Reklama

pondělí 25. dubna 2016

Německý vicekancléř dal USA ultimátum


25. 4. 2016    zdroj
Včera se prezident Barack Obama snažil v Hannoveru přesvědčit kancléřku Angelu Merkelovou o potřebě podepsat dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA (TTIP). Ve stejné době ministr hospodářství Německa a vicekancléř Sigmar Gabriel náhle oba podrazil. Před dalším kolem jednání o dohodě Gabriel kategoricky prohlásil, že pokud USA nepůjdou na kompromis, Německo neodsouhlasí podpis smlouvy.


Vicekancléř tak dal najevo, že Sociálnědemokratická strana Německa, jejímž vůdcem je, nedá klidně spát partnerovi vládnoucí koalice - bloku CDU/CSU pod vedením Angely Merkelové. "Američané nechtějí poskytnout evropským podnikům otevřený přístup ke svým veřejným zakázkám. Pro mě to je přesný opak svobody. Nemůžeme to brát jako samozřejmost," řekl předseda SPD a vicekancléř novinám Handelsblatt.

V případě, že se USA nezřeknou této pozice, dohoda o volném obchodu není nutná, varoval Gabriel, jednoduše ztroskotá. Ministr hospodářství Německa také znovu naznačil, že Němci nejsou povinni učinit svůj průmysl rukojmím amerických rozhodčích soudů, u nichž se pravdy nedovoláte. Podle jeho názoru je třeba zřídit arbitrážní komoru pro obě strany dohody.

Nebezpečí spočívá také v tom, že jakýkoli americký koncern, který se bude cítit poškozen, může podat žalobu například proti německé vládě u arbitrážního soudu. To znamená, že američtí průmyslníci dostanou možnost drancovat evropské země. Základem pro jejich machinace se může stát investiční dohoda, která je součástí základní smlouvy.

Třinácté kolo jednání o TTIP začne v New Yorku v pondělí. Americká vláda je pevně rozhodnuta podepsat dohodu do konce tohoto roku. Proto se také Barack Obama přijel do Hannoveru na průmyslový veletrh setkat s evropskými vůdci Angelou Merkelovou, Davidem Cameronem, Francois Hollandem a Matteo Renzi. Cílem amerického prezidenta je rozehřát hlavy států a vlád významných evropských zemí, aby stihl uzavřít dohodu ještě v době svého prezidentského období.

Angela Merkelová je považován za vášnivou obhájkyni dohody, která má "napomáhat zlepšení ekonomické konjunktury na obou stranách Atlantiku." Francois Hollande ale zatím vytváří překážky, protože se obává ztrát francouzského průmyslu a zemědělství. Pro Merkelovou představuje vážné nebezpečí vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel, který "vybočil". Když podpis dohody ztroskotá, Merkel hrozí neslavná budoucnost, a to zejména v bloku CDU/CSU, který ji nemusí navrhnout na post kancléřky v příštím volebním období. Vždyť němečtí konzervativci jsou pro dohodu s USA.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

15 komentářů :

 1. USA nejde o žádný obchod, již nyní jsou cla a poplatky na minimu, ale o vydrancování a zničení evropské ekonomiky EU, za účelem záchrany skomírající americké ekonomiky.Proto Hussein Obama přijel do Británie a Německa lobbovat za urychlení TTIP.Je to ekonomické NATO.V tom vojenském víme, kdo tomu velí, stejně by to bylo i u toho ekonomického.Evropa má jiné priority a současné starosti s migrací ilegálních přivandrovalců, než si nechat zničit a rozvrátit zemědělství, výrobu potravin, zdravotnictví, školství, pracovní trhy a zvýšení nezaměstnaností, americkým importem otrávených potravin, plných chemikálií,GMO, nekvalitním zbožím a působením nerovnoměrným postavením ostatních amerických nadnárodních firem, včetně ISDS-arbitráží, které USA zásadně vyhrávají.Smlouva se údajně Garciou a Malmstromovou, sešívá horkou jehlou a je po cca 3 letech vyjednávání, těsně před podpisem, nikdo však nemá přístup k jejímu znění, včetně europoslanců.Tajný je spolek s ďáblem a to zájmy USA v Evropě, díky TTIP, jsou.

  OdpovědětSmazat
 2. Komedie, nic víc. Chtěj oblbnout lidi. USA se "podřídí" a "půjde na kompromis, to bude vydáváno jako velké vítězství při "ochraně zájmů Evropy", vrchol demokracie a odpovědnosti a schválí se to, co bylo ke schválení určeno. Nikdo se Evropanů na nic nebude ptát. Nasrat na celý "TTIP protentokrát".

  OdpovědětSmazat
 3. Antikriegtv.insider klaus ernst.de V rozhovore opisuje ako prebieha procedura,pri citani casti TTIP.1:pri vstupe vsetko odovzdat,ziaden mobil,pisacie potreby 2:pri vstupe podpisat dodrzanie tajomstva 3:zmluva je len na pocitaci,a to anglicky 4:potreba tlmocnika,jeden preklada zaroven pre 3 osoby 5:po 2 hodinach zanechat miestnost 6:Stihol s tlmocnickou pozriet len 2 kapitoly,z toho videl,ako daleko su,a co vsetko chyba. 7:podla neho spravna analyza a ohodnotenie je mozne len s odbornikmi. 8:ak by ale prezradil informacie,co sa dozvedel pocas tych 2 hodin,tak mu hrozi trestne stihanie. Podla ucastnika citania,zmluva nema nic spolocne s transparentnostou,,podla toho,ako sa veci maju,zmluva nie je akceptovatelna.

  OdpovědětSmazat
 4. TTIP je prý dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA. Je to neskutečně směšná formulace, tato dohoda by měla mít ve skutečnosti zcela jiný název: "dohoda o nevolnickém obchodu".

  OdpovědětSmazat
 5. To mě německý ministr dost mile překvapil, ale oni mu něco přišijou, znemožní ho, že třeba čučí na porno nebo nějakou jinou békovinu, a zas se bude prášit za kočárem. V tom prachu se všichni udusíme. Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z tohoto mráčku nezaprší, to se jenom tento neviditelný politik zviditelňuje, protože se všichni němečtí politici zhrozili z výsledků prvního kola prezidentských voleb v Rakousku.

   Smazat
  2. Můžeme nadávat, můžeme si stěžovat, můžeme demonstrovat, nic to nepomůže. Jediné, čemu politici rozumí, to jsou volby. Je zapotřebí tyto lháře a zrádce smést prostřednictvím voleb. Jako první u nás musí být smeteni představitelé kolaborantské pronatovské a proamerické ČSSD.

   Smazat
  3. Závidím Vám ten optimismus. Opravdu věříte, že volby něco změní? Nevšiml jste si, že koryta jsou pořád stejná a je celkem jedno,které prase u něho zrovna chrochtá?

   Smazat
 6. Zdalo se, ze Obama uz skoncil se svymi radami k
  udalostem v Evrope s ohledem na jeho ukonceni funkce, ovsem asi musi splnit prani tech,kdo ridi USA a kdo ho podporoval. Jeho vystoupeni v Hannoveru s publikem studentu melo byt vlastne projevem ke svetu.Ukazat, ze Aaameerika se bude nadale zabyvat Evropou a chce,aby Evropa byla jednotna. Bystry posluchac hned pochopil, ze tim, ze to neustale opakoval jako by rikal, my jsme v Evrope se svymi vojenskymi silami a nedovolime, aby nekdo jiny se do Evropy vmesoval.
  Krasna budoucnost- pred tim si SSSR daval pravo jen na vychodni Evropu ale Aaameerika chce celou Evropu az po ruske hranice.Omilal stare klise, ze
  Rusko je agresorem,ackoliv krome maleho uzemi Krymu nema Rusko nic, co by uchvatilo a Krym
  byl po staleti soucasti Ruska.
  Ten,kdo cekal, ze nositel Nobelove ceny miru pri
  odchodu z funkce prezidenta vyvola velky zajem-
  to byla komedie - deti tam tleskaly a televize
  ukazala jen prvni rady - vzadu jen sekundu bylo videt, ze tam sedi lide s takovym zajmem jako kdysi na schuzi narodni fronty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nekde jsem cetla,ze TTIP byl duvod zkompromitovani Ransdorfa.Byl jediny europoslanec s fotografickou pameti

   Smazat
  2. opravila bych malou nepřesnost. Amerika chce celou Evropu včetně Ruska.
   Ivana

   Smazat
 7. obama tlachal u Camerona o nutnosti zustat v unii a pak zase u Angely

  OdpovědětSmazat
 8. Volby vRakousku a hned zemětřesení ! Japonsky Abe se chtěl osobně setkat s Putinem v Moskvě a celé Japonsko se opět otřásá plno mrtvých zasypaných lidi ! Obě zemětřesení uměle vyvolána jako Fukušima a Tsumami podmořským výbuchem ponorka a výbuch řízen z Izraelu ! Lidé a vláda ne poslouchá musíme je přinutit poslouchat ! Ale na každou akci je i reakce a lidé se probouzí nenechají se jenom kopat začínají zvyhat hlavy a USA je v koncích se svoji ekonomikou 180 zemi hlásí N E dolaru !!

  OdpovědětSmazat
 9. Odkdy německé partaje rozhodují o České republice za jejími zády?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.