Reklama

.

.

pátek 8. dubna 2016

Porošenko, Jaceňuk... Chaplin! - tip kulturního referenta


8. 4. 2016, Petr Ďoubalík

Dnes se v internetu objevila fotografie, zobrazující současné tahouny Ukrajiny. Je u ní napsáno: Foto na památku - Ukrajina. Eurointegrace. Po holandském referendu...


Znalci jistě poznali, že fotomontáž využívá fotografii z Chaplinova filmu Kid z roku 1921, na které jsou Chaplin a Jackie Coogan.

A tak mě napadlo, že můžeme vzpomenout na velikána Charlieho (Charles Chaplin, 1889 Londýn - 1977 Švýcarsko). Co by řekl dnešnímu světu? O čem a o kom by byl dnes jeho film Diktátor?
Teď mi dochází, že jako dítě jsem znal pouze jeho grotesky. Měli jsme je rádi, byla to velká legrace, na svoji dobu opravdu špička.
film Kid (1921), Ch. Chaplin a J. Coogan
Ale pak jsem vyrostl a měl jsem vidět i Chaplinovy filmy - Zlaté opojení (1925), Světla velkoměsta (1931), Moderní dobu (1936), Diktátora (1940), Světla ramp (1952)... Ale neviděl, asi vlastní vinou. Žil jsem naplno sportem a tyto perličky stříbrného plátna musely počkat. A dobře tak! Tenkrát bych možná nedokoukal do konce víc jak dvouhodinový film, zesměšňující Hitlera. Nedocenil bych jeho poselství, dobu vzniku, závěrečnou řeč... Čekal bych jen chaplinovskou legraci. Diktátora jsem viděl až po životopisném filmu "Chaplin" (1992) a to bylo moc dobře. Jestli máte tyto filmy teprve před sebou, pak toto pořadí doporučuji.

Pojďte zkusit, jestli i po 80 letech chaplinovská legrace funguje. Vybral jsem úryvek z filmu Moderní doba. Charlieho vybrali pro test "krmícího stroje", který má rychle nafutrovat dělníky, aby se ušetřil čas a více se vyrobilo.
film Diktátor, 1940
Film Diktátor vrcholí scénou, kdy falešný vůdce - zoufalý holič (Chaplin) na útěku - snažící si zachránit život, musí pronést projev před zfanatizovaným davem (národem). Nad tímto obrazem musel Chaplin hodně přemýšlet. Zamysleme se i my. Dav jistě čekal úplně jinou, opačnou řeč, přesto v závěru nadšeně aplauduje...Ještě nádherná sekvence z Diktátora, kde si "vůdce" pohrává se zeměkoulí:

Charles Chaplin na wikipedii zde...

...a pár zajímavostí o něm:
- Charlie Chaplin byl mimo jiné pacifista a silný odpůrce fašismu.
- Adolfa Hitlera prý jeho film Diktátor rozzuřil k nepříčetnosti, což Charlie považoval za jeden ze svých životních úspěchů.
- Charlie Chaplin se významně angažoval ve sbírce na znovuvybudování Lidic.
- Jednou se tajně zúčastnil soutěže napodobitelů Charlieho Chaplina. Skončil až na třetím místě.

Film Diktátor lze sehnat s českými titulky na DVD nebo např. zde

39 komentářů :

 1. Otázky zní, kdo Hitlera vyrobil, proč ho vyrobil, kdo mu dodával železo a půjčoval peníze? Soudruzi, zase se mně chce zvracet!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Ribbentrop-Molotov"

   Studuj.

   Vymazat
  2. Tak jsem začal studovat - Už v srpnu 1934 skoupil americký ropný gigant Standard Oil 730000 akrů německé půdy a postavil na ní rafinerie, které zásobily nacisty ropou. Zároveň USA tajně poskytly Němcům moderní vybavení pro letecké armádní jednotky. Německo obdrželo celou řadu patentů od amerických firem jako např. Pratt and Whitney, Douglas nebo Bendix Corporation a bombardéry “Junkers-87“ byly zkonstruovány čistě jenom podle americké technologie a již jsem dostudoval.

   Vymazat
  3. To "studuj" patří spíš pro tebe ty nulo:29 !!!

   Vymazat
  4. Ještě v bitvě u Kurska v červenci r.1943 poháněla část německých vojsk nafta dodávaná z USA Rockefellerovou Standard Oil....
   Ten měsíc to byla dodávka celých 12.500 tun !!

   Vymazat
  5. Koukněte se na dokument o Evě Braunové,co promítala Hitlerovi,krom toho že měl rád kovbojky a Eva romantiku vše filmy z USA,které byli v Říši zakázané,tak Hitler viděl Diktátora několikrát,keci v kleci,pořád z něj chcete udělat dementa a on nebyl stejně jako teď omlouváte pád naší civilizace tím že je vůdce Merkel šílená,není šílení jste vy když si myslíte že to dobře dopadne.

   Vymazat
  6. v roku 1940 bylampodeepsána rusko-německá smlouva o ruských dodávkách železné rudy, obilí atd .. do Německa. Takže v první fázi 2.světové války Stalin prakticky podporoval Hitlera. Dokonce se tvrdí, že po napadení SSSR o rok později byly tanky poháněné sovětským palivem (nafta, benzín).Přečtěte si nějakou diplomku, které o tom pojednávají a nebo se prokousejte knihami (např. životopis Stalina).

   Vymazat
  7. 19.8 1939 byla uzavřena německo ruská obchodní smlouva kde se Rusko zavázalo dodat Německu zboží za 180mil.říš.marek a Německo Rusku za 120mil ř.marek.11.2 1940 uzavřeli Rusové novou smlouvu,která byla čtyřikrát větší než v roce 1939(2mli.tun obilovin,900000 tun ropy,100000 tun bavlny atd.)Toto zboží bylo dodáváno přes obsazené polské území.Němci měli také tajnou ponorkovou základnu v zálivu Zapadnaja Litsa u Murmansku a to ještě nedávno spolu válčili ve Španělsku.Ještě další a jiné na Rusko versus Německo II.

   Vymazat
  8. Nooo, pozerám že sa to tu hemží samým anonymným expertom na druhú svetovú vojnu, čo to majú prfektne naštudované:-)). Vraj rusi dodávali, rusi podpisovali, rusi toto, rusi hento... Silne pochybujem, žeby si rusi čokoľvek dovolili podpisovať, dodávať, zariaďovať, vybavovať si za poza chrbty boľševikom neobmädzeným vládcom Sovietskeho Zväzu. A ukrajinčania len útrpne všetko sledovali(viď N.Chruščev, Brežněv, Ďžugašvili-Stalin a pod...). To kľudne môže aj Slovák povedať, že v ČeskoPomlčkaslovensku češi vraždili, Češi zatvárali, Češi prenasledovali, Češi obchodovali, Češi rozhodovali... Môj profil Ukrofil

   Vymazat
  9. První mezistátní spojeneckou smlouvu proti SSSR a zejména ČSR s Hitlerem uzavřeli Poláci! Mnichovská zrada byla další takový případ. Po MZ již nebylo možné v Evropě vybudovat systém kolektivní bezpečnsoti. Francie a Británie již nadále jakožto zrádci nebyli uvažovatelní coby spojenci SSSR. Protože Polsko a Německo mělo spojeneckou smlouvu vůči SSSR, primárním cílem zahraniční politiky SSSR bylo toto spojenectví přerušit, neb se v něm ukrývalo potenciální nebezpečí společného Polsko - Německého útoku vůči SSSR. Pakt R-M byl pak v podstatě vítězstvím, a to oprávněným, zahraniční politiky SSSR. SSSR samozřejmě předpokládal, že Hitler bude chtít válčit se SSSR, ten cíl byl již vyhlášen v Main Kampf! Ale jeho zájmem bylo co nejvíce se na válku připravit a získat čas. Pakt R-M byl k tomu cesta. AH nechtěl spojenectví s Polskem, již jen z toho důvodu, že nechtěl v týlu Polskou armádu při útoku na SSSR. Pakt R-M dále SSSR pomohl posunout hranice země dále od Moskvy. Pakt R-M, ač je označován za zločinný, byl vlastně pro nás všechny výtečným tahem!!!

   Vymazat
 2. 0:29 Google, to je zázrak, proč to tak nenazvat, zadáte pojem a hned víte, co parazit vymyslel.

  OdpovědětVymazat
 3. Vy bando bolševických čuráčků, Stalin a Hitler byli až do roku 1941 spolu největší kamarádi, hezky si spolu plánovali rozdělit Evropu a čile spolupracovali. Polsko napadli podle plánu skoro současně, Němci ze západu a Sověti z východu. Drazí Sověti povraždili 20.000 polských elit v Katyni. Sověti ukradli Finsko, všechny pobaltské státy, část Rumunska a Polska.
  Kdyby Němci smlouvu M-R se Sověty nečekaně neporušili a nerozjeli operaci Barbarossa, tak by byly ty dvě diktatury největšímy kamarády dodnes.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A že ti na tom ani trochu nevadí, co Němci, jsi nemocný hochu, jdi se léčit

   Vymazat
  2. Píšeš nesmysly a velmi dobře to víš. Odlez si na jiné weby a tady neotravuj slušné lidi,blbe!!! poláci se lísali k Hitlerovi a těšili se, že spolu potáhnou na Východ. Holt vsadili na špatného koně, který je pak téměř vyhladil. Kdyby nebylo SSSR, tak dnes už žádný Polák a Polka neexistuje! Tak tu nemel nesmysly o Katyni! V hlavě to máš úplně zmotané- Finsko z Ruské říše pustil hned po revoluci osobně Lenin!!! Část Polska, jak píšeš, nebyla nikdo část Polska, ale území obývané Rusy, kterého se Polsko po 1. svět. válce na chvíli zmocnilo! Lži, lži a překrucování historie, to je tvůj koníček. Nechceš se nechat zaměstnat v Občanském institutu, nebo někde jinde u Šoroše? Tam bys s těmi svými protisovětskými a protiruskými kravinami měl zaručený úspěch.

   Vymazat
  3. 1:16 Vaše "kdyby" je třeba upřesnit: Kdyby Němci nečekaně neporušili Mnichovskou dohodu a smlouvy stejné, jako M-R, ale uzavřené daleko dříve s Polskem, Francií, Anglií a dalšími státy, tak mohli být s nimi nevjvětšími kamarády dodnes. Jenom my bychom bohužel přišli o to, co Německu darovali naši tehdejší a současní spojenci. Babička říkávala: "KDYBY byly v pérdeli ryby, tak by nemusely být rybníky".

   Vymazat
  4. 1:16
   Když je řeč o Katyni, tak se jaksi zapomíná na 100000 Rusů, zajatých a zmizelých neznámo kam za Rusko-Polské války v letech 1919-21. A stejně tak se "přehlíží" chování Němců. V rámci „Operace Tannenberg“, která se týkala likvidace polské elity, bylo do 25. října 1939 zavražděno 20-24 tisíc Poláků. Po ní následovala akce „Inteligence“, při níž bylo zabito přes 40 tisíc polských intelektuálů.

   Vymazat
  5. Anonymní9. dubna 2016 1:16
   Zřejmě mladý, prchlivý a nedovzdělaný. Jak bylo již poznamenáno výš, Katyni něco předcházelo. Po I. sv. válce se Poláci rozhodli vytvořit velké Polsko, rozprostírající se od Baltu, až po Černé moře. Znamenalo to, mimo jiné, okupaci a zánik Ukrajiny, Rumunska, Moldávie a dalších zemí a národů. Proti tomu vystoupil tehdejší Sovětský svaz, po jehož boku si mimochodem zastříleli i vojáci právě vzniklého Československa. Protože tak, jako mnohokrát po tom, i v této válce nesli Rusové největší tíhu bojů, bylo jich cca čtvrt milionu zajato. V polských zajateckých lágrech bylo umučeno, nebo zemřelo hlady 80 tisíc z nich (polské prameny uvádějí "jenom" 60 tisíc). Poláci se nikdy nesmířili s tím, že přišli o část Ukrajiny, kterou považovali, podobně jako Rusové za své území. Katyň byla logickou vendetou za kroky Poláků z před dvaceti lety. Já neschvaluji žádné násilí. Jenom říkám, pokud chceme dělat nějaké tlusté čáry za minulostí, udělejme je nyní a nevracejme se ani o vteřinu zpět. Pokud se my vrátíme o rok, protistrana bude chtít o deset let. A nikdy se nedobereme stavu věcí, kdy by byly všechny strany spokojené, protože lidská historie je plná křivd a válečných zločinů.

   Vymazat
  6. 1:16 správně jsi to řekl,máš ho malého-čúráčka,jseš srab,nadávat na bolševiky dvacet pět let po tom co nejsou u moci, může jen chlap s malinkatým čůráčkem jako ty.Hlavně je to zbytečné vzpomínat na starou totalitu,když jsme po krk v nové ještě horší diktatuře,ale to ty moc dobře víš 1:16 protože jí sloužíš.PS:až vypukne revoluce tak si lidi jako ty najdem.

   Vymazat
  7. Ale jasneže, veď to všetci vidíme:-)). Ako povedal raz jeden euroBásník: "...Rusi sa každým novoprijatým štátom do EÚ a NATO, nebezpečne približujú k Európskej únii a členským štátom NATO! Toto im nesmieme tolerovať...! ..."Nepochybne tomu tak bolo aj v tej povestnej "Katyni" v medzi mŕtvolami ktorej sa s takou chuťou a slasťou neprestajne prehrabávate:-)). Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
  8. vlast tě (1:16) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
 4. Soudruha Hitlera vypěstovali a do manéže vpustili soudruzi z Wall Sreetu r.1929 hned,co ze hry na uchvácení Ruska vypadl soudruh Trockij/Bronštejn a jeho kompany fešáků s kupírovanými oháňkami....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :))))))) proč plýtvá energií a zrovna zde, kde nenajde voliče ČSSD, ani odběratele Blesku:)))

   Vymazat
 5. Je neuvěřitelné, jak jsou ta Chaplinova slova znovu aktuální:
  "Bojujme za nový svět. Krásný svět, který dá lidem šanci pracovat, který dá mladým budoucnost a starým zázemí. Barbaři získali moc příslibem těchto věcí. Ale oni lžou, své sliby neplní. Nikdy je nesplní. Diktátoři sebe osvobozují, ale zotročují lid. Bojujme za splnění těchto slibů. Bojujme za osvobození světa a za odstranění bariér mezi národy. Zbavme se chamtivosti, nenávisti a nesnášenlivosti. Bojujme za rozumný svět, ve kterém věda a pokrok vedou ke štěstí všech lidí."

  Od natočení filmu uběhlo 76 let a "barbaři" a "diktátoři" jsou tu pořád. Jen sami sebe nazývají "bojovníky za Euroatlantické hodnoty" a "my, kteří bohatneme jen díky svým schopnostem a pracovitosti".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, je to tak. Smutné. A pak přijde nějaký idiot a bude nám tvrdit, že se pokrok nedá zastavit. Dá, a docela na dlouho!

   Vymazat
  2. Opravdu smutné ale pravdivé . Války byly a budou . Za starých časů je vedla dokonce i církev svatá a to ve jménu Boha . V dnešních časech to jen pokračuje a toho Boha zase nahradila demokracie .

   Vymazat
 6. Místo pitomostí kterým krmějí massmédia čili presstituti naši veřejnost, nekonečné a přiblblé seriály a jiné lahůdky, by snad asi mělo být shlédnutí zmíněných Chaplinových filmů povinné...

  OdpovědětVymazat
 7. Také obdivuji Chaplinove grotesky.
  Snažil se tu bídu kapitelismu podat groteskně,asi věděl moc dobře,podat to přirozeně,byl by vypuzen.
  Akorát taková bída nepostihne Porošenka ani Jaceňuka.

  OdpovědětVymazat
 8. Drobet bych upravil text autora o Chaplinových groteskách: "Měli jsme je rádi, byla to velká legrace, opravdu špička." Nejen na svou dobu, nýbrž dodnes.
  Jeho celovečerní filmy jsou úžasnými sondami do lidských duší. A nebyla to vždy sranda, viz Monsieur Verdoux.
  K jeho pacifismu třeba dodat, že více mu byl boj proti násilí a zlu, takže se významně angažoval v prodeji válečných dluhopisů.
  Ještě stojí za zmínku i jeho skladatelské schopnosti, které využil při skládání hudby ke svým filmům, protože byl díky škole z londýnských muzic hallů všestranným umělcem.
  Nejsem zastáncem povinného zhlédnutí jeho grotesek a komedií, ale je fakt, že současná mladá generace ho zná málo. Nemluvě už o dalších komicích, k nimž nám cestu otvíraly vynikající střihové filmy Zlatý věk grotesky a Když komedie byla králem.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:22 Článek je o Chaplinovi, ale nelze zapomínat ani na naše umělce, třeba V+W. Když porovnáte jejich hry a filmy s díly dnešních "umělcůi", tak jeden má dojem, že taková debilizace nemůže být dána jen jejich tupostí a ubohostí. To snad musí být řízený proces. Statisticky by se přeci mezi nimi muselo objevit alespoň pár jedinců s kritickým pohledem na dnešní dění, ale v reálu - kde nic, tu nic. Snad jedině Ringo a Kája, ale i ti se drží hodně při zdi.

   Vymazat
 9. Po té, co zde čtu ty bláboly o tom, zda Stalin byl kamarádem Hitlera, tak odpovím otázkou. Znáte hru Diplomacie? Hrál jsem ji naposled před více než třicetipěti lety. Pro ty co ji neznají. Tam jde o to, že určitý počet hráčů má rozdělenou Evropu, ale může to být celý svět nebo vymyšlená sestava států a zemí. Každý pak může s tím druhým jednat o tom na koho zaútočí. A po jednáních vše hráčů se posunou šipečky znázorňující armády a námořnictvo. Na které území zaútočí více armád, to bude dobyto a nepřítel svoji armádu ztrácí. A taková byla situace ve Evropě před válkou. S Německem podepsali smlouvu o spolupráci všichni. Velká Británie, Francie, Polsko, Itálie, atd. Sovětský Svaz ji podepsal jako poslední. Nemohl jinak. Potřebovali čas před novou válkou. O tom, že bude velká válka nikdo nepochyboval. Ještě při napadení Sovětského Svazu chtěli Frańcouzi a Britové bombardovat ropná pole Sovětského Svazu a tím pomoct Hitlerovi. I když v té době už byla Francie ve válce s Německem. USA dokonce zamýšleli, že se postaví na stranu té země, která bude prohrávat. Tedy snad i k Hilerovi. V případě druhé světové války měli všichni bez vyjímky krev na rukou a všichni se podepsali na tom co bylo. Není zde žádný kladný hrdina. Jen více či méně krví zamazaní gauneři. Churchill obdivoval Hitlera a netajil se s tím. Ale jen do té doby než zjistil, že to není jeho kamarád. A i jeho jednání nebylo bez poskrnky. V Británi existovaly tábory, kde uvěznili komunisty a židy, kteří utekli z Evropy bojovat proti Hitlerovi. Pustili je až po konci války a židy rovnou do nově vznikajícího Izraele. A po nás chtěli zaplatit každou ponožku a každou večeři každého vojáka, co bojoval za Británii. Bez toho nám odmítali vrátit zlato,které ukradli Němci a pak Britové a USA. Tak jsme zaplatili. Jen se divím, že to nezveřejnili komunisti. To by byla jejich superpropaganada. Každý bez vyjímky by to uznal. Oni to zamlčeli. Nevím proč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ropná pole chtěli bombardovat Britové. Francouzi v té době už byli napůl okupováni a napůl měli kolaborantský Petinův režim ve Vichy.

   Vymazat
  2. Já vycházím ze svých zdrojů, které jsou potvrzeny i zde: http://www.zvedavec.org/komentare/2015/08/6560-epizoda-7-britanie-a-francie-planovaly-utok-na-sovetsky-svaz-v-r-1940

   Vymazat
 10. Petre Nováku,máš vpodstatě pravdu,jenže překrucování faktů a polopravdy jsou v demagogii českého i světového člověka alfou a omegou třídního boje a to od roku 0 do dnes.Rok 1948 byl pro českou kotlinu letopočtem,který znamenal úpadek morálních hodnot ve smyslu fair play.Hitler,Stalin nebo Churchill jsou zločinci a né hrdinové

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:59 Rok 1948 znamenal pro českou kotlinu úpadek morálních hodnot ve smyslu fair play. Naproti tomu rok 1989 znamenal nejenom úpadek, ale naprosté převrácení hodnot ve smyslu fair play. Taková je smutná pravda.

   Vymazat
  2. Já si nemyslím, že by se jednalo o rok 1948. Myslím si, že to začalo už za Rakouska Uherska a pokračovalo až dodnes.

   Vymazat
  3. Petře Rakousko Uhersko bych do toho netahal to už bys mohl zmínit i Bílou horu a nebo vraždu svatého Václava.Češi mají velkou velkou smůlu na své zahraníční sousedy.Ani mladá prvorepubliková ČSR není to pravé ořechové.Datum 1948 bych možná posunul na 1945,protože vtom roce začala nová éra Evropy a stavění železných opon

   Vymazat
 11. perlička z Ukrajiny: premiér Jaceňjuk navrhuje embargo na dovoz holanských tulipánů jako odvetu na výsledek hlasování Holanďanů v referendu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tím je určitě přesvědčí, že Ukrajina do EU patří. Jaceňjuk jen potvrzuje, že je Jasně-hňup.

   Vymazat
  2. A Holanďané se chytnou za nos a otočí. 8-)))
   To myslím zbytek Evropy přesvědčí o čistotě úmyslů ukrajinského panstva...

   Vymazat