Reklama

.

.

čtvrtek 14. dubna 2016

Nový kurz zahraniční politiky Ruska

Jevgenij Radugin
14.4.2016  Eurasia24

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval přední světové politiky, že Rusko vytvoří novou zahraničněpolitickou doktrínu. Prý k tomu, právě včas, dal ministerstvu zahraničních věcí pokyn prezident země. Svět se totiž po událostech na Ukrajině změnil. A v tomto jiném světě má také Rusko jinou úlohu.

Nechceme, aby to znělo jako domýšlivost, použijeme proto slova známého amerického politika, jehož zásluhy uznávají všichni Američané. Henry Kissinger, téměř legendární státní tajemník Bílého domu: „Rusko je třeba vnímat jako důležitou součást jakékoli světové rovnováhy, nikoli přednostně jako hrozbu pro Spojené státy...“

Dnešní realita je kardinálně odlišná od názorů tohoto největšího (amerického) odborníka na ruské otázky, žít v ní však musíme.

Po událostech na Ukrajině se svět stal multipolárním; je to jediné možné uspořádání na Zemi, které může naší planetě zajistit mírový rozvoj. Vzájemná konkurence mezi předními světovými mocnostmi narůstá a neexistují žádné důvody se domnívat, že se to rychle změní. Základem nové zahraniční politiky (Ruska) musí být pochopení této skutečnosti. Lavrov charakterizoval mezinárodní situaci jako „... velmi rozmanitou a rozporuplnou. Na tyto tendence se snažíme reagovat v základních dokumentech nové doktríny: Doktríně národní bezpečnosti Ruska a v Koncepci zahraniční politiky Ruska.

Rusko mnohotvárnost světa vnímá a respektuje. Tím se Ruská federace automaticky dostává do konfrontace se západní společností, která si chce jakýmikoli prostředky uchovat svoje dominantní postavení, nebo, jak říkají Američané, pozici „globálního lídra“.

Nejrozvinutější národy si volí (vůči dalším zemím) nejrůznější metody nátlaku, ekonomické sankce a dokonce i vojenské intervence. Tzv. „informační války“ jsou kombinovány s metodou „barevných revolucí“. Protiústavní změny režimů, proti kterým jsou vedeny tyto kampaně, se pro národy, jichž se to týká, stávají zničující.

Také Rusko prošlo dlouhou cestu budování mnohonárodnostního státu, nepříznivého klimatu a vnějších agresí a důsledně proto volí cestu evolučních změn. Ministr zahraničních věcí je přesvědčen, že veškeré změny „by měly být uskutečňovány takovými metodami a takovým tempem, aby to plně odpovídalo tradicím i stupni rozvoje dané společnosti.

Západ a Rusko měly zcela výjimečnou šanci překonat rozpory a uskutečnit dávný sen Charlese de Gaulla. Jde o sen „společného evropského domu“. O území sahající od Lisabonu až po nejzazší hranice Ruska. Vždyť reálně jsou hranice Ruska i hranicemi kontinentu.

Ve své době prominentní německý politik Egon Bahr tvrdil, že „ukončení studené války a s ní související nesmiřitelné ideologické konfrontace otevřelo jedinečnou příležitost k reorganizaci evropské architektury, spočívající v zásadách rovné a nedělitelné bezpečnosti a široké neomezené spolupráce.

Ruská dosavadní doktrína vycházela z této sice neveliké, ale reálné šance. Snahy (Ruska) byly vyjádřeny ve dvou dokumentech: Koncepce zahraniční politiky Ruské federace (od r. 2013) a v prezidentském dekretu „O opatřeních k uskutečňování zahraničněpolitického kurzu Ruské federace“ (od r. 2012).

V souladu s těmito dokumenty bylo úsilí Ruska zaměřeno na využití (výše uvedené) nabízející se šance. Rusko bylo připraveno poskytnout Evropské unii, zasažené ekonomickou krizí, finanční pomoc, vydalo se cestou navázání a rozvoje praktické spolupráce s NATO, doufalo, že se Ukrajina zapojí do procesu evropské integrace. Vynakládalo veškeré úsilí k definitivnímu ukončení období konfrontace na evropském kontinentu.

A náhle jsme nuceni žít ve zcela jiné situaci, vytvořené přímočarou snahou západního světa podřídit celý svět jeho hodnotám. Tato diktátorská politika, neústupnost a hloupost dovedly Evropu k řadě těžkých problémů, jakými jsou migrační krize nebo zmrazený vojenský konflikt uprostřed kontinentu (Donbas).

Stále je šance, a Lavrov ji také nevyloučil, že události se pohnou pozitivním směrem, ovšem i při těch nejlepších úmyslech napravit situaci a „zalátat díry“ (ve vztazích) vzniklé přehnaným sebevědomím Západu, to bude trvat dlouho.

A proto Rusko vytváří novou doktrínu vztahů s vnějším světem. S tím světem, který přivedl NATO k ruským hranicím, který vsadil na ovládání geopolitického prostoru a který určuje způsob života zemím a lidem, kteří o to nestojí. Tyto (systémové) problémy zničily sen o celoevropském domu.

Žádný „magický recept“ na vyřešení situace neexistuje, existují však směry vývoje. Jasný vzkaz, který vysílá Rusko (do světa), je velmi jednoduchý: Nic nebude jako dřív, jsme ale otevřeni dialogu.

Rádi bychom naše partnery upozornili: dialogu! Ne vašim příkazům, ne ideologickým blábolům, ne poslouchání vašich přáníček. Tedy – svět vstoupil do nové éry: od období světové integrace jsme přešli do epochy obrany. K obhajobě svého práva na vlastní způsob života, myšlení, pořadí hodnot a, zjednodušeně řečeno, na právo žít si ve své zemi jednoduše – rusky.

Bude dobré si připomenout, že „v průběhu minimálně dvou posledních století skončily všechny pokusy o sjednocení Evropy bez Ruska nebo proti němu velkými tragédiemi. Překonání důsledků těchto tragédií se pak vždy podařilo pouze za rozhodující účasti naší země“.

Jevgenij Radugin
Zdroj: Politikus.ru

30 komentářů :

 1. Včera jsem zde o tom psal. Zopakuji stručně: zavřít hranice, pak neziskovky, globalisty a dolary vyhnat, a znovu postaru v národních státech. Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechny dolary pošlete mě. S radostí je "ekologicky zlikviduju" :-D
   Pokavaď chceš vyhnat globalisty, tak jsi měl v první řadě vyhnat toho čínského prezidenta s jeho Velkou čínskou stezkou. Největší globalista je Čína.
   Udělejte si v tom jasno.

   Vymazat
  2. To by ale byl vodpornej antiseminismus, s těmi nezýskovkami....

   Vymazat
  3. Čína nejni největší globalista, ty jelito, jen se na území Číny globál-kabbala přestěhovala, jako do jiného baráku.

   Vymazat
 2. no začni, choď príkladom, pošlem euro na tvoj veniec ....

  OdpovědětVymazat
 3. Já ho uklidím zdarma po pitvě:-)))Jako kokot se vyskytnul,jako kokot zdechne!!!!!:-DDD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ho naložim do lihu !
   ...pardon, on už asi je..

   Vymazat
 4. Kurz zahraniční politiky Ruska, této kapitalistické země, se bude čím dál tím více blížit kurzu zahraniční politiky USA. Otázka je kdo přijde po Putinovi. I v Rusku mají vojensko průmyslový komplex,fašisty, nacionalisty, komunisty, vojenské jestřáby, oligarchy bohatší a z ještě větším vlivem v Evropě než Američani.Rusko má stále ještě veliké materiální zdroje, které z ní můžou udělat světovou imperiální supervelmoc a je jen na něm jak s nimi naloží.Navíc ruský národ je velice skromný a rád se obětuje ve prospěch státu.Nemám rád jednostranný úhel pohledu. Ten je hodný a ten zlý,zvláště mezi námi kapitali kapitalisty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tenhle typ západního uvažování je cesta do záhuby. Nemůže existovat nikdo dobrý, všichni jsme hajzlové a nezbývá nám než donekonečna hašteřit a válčit mezi sebou až zahyneme.

   S těmito pohledy na věc žiješ v pekle, z kterého není úniku. Vždy existují dobré tendence, které je možno podpořit, vždy lze ve svém okolí konat dobro a posouvat život společnosti o kousek k lepšímu. Není to snadná cesta, ale jde to.

   Vymazat
 5. Až z toho mrazí. Ne z té doktríny, ale z té závěrečné bilance. Kdykoliv se Evropa, potažmo svět spojil bez ruské účasti, skončilo to krvavou lázní. A dnes se děje opět toto protiruské spojování. NATO se rozlézá, jako morová epidemie. Tam, kde politická reprezentace váhá, nebo je proti, najednou vzniknou různé barevné revoluce, demokratická jara a jiné projevy, mající za cíl odstranit v dané zemi "potížisty". Nebudu hodnotit, jestli je v Rusku demokracie, diktatura, nebo cokoliv jiného. V dohledné době by Rusové neopustili své území, pokud by k tomu nebyli vyprovokováni. A kecy o nezávislé Ukrajině neberu. Tak, jako o nás rozhoduje dnes Brusel a o Bruselu Amerika, o Ukrajině rozhoduje Rusko. A ukrajinská bída nezáleží na asociační dohodě s EU, ale na umravnění ukrajinských zlodějů. A ty za Ukrajince nikdo umravňovat nebude. Tím méně EU, která má vlastní gaunerů tolik, že je může vyvážet. Nevěřím, že je většina Ukrajinců fašistická. Jenom je právě tuto část veřejnosti nejvíce vidět a slyšet. Díky oligarchům, kteří jim dali do rukou zbraně a osvětě v jimi ovládaných médiích. Dnes, i díky bruselské smetánce, jsou prostí Ukrajinci v pěkné pr...deli. A my je mílovými kroky doháníme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:27:
   mluvíte mně naprosto a úplně z duše!
   chtěla jsem psát,ale nebudu ,
   napsal jste to za mně...
   jituš

   Vymazat
  2. 20:27 Jen bych si dovolil upřesnit, že účelem připojení Ukrajiny do EU je nahradit ukrajinské zloděje zloději nadnárodními. Jen se podívejte, jak je to u nás. Kdo dnes vlastní majetek, původně zprivatizovaný "našimi nejschopnějšími". Ukrajinci s tím neudělají nic. Ti touží po falešné představě blahobytu z heren a supermárketů na každém rohu a budou dál ochotně otročit, tak jako většina u nás.

   Vymazat
  3. Moc krásně napsáno, jen bych možná doplnil, že se západ ve své pýše, arogantnosti a nepokoře snaží Rusku neustále vnucovat svůj styl života a nechce pochopit, že jim o to nikdo nestojí.

   Vymazat
 6. Anonymní14. dubna 2016 19:23

  A kdo z Číny toho globalistu udělal? Švadleny, které přišli o práci díky tomu, že jim fabrikant přesunul fabriku z Čech do Číny? Nebo ševci, v té samé situaci? Brusel dovolil, aby majitelé fabrik přesunovali svou výrobu do Číny a jejich produkcí potom zamořovali evropský trh. S minimální celní ochranou. Dobroserové kvičí o porušování lidských práv v Číně. Že do oněch práv patří i podhodnocená lidská práce, často nezákonné zaměstnávání dětí a mizerné, nebo žádné ekologické limity, o tom se nemluví. Proč Bursík nepoukázal třeba na to, že levný čínský dovoz, krom toho, že ničí evropský průmysl a likviduje pracovní místa, pomáhá nejenom čínské "krutovládce" udržet u moci, ale dokonce je ekonomicky i vojensky posilovat. Jenomže to kdyby jenom jednou z huby vypustil, tak by přes ní okamžitě dostal. Vlastníci nadnárodních firem, které bohatnou z levné čínské práce a její prodeji na bohatém evropském trhu, by mu držku okamžitě zavřeli. A dost možná na věky.

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymní14. dubna 2016 19:43
  Než Rusko dosáhne úrovně Ameriky, to si ještě chvíli počkáme. Ale máte pravdu, že velmoc zůstane velmocí, ať je ze západu, nebo z východu. Ale všechno začíná a končí u lidí. A než se ruský charakter alespoň přiblíží tomu americkému, to bude ještě chvíli trvat. A dá li Bůh, tak Rusy toto prokletí mine.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19.43 s vámi souhlasí a Rusům přeju to samé co vy.

   Vymazat
 8. 100km od Ruska Americká loď ? Není to bludný Holanďan ? Kdo koho ohrožuje .

  OdpovědětVymazat
 9. Je potreba dobyt Kyjev, Rigu, Vilnius a Tallin. Praha a dalsi se potom vzdaji sami.
  V ceste uspechu stoji uz jen padajici rubl, nizka vzdelanost, technicka zaostalost a opilstvi ruskych muziku.
  Tyto negativni jevy snadno odstrani dalsi ministersky vynos. Je potreba vice dlouhych schuzi, usneseni, prohlaseni a zavazku.
  Jedine tak se uskutecni plany velikeho Generalissima Josifa Vysarionovice Stalina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kam ses praštil, vole, do hlavy, do hlavy?

   Vymazat
  2. Bezmeznej blbec od přirození,ale pouze k smíchu.....to je potomek viru Ebola Chujmer debilovič!!!!!!'-)))))

   Vymazat
  3. vlast tě (23:22) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
  4. Že se s ním o tom bavíte...
   Pane wachmajstr :o

   Vymazat
  5. Ten "padající rubl" posilnil voči éčku za posledné dva mesiace z 90 na 74 rbl/euro

   Vymazat
  6. Tohle posilování se ale kavárně líbit nebude? Ještě, že tu máme ČT a ČRo. Ti nám hezky vysvětlí, že jde vlastně o oslabení...

   Vymazat
 10. Dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi:

  Pane prezidente,

  my, členové Evropského parlamentu, Vám zasíláme náš protest proti „soudu“ s Nadjou Savčenkovou, občankou Ukrajiny, vojenskou pilotkou, členkou ukrajinského parlamentu a Ukrajinské delegace parlamentního shromáždění Rady Evropy.

  Chceme Vám sdělit, že nikdy nepřijmeme verdikt nad Nadjou Savčenkovou, protože je podle nás nezákonný a vymyšlený.

  Silně kritizujeme toto politické, ostudné rozhodnutí ruského soudu a vyzýváme Ruskou federaci, aby přestala porušovat mezinárodní právo a Ženevskou úmluvu o zacházení s válečnými vězni z 12. srpna 1949. Rádi bychom Vám také připomněli Minské dohody, v nichž Ruská federace souhlasila s výměnou všech rukojmích a ilegálně zadržovaných podle principu „all-to-all“ (všichni za všechny, pozn. red.) a žádáme proto jejich dodržování.

  Originální znění dopisu ZDE.

  Jsme znepokojeni velmi špatným zdravotním stavem Nadji Savčenkové, zvláště teď, když se rozhodla obnovit suchou hladovku, a žádáme její propuštění.

  Upozorňujeme Vás na to, že jsme odhodláni o případu stále informovat veřejnost a připomínáme její velký zájem, který o Nadju Savčenkovou projevuje veřejnost v EU i mimo ni, stejně jako na fakt, že nezákonný a nespravedlivý proces poškozuje obraz Ruské federace v zahraničí.

  Pane prezidente,

  zdůrazňujeme, že jste to Vy, kdo bude osobně a přímo odpovědný za tragický výsledek v případě, že se s celou situací začne něco dělat příliš pozdě.

  Žádáme Vás o dodržování vlastních závazků a povinností a o okamžité propuštění Nadji Savčenkové, stejně jako Olega Sentsova, Oleksandra Kolchenka a dalších ukrajinských občanů nelegálně vězněných v Rusku.

  Nakonec připomínáme, že propuštění těchto občanů je jedním z nutných kroků k normalizaci vztahů mezi Evropskou unií a Ruskou federací.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tu bezmeznou slátaninu vymysleli za pomoci USSA????Jste v hajzlu,banderovský svině!!!!Evropa vás má u zadku a negr zalezlej ve Fuckingtownu taky:-)))))

   Vymazat
  2. Napísali to potomkovia chujmerovic "rusských okupantů", bratia Kličkovci, veľkí Ukrajinskí Eurovlastenci a chujmerovi podobní experti. Ani som netušil že pred Rusským súdom "pre bývalú Ukrajinu", spočinulo konečne až toľko vojnových zločincov páchajúcich genocídu na svojích spoluobčanoch v Ukrajine. Konečne demokrati dostávajú zpäť úder za Hágský tribunál pre bývalú Juhosláviu. Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
  3. za takovou zrůdičku bojuje EP ? no potěš bůh !

   Vymazat
  4. Ten, kdo to sesmolil, snad spadl z višně. Jak přišel na to, že Savčenková je válečný zajatec nebo rukojmí? Byla přece zadržena na ruském území jako civil a odsouzená za účast na zabití ruských civilistů. Je sice hezké, že verdikt nepřijmou, protože je PODLE NICH nezákonný a vymyšlený, ale to je jen jejich názor, argumenty žádné. Činit Putina osobně odpovědným za verdikt nezávislého soudu múže napadnout jen toho, kdo soudy sám ovlivňuje. Podmiňovat normalizaci vztahů propuštěním kohokoliv je prachsprostým vydíráním. Jestli jsou ty osoby vězněné nelegálně je třeba dokázat, ne jen tvrdit. Prostě celé jsou to jen demagogická nepodložená tvrzení (neřku-li blábol). Nad podobným "dokumentem" se Kalousek v našem parlamentu dojetím málem rozplakal. A ještě více mu bylo do pláče, když to parlament po vetu KSČM neprojednal a neschválil. Tak v parlamentu zorganizoval s knížepánem podpisovou akci a sám knížepán tento pamflet donesl na ruskou ambasádu. Jen Bělobrádek iniciativně poslal Putinovi podobný dopis osobně. Jsou to prostě šašci, a jak je vidět, i na úrovni EP. Teď mě napadá, jestli to tam nezorganizoval Štětina. Napsané je to přesně v jeho stylu.

   Vymazat
  5. Dovedete si představit, že by ruská Duma napsala podobný dopis frau Merkel, aby zastavila trestní stíhání německého komika, který si zavtipkoval na adresu Turka? To by bylo stejně nejapné.

   Vymazat