Reklama

.

.

pondělí 11. dubna 2016

Odliv peněz z ČR je jeden z nejsilnějších v Unii


Od ledna do září loňského roku vytvořila česká ekonomika hrubý domácí produkt ve výši 3,30 bil. Kč v běžných cenách. V podobě finančních prostředků z něho v ČR zůstalo ale jen 3,02 bilionu. Zbytek peněz odešel do zahraničí.


První tři čtvrtletí roku 2015 byla pro českou ekonomiku neobyčejně úspěšným obdobím. Hrubý domácní produkt (HDP), bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy, se navýšil v reálném vyjádření o 4,3 % meziročně. K jeho růstu přispěly téměř všechny složky poptávky. Ubrala pouze bilance zahraničního obchodu. Ekonomice se velmi dařilo i z hlediska vývoje jednotlivých odvětví. Téměř všechna – od zpracovatelského průmyslu přes stavebnictví až po rozličná odvětví služeb – totiž zaznamenávala lepší výsledky než před rokem. HDP narostl nejrychleji za posledních osm let. V Evropské unii českou ekonomiku z hlediska dynamiky hrubého domácího produktu předčily pouze tři země. Byla to Malta (+5,5 %), Lucembursko (+5,8 %) a Irsko (+7,0 %).

Dynamika HDP v reálném vyjádření je pouze jedním z mnoha měřítek hospodářského rozvoje a úspěšnosti ekonomiky v průběhu času. A jakkoli vývoj tuzemské ekonomiky v prvních třech čtvrtletích roku 2015 vypadal podle tohoto ukazatele impozantně, jiné indikátory mohly nadšení mírnit. Jedním z nich byl hrubý disponibilní důchod.

Hrubý domácí produkt a hrubý disponibilní důchod v ČR (v běžných cenách)
Zdroj grafu: ČSÚ
Celý článek a další grafy a odkazy k tématu najdete na stránkách STATISTIKA&MY

9 komentářů :

 1. Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere ! Česko potřebuje hospodáře typu Orbána a nikoliv plastelínu Sobotku. Orbán se nebál zavést sektorové daně vůči nadnárodním společnostem, které jeho zemi tunelovaly stejně jako dnes Česko - nadnárodním společnostem, prodejním řetězcům, bankám, telekomunikačním společnostem. To bylo řevu v Bruselu, jak Maďarsko budou tyto společnosti houfně opouštět. Opustili ? Kulové, samozřejmě že zůstali do jednoho. Nakonec mohl Orbán vystěhovat budapešťskou kancelář MMF, který chtěl Maďarsku pomáhat jako Ukrajině, do dluhového hrobu.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tohle je naprosto jasná ukázka, jak nás sune současná politická garnitura do propasti. Zejména zmanipulovaní debilové, jako se tu občas jeden (statistik) vyskytuje, nás pak přesvědčují, jak jsme nemožní a nemáme produktivitu práce a podobné žvásty, a proto nemůžeme mít takové příjmy, jako v západních zemích. Z čeho pak vznikají hodnoty, které mizí za hranice? Ze vzduchu?
  Ano, souhlasím s předchozím příspěvkem. Potřebujeme nebojácné národohospodáře, kteří dokáží postupně vrátit věci do vlivu našeho státu. Jenže ani ve stranách vládní koalice, ani ve stranách tzv.pravicové opozice, takoví neexistují. Je třeba hledat jinde. J.B.

  OdpovědětVymazat
 3. Jedna desetina. Soudruzi budou tak dlouho prudit, až třeba VW zavře Škodovku a pak pod vedením "dělníků" budou moct leda najet na výrobu Favoritů. Hádejte o kolik klesne vývoz. Vždyť to nebude brát ani vaše milované Rusko nebo Čína.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2051
   S tím Ruskem to takový problém nebyl.
   když chtěli po Škodovce, aby prováděla placený pozáruční servis (v Rusku je několikanásobně více čs. lokomotiv , než na ČD), Škodovka už propustila lidi, neměla je. A tak si do Ruska povolali konstruktéra, jakožto ředitele a fabriku na servis loko značky ČS postavili v Rusku. Ostatně, dneska dodává schopná kolejová vozidla i Čína. Takže máte vcelku pravdu. V důsledku washingtonského konsensu u nás v ČR chcípnul pes. Ruský plyn , na rozdíl od soudruhů, kteří byli blbci, nakupujeme, protože jsme chytří (asi jako vy) přes Německo, to je blíž.

   Vymazat
 4. Kecy v kleci. VW Škodovku nezavře. Vždyť jí nese miliardy i když v MB a v Kvasinkách nechávají do aut instalovat vždy o generaci pozdější vychytávky (xenony 3 roky zpoždění, diody 4 roky oproti VW). To by byli idioti aby zavírali něco do čeho investovali desítky miliard do marketingu a dobře jim to nese. Nezvařeli by to ani kdyby vláda zvýšila daň z příjmů právnických osob. A dokonce ani kdybychom vystoupili z EU a znovu zavedli daň z dividend. Místo toho by přitvrdili vůči dodavatelům komponent z ČR (na ceny) a hledali by další vnitřní úspory (na platech - agenturní zaměstnávání atd) aby si to kompenzovali. Číňani a Rusové mají dění u nás na háku. V Číně i v Rusku jsou jedny z montoven VW i Škodovek. Anonym ví hovno o ekonomice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Daň z dividend dávno je.

   Vymazat
 5. Nějak vám všem ale uniká to podstatné, co je vidět i z grafu. Náš HDP je vytvářen prací s nízkou přidanou hodnotou a vysokými náklady. To se bude dále jen zhoršovat a to je ten největší malér pro ČR !!! Už tu dokážeme jen něco "smontovat", už tu neběží výroba od A - Z. Za starých časů se možná nemohl téměř každý vyvalovat u moře, ale naše fabriky uměly vyrobit vše - od mléka až po letadlo.

  OdpovědětVymazat
 6. Pro A z 4:38h:
  To je druhý podstatný fakt. Na první - odliv zisku do zahraničí poukazuje článek.
  Obojí je smrtící kombinace - stále klesající soběstačnost = chudnutí nebo neokoloniální stav, ale pravděpodobně oboje!
  Pavel p

  OdpovědětVymazat
 7. To, co popisuje článek je skutečným problémem této země. Ale když to většině obyvatelstva nevadí a raději se mobilizuje a "statečně" bojuje proti neexistujícímu nebezpečí v podobě islamizace ČR (většinou mimopražští) nebo Zemana na Hradě (většinou "pražáci" z Moravy či ještě lépe ze Slovenska), cesta k nápravě je utopií. Je škoda, že většina dá přednost bulvárnímu mainstreamu a jejich presstitucí před logikou a fakty např. I.Švihlíkové, která o tomto tématu mluví již roky (a sepsala to výborně v knize Jak jsme se stali kolonií). Ale zajímá to někoho ?

  OdpovědětVymazat