Reklama

.

.

čtvrtek 21. dubna 2016

ORWELLOVSKÝ PŘEVÁDĚCÍ SLOVNÍK POJMŮ 21. STOLETÍ (1)

Všudybylka
21.4.2016 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

(předefinování pojmů se děje na základě matematicko – filozofického převáděcího algoritmu za předpokladu, že 1984=2016)

fašista
– člověk, který nesouhlasí s opačným názorem

sluníčkář
– člověk, který popírá objektivní fakta a snaží se sebe i druhé přesvědčit, že obrazně řečeno svítí slunce, přestože ve skutečnosti zuří bouře. Předstírá radost z hřejivých paprsků v prudkém dešti a nutí druhé k témuž.

pravdoláskař
– člověk, hlásící se k odkazu V. Havla, jehož oblíbeným výrokem byla věta:“Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.“ Tato slova byla zdiskreditována činy, které byly v rozporu s tímto tvrzením. Viz. heslo humanitární bombardování.

preventivní útok
– bezdůvodné agresivní napadení druhého s cílem získat nějakou výhodu.

*Adjektivum „preventivní“
slouží jako morální obhajoba, která má vzbudit zdání legitimity a dojmu, že se jedná o nutnou obranu.

pravičák
– hanlivé označení toho, který stojí na špatné straně názorového politického spektra z hlediska levicově orientovaného jedince

levičák
– hanlivé označení toho, který stojí na špatné straně názorového politického spektra z hlediska pravicově orientovaného jedince

nacionalista
– člověk, který hájí národní zájmy, brání právo na sebeurčení, zachovává tradice, nesouhlasí s násilnou instalací jiné kultury do vlastního prostředí

humanitární bombardování
– oxymoron připisovaný V. Havlovi, který se považoval a prohlašoval za humanistu. Termín vznikl při obhajobě legitimity náletů NATO na Jugoslávii na jaře 1999.

rasismus
– projevy nenávisti vůči lidem jiného etnika či rasy. Pojem je zneužíván výhradně proti bělochům, přestože útoky namířené proti této rase jsou čím dál častější a zřetelnější.

demokracie
– pojem, do jehož významu se vejde vše, co podporuje zájmy globálních elit

liberalismus
– faktické zrušení morálních hranic, záměrná destrukce základních etických hodnot

lidská práva
– jednostranně použité imperativy jednání, jejichž porušování by mohlo poškozovat mocenské zájmy

politika
– legitimní nástroj k uplatňování moci a provádění systémových změn na základě osobních priorit a zájmů

spojenec
– dočasný, účelově zvolený partner vhodný k dosažení mocenských zájmů. Vhodnost užití tohoto termínu definuje vždy mocensky silnější subjekt, který zároveň uplatňuje právo kdykoli toto spojenectví odvolat, zrušit, anulovat či vyhlásit opačný postoj.

unie
– původně sdružení subjektů se stejnými právy i povinnostmi. Pokřivení pojmu nastává v okamžiku, kdy se začíná vymáhat plnění povinností bez možnosti uplatnit právo.

migrant
– člověk, jehož cílem je přemístit se do jiné země, zpravidla s lepšími životními podmínkami. Termín je často zaměňován s pojmem uprchlík.

uprchlík (běženec)
– člověk, který nedobrovolně opouští svou zemi ve snaze zachránit si život před pronásledováním, válkou či jinými represemi.

sdělovací prostředky
– media, která veřejnosti zprostředkovávají informace, jejichž užitkovou hodnotu určují jejich majitelé

ochrana občanů
– postupné upírání práv občanů, zejména práva na ochranu soukromých údajů a osobnosti za účelem jejich snadnější ovladatelnosti a manipulovatelnosti. Vhodnou záminkou pro toto plošné porušení základních svobod se stalo riziko terorismu.

terorismus
– vítaný nástroj mocných k vyvolání strachu, občanských nepokojů a nastolení chaosu. Praktická demonstrace hesla „rozděl a panuj“.

Lingvistický překlad: Všudybylka 2016

7 komentářů :

 1. V roce 1984 to byla Orwellovská "fantasmagorie". jenže v roce 2016 se ta jeho fantazie blíží mílovými kroky ke skutečnosti Vyvolávání strachu z terorismu dává mocným "oprávnění" měnit naše životy ve všech ohledech. Dokonce Orwella v mnohém předčí! Již dnes se spekuluje o zrušení "hotovosti" a chtějí zavést pouze platby Kartou! Do důsledku vzato, pak by byli "neposlušní" lidé "vymazáni"! Orwell lidu "nechal" alespoň hotovost.

  OdpovědětVymazat
 2. Domnívám se, že existuje za NATO intervencí na Kosovu element, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární ...
  Václav Havel, Le Monde, 29. dubna 1999
  zdroj: http://werdan.blog.idnes.cz/c/31496/Humanitarni-bombardovani.html

  OdpovědětVymazat
 3. Ten Orwell byl vizionář.Já osobně mám raději Farmu zvířat.Hlášky,Žádné zvíře nezabije jiné zvíře,a nebo,Všechna zvířata jsou si rovna,jsou i po letech aktuální.Škoda,že se toho nedrželi soudruzi v 50tých letech.Jinak ta bajka spadá dějem do časů,když Stalin likviduje svoje derviše

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda , že nevidíte všechny mocné "Staliny" okolo , kteří likvidují "nepohodlné" . Bylo tomu tak a je stále, všude ve světě. Jak jednoduché ukázat jen na jednu tvář....to bylo za Stalina

   Vymazat
  2. 10:00 umíte číst?Píšu,že'některé hlášky jsou aktualní i po letech'.

   Vymazat
 4. Pojem demokracie je už tak zprofanovaný, že by bylo lepší používat pro skutečnou demokracii jiný nezprofanovatelný výraz. Co třeba občanský kolektivismus?

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat