Reklama

pondělí 4. dubna 2016

P.C.Roberts: Demokracie USA se sbírá k odporu proti svým zrádcům


4. 4. 2016     PaulCraigRoberts
Ano, s velkou dopomocí neúspěchů neoliberální ekonomické politiky a stejně neúspěšné neokonzervativní politiky zahraniční, začínáme měnit obraz světa. Pohleďme jak Bernie Sanders narušuje vládu manželů Clintonových nad demokratickou stranou, či jak Donald Trump, lehce a bravúrně, upozadil prezidentské kandidáty současného republikánského establismentu. A mnozí Američané se dnes k tomuto trendu přidávají. Nejsem si samozřejmě jist, zda Sanders a Trump jsou s to přinést skutečně hlubinné změny současné situace, avšak zájem voličů o ně, bez ohledu na to, jak biti a zostouzeni jsou denodenně v médiích, musím brát jako pozitivní fakt. Voliči je totiž nepodporují ani tak pro jejich postoje na ty či ony otázky, ale podporují je především proto, že nejsou sočástmi současného washingtonského establishmentu. A současně si tito voliči začínají též uvědomovat, že onen establishment dnes reprezentuje výhradně jen pověstné jedno procento nejbohatších Američanů – a nikoliv tedy je samotné.

Nové Rusko vešlo na scénu a celému světu dalo vědět o své schopnosti matovat hegemonické ambice šílených neokonzervativců, řídících americkou vládu už od doby Billa Clintona. A svět si tak začíná uvědomovat, že vedení světa směrem k míru přichází z Ruska, a nikoliv z válkychtivého Washingtonu.

Vazaly USA v Evropě uvádí takovýto vývoj pochopitelně do zmatku. Severní země EU vykořisťují jižní země EU, a Evropa celá se pak ocitá pod přívalem uprchlíků, prchajících z válek , vyprovokovaných i vedených Washingtonem, a kamuflovaných jím samotným jako války proti arabskému terorizmu. Evropané to s rostoucím podezřením sledují a začínají si uvědomovat, že jejich politické strany, které od konce 2. světové až do doby přítomné podporovali, nejsou nic než agenty Washingtonu, sloužícími jen jemu, a nikoliv tedy jim samotným. A že Merkelová, Cameron a Hollande jsou loutkami Washingtonu a nikoliv vůdci Němců, Britů nebo Francouzů.

Rusové už dnes dobře vědí, že být částí západního systému znamená být zranitelným jeho ekonomickými sankcemi i jeho zasahováním do jejich vnitřních věcí. A začínají též prokazovat, že jejich touha po nezávislosti stojí nad jejich touhou být jako partner přijímán korupčním, nemorálním a dekadentním Západem.

Americké ministerstvo financí, federální rezervní fond a finační regulátoři jsou zkorumpováni soukromými finančními společnostmi, které je řídí, úkolují a bezvýhradně slouží jednomu procentu. A stává se paradoxem, že bez ohledu na tato fakta se mnoho voličů demokratické strany, a tedy těch nejméně zámožných amerických občanů, stále ještě ohlíží po nějaké spáse - a vidí ji v Hillary Clintonové. Čili v reprezentantce onoho jednoho procenta, jejíž majetek – společně s jejím manželem – činí 153 milionů dolarů.

Všimněme si dále, co by se mohlo stát, jestliže by Američané této paní umožnili stát se americkou prezidentkou. Trump řekl, že se s Putinem o všem domluví, ale Hillary prohlásila, že ruský prezident je nový Hitler. Jak se asi chce paní Hillary s novým Hitlerem domluvit?

Nijak. To prostě nelze.

Donald Trump a Bernie Sanders hovoří o tom, jak Američané ztrácejí pracovní příležitosti a finanční nezávislost, a jak se 99 % z nich stávají otroky dluhových pastí, zatímco ti, kteří je do těchto potíží a nejčastěji pak jen k uboze placeným pracovním příležitostem ve službách dostali, se oddávají hýření z mnohamiliardových příjmů všeho druhu. Tím vším se fakt, že vláda USA slouží jen jednomu procentu svých občanů, stává stále zřejmějším.

V roce 1994 vydal Christopher Lasch knihu „Revoluce elit“. Píše v ní, že hlavní hrozba, jak se zdá, pochází od těch, kteří stojí na nejvyšším stupínku sociálního žebříčku. Jak Lasch zdůraňuje, nekonečný hlad elit po dalších penězích a další moci podkopaly konstituční základ Spojených států. Elity využily svoji moc k tomu, aby demokracii zradily.

Uspějí Američané ve snaze vybojovat si demokracii zpět?

Vybral a přeložil Lubomír Man

7 komentářů :

 1. Uspějí Američané ve snaze vybojovat si demokracii zpět?

  Obávám se, že volby tento cíl nenaplní. On Trump i Sanders nejsou žádní žebráci, jsou prostě produktem systému (který chtěji zničit ? ).
  Koloděj

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak ta slavná demokracie vypadá...jak už tu před nedávnem někdo zmínil,jaký může být výsledek když "voli volí voly"....nebo-li:"demokracie je systém,kde hlupáci volí darebáky"....

   Smazat
 2. Problém Amíků spočívá v jejich mentalitě. Oni si nepřipadají jako vykořisťovaný proletariát, ale jako shodou okolností dočasně zchudlí milionáři, kteří se už už vracejí na svůj zasloužený post. Je to jako ono čekání na Godota.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...čili jejich debilitě. Bohužel se zdá, že do ní padáme taky, podívameli se na volební průzkumy...

   Smazat
 3. američania celý život - tí chudobnejší - túžobne čakajú na chvíľu kedy sa im naskytne príležitosť zbohatnúť - pripomína mi to pasáž z muzikálu Fidlikant na streche, keď Tovje prosí Boha o trochu bohatstva - ten koniec je jasný - aj pre Tovjeho aj pre americký "ľud"

  OdpovědětSmazat
 4. Mám tam příbuzné. Sami říkají, že vlády v posledním čtvrtstoletí jdou od deseti k pěti a že o skutečné demokracii a lidské férovosti se jim již nezdá, protože odmítají svými sny zakrývat oči a mozky sobě samým. Jejich názory sdílí drtivá většina jejich známých a lidí, s nimiž jsou v kontaktu i profesně, s jedinou výjimkou - majitelé a manažeři jsou vesměs arogantní blbci mající své podřízené za nevolníky, pokud nechtějí skončit na dlažbě. Drtivá většina zaměstnanců finančních společností má týž názor, čímž jen následují ty průmyslové i institucionální. Takže USA mají šanci začít znovu a lépe, bez jha biblického projektu.

  OdpovědětSmazat
 5. Ať by již vyhrál B. Sanders či D. Trump, jak dopadne jejich střet s Kongresem a Senátem, kde určitě mají převahu zástupci establishmentu? (Navíc D. Trump k nim patří, jen cítí nutnost sebezáchovné změny některých parametrů bez změny systému.)
  KR

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.