Reklama

.

.

středa 6. dubna 2016

Panama Papers a Černé jezero

Pavel Letko
6. 4. 2015  E-republika

Věrohodnost údajů se limitně blíží nule. Jde asi o stejně „seriózní“ informace, jako zjištění někdejších „investigativních“ novinářů „Rudého práva“ nebo sovětské „Pravdy“.K našemu redakčnímu článku ZDE bych rád dodal něco ryze svého. Celou aféru považuji za zbytečně nafouknutou, za plácnutí velryby do vody. Jde jen o sofistikovanější variantu „báby pod kořenem“ a obdobných „důležitých“ témat dokola omílaných v našich médiích:

Samotný objem dat na mě dělá dojem jako údaje o váze té velryby, co zrovna někde na druhé straně Atlantiku plácla ploutví do vody. Proč?


Kapitalismus

Systém, v němž žijeme, řídí staronový bůh Mamon skrze svého syna „Nedotknutelné soukromé vlastnictví“. Kdo nemiluje syna, nemůže milovat také otce. Kdo se neklaní „Nedotknutelnému soukromému vlastnictví“ nemůže dojít přízně u boha Mamona. Jinak řečeno, v našem systému vládne kapitál, čili prachy, a k tomu ještě spoustu dalších věcí, které umožňují jedněm užívat si života, co hrdlo ráčí, a používat k tomu jiné lidské bytosti jako své sluhy, otroky či prostitutky. Systém, v němž žijeme, je jak ve své podstatě, tak ve svých cílech nespravedlivý, nemorální a zločinný. Aféra „Panama Papers“ tak může sloužit jen právě zmíněnému bohu Mamonu a nikomu jinému. Jde jen o souboj vlků o kost, o souboj „pánů“ o nevolníky, o vládu mocných nad bezmocnými.


Panama papers a Černé jezero

Věrohodnost údajů z panamského úniku se se limitně blíží nule. Jde asi o stejně tak „seriózní“ informace, jako zjištění někdejších „investigativních“ novinářů „Rudého práva“ nebo sovětské „Pravdy“ ohledně válek ve Vietnamu, Koreji či Panamě. Jde jen o další, modernější variantu známé aféry z roku 1964.

Jak je vidět, dnešní CIA se dovede přiučit i u někdejší StB. Tehdy byly vyzdviženy za účasti a pozornosti „investigativců“ celého světa ze dna Černého jezera na Šumavě „zaručeně pravé“ dokumenty týkající se údajné sítě někdejších nacistů na Západě. Celá aféra však nepochybně měla své dopady, neboť jejím cílem bylo zasáhnout do dějin prostřednictvím vydírání a dehonestace nepohodlných osob.

Věrohodnost


Pro mě osobně je vždy věrohodnější Američan, kritizující válku v Iráku či Afghánistánu, navzdory režimu, v němž žije, než zprávy zdánlivě o tomtéž, ovšem hlásané redaktorem komunistických televizních novin v komunistické zemi. Prostě když dva říkají totéž, nemusí to být nutně totéž. Když nacistický ideolog Joseph Goebbels hřímal o nebezpečí bolševismu, neznamená to, že bych měl považovat všechny jeho informace za důvěryhodné. Je tomu právě naopak. Kdo nic neriskuje, kdo pochlebuje moci, je automaticky pro hledače pravdy nedůvěryhodným, protože se nalézá v konfliktu zájmů. Pro takového člověka neplatí presumpce neviny, ale viny. Mainstreamový novinář musí prokazovat, že je novinářem, a nikoliv koupenou loutkou. Svobodný tisk a svobodný novinář se prostě nestávají svobodnými jen proto, že se za svobodné prohlásí. Věrohodnost Snowdena, Juliana Assange, Chelsea Manninga, Mary Mapesové, o které jsme psali ZDE a dalších hrdinů naší doby, se potvrzuje jejich dalšími životy. Zatímco jedni jsou věznění, ve vyhnanství či jinak perzekvováni, druzí dostávají svou výplatu nepochybně včas. Slouží tomu také neprůhledný systém „neziskových organizací“. Tedy neprůhledný jen pro nás, avšak velmi průhledný a dobře sloužící pro své tvůrce a donátory.


Skutečný význam informací


Co nám mohou více či méně zmanipulované informace „Panama Papers“ napovědět? Že v kapitalismu jsou lidé, kteří chtějí minimalizovat odvody do státní pokladny a maximalizovat své zisky. Většinou jde o občany bohaté, až velmi bohaté. Z různých zemí. To je mi tedy neuvěřitelná novinka. Pro takové zjištění opravdu stojí za to pitvat se v několika terrabajtech dat. Černé jezero z Panamy jistě skrývá mnohá tajemství, a to i ta, která na svou výrobu teprve čekají. Korporátní média budou ovšem nadále přežvýkávat úžasné konspirační teorie a vydávat je za zaručená fakta. Podobně jako to činila naše StB a stejně tak, jak to už po staletí činí všechny tajné služby světa ve spolupráci s profesionálními pisálky všech zemí a dob.
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

12 komentářů :

 1. Konečně někdo trefil hřebík na hlavičku! Díky! Marek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. když se to provalilo s Kvitovou , tak se to zametlo pod koberec a nyní se to provalilo i o politicích , tak co ?

   Vymazat
 2. Jde o akci provedenou pod patronací některé ze zpravodajských služeb (státní či soukromé). Na rozdíl od autora se domnívám, že většina informací v balíku bude pravdivá, ALE některé (nejdůležitější) byly vypuštěny a naopak pár diskreditujících některé nepohodlné osoby bylo "doplněno" či upraveno. Problém je s tím, jak rozlišit, která je která. Prostě typická dezinformační akce, která má zaměstnat protistranu a odvést pozornost od pravého zájmového objektu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně vyjádřeno.

   Vymazat
 3. Tvůrci Panama Papers přicházejí se svou troškou do mlýna pozdě. Tak před 15 léty to mohla být třeba i opravdová senzace. Dnes to nikoho normálního a logicky myslícího nezajímá. To že bohatí ulívají peníze, optimalizují zisky, lžou a kradou víme více než 20 let.

  OdpovědětVymazat
 4. Komunistickým " pisálkům " nevěříte proč ? Já dnes zjišťuji , že všechno , co nám komunisti lhali o kapitalistech , byla pravda !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky nechapu, co tim pan Letko mysli. Onehdy jsem videl televizni noviny z roku 87 a o zapade tam rikali jen cistou pravdu.

   Vymazat
 5. Ještě před touto kauzou bylo vypuštěno do éteru, že Putin má konta v zahraničí. Je to citlivé místo, neboť sám Putin dnes zakazuje zaměstnancům státní správy mít konta či jiný majetek v zahraničí. Tak mě napadlo, jestli právě tento seznam nevláčel Kerry v červeném kufříku do Moskvy, kde na něj, před zraky kamer, Putin chytře předem upozornil s poznámkou, že je nikdo nepodplatí, protože jako správný šachista předvídal, co chystá protivník a podle toho se zařídil, takže ještě před "vypuknutím" aféry už video s kufříkem po internetu obletělo svět. Z Moskvy jel Kerry prý přímo do Azerbajdžánu. Následoval útok na Arménii (náhoda!) Celá kauza jako blázen je namířená, když ne bohužel pro USA přímo na Putina, neb se ho to skutečně netýká, tak alespoň do okruhu jeho spolupracovníků a známých. Také je zajímavé, že zmíněný seznam neobsahuje ani jednoho Američana.
  Po všech těch sestřelených letadlech, vybombardovaných nemocnicích a dopingových aférách je to jen další okopávání ruských kotníků.

  OdpovědětVymazat
 6. O akci ,,Černé jezero" píše ve svých pamětech i Lubomír Štrougal. Šlo o promlčecí doby činů z doby války, nikoli o konta.

  OdpovědětVymazat
 7. Kéžby "Pánbůh" dopustil a pana Letka tupého antikomunizmu zbavil, potom by se jeho články daleko více přiblížily "objektivní realitě" . A nebyl by případně použitelný jako "užitečný idiot" pro pravdolascisty.

  OdpovědětVymazat
 8. Při jakékoliv současné události se otírat o komunisty, jejich Stb a mnohdy zkresleně psát o té době mne vůbec, ale vůbec nepřesvědčuje o věrohodnosti autora, i kdyby měl tisíckrát pravdu. Kdy už se sakra při kritice současnosti zbavíme neustálého opakování připomínek minulosti a marných snah dokazovat, že dnešek je kopií minulosti. Já po létech dospívám k přesvědčení, že to naopak byli komunističtí vládci, kdo zpozdile napodobovali nešvary svých předchůdců. Nevím totiž o jediné špatnosti komunistických vlád, které by nedělaly vlády je předcházející, kromě jediné ZNÁRODŇOVÁNÍ. A právě to je historicky neodpustitelný zločin, který si ponesou komunisté až do doby, kdy nevyhnutelně na celé planetě zvítězí kolektivní vlastnění nad individuálním, protože lidstvo není tlupa jedinců, ale společenství lidí.

  OdpovědětVymazat