Reklama

úterý 26. dubna 2016

Oleg Sijenko: Armata vyráběná rukodělnou prací je třikrát levnější než Abrams (video)


Sergej Safronov
25. 4. 2016  Eurasia24
 

„Přestože je teď v Armatě zabudován ten nejslabší motor, i tak už překračuje uváděné hodnoty. Já osobně jsem s ní jel rychlostí 80 km/h,“ říká generální ředitel podniku Uralvagonzavod Oleg Sijenko v mimořádně zajímavém interview pro RIA Novosti. Hovořil o hlavních úkolech a problémech ruského strojírenství a o vznikající slávě platformy Armata.


Nejnovější ruské tanky Armata, které byly poprvé k vidění na slavnostní vojenské přehlídce ke Dni vítězství 9. května 2015, vzbudily v Rusku i ve světě nebývalý rozruch. Zahraniční experti a novináři se vyjádřili ve stejném duchu – v oblasti konstrukce tanků se Rusové dostali daleko dopředu a hlavním úkolem ostatních zemí je dnes úkol dohnat a podle možnosti i předehnat Rusy.

A skutečně, pokud si (zatím) v oblasti konstrukce vojenských letadel prvenství ve světě udržují USA, kterým se jako prvním podařilo vyvinout stíhací letoun páté generace F-22 a po něm i F-35, tak v oblasti vývoje tanků určují vývojové trendy pro 21. století Rusové se svým T-14 Armata.

Zasloužili se o to konstruktéři a dělníci koncernu Uralvagonzavod (UVZ), kteří tento tankový klenot vytvořili.

V předvečer zahájení sjezdu Svazu strojírenství RF se vedoucí redaktor MIA Rossia Segodnja Sergej Sofronov setkal s generálním ředitelem UVZ Olegem Sijenkem, se kterým hovořil o hlavních úkolech a problémech ruského strojírenství a samozřejmě také o nové vynikající platformě Armata.

Olegu Viktoroviči, začneme sjezdem strojírenství. Jaké hlavní úkoly má před sebou váš svaz v současné době?

Nacházíme se dnes ve složité době, činnost Svazu strojírenství RF je mimořádně potřebná a musí být efektivní. Práce máme za sebou hodně, a to i v legislativní oblasti. Do parlamentu bylo předloženo více než 120 zákonodárných iniciativ a 73 z nich již bylo podepsáno prezidentem a stalo se součástí právního řádu. Tou nejdůležitější událostí bylo pro nás přijetí zákona o průmyslové politice, o kterém se jednalo už od 90. let. Díky tomu jsme začali pracovat podle (jasných) pravidel.

Strojírenství je bez nadsázky nejpokročilejším odvětvím ruské ekonomiky, ve kterém jsou soustředěny naše nejlepší inženýrské a vývojové kádry, naše energie a možnosti – a hlavně oblast obrany, která je motorem jak strojírenství, tak i celé ekonomiky.

Hlavní otázkou, kterou budeme řešit na sjezdu, je otázka podpory průmyslu. Jako svaz máme program obnovy strojírenských kapacit, zejména obranných, existuje i program přezbrojení. Na realizaci těchto programů aktivně spolupracujeme s ministerstvem obrany, podílíme se na programu NIOKR (z ruského Научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, tj. vědecko-výzkumné a vývojové práce), připravujeme se na budoucnost.

Ale abychom vše plánované přivedli do života, musíme výrazně obměnit technická a výrobní zařízení. V tom spoléháme na podporu ministerstva průmyslu a obchodu. Vždyť na naší výrobě se podílí značné množství subdodavatelů. Jde o desítky a stovky podniků, se kterými kooperujeme na různých úrovních. A na tom, jak se nám bude dařit tato spolupráce, bude záviset i náš společný úspěch.

Narušují ekonomické sankce výrazně vaše plány?

Samozřejmě. To nebudu skrývat. Je ale třeba dodat, že nás nejen omezují, ale že nám i pomáhají a upevňují nás tím, že prověřujeme sami sebe – zjišťujeme, zda jsme schopni v daných podmínkách existovat, či nikoli. Například devalvace rublu nám pomáhá, protože vzniklo exportní konkurenční prostředí mezi ruskými výrobci. A zahraniční výrobci začali podle kritéria nabídky cena-kvalita dostávat na frak. A nás to konec konců i upevnilo.

V podmínkách sankcí je pro nás hlavním problémem technická modernizace strojů a zařízení podniků. Je pravdou, že řada zahraničních firem nám odmítá dodat svoje zařízení a technologie. Ale i v rámci programu náhrady importu obráběcích strojů a zařízení vyhlášeného ministerstvem průmyslu a obchodu, se již udělalo hodně. Otevírá se řada podniků usilujících o obnovu ruského průmyslu obráběcích strojů. Potřebujeme přece špičkové výrobky – a k tomu je třeba i kvalitní výrobní zařízení. Vycházíme ovšem z reality, a tak doufám, že tento základní problém vyřešíme do roku 2020, možná i dříve.

Olegu Viktoroviči, býval jste aktivním sportovcem, pro kterého nebyla rychlost žádným abstraktním pojmem. A co tank? Je pro něj rychlost důležitá?

Pohyblivost tanku je jedním z hlavních prvků jeho ochrany a bezpečnosti. To platí nejen pro tanky, ale i prostředky jejich ničení. Závisí na ní jak změna postavení, rychlost provedení požadovaného manévru, tak i rychlost průlomu do obrany nepřítele. Rychlost ale, i když je to důležitý prvek ochrany před protitankovými prostředky, není u tanku prvořadá, to není formule 1.

Jakou má tedy Armata maximální rychlost?


Přestože je teď v Armatě zabudován ten nejslabší motor, i tak už překračuje uváděné hodnoty. Já osobně jsem s ní jel rychlostí 80 km/h, a to s motorem o výkonu 1350 koňských sil.

Jak silný bude mít Armata motor ve standardním provedení?

V základní variantě by měla disponovat motorem o výkonu 1500 koní.

Nebo 1800?

Vyvinuli jsme nový motor, který má základní výkon 1 350 koní. Ale například motor osazený do tanků T-90 a T-90MS měl z původních 540 nakonec výkon až 1 130 koní. Výkonové varianty motoru Armaty by měly mít 1350, 1500 nebo 1800 koní. S uváděným zvyšováním výkonu motoru počítáme do budoucna, zvažujeme však také skutečnost, že zvyšování výkonu motoru se projevuje na jeho životnosti. A tak vycházíme z toho, co je nejdůležitější – a to je spolehlivost.

Standardní kanon Armaty má ráži 125 mm. Zmínil jste se však v minulosti také o možnosti variantní ráže 152 mm. Kolik tedy chcete vyrábět tanků s menší a kolik s větší ráží kanonu?

To záleží na ministerstvu obrany. Uděláme, co si řekne. Už jsme se naučili myslet do budoucna a z vlastní iniciativy, samozřejmě po souhlasu rezortu obrany, vyvíjíme nové zbraně a jejich varianty s cílem perspektivně změnit celou podobu pozemních sil.

Armáda má ovšem rozpočet, který ohraničuje možnosti financování vědy, výzkumu i vývoje. A tak také tanky T-90MS, požární vozidla nebo Terminator-2 vznikly díky naší vlastní iniciativě (BMPT-72 Terminator-2: mohutně vyzbrojené ruské obrněné vozidlo na podvozku tanku T-72, určené zejména k ochraně tanků a boji proti pěchotě).

Také kanon ráže 125 mm je zbraní se zvýšeným výkonem a účinností. Proti předchozímu typu je o 30 % účinnější a například díky legovanému vývrtu hlavně by měl bez oprav vydržet vyšší počet výstřelů. Doufáme, že v krátké době bude pro tento kanon k dispozici i nová munice.

Kdy lze očekávat vznik nové munice pro kanon?

Na jejím vývoji se pracuje již delší dobu, v současné době probíhají testy. Pokud má být schválen pro výrobu, musí se nejdřív vyzkoušet při střelbě.

Jak probíhají testy Armaty?

Sestrojili jsme zcela nový stroj a nová je i každá jeho součástka. Pokud testujete něco, co váží víc než 50 tun, musíte mít u každého dílu dostatečnou rezervu v pevnosti a odolnosti. Armata není auto. Ta proráží zdi nebo skáče z můstku, ze kterého kdyby skočil normální automobil, tak se docela rozbije. Během testů se objevily nějaké problémy s jednotlivými dílci a agregáty, které je třeba upravit, ale hodnoceno celkově – záměru bylo dosaženo.

Potýkali jsme se například s problémem oceli, ze které je vyrobena celá řada dílů. Objevily se problémy, se kterými jsme se dosud při výrobě tanků nesetkali a nebyly proto vzaty v úvahu – tady jde například o rezonanční jevy vznikající tím, že tank je výrazně těžší než předchozí typy. Potřebujeme tedy ještě nějaký čas na úpravy. Vždyť hlavní je spolehlivost.

O jak dlouhou dobu se úpravy a testy protáhnou?

Všechno závisí na zákazníkovi, kterým je ministerstvo obrany. My jsme schopni začít pracovat na plnění zakázky třeba dnes, jde pouze o velikost série (množství tanků). Navzdory tomu, že proces vytváření dalších kapacit bude pokračovat i v příštím roce, abychom uzavřeli celý cyklus výroby, můžeme s výrobou některých komponent začít ihned. V nejbližší době začnou zkušební střelby, třebaže s dosavadní municí. V zásadě bylo dosaženo všech bojových vlastností a funkcí, které jsme od tanku požadovali. Teď probíhá již jen doladění detailů.

Dalo by se tedy říci, že Armata půjde do sériové výroby v roce 2017?

Dalo. Rád bych ovšem zdůraznil, že Armata nepatří do rukou branců, ale profesionálů, kteří si osvojí všechny možnosti, které nabízí. V příštím roce bychom ji rádi předvedli v činnosti na výstavě zbraní v Nižním Tagilu. Tam bychom chtěli předvést jak její jízdní vlastnosti, tak i střelbu.

Uvidíme ji letos na přehlídce?


Samozřejmě.

Výroba Armaty nyní pokračuje?

Momentálně ne. První zakázku ministerstva obrany na dodání 20 strojů jsme splnili. Nyní čekáme na další.

O zhruba jakém množství strojů nakupovaných ministerstvem obrany se bavíme?

K tomu bylo přijato usnesení vlády, které bylo potvrzeno i prezidentem. Jde o 2 300 tanků.

V průběhu jaké doby?


K úpravám dodacích lhůt určitě dojde, to je jasné již dnes. Na výrobu Armaty je pracovníky nutno připravovat cca 5-6 let, což v podstatě již děláme. Jde o náročnou ruční práci, kterou robot dělat nemůže.

Může do budoucna nahradit pracovníky automatická výrobní linka?

Tomu nevěřím.

A jak to vypadá na Západě?

Ten se nyní z obecného hlediska zabývá modernizací starých modelů, ale také formou ruční lidské práce. I americký Abrams teď modernizují již po sedmé či osmé.

Řada expertů hovoří o tom, že Armata je výborná ve všech ohledech – kromě ceny. Jak byste tyto jejich výroky okomentoval?

Tank T-72B3, který dodáváme naší armádě, je 6-7krát levnější, než obdobné zahraniční stroje. Tank T-90 je pro naši armádu 5x levnější než cena, za jakou ho prodáváme do zahraničí. Armata dnes stojí třetinu toho, než co stojí Abrams, Leopard-2 nebo Leclerc (hlavní bojové tanky USA, Německa a Francie patřící ke světové špičce). Přesně 3x! Ale jeho bojové schopnosti jsou zřetelně vyšší.

Nebudu vám dnes říkat, za co ho budeme prodávat na světových trzích. Přitom i T-72 a T-90 jsou svojí schopností přežití v boji a dalšími bojovými vlastnostmi bez diskuzí na vyšší úrovni než tanky zahraniční výroby. Provedli jsme s nimi řadu testů v nejrůznějších klimatických podmínkách a schopnosti naší zahraniční konkurence dobře známe. Jsme přesvědčeni, že poměr ceny a kvality máme nejoptimálnější.

Obrázky zásahu tanku T-90 v Sýrii obletěly celý svět. Tank byl zasažen a osádka v pořádku a bez zranění opouští stroj. To byl efekt dynamické ochrany nebo pancéřování?

Obojího společně.

Máte nějaké plány na konstrukci robotického bezosádkového tanku?

Postupujeme kupředu a máme již nějaké zkušenosti z konstrukce robotického požárního vozidla na bázi tanku T-72. Takže – pokud dostaneme zakázku, reagovat můžeme rychle. Z obecného pohledu lze i ty stroje, které projížděly na přehlídce Rudým náměstím, přebudovat na bezosádkové, tedy na robotické. A Armata bez osádky, to je budoucnost. O tom není pochyb. O tom jsme přesvědčeni my i armáda.

Existují úvahy na doplnění výzbroje Armaty dronem?

Využití dronu předpokládáme u těžkého pásového obrněného transportéru BVP T-15 postaveného na platformě Armaty. Na taktickém stupni (boje) je to dnes nezbytný prvek. Pohyb v koloně naslepo je nesmírně náročný a nebezpečný, takže vybavení BVP dronem předpokládáme a budeme také uplatňovat. Otázkou je pouze to, jaký stroj bude vybrán jako základní. Ale to je věcí ministerstva obrany, které již testuje BLP (bezpilotní létající prostředky) domácí produkce. Který dron nám doporučí, ten použijeme. Ve vybavení BVP ale určitě bude.

Bude na platformě Armaty postaveno nové bojové vozidlo určené pro podporu tanků typu Terminatora-3, třebaže ruská armáda nenakupuje ani stroje Terminator-1 a Terminator-2?

Bude. A to i na platformě Armaty. Pro tu máme celou koncepci vývoje různých typů. Obsahuje celkem 28 druhů pokročilé výzbroje, které budou mít jako společný základ naši platformu, a to jak určených pro protivzdušnou obranu, tak také těžkých obrněných vozidel. Bude mezi ně patřit i opravárenský stroj a vozidlo s náhradními součástkami a příslušenstvím, tzv. ZIP (z ruského: zapasnyje instrumenty i prinadležnosti), aby bylo možno rychle vyměnit ty či ony součástky a přístroje.

Proč Terminatory naše armáda nekupuje?

Protože existuje něco jako rozpočet. Cítíme, že je trvale omezován. Jakmile bude na obranu prostředků dost, začne se i nakupovat. Podívejme se na všechny lokální vojenské konflikty, které v posledních letech proběhly na severu Afriky a v Sýrii. V čem spočívá výhoda ozbrojenců? Jsou vysoce mobilní, přestavěli džípy, na jejich podvozky nainstalovali kulomety nebo lehčí prostředky PVO a rajtují si to po poušti. Co se jim může postavit? Jen těžká zbraň – dvojhlavňový kanon. Chceme proto na novou platformu umístit lodní 57mm kanon s dostřelem 16 km. Proti takové zbrani budou ozbrojenci bezmocní. Ano, bude drahá, ale absolutně efektivní. A proto si myslím, že stojíme před slušnou perspektivou.

Jak se vyvíjejí exportní záměry vašeho koncernu?

Hodnotu zakázek a objednávek vidíme někde kolem 6 mld. US $. Jednání v současné době probíhají nejen o prodeji tanků, ale také plamenometů TOS-1A a dělostřeleckých zbraní. Mimo to musíme pozornost věnovat i servisu. A to také děláme, vždyť je to v první řadě úkol pro výrobce a úroveň servisu zajímá klienta obzvlášť. Po celém světě zůstalo ohromné množství vojenské techniky a zbraní z doby SSSR. Doufáme, že se nám podaří vybudovat síť servisních míst. Zkušenost už máme. I v Indii vyrábějí licenční T-90S. Jednání o tancích samozřejmě probíhají hned s několika zeměmi. Některé smlouvy se již blíží k podpisu, o dalších se stále jedná. Jsme připraveni vyjít vstříc každému zákazníkovi v těch nejkratších lhůtách.

Kolik tanků vyprodukuje Uralvagonzavod za den, měsíc nebo za celý rok?

Vyrábíme každý den, to je to, co mohu říci přesně. Jinak v oblasti výroby tanků v současné době zaujímáme 70 % světového trhu. Mám tím na mysli jak tanky vyrobené v Rusku, tak i jejich výrobu ve světě na základě námi udělených licencí. Prvenství ve světě si držíme už několik let a nemíníme ho opustit.

A jak pokračuje projekt Atom poté, co od něj odstoupila Francie?

Úspěšně pokračuje ve spolupráci se Spojenými arabskými emiráty na jejich bázi Enigma. (Jde o projekt kolového bojového vozidla původně řešený s Francií, v současné době po dvou liniích se SAE a s Kazachstánem.) Při normálním vývoji situace by ještě letos mohly být zahájeny pokusné střelby.

Jinak je nám líto, že kvůli sankcím byl zrušen projekt s Francií, kde se nám v rámci společného podniku dařilo rychle postupovat vpřed. Ale nezastavili jsme se a pokračujeme sami – bojový modul s 57mm kanonem zabudováváme na pásový podvozek. V rámci stejného projektu nyní řešíme i otázku vzniku společného podniku s Kazachstánem, který nově disponuje importovanou a licencovanou platformou (pravděpodobně z JAR).

Jaký byl na projektu podíl Francie?

Pro náš bojový modul jsme neměli vhodnou platformu – potřebovali jsme moderní plovoucí podvozek a korbu se zadními vraty a rampou k vykládce a výsadku osádky. Pro modul už dnes máme připravenou i novou munici a praktické střelby potvrdily, že má všechny požadované vlastnosti. Jde o munici průbojnou, tříštivě trhavou, trhavou, pro boj s drony a protipěchotní. Naši mladí inženýři se k nám přidali.

Doufám, že do příštího roku zkonstruují nové šasi, které podrobíme testům a které bude určitě lepší než všechna současná, například se samostatným pohonem každého kola, což bude znamenat výrazné zlepšení jízdních vlastností. Půjde vlastně o nové kolové BVP.

Projekt arktického tandemového pásového obrněného transportéru spolupráci se Západem nevyžaduje. Jak probíhají práce v tomto případě?

Provozní testy probíhají a budou ukončeny ještě letos. Pracujeme na koncepci jeho výzbroje, ve které jsou zainteresovány i takové podniky, jako je Almaz-Antej, KBP (Tulská Konstrukční kancelář výroby přístrojů – výrobce zbraní a zbraňových systémů) a další. Uskutečnila se i neveřejná ukázka pro ministerstvo obrany. Vyrábět budeme stroje o hmotnosti od 2 do 30 t. Můžeme proto pro jejich výzbroj vybírat libovolné zbraně – od kulometných modulů, které jsou již instalovány na Burevestniku, až po raketomety a protivzdušné systémy S-300. Transportér bude plovoucí a bude schopen jízdy v hlubokém sněhu a po ledových polích.


Sergej Safronov

Zdroj: RIA.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

63 komentářů :

 1. Tak pění oslavných ód na skvělou ruskou zbraň bychom tedy měli. Už zbývá jen odkaz na nějakou skvělou ruskou píseň od ĎouBalíka a doporučená denní dávka proruského fanatismu bude naplněna.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... promluvil magor.

   Smazat
  2. Tak tak, anonym z 0:22 je nemocný chudák. Neschopný člověk, kterého na světě drží jen ta nenávist k Sovětskému svazu, kterou si přetavil v nenávist k Rusku. Je to zastydlý bojovník proti komunismu, který však v Rusku už dávno neexistuje. Možná je to přímo slavný přítel sovětských lidí a agent StB Jaromír Štětina. Nechte jej být, když si zanadává na Putina, je mu lépe a cítí se dobře. Psychické poruchy se tak projevují.

   Smazat
  3. 2:06

   Ne ty rusácký fanatický idiote. Rusko a rusové jsou mi úplně ukradení.

   Legraci mám JEN Z VÁS, českých užitečných idiotů, zcela nekriticky oslavujících vše ruské s chutí hltajících jakoukoli ruskou propagandu, nenávidějících naši západní svobodnou demokratickou společnost v čele s USA, ve které se neuplatnili. Idiotů, bývalých i současných komoušů, toužebně doufající, že je Rusko v čele s Putinem nějak spasí.

   Smazat
  4. 2.24kadý vidi,že patřiš mezi lháře,ve skutečnosti obdivuješ svého boha PUTINA,jinak by jsi tu nepsal a dobře víš,že je to nejlepši vojevůdce všech dob,protože zabírá celé poloostrovay beze ztráty jediného samopalníka,ZATIM CO USA V POSLEDNÍ DOBĚ NEVYHRÁLO ŽÁDNOU VÁLKU a ta dupa yjelen tiskne dolary,aby brzy zničila všechny banky,které falešnými dolary přetékají a když do banky ty senochrupe přijdeš se svými vytunelovanými penězi tak za depozit a vypráni musiš platit jak cyp.

   TO ZRUINUJE DŘIVE NEBO POZDĚJI TEN WALSTRIT ,NEBOT DO BANKY NIKDO PENÍZE BRZY NEPŘINESE A KOUPI OD PUTINA JEHO STOKRÁT ZHODNOCENÉ ZLATO.Avčil mudruj ty neosráci z mami hotelu.

   Smazat
  5. Anonymnímu (0:22):
   Hlídaču noční!, kupte si raději mávátko, a utíkejte si jásat nad průjezdem US plechové kavalerie, která tu opět plánuje zaclánět v provozu na již i tak špatných dálnicích.

   Smazat
  6. Nevím, co blbečkovi 0:22 vadí? Jsou to všechno zbraně obranného charakteru, které Rusko, velice nutně, potřebuje. Zároveň je pěkné sledovat, jak efektivně dokážou vyrábět a v jaké kvalitě. Je to takový protipól toho, jak týmy specialistů v pentagonu plánují, jak napadnout takzvaný "darebácký stát" na druhé straně zeměkoule. Darebácký třeba proto, že neuznává Americké zájmy, což je většinou kamuflováno "lidskými právy". Tak že blbečku z 0:22. Jestli se ti nelíbí strojírenské úspěchy slovanského národa z našeho kontinentu, tak si předplať nějaký "naučný" anglosaský kanál a sleduj programy typu "zbraně budoucnosti", odkud jsem převzal například termín "darebácký stát". Při takovém programu si můžeš pěkně zanotovat s vrahy a nemusíš tady obtěžovat.

   Smazat
  7. 2:24
   A já mám zas legraci z tebe, Pepku. Jo, za komoušů, když byl tvůj fotr u STB, to jsi měl skvělou budoucnost, dokonce i při tvém postižení způsobneném spojením stbáckého imbecila a syfilitické prostitutky. Skoro jsi se dostal až k PS VB. Ale dnes? Dnes musíš dělat otravného trolla, protože nic jiného ti nikdo nezaplatí. Takže se dej do klidu, všichni tu vědí, jaký retardovaný kretén jsi, takže vyskoč a táhni tam, kam patříš.

   Smazat
  8. Palmer,alias Pepek Vyskoč je vůl....

   Smazat
  9. USA chce napadnout Rusko?? Jinak k tomu že se někomu převrátila nenávist k sovětskému svazu a teď nemá rád Rusko...dobře, já to beru. Ale znám spoustu lidí co mají rádi Rusko a nenávidí Německo kvůli Hitlerovu Německu...přitom je to stejné jako sovětský svaz a Rusko. Často také čtu jak nás v roce 68 okupoval sovětský svaz a současné Rusko je něco jiného... Tak ok,když někdo vzpomíná na Rusko ohledně osvobození českého státu od nacismu...vzdy říkám pozor, Rusko s tím nemá nic co dočinění, to byl sovětský svaz.

   Smazat
 2. U kterého tankového útvaru jste sloužil a kde, vaše poznámka o zbrani je nemístná a urážlivá...

  OdpovědětSmazat
 3. To vite ze vam zazracna ruska zbran jeste dodatecne vyhraje studenou valku, komunisti.
  A posledni roky vaseho zivota vas budou vozit na vozejcku na besedy s pionyry.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... promluvil magor podruhé.

   Smazat
  2. 1:44

   Rusáčku, zatancuj kozáčka!!!

   Smazat
  3. Vypadni, loser! Užitečný idiot jsi tu tak jedině ty, ubožáku. Dělat ze sebe soustavně a dokola pičuse, na to musí mít jeden náturu.

   Smazat
  4. 0203 ..zatancuju, i se šavličkou.
   Ty ho neumíš ?
   ...že se vůbec ptám... :-D

   Smazat
  5. nechte dědu na pokoji. Na vrátnici se nudí, tak se baví aspon tady. Neudrží meč ani moč a to plkání je jediný co ho dokáže ještě vzrušit

   Smazat
  6. 1:32
   No jo, tak jsi opět ukázal, že máš v hlavě nasráno, takže svoji denní ukázku své vrozené debility jsi splnil, ty odporné bolševické hovado a teď táhni do prdele.

   Smazat
  7. Pepek Vyskoč alias Palmer je vůl,sorry,omlouvám se volovi!!!!!!!!!

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  9. serte na trola, má iq tašky z lidlu :D

   Smazat
 4. Jen jestli ta nizka cena ruskeho smejdu neni zavinena zebrackymi platy ruskych muziku.
  Vite komunisti jaky je rozdil mezi platem prumerneho Americana a prumerneho Rusa?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už se zase ztrapňuješ, maňásku? A víš kolik emeričanů pobírá food stamps? A víš, magore, jaký je dluh Ruska a USA? A víš, užitečný idiote, že ty tvoje rozumy jsou úplně mimo podstatu článků, které ty nechápeš?
   http://www.usdebtclock.org/

   Smazat
  2. no, rozdíl tam asi je, ale vzhledem k tomu, jak ty zkurvený ,,ušáci", za připosrané pomoci EU, neustále poškozují Rusko nějakými sankcemi, podlou propagandou apod., na tom nejsou až tak špatně..
   chtěl bych vidět tu tvoji slavnou Ameriku, kdyby ji takhle zbytek světa hubil.....?...., už by dávno zdechli!!...,takhle jsou už v pěkných sračkách...
   Musíš vidět věci v širších souvislostech..., makovice dutá....;-)

   Smazat
  3. Přestaň blekotat o komunistech, ty synáčku stbáckého dobytka. Kdyby tu komouši ještě byli, tak bys pracoval u PS VB, protože jinam by tě pro tvou vrozenou debilitu nevzali. Takže vykoč a táhni.

   Smazat
  4. Zajdi si do lékárny,určitě ti dají něco na hlavu.

   Smazat
  5. 4:21 - není to o platech, je to o mentalitě lidí. Ten, kdo v Rusku dostane zbrojní zakázku, má práci a jeho výrobky jsou ve stejné cenové úrovni, jako když dodával do železářství. V Americe je to jiné. Ten kdo získá zbrojní zakázku, tomu se začíná plnit Americký sen. Nakoupí v železářství, dá k tomu 1000% a prodá státu. Proto jsou Amíci ve zbrojení pozadu a za tak hrozné ceny. Dohled žádný, odborníci žádní, středoškoláci 5 generací studují Shakespeara a vysokoškoláci studují Basket a fotbal. Ti, kteří něco umí, jsou považováni za blázny, nebo dělají blázny z jiných a na tom vyžijí. Školství u nás se už dostává do podobných kolejí. Takže sláva Rusku.

   Smazat
 5. "Takže, Pepci vi kluci pitomí trollovský, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdete a řeknete nám, kdo to povídal. Rozuměli jste?"
  Řídící důstojník Bis Flanderka
  ŽIVOTOPIS TROLLA PEPKA VYSKOČE.
  Pepek Vyskoč, vlastním jménem Josef Vyskočil, je v současné době nejodpornější informátor a troll Česka. Narodil se v Práglu, už se neví kdy. Jeho matka Anna Vyskočilová byla ženou v domácnosti a občas si přivydělávala i jako uklízečka. Ta žila s jistým opilcem Vyskočilem, který se živil všelijak. Tento však byl mladému Pepkovi pouze otčímem, a již v mládí ho škádlíval slovy: „Pepku, vyskoč a zameč.“ Skutečným otcem Pepka Vyskoče byl kníže Karel ze Schwarzenberga. Ten měl v mládí s Annou poměr a poté se jí s outěžkem zbavil, protože nebyla ze vznešeného rodu. Pepek neměl v mládí lehký život. Jeho otčím ho často tloukl do hlavy, což Josefa poznamenalo na celý život. Když se jeho otčím uchlastal k smrti, Pepek se odstěhoval se svou matkou do nejmenovaného města v ČR. Za bývalého režimu, byl naverbován řídícím důstojníkem Stb Flanderkou do tajných služeb. Měl sledovat americké špióny, kterými se to v zemi jenom hemžilo. Již od prvopočátku podával důležitá hlášení, z nichž většina patřila do kategorie "Přísně tajné". Dostal dokonce k dispozici odposlouchávací zařízení, které natáhl do tajné služebny Stb a odposlouchával i Flanderku, kterému nevěřil. Za jedno hlášení dostával dva šestáky (200 Kč) a za celou dobu své aktivní činnosti si přišel na majlant. Byl totiž velice pilný a mazaný. Jediný člověk, na kterého si nedošlápl, byl jistý vojín Josef Švejk, kverulant, kterého do armády odvedli i když měl papíry na hlavu. O Josefu Vyskočilovi se říkalo, že byl dvojitý agent, protože hlášení prý podával jak na centrálu Stb, tak na Americké velvyslanectví. Ovšem zda je to pravda, to zůstává dodnes tajemstvím. Po převratu v roce 89 se Pepek stal zakládajícím členem Občanského fóra ve městě. Hodně ho ovlivnil nějaký Havel, který se pak stal prezidentem. S ním měl společnou milenku. Ta se stala později zakládající členkou lidskoprávní organizace Člověk v plísni. Na vrcholu svého života se vrátil ke svým životním poznatkům a byl znovu naverbován bývalým estebákem, nyní členem Bis Flanderkou. Vzhledem k tomu, že se spolu znali, nepodepisoval již ani novou přihlášku. Životní pouť Josefa Vyskočila skončila v současné době u počítače, kde trolluje a opruzuje diskutující za pár šestáků, jak byl vždy zvyklí. Bohužel Pepek Vyskoč se nikdy ne změní. Je věčný. Za každého režimu si najde svého páníčka, kterému bude rád sloužit do roztrhání těla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vtipné. A tak to přesně je.

   Jednoho takového osobně znám a dokonce se honosí akademickým titulem. Do hadráku bijec zlých imperialistů, hrdý člen KSČ. Nyní pro změnu rusobijec první kategorie. Každý čtvrtrok pravidelně odjíždí na pedagogické kongresy přes půl planety (směr spřátelené imperialistické země). Den si odsedí na kongresu, občas něco vypotí u pultíku přednášejících v duchu samomasáže přítomných (kritizovat nemůže, to by jej již nikdy nepozvali) a pak si čtyři dny užívá turistiky v exotické krajině.

   Po návratu zpravidla ještě nějaký ten panfletík za na kongresu nafasovaný grantík v rámci jím zadávaných diplomových prací svým studentům sesmolí. S odevzdáním dostane poškrábání za ušima od nadřízeného rektůrka (stejný typan jen úspěšnější v řiťolezectví Šapitovi do zadku), případně si doplní soustavu docentů za a před svým jménem.

   A takoví vychovávají naši mládež na vysokých školách!!!

   Smazat
  2. Ďalšieho takého ste mohli zo Slovenska poznať aj Vy v Čechách. Menoval sa Eduard Kukan, bývalý minister zahraničných vecí Slovenska v období "dzurindizmu". Bývalý člen KSČ, bývalý donášač pre Štb, vedený na ich výplatnej páske pod krycím menom Skopec. Veľký komunistobijec a zanietený osloboditeľ Kubánskej ľudovej republiky od komúnizmu. Keď sa ho predseda súčasnej KSS s.Karapa pýtal: "...pán súdruh E.Kukan, kedy ste mladým klamali, vtedy keď ako člen KSČ ste perlili ochválospevy o "Ostrove Slobody", alebo teraz, keď mladým horlivo rečníte o Kube ako o neslobodnom žalári zúbožených nešťastných Kubáncov?!". Pán súdruh Eduard Kukan zareagoval nanajvýš podráždene: "...Vy mi na moje svedomie nesiahajte, vy mi nesiahate ani po členky, vy komunističtí zmetci, tobôž mi nesiahate už niekde vyššie po mojom svedomí...!" Môj profil Ukrofil.

   Smazat
 6. Armata jezdí,ale mne nejedou některé weby.
  To už není cenzura,ale přímo totalitní zásahy.

  OdpovědětSmazat
 7. Problém trollů je, že kopají za parazity. Rozděluji společnost na výrobce, obchodníky a managment.

  Parazit ve výrobě:
  - vyrábí zmetky a nebo má malý výkon, protože předstírá, že pracuje

  Parazit v obchodě:
  - lživými informacemi a psychickými manipulacemi prodává za neodpovídající cenu

  Parazit v managmentu:
  - neřídí společnost ku prospěchu všem, ale zařizuje její krach, aby mohl při jejím rozpadu získat část jejího majetku nebo skrytě majetek rozkrádá.

  Zde se jedná o výrobce, rozhodující kriterium je proto kvalita jeho výrobků a zde praxe potvrzuje, že jde o velmi kvalitní výrobky.

  Je zatím útrpné, že musíme některé problémy ve společnosti řešit zbraněmi, ale morálka lidstva ještě nedosáhla úrovně, aby se tato řešení maximálně omezila, což je při technologickém pokroku výzva:
  "Buďto se staneme etičtějšími nebo zahyneme!".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě dodám zajímavost: Zbraně jsou odpovědi výrobců proti násilí parazitů. Tento boj z parazity je hnací silou technologického pokroku, ale parazit získá časem výrobcovi zbraně a tak ten vyvíjí lepší.

   Toto roztáčející kolo je potřeba zastavit a parazity z velké části vyhubit. Ne fyzicky, jde o vymýcení parazitického myšlení, aby se každý cítil nedílnou součásti společnosti a společnost podporovala smysluplný rozvoj tvůrčího potenciálu jedinců.

   Smazat
 8. No tak jak tak, válka bude, už brzy. Příklad mírového úsilí SSA a příprav proti agresivnímu Rusku je zde. Noesiocons to potřebují.
  World
  The US has deployed 2 F-22 fighter jets to Russia's backyard
  Business Insider
  US flies F-22s to Romania as show of strength to Russia Associated Press
  Fighter jets sent to Romania in show of force against Russia
  The Hill

  OdpovědětSmazat
 9. Opravdu by mě zajímalo, kolik % komunistů sleduje NR, když to šapírovci tak sveřepě opakují. Všímáte jak je ta jejich antiruská propaganda čím dál tím ubožejší?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty kreténe 9:26-ta tvoje totalita přichází právě z tvého vysněného USA,řízeného a plně vlastněného židy....jsi jako správný hloupý řiťomil americký,jako vždy o fázi pozadu a to i s tím tvým nadáváním na komunisty a Rusko....

   Smazat
 10. Podstatné není ani tak, že se jedná zde v tomto případě o prezentování vývoje zbraně. Podstatné je, že v Rusku již 15 let pracují na obnově společnosti jako takové. Moderní průmysl, moderní a systematický výzkum a vývoj.

  Věda a vývoj mají absolutní zelenou a vše je řízeno tak aby do sebe zapadalo.

  Nejdůležitější je na to vysoce efektivně navázané školství, které vzdělává a vychovává novou moderní vzdělanou a hrdou generaci nových Rusů.

  A CO SE DĚJE U NÁS - INKLUZE ZAVÁDĚNÁ NEVZDĚLANOU VALACHOVOU POD TAKTOVKOU NEZISKOVEK PLACENÝCH šÓROŠEM, ROTSCHILDEM A ROCKEFELEREM. Devastace národa během jedné generace výchovou tupých nevzdělanců, které je v plánu ještě řádně promísit s jedinci z jiné kultury se vzděláním středověkých tmářů.

  Havloidi pryč z vlády, pryč z médií, pryč ze školství!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Někdo tomu říká "obnova společnosti", jiný vymývání mozků, fašizace společnosti která má zakrýt hospodářské problémy Ruska.

   Moderní průmysl výzkum a vývoj v Rusku existuje lada tak ve vaší fantasii.

   Smazat
  2. Jste idiot! Tak se tam někdy zkuste zajet podívat. Ano vesnice a některé oblasti jsou zatím ještě ve srabu. Vedle toho ale je tam velmi mnoho vysoce moderních průmyslových kolosů s vlastními výzkumnými pracovišti, kde pracují špičkové kolektivy jak mladých tak i starších inženýrů a vědců z celé škály vědních oborů.

   Proti těm kolosům je náš ČEZ, nebo plzeňská Škodovka garážová dílna. Ono napravit tu devastaci co se v Rusku stala za ob Jelcina není jednoduchá věc.

   Mě ale vcelku Rusko nezajímá (ve smyslu, že by jsme se s nimi snad měli nějak družit). Mě zajímá co se děje u nás a to je průser. Z tohoto pohledu mě Rusko zajímá jako inspirace, jak to u nás zase vrátit do podoby, kdy to nepůjde zu grund, ale vzhůru.

   Kvalitně vzdělaná většinová společnost, která s hrdostí zůstává doma a opečovává naší dolinu. Ne že vzdělaní lidé utíkají do destinací odkud nás tunelují, protože jim z peněz od nás vytěžených jsou schopni zaplatit vcelku slušný plat.

   U nás dostanou jen almužnu. Tedy inteligence utíká, zůstávají pouze ti méně schopní. Mohl bych napsat čest těm málo statečným co zůstávají. To by ale byla blbost. Vláda by měla pracovat na opatřeních, díky kterým zde v ČR zůstane dostatek kapitálu, aby bylo možno zaplatit kvalitní nejen učitel ale i všechny ostatní pracující.

   Zkuste se trochu seznámit s problémy ve zdravotnictví. Převážná většina mediků utíká léčit do bohatšího zahraničí. U nás v tumelu se začíná dostávat ne jen nemocnice do těžkých problémů, protože staří lékaři odcházejí na odpočinek a noví nejsou.

   A co špičkoví studenti jiných oborů - budoucí vědci. V ČR výzkumák žádný není, tedy pryč z domoviny je jediná možnost.

   Ještě deset let takto pokračovat a česká kotlina bude jedno velké ÚDOLÍ DUTÝCH HLAV!!! Potom si ho z Německa obsadí tam již etablované jiné agresivní kultury úrovně temného středověku.

   Nesouhlasím, že islám je zcela prohnilé náboženství. Za svou existenci se již významně zkulturnil a polidštil. Problém je v tom kdo jej zase navrátil na úroveň středověkých tmářů. Respektive tento proces vyprovokoval.

   Na to je jednoduchá odpověď - havloidní humanitární bombometčíci!!! Oligarchové z USA co se rozhodli dobýt celou planetu. Těmto v tom velmi účinně pomáhali hovádka typu Havel.

   Havloidní rakovina je to nejhorší co nás mohlo postihnout. Tuto zhoubnou nemoc je nutné zahubit dříve nežli natolik vybují, že nás zcela zahubí.

   První krok je vrátit školství do rukou pedagogických odborníků. Havloidi ve školství, to je něco jako metastáze jater. Rychlá operace ještě pacienta zachrání. Otálení znamená nevyhnutelnou smrt.

   Smazat
  3. Nepříjemné pro české pracující a tuzemské firmy je, že revitalizace ruské výrobní základny se bude odbývat bez větší české účasti, ač nemalá část dosluhujícího výrobního zařízení pochází právě z ČSSR.
   Takový už ovšem je hospodářský osud přeběhlického vazala. Cílem nápravy není být věrným vazalem jedné velmoci, ale suverenním státem, který je pro serioznost a vyspělost ekonomickou i politickou cenným partnerem různých velmocí, přesněji klíčovým prostředníkem mocenských skupin ovládajících velmoci.
   Třeba mít jen pár "drobností": (a) politickou, ekonomickou, výchovno-vzdělávací a kulturní elitu, která tuto strategii vezme za svou, nastoupí ji, získá pro ni občany a vytrvá; a (b) jen podkritické množství voličů, kteří tento cíl nevymění za zlevněný bůček, jogurt, tričko, televizi, zájezd, půjčku ihned, auto..., kteří neprodají sebe za zboží či službu pro ně osobně výhodnou, ale pro tuzemskou komunitu oslabující, či dokonce likvidační. Pokud si zdejší nevazalští občané nevygenerují a neukontrolují patřičnou nevazalskou reprezentaci, tak budou nadále smýkání vazalskou sedlinou.
   KR

   Smazat
 11. Teda,že bych se dozvěděl něco nového se říct nedá.Armata má jezdit 80km/h a má slabý motor.Vyrobeno 20kusů pro účel monstrozních přehlídek a že se plánují nějaké modifikace na které nejsou peníze.Slavná US army se už strachy třese

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nečtěte trolla, všechno překrucuje. Armata je v současnosti nejlepší tank v poměru výkon / cena. Je s aktivní obranou a potvrdil své kvality v praxi v bojích v Sýrii. Nemá slabý motor, ale může mít ještě silnější, ale za cenu nižší trvanlivosti.

   USA - Abrams M1A2
   výkon: 1118Kw
   rychlost: 67Km

   Rusko - Armata
   výkon: 1007Kw
   rychlost: 80Km
   3x levnější.

   Další parametry si zájemci dohledejte. Revoluční u Armaty je vež bez osádky a tak je posádka v jádře v podvozku lépe chráněna.

   Smazat
 12. Průměrná mzda v rusku 12.000 Kč, minimální 2.500 Kč, 20 milionů Rusů přežívá pod hranicí chudoby 3.500 Kč.

  Ale hlavně, že zdejší rudohnědí idioti jásají jak jejich tank jede 80 kmh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to je právě to, co je v Rusku udržuje ve skvělé formě. Američané přežraní, obézní, těžko se hýbající. Na ČT mluvil jeden doktor z USA a říkal, že Američané už nevědí, co s obezitou, a z toho plynoucí nemoci, diabetes. Z těchto důvodů nemohou sehnat vojáky....

   Smazat
  2. A já myslel, že v USA tak tak přežívají na potravinových lístcích. A oni jsou přežraní a obézní? Co to? Už se v tom vůbec nevyznám.

   Smazat
  3. 12:17

   Plány imperialistú zhatí
   naši vepři boubelatí!!!

   Kdysi jsem se u toho filmu válel smíchy, ale myslel jsem, že ten film hodně přehání.
   Ale dnes vidím, že takových idiotů s podobnámi žvásty jako tam měli soudruzi, je i dnes v reálu stále více než dost.

   Smazat
  4. Evidentně jim jejich chudoba nezabránila vyrobit nejlepší tank na světě. Mimoto asi těžko pochopíš, že jsou skuteční lidé, kteří se neklaní zlatému praseti.

   Neurážej, já tě taky neurážím a ani to nemám zapotřebí a neodváděj od tématu, řekni co si myslíš je tank dobrý není?

   Smazat
  5. Srovnávání průměrných platů je u zprávy o nejlepším ruském tanku dost z cesty. Oni hoši, co mají rádi Emeriku si musí postěžovat, vylít si svůj bol a žal, pofoukat své imperiální bebínko. Jo, s Rusy to nebudete mít jednoduché! Pavel P.

   Smazat
 13. AD: Je to okrajová část společnosti nenávidějící naši svobodnou, demokratickou společnost, USA Židy...
  ----
  Víte kam můžete jít s vašima nacistickýma totalitníma USA a demokracií a la Brusel?
  Strčte si vaši "svobodnou židovskou USA společnost" do 3,14či!!!

  Nikdy jsem nebyl komunista a nebyl jsem ani v SSM ani v Pionýru, ale nikdy mne komunisti ani SSSR a Varšavská smlouva nesrali tak, jako vy debilové s celýma USA a NATO!
  Kdyby došlo na nějakou válku, buďte si jistej, že já vím NA KOHO budu střílet!
  (Bydlíte blízko...?)

  OdpovědětSmazat
 14. 9:44 Ano bydlim blízko a jsem ozbrojen.Tak se frajere někdy zastav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když jsi ozbrojen, tak určitě po vypuknutí války půjdeš položit život za USA a jeho protektoráty a postavíš se do první řady, třeba na Ukrajině.Doufám, že se do tebe brzo trefí.

   Smazat
  2. 10:40 "jsem ozbrojen P9, ale šmidrám
   a z fetu se mi klepou pastelky"

   Smazat
  3. opr: 10:04 !

   Smazat
  4. Keců jak vopice chcanek....aneb poblijón z pangejtu.Celej taťka Lahváč Veškrna!

   Smazat
 15. POZOR !!! Nenechavá kradmá ruka mezinárodního sionisty (židovská cenzura,česká odbočka Ligy proti pomluvám,dozorovaná Schapirem) tu na NR řádí jako Dreyfuss....už mi během hodiny zmizely dva komentáře....začínají tu být už konečně korektní.

  OdpovědětSmazat
 16. Válka musí bejt, vy kluci ušatí! Jinak se Západ z dluhů nedostane. J to jeho šance. Je jedno, jestli si tady nadáváme do rudohnědých sviní, ušáckejch trollů, debilů etc. Válka bude a chcípat v ní budeme spolu, to je můj názor. Pak se půjde na dřeň. Pro nás žádný kryty nebudou - to bysme si měli uvědomit. Stejně jako bychom měli mít povědomí o tom, kdo seje válku a potom s ním podle toho naložit. Všichni - praví, nebo leví - jsme tady jen za užitečné idioty, kteří se mají spolu poprat, aby se nezmohli na odpor válečným štváčům. Co takhle naechat Rusko a život v něm Rusům? Co takhle nechat slimy jejich víře v jejich zemích, kde pro tu svou víru nechtějí žít, ale chtějí ve jménu boha slitovného chcípat v našich zemích při pobíjení našich dětí a žen? Co takhle se spojit a začít se starat o naší ZEMI, naší VLAST, naše místo pro další z nás vzešlé generace?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Zde je to vcelku slušně vysvětleno:

   "Jak je to s tím Islámem, proč dolar může zachránit pouze 3. světová válka a co s tím můžeme udělat?"

   http://aeronet.cz/news/jak-je-to-s-tim-islamem-proc-dolar-muze-zachranit-pouze-3-svetova-valka-a-co-s-tim-muzeme-udelat/

   Smazat
 17. Je mi srdečně u prdele, jestli někdo byl nebo je komunista, bely, nebo je odeesák, byl, nebo je lidovec, věří, nebo nevěří v Boha, jestli je muž, nebo žena, chytrej, nebo hloupej, tlustej, nebo hubenej, blonďák, nebo plešoun, dělník, nebo umělec ... . Jediné, co mne zajímá, je jaký je člověk, jak prospívá své vlasti, své obci, svému národu, lidstvu. Ty krysy nás opustí, rozeserouto tady a pak potáhnou mumlat do bezpečí, kdy v zatuchlém smrádku vyčkají, až nejlepší synové a dcery národa vychcípají v boji za vlast, za národ, za lidství, pak se vrátí a zase nám budou diktovat své amorální oplzlosti, své multikulti nesmysly, zase nás budou rozesírat. Je třeba si všechny ty nositele evropseudohodnot pamatovat a nedat jim znovu možnost konat své zrádné rejdy. Je třeba jít k volbám a volit osobnosti a tvrdě vymáhat plnění volebních programů. To je společenská smlouva - volíme je proto, že chceme, aby splnili své volební sliby, ne proto, aby za každou cenu zůstali u koryt. Kdo své volební sliby neplní, porušuje společenskou smlouvu a má s ním být naloženo jako se zemským škůdcem.
  Listina nám to umožňuje už nyní:
  Čl. 23 [Právo na odpor]
  Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

  OdpovědětSmazat
 18. Jen Idiot a vrah muze mluvit o tanku jako o klenotu
  Zarathustra

  OdpovědětSmazat
 19. Mě by třeba zajímalo, jestli se tlustej a obézní američan vejde do tanku Armata?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. doktor přece odklápěcí věží.

   Smazat
 20. doktor nevím kolik vyrobili ARMAT nebo jak to je.Ale v každém případě když tvrdí, že čekají na zakázky tak dle mého názoru výroba jede na plné pecky.Protože Rusové vždy zveřejní novinku,když už mají vyvinutý něco nového.Tedy zveřejňují vždy nejméně o krok pozadu....Víme o to prd....

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.