Reklama

.

.

pátek 1. dubna 2016

"Nic není tak, jak jsme chtěli": EU už přiznala, že zóna volného obchodu s Ukrajinou není efektivní

1. 4. 2016    zdroj
A všechno je kvůli strukturálním problémům v ukrajinské ekonomice. Zóna volného obchodu Ukrajiny s EU není využívána tak, jak je třeba kvůli systémovým problémům v ukrajinské ekonomice. Prohlásil to u "kulatého stolu" v Kyjevě šéf zastoupení EU na Ukrajině Jan Tombinski.


"Dnes můžeme říci, že zóna volného obchodu, otevřený trh s EU se nevyužívá tak, jak bychom chtěli a očekávali. Všechno je kvůli spoustě slabin především hospodářského charakteru, kvůli strukturálním slabým stránkám v ukrajinské ekonomice", podotknul evropský diplomat.

"Klíčovým exportním zbožím Ukrajiny s EU jsou převážně suroviny - takovým byl export Polska před řadou let. V podmínkách krize na trzích se zbožím nemohou ukrajinští výrobci dostat jakékoli zisky", konstatoval Tombinski.

Podrobil také kritice ukrajinské výrobce, kteří nejsou připraveni ke vstupu na evropský trh.

"Na evropský trh byli schopni vstoupit pouze málokteří ukrajinští výrobci, kteří se na tuto expanzi připravovali. A také získali své výhody. Ale kde jsou další?", zeptal se velvyslanec EU.

Na závěr prohlásil, že "nic nebude Ukrajině poskytnuto jen tak".

"Evropský trh je velmi konkurenční. Využijte tu podporu, kterou Ukrajina získala … My, pochopitelně, nepůjdeme prodávat váš produkt na našem evropském trhu - to už je úkol výrobců. Ale jsme schopni poskytnout systematickou, institucionální pomoc exportérům, rekapituloval Tombinski.

Připomeňme, že podle oficiální statistiky, která byla zveřejněna v březnu, se ukázalo, že integrace s Evropou nepřinesla Ukrajině slibovaný hospodářský růst.

"V porovnání s lednem minulého roku klesl export Ukrajiny o 32%! Dovoz o 23%! Srovnání s lednem předminulého roku je lépe neprovádět, tam jsou čísla skutečně obrovská. A nejzajímavější je, že export do zemí EU také v porovnání s lednem 2015 klesl - o 12%, dovoz o 17%!", konstatoval ředitel Centra pro euroasijské výzkumy Vladimír Kornilov.

Podle statistiky činil v lednu export z Ukrajiny do EU 950,9 milionu dolarů, dovoz 963 milióny. To je podstatně méně než před rokem. Celkem měla Ukrajina v lednu negativní obchodní saldo 295 milionů dolarů. Pro srovnání - bez asociace s EU v lednu 2015 roku činilo záporné saldo Ukrajiny pouze 38,8 milionu dolarů.

Přitom v březnu ministerstvo hospodářského rozvoje a obchodu Ukrajiny oznámilo, že Kyjev už prakticky vyčerpal kvóty Evropské unie na většinu exportních výrobků, poskytnuté na rok 2016.

Podle informací rezortu, zveřejněných v médiích Ukrajiny, byla zcela vyčerpána kvóta na dodávku cukru (20 tisíc tun), ječných krup a mouky (6,3 tisíce tun), na 86,9% byla využita kvóta na zpracovaná rajčata (celkem 10 tisíc tun), na 74,5% na měkkou pšenici, pšeničnou mouku a granule (celkem 950 tisíc tun), kvóta na oves byla využita na 55,9% (4 tisíce tun) do EU.

Poznamenejme také, že již v únoru byly vyčerpány kvóty Ukrajiny na dodávku medu, moštu a kukuřice do Evropy v letošním roce.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

36 komentářů :

 1. Ti pitomci na Ukrajine byly zjevne DOOPRAVDY(!) presvedceni ze uSSa jim organizuji puc proti demokraticky zvolene vlade proto, aby bylo nejak lepe samotnym Ukrajincum! Ze je to jako pro ne, pro Ukrajince! Takova BLBOST! uSSa potrebuji co nejlepsi pozici na utok proti Rusku do posledniho Evropana a majitele EU zase levnou pracovni silu a odbyt pro sve odpadky (potraviny podradne jakosti). Tot vsjo tovarisci!

  OdpovědětVymazat
 2. Navštívil jsem Ukrajinu v r. 2005 po zrušení víz pro občany EU. Z rozhovorů s prostými lidmi jsem pochopil, že jsou strašně naivní a již tehdy zmasírovaní sdělovacími prostředky, které je dlouhodobě vychovávaly k nesmyslnému obdivu USA, které přijedou a mávnutím kouzelného proitku z nich udělají druhé Německo. Sám jsem se vzmohl na tichou poznámku, že jsou zemí zemědělskou, zemí srovnatelnou spíše s Polskem, že se musejí spoléhat na dobré vztahy se všemi svými sousedy, že bez ruských surovin a bez ruského trhu půjdou do kopru a že k nim z USA žádný ropovod a plynovod nikdy nepovede. Většinou se urazili, protože elita jim slibovala dodávky dolarů do každé rodiny. Snad jim už dnes došlo, že na výměnu za dolary opravdu nemají nic jiného, než živou sílu připravovanou systematicky pro válku s Ruskem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No,co může asi tak vzniknout,když se setká hlupák s darebákem (chochl s EU)?! No přece "majdan"....

   Vymazat
  2. 9.02 problém je, že my tomu podrazu rozumíme až potom, co jsme si ho nechali udělat doma také. Také jsem známým na Ukrajině vysvětloval(dnes se ale ukazuje, že i já jsem byl naivní), že jim platy zůstanou stejné a ceny na vše vyletí vzhůru v někde v desetinásobcích někde ve stonásobcích. Stejně to ale nebyli schopni přijmout. Neposlouchali ale ani to, že se totéž už stalo v Rusku nebo Bulharsku... byli totálně nadopovaní americkou a eu propagandou...

   Vymazat
 3. není dne, aby NR neuveřejnila článek proti Ukrajině, proti Západu a pro Rusko . Ani dnes jste mne nezklamali. Jen tak dál - a to přitom nadáváte na jiná média, že údajně jsou jednostranné. Ha ha . Vypadá to tady jako Rudé Právo před 40 lety.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vářený, to je to vyvažování v praxi, když na nás česká média v zahraničních rukách, 24 hodin denně valí jednostrannou propagandu nařízenou z Bílé chatrče prostřednictvím místních loutek

   Vymazat
  2. Šuline z 9:29,když tě to tady nebaví,přepni si na Blesk a dovíš se něco novýho,co v Rudým Právu nebejvalo,třeba kdo zrovna teď šuká Borhyovou...

   Vymazat
  3. Všiměte si, jaké pozoruhodné ticho panuje kolem Ukrajiny v posledních týdnech. To nevěstí nic dobrého, protože banderovci jsou v koncích po všech stránkách a spasit se chtějí další vojenskou kampaní proti Novorusku. Pro zbytek Ukrajiny je určen každodenní banditismus a teror. Modrákům se o tom velmi těžko referuje, protože pořád dokola opakovat obligátní nesmysl, že Rusko musí plnit Minskou dohodu (kterou ani nepodepsalo, protože NENÍ smluvní stranou), už jaksi není na pořadu dne.

   Vymazat
  4. mě spíše zaráží to obrovské mediální ticho kolem Frau-Anděl-Makrelové, žeby brzká defenestrace ? právě ze sousedních zemí, členů EU,je masmediální informovanost nejhorší

   Vymazat
  5. debílku , bohužel o ukrajině se nedá nic pozitivního napsat,pokud si nechceš srát do huby.

   Vymazat
  6. Zalez zpátky na palmu ty zdegenerovanej kastráte!!!!!!

   Vymazat
  7. Pokud si přeješ pouze posmívat, tak s tím nelze nic dělat.

   Pokud by jsi snad měl slabou chvilku a chtěl diskutovat uveď v čem autor článku informaci zkresluje nebo kde lže.

   A pokud s uvedenými fakty souhlasíš, tak dej nějakou vizi, že Ukrajina půjde nahoru a nakonec ji Amerika pomůže a nenechá ji v tom a Havlova "pravda a láska" zvítězí.

   Vymazat
  8. Pro 9:56,Jak říkal Švejk "...a válka bude!..." Protože vše tomu nasvědčuje mj."figlio di putana" Porošenko dnes dostal od vicepr.USA Bidena cca 8 miliard v Kč "na posílení obrany",takže počítejte s tím,že až oschnou pole,začne válka na Donbase zase v plném rozsahu a připojí se k ní i kozomrdi vyhnaní ze Sýrie a zaútočí na Krym....

   Vymazat
  9. takže je to potvrzené i od vás. NR je jednostranná informační stránka, která si vybírá zprávy jen jednoho typu - aby (a ted používám slova z diskuze) " vyrovnávala jednostranost mainstreamu". Tak jo - mějte se tady. O objektivitě nemůže být ano řeči.

   Vymazat
  10. 14:46 A co je na tom špatného? Zřejmě za objektivitu považujete zveřejňování jednostranných pro Ukrajinských, pro Západních a proti Ruských lží. Pak vám ovšem pravdivé informace připadají jako propaganda, bořící vaší uměle vytvářenou "pravdu". Pokud jsou zdejší zprávy nepravdivé, uveďte na faktech, v čem se mýlí. Jinak je vaše vyjádření bezcenné.

   Vymazat
  11. 16:03 v iDnes jsem napočítal za posledních 7 dní 16 zpráv protiruských, 8 zpráv neutrálních a 9 zpráv , které kritizují někoho ze západu. nechce se mi to ale analyzovat - nevím tedy, jestli se jedná o kraviny nebo o důležité zprávy. V případě NR jsem nenašel za posledních 7 dní ani jednu prozápadní zprávu. Zato skoro všechny články jsou proruské a kritizující Západ. To není vyrovnané zpravodajství - ale jednostrané štvaní proti druhé straně.

   Vymazat
  12. 17:05 co tady ještě děláte, vždyť jste nás už přece znechuceně opustil. A vy nadto považujete iDěs za ten nejreprezentativnější zdroj vhodný k nějaké statistice ? No, ale fuj!

   Vymazat
  13. 17:19 - ano pane, ale je stále objektivnější , než tento plátek.

   Vymazat
  14. Jelimánku 17:05 resp. 17:30. Nepochopil jsi vůbec, proč je tento web tak navštěvovaný a čtený. Je to tím, že tento web je reakcí, občanskou odpovědí, na neustálé lhaní a manipulace, cenzuru a spining mainstreamových médií a především oněch "veřejnoprávních". A kdyby David, Dvořák a Ďouba náhodou zhebli, vstanou noví bojovníci. A kdybyste začali cenzurova internet víc, budeme si ty informace distribuovat jako za minulé totality. Umíme to. Už jsi pochopil, proč tu není ani jeden "prozápadní" článek. Ono jich je tady dost, ale jen tys je nepoznal, protože západ je také touha po demokracii, po pravdě, po rovnosti lidí. Pro tebe je Západ lezení do prdele americkým imperiálním sráčům, honba za penězi i přes mrtvoly a zničené národy a státy a masové oblbování lidí presstituty. To ale není náš západ! Marek

   Vymazat
  15. 17:53 že je tento web reakcí starých komunistických odpadlíků, kterým se stýská po staré době = to je jasné, nemusíš to opakovat, je to jasné z povahy webu. To jenom potvrzuje naprostou neobjektivnost. A že je tady na NR dost prozápadních článků ? Ale ale - tak alespoň jeden prosím za posledních 7 dní..

   Vymazat
  16. Proč se bavit o neobjektivitě abstraktně, stačí, když uvedete, co konkrétně je v tomto článku lživé...

   Vymazat
  17. Jelimánku, napsal jsme ti , že ten tvůj zkurevený Západ není naším svobodomilovným, pravduchtícím, spravedlivým západem. Už jsi to pochopil?

   Vymazat
  18. Já nechápu dělení příspěvku na pro západní pro ruské. Co je za blbost jde o to jestli je zpráva pravdivá nebo lživá. Jedině co nejobjektivnější popis skutečnosti zajišťuje dlouhodobé přežití společnosti.

   Například když je stav utkání 10:0 tak prostě nemůžu označit osobu za nakloněnou vítězné straně za to, že konstatuje, že vedou 10:0, když druhá strana nedala gól, tak nebudu přeci lhát, že ano. Pokud to některá strana dělá v velké míře (nikdo není dokonalý), tak jsme doma a víme, kde je zlo, kde je nádor, který musí být včas vyříznout, pokud má společnost přežít.   Vymazat
 4. Skutečně nechápu, proč tu vlastně obzíráte, když vám stačí naše presstituky. Tak se k nim vraťte a čtěte a zírejte na ČT24, možná si konečně přijdete na své. Nám už tohle oblbování už prostě nestačí, dokonce je místy odporné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NR je jednostranná informační stránka, která si vybírá zprávy jen jednoho typu - aby (a ted používám slova z diskuze) " vyrovnávala jednostranost mainstreamu". Tak jo - mějte se tady. O objektivitě nemůže být ano řeči.

   Vymazat
  2. V článcích, které tu otiskují a přetiskují je víc objektivity a pravdy o světě kolem nás, než v tom presstitutím hnoji, na který se odvoláváte.

   Vymazat
 5. Apríl ? Prý nikoliv: včera dne 31.3.2016 v 16:09 požádal Porošenko na osobní schůzce s Obamou o politický azyl v USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, to ale asi nepůjde, koho pak předhodíme davu, od začátku jsme počítali s Porošenkem. No co může si říci, šel jsem na porážku sice první, ale za to jsem si chvilku žil jako prase v žitě.

   Vymazat
 6. pro:10:00 to ticho ohledně Merklové mě taky zaráží. V podstatě asi už 14 dní není o ní nic slyšet!!!! Zdá se mi, že to není normální. Dagmar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Dagmar - ale o Putinovi taky není slyšet. Zdá se mi, že to není normální.

   Vymazat
  2. Merkel a Putin spolu kují pikle, jak jinak

   Vymazat
 7. pro 11:03 Pokud by to byla pravda, tak by to znamenalo začátek konce fašistické bandě na Ukrajině..

  OdpovědětVymazat
 8. Přátelé, právě jsem shlédl video s tibeťany Kalous-Lámou, Štětka-Lámou, Jau jau -Lámou a Kocáb Lámou. Řehtal jsem se od začátku do konce. To nemá chybu. Kruh se uzavírá Ta banda z kanálů vzešla a do kanálů se vrací. https://www.youtube.com/watch?v=rJHre5hJNk4

  OdpovědětVymazat
 9. Europski politici davno vyhlasovali ,20 rokov nepotrebujeme ziaden vyrobok z Ukrajiny,To je fakt.Co fungovalo,bol obchod s Ruskom.70 percent vyvozu tovaru do Ruska.To je tiez fakt.Möj nazor,aj ukrajinski politici,aj obyvatelia sa spoliehali,otvoria sa hranice,narod sa rozbehne za pracou do EU.Znizila by sa nezamestnanost,ludia by doniesli peniaze.To im sluboval Porosenko,Tymi sustavnymi slubmi o vstupe do EU,oddaluju politici nespokojnost ukrajincov,ktori este nevedia,ze EU funguje vdaka tlaceniu penazi.A tych 80 miliard euro,ktore mesacne EZB pumpuje do hospodarstva/mozno na migrantov,snad treba podporit americke strasenie pri ruskych hraniciach/nebude stacit podporovat aj Ukrajinu.Je na starosti ukrajincov,aby si zvolili vladu,ktora im zabezpeci pracu,byvanie,chlieb,socialne istoty.M

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. soudruh Sobotka jim zajistí bezvízový styk ještě letos, aby mohli za prací

   Vymazat
  2. ještě jste měl připomenout 3-4 miliony lidí z Ukrajiny pracující v Rusku, tedy za Janukoviče, dnes už to bude víc

   Vymazat