Reklama

.

.

středa 20. dubna 2016

Od Turka zajatá, od velkého pána


Zdeněk Hrabica
20. 4. 2016

Málokdo si povšimnul nedávných slov Vladimíra Putina, že Turecko je dávný přítel Ruska, ale nikoliv z jeho pohledu je přítelem Ruska současná turecká politická reprezentace.
Nevím, proč to druhé nemůže platit nyní i pro nás. Maně si vzpomínám ze své práce v redakci, když na území Turecka došlo před lety k zatčení a věznění dvou mých kolegů – kmenových i externích – Jaromíra Štětiny a Dany Mazalové.


Podařilo se je nejenom jejich úsilím ze vzniklé tyranie dostat; jejich vyprávění mne však dodneška neopustilo. Způsoby tureckého vězeňství, spojené se středověkým mučením, se hodně vzdalovaly od našich, evropských vyšetřovacích metod. Byly, ale naopak hodně a navlas blízké třebas afghánským vězeňským poměrům.

Včera jsem se potkal na pražském Václaváku se skupinou tureckých vysokoškoláků, ozdobených emblémy Turecka a Evropské unie; přijeli na skok do Prahy – ještě na platná víza.

Příště prý už přijedou bez víz. A bude jich i v Praze pořád víc a víc.

Z Prahy je to do Berlína co by dup a tam je Turků už dneska habaděj.

Chovali se ke mně přátelsky, vždyť letecké spojení mezi Českou republikou a Tureckem je podle spojů již nejčetnější, ve frekvenci až třikrát denně.

Mohl jsem jim odpovědět velmi snadno pouze na jedinou otázku, kde se nalézá nejbližší mešita. Podle mých znalostí je až v Brně a sám jsem ji jako novinář nejednou navštívil, nepřipomíná svou podobou sakrální stavbu. Byla a je stavebními omezeními limitována, aby nebyla široké veřejnosti na první pohled příliš patrná.

Kdysi jsem několikrát navštívil a pobýval v bytě představitele českých muslimů v Třebíči a několikrát jsem rovněž v Praze 6 besedoval s překladatelem Koránu do češtiny.


Z obojích setkání jsem si kromě dostatečné znalosti literatury udělal mlhavou představu o Turecku a o poměrech v zemi, která byla přijata do NATO, nikoliv do EU.

Hodně jsem se dozvěděl od svých vrstevníků, spolustudentů - Kurdů, kterým Československo umožnilo vystudovat u nás.

Zatím se jejich svědectví nemusím vzdávat. Spíše se všechna v lecčems, v mnoha ohledech podobají nynější exhibici německého komika - než protestům potrefeného.

Ale jsem už nyní více opatrnější. Podpořit urážku a zesměšnění je poněkud riskantnější, zvláště jde li o jinou hlavu, než hlavu českého prezidenta.

Koncem minulého roku jsem byl spolu s básníkem Karlem Sýsem na setkání v Jihlavě. Pusu jsem si pustil trochu na špacír, nelhal jsem – ale chvíli přítomný kolega z Jihlavských listů - pak upekl článek a vytvořil v Jihlavských listech řádky s titulkem: „Novinář Hrabica: Islamisté jsou již tady. “ Nebo tak nějak.

A autor upozornil své čtenáře, v duchu doby a režimu, že komunisté vždycky jenom straší válkami.

Takovou myšlenku však vyslovil redaktor tamních novin Pavel Bajer, nikoliv Zdeněk Hrabica nebo Karel Sýs.

Budiž, vítězové mají přece vždycky pravdu. Jak to bude už v nejbližší době s Tureckem – se však teprve uvidí. Od pradávna mi blízcí radili, že s Turkem není záhodno si něco začínat.

Konečně záporožští kozáci to tureckému sultánovi napsali daleko srdnatěji, než bych to uměl já.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK

6 komentářů :

 1. "Od Turka zajata, od velkeho pana".... HUUU, ha, ha, ha,
  Turek neni nikdy velky pan !
  Turek je rohozka pro kazdeho Krizaka..

  Hledal jsem tu "zajatou" pomoci nasi cirkvi zakazanych pomucek a nasel jsem ji.
  Ceka Vas v Turecku. Mate si ji vyzvednout. Jmenuje se Corry Konings DUIZENT MALL (YouTube)
  honolulu


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Keď už autor zverejnil obraz Iliu Repina ja pridám text,podľa ktorého obraz vznikol a ktorý k nemu historicky patrí.Učili nás, že je to príklad negatívnej diplomacie , posúďte :-)

   Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Balylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce – nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili a zdrželi se obtěžování dalšími útoky.

   Odpověď kozáků zněla takto:

   Záporožští kozáci tureckému sultánovi!
   Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.
   Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandrie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na našem ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí prdeli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!
   Tak prohlašujeme my, záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, v den ten samý jak u nás, tak u vás, takže polib nám prdel!
   Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem

   Vymazat
 2. Panu Hrabicovi dávám plně za pravdu. Vždyť varování se nám již dostalo. Nebylo sice od Turka, ale od Somálce - prezidenta muslimské unie p.Abase, který 3x v ČT sdělil následující: Cílem muslimských obcí v České republice je zavést právo šaria nejprve v muslimských obcích a potom v celé společnosti. Toto prohlášení vrchního muslima v ČR a současně probíhající genocida tureckých Kurdů i nálety na irácké Kurdy je dostatečné, abych nesouhlasila s příjmáním muslimských "uprchlíků", zrušením víz Turecku nebo Ukrajině přes kterou se předpokládá nová uprchlická trasa. Netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé nebo násilníci, ale je pod prahem rozpoznatelnosti Evropana odlišit teroristy od těch ostatních.
  Ivana

  OdpovědětVymazat
 3. Můžete nesouhlasit, můžete protestovat, ale to je tak všechno, co můžete v této totalitní nedemokratické společnosti udělat. Zbývá tak jen ten kalašnikov a ten bude použit proti nám, nikoli naopak.

  OdpovědětVymazat
 4. Proboha oni zatkli Štětinu? No kdyby tam dostal 30 let tak jim snad dám pusu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad jediný dobrý skutek, co kdy Turci udělali. Ale neomluvitelné je, že jej propustili, čímž vlastně prokázali, že když chtějí, umí být i lidští.

   Vymazat