kteří v nás vzbuzují pocity nejistoty a šíří v nás strach z budoucnosti. Pokud to dokážeme, tak stav nemocnosti určitě poklesne.

Nebylo by také na škodu omezit trochu té „svobody“. Je opravdu dobré, aby za veřejné peníze studoval kdekdo kdeco? Bez ohledu na to, zda bude potřebný pro naši společnosti? Či zda bude opět živen daňovými poplatníky? Je opravdu tak nedemokratické, když se bude dbát, aby si mladí lidé osvojili vědomosti, které jsou pro budoucnost nás všech nezbytné?

Ale do svědomí by si měla sáhnout i obec lékařská. Nevím jak u nás, ale v Německu je veřejným tajemstvím, že asi tak polovina lékařských výkonů, včetně operací, se dělá jenom kvůli zisku. Není důvodu nevěřit, že by tímto „marketingovým“ virem nebylo infikováno i naše zdravotnictví.

Takže si myslet, že za nedostatek lékařů mohou jen nízké platy, je trochu jednoduché a zavádějící tvrzení, asi opět takový problémový produkt nějakých „odborníků“. Naše společnost nemá jen zlámanou nohu, je nemocná, potřebuje léčit. Ale k tomu jsou zapotřebí ti skuteční odborníci a nejen z lékařského oboru.

8 komentářů :

 1. Západní mocnosti se rozčilují, že Rusko vtrhlo do Sýrie a pomáhá Bašáru Asadovi. To slyším v ČT
  neustále. Ale ani jednou ČT nepoložila otázku (natož pak odpověď) zcela zásadní: „Kdo je v Sýrii
  legitimně na pozvání legitimně zvoleného prezidenta a legitimní vlády a kdo je tam ilegálně?“ Proč?
  Protože nemůže, nepomohlo by jí totiž ani kličkování v nejtemnějších hlubinách demagogie, aby
  zakryla, že Rusové tam jsou naprosto legálně a hájí mezinárodní právo, zatímco US žoldáci, kteří
  tam léta cvičili a zásobovali tu nejhorší sběř z islámského světa, vnikli na území cizího státu
  naprosto v rozporu s mezinárodním právem, aby vyvolali převrat a vyvraždili místní (zčásti
  křesťanské) obyvatelstvo.

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem absolventkou střední odborné zdravotnické školy z dob, kdy ještě tyto školy patřily pod min.zdravotnictví, nebylo jich mnoho, byly dobře vybaveny a počet uchazečů tehdy šestinásobně převyšoval počet přijatých. Dostalo se nám nejen vynikající kvalifikace, ale také pořádný nářez co se týče nároků na nás. Byly to tenkrát v Brně na Lipovce nejhezčí moje roky. Pak na VŠ v Bratislavě jsem sice musela hodně máknout z matematiky a fyziky, ale pak už to šlo. Byli jsme ve škole prakticky pořád. Měls zlomenou nohu a vynechals 13-hodinová cvičení z organické syntézy? Tvoje smůla, neomluveno, nahradit (ale nebylo kdy)! To samé platilo o studiu medicíny. Doufám, že to platí pořád, protože to se prostě z netu nenačte, to se musí vysedět a vydřít, a ještě mít talent a být k lidem, aby z tebe mohl být dobrý doktor. Teď kromě práce učím na VOŠ. Překvapuje mě, jak nízký zájem o obor (farmacii) mají studenti VOŠ. Když bylo studium maturitní, bylo toho na ně opravdu hodně, ale byli lepší, to prostě za ta léta vím. Proč máme nedostatek sester? Protože studují na VOŠ. Tyhle holčičky musíte strčit k lůžku nemocného, dokud jsou mladé a tvárné. Některé sice nevydrží, ty se ve výběru spletly, ale většina ano. Tak jako dříve, než začaly čachry machry se školami. A doktoři? Není to jen o penězích. Kdo by, prosímvás, v dnešní době studoval 6 let VŠ, dřel jak mezek, a pak měl zodpovědnost jako kráva, když jiní lehkoživkové vystudují s prstem v nose pseudoobory a lžifakulty, pak obchodují se suchým z nosu a sype jim to? Měla jsem spoustu žáků, kteří byli skutečně dobří, ale na farmacii nevydrželi, prý to bylo moc těžké. Za rok za dva toho nechali. Nemají výdrž, ty děti. Mě tenkrát, když jsem plakala nad integrály (na zdravce jsme končili s logaritmy a na VŠ hned první semestr zkouška z matiky s integrály, diferenciálními rovnicemi apod.zvěrstvy), ani na vteřinu nenapadlo, že bych studium nedokončila, prostě ani ve chvílích největšího zoufalství mi to ani mozkem nekmitlo. A nejen mně, ani mých spolužákům. Byla taková doba. Styděla bych se až za hrob. Dnes je to normální. Někde se stala chyba. Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
 3. Stát by skutečně měl platit jen to, co pro své občany potřebuje. \a pokud někdo vysdtuduje za státní peníze měl by také zde , alespoň nějakou dobu platit daně. Je veřejným tajemstvím, že zde levně vystuduji a pak půjdu ven, za lepším. V tom případě by mělo být vráceno školné placené státem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. proč to co jde u sportovců nejde u lékařů, a jiných profesí?????????
   Politiky a absolventy soc. věd , kavárenské žvanily vyvážet zdarma

   Vymazat
 4. Blbce , mediální poradce, tuneláře, komedianty, senátory,poslance aj. by bylo možno vyvážet do ciziny
  ale nám dojem, že je nikdo nevezme ani kdybychom připlatili
  Václav

  OdpovědětVymazat
 5. Expert č. 1 je pornoherec buzerantského porna sotva dvacetiletý slizoun Jakub Janda z Think-Tanku strýčka Sóroše. To jsou "kádry", panečku...

  OdpovědětVymazat