Reklama

.

.

neděle 3. dubna 2016

Před odsunem: Nálada v Řecku je výbušná


3. 4. 2016         Deutsche Wirtschaftsnachrichte
V Řecku se úřady připravují na neklidné dny: Před prvním odsunem uprchlíků a migrantů do Turecka je nálada mezi uprchlíky výbušná, informují řecká média. Úřady nevědí, co se stane, když uprchlíci musí být vyzvednuti z táborů. Přípravy na kontroverzní navrácení uprchlíků a migrantů z Řecka do Turecka běží na plné obrátky. 


Plán pobřežní hlídky a agentury pro ochranu hranic EU Frontex předpokládá, že od pondělí do středy bude nejprve vráceno do Turecka okolo 750 osob hledajících azyl , kteří přišli ilegálně na řecké ostrovy. Na oplátku jsou v Německu a jiných zemích EU očekáváni první Syřané, kteří na základě paktu EU s Tureckem mají být legálně přijati do EU.

Úřady v Řecku se obávají značného odporu mezi uprchlíky, kteří mají být nuceně dopraveni zpět. Na ostrovech Lesbos a Chios jsou protesty. Migranti odsuzují plánované návraty jako „ deportace". Stovky uprchlíků, kteří v pátek vyrazili z „ hotspotu“ na ostrově Chios, setrvali v sobotu v přístavu ostrovního hlavního města.

„Athény, Athény", a „ svoboda, svoboda“, skandovali lidé. Požadovali, aby je trajekty přivezly k řecké pevnině, a ne do Turecka. Dva trajekty tak byly odkloněny, dopluly neplánovaně do přístavu Mesta na západě ostrova, jak informoval řecký rozhlas. Od nabytí platnosti uprchlického paktu s Tureckem jsou uprchlíci zadržováni v „ hotspotech“, aby mohli být odsunuti do Turecka.

Dohoda předpokládá, že všichni uprchlíci, kteří byli po 20. březnu ilegálně převezeni do Řecka, budou moci být nuceně navráceni do Turecka. Za jednoho Syřana, kterého EU odsune, má přijít jiný Syřan legální cestou do EU – EU počítá až s 72 000 osobami. Z nich má připadnout na Německo o něco méně než 16 000. V pondělí přiletí do Německa první Syřané.

V pátek večer řecký parlament v urychleném řízení uvolnil cestu pro navrácení do Turecka. Zákon byl schválen velkou většinou. Organizace lidských práv vidí dohodu EU s Ankarou nanejvýš kriticky. Podle zprávy Amnesty International prý Turecko v posledních týdnech masově odsouvalo uprchlíky ze Sýrie do země s občanskou válkou.

I přes smlouvu o navrácení přišlo do soboty během 24 hodin 566 nových migrantů z Turecka do Řecka. Akce navrácení má začít v pondělí. První uprchlíci mají být v 10 hodin místního času / 9 hodin středoevropského/ dopraveni z přístavu Mitilini na Lesbu do tureckého přístavu Dikili. O tom informovala polostátní řecká zpravodajská agentura ANA – MPA s odvoláním na vládní kruhy.

„Na každého migranta, který bude vyhoštěn, chceme nasadit „ jednoho policistu jako dozorce“, řekl jeden důstojník pobřežní stráže německé tiskové agentuře. „ Máme strach, jak ty lidi dostaneme z táborů“. Nálada mezi migranty je výbušná. „ Spirála násilí v záchytných táborech“, zněl titulek v konzervativních athénských novinách „ Kathimerini.“ „Potyčky s noži a masové útěky“, hlásil bulvární list „ Ethnos“.

Situace je dramatická i na pevnině. Zejména v táboře bídy Idomeni na severu a v přístavu Pireus setrvávájí tisíce lidí v kulovitých stanech a čekacích halách. Řecká vláda si neví rady, jak má s těmi lidmi jednat. V minulých dnech došlo opakovaně k bitkám a nepokojům. Jak v sobotu dále informoval athénský deník „ Kathimerini“, nevylučuje již ministr pro ochranu občanů Nikos Toskas poprvé „ užití lehkého policejního nátlaku“ – ovšem jen ve výjimečných případech, když „ někdo bude dělat problémy.“


Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová
 

Vor Abschiebung: Stimmung in Griechenland explosiv, Deutsche Wirtschaftsnachrichten , 2.4.2016

19 komentářů :

 1. Pokud by Řecko provedlo mobilizaci, uprchlíky by zvládnou mohlo. A rychle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni uprchlíci si totiž mohou stěžovat u mezinárodního soudu na diskriminaci a právem. Když EU některé pustila a udělí jim azyl, a jiné ne, tak porušuje základní listinu práv a svobod. A je to jasný právní niholismus a precedens. Dnes už je to rozjetej vlak. A jediné východisko bude výstup z EU na základě našeho nesouhlasu s migrací. Maďaři to pochopili jako první.

   Vymazat
 2. Este im to nedoslo, ze ich v tom "raji" zapadnom nechcu? Co maju v gebuliach??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná jim to došlo, ale vzdálenost zpět je stejná, jako vzdálenost sem a nikdo se k placení nemá...

   Vymazat
 3. To je celé stejně kino pro nás bílé maso. Nic se tím nemění, jesli přistane v éévropje takovej černej nebo makovej černej. Turek jim dá falešný pas a zabezpečí pohodlnou dopravu do vybrané země. Oni si pohodlně vyberou zemi, kterou potom vybrakují. Tak je plánováno a tak to taky bude. Jo a "smrt křesťanům" už je také běžná hláška při jejímž poslechu se policajt obrátí na druhou stranu a kouká nenápadně zmizet, aby se nejbožedoněčehonepřimíchal. Jak by to vasvětlil svým nadřízeným? Že se zastal bílého spolubližního?

  OdpovědětVymazat
 4. Některé státy dlužili Kadáfímu asi 200 miliard dolarů, nebo více. To zabili Kadáfího, aby nemuseli platit dluhy? To je dobrá metoda. Proč má uprchlíky financovat EU z peněz daňových poplatníků? Ať to zaplatí dlužníci, protože tahle metoda je "příliš demokratická", z toho by Václav Havel velkou radost neměl (to byl vtip):)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jenom 200 miliard ? vždyť jenom samotné USA na tom vydělaly asi 500 miliard a všechny náklady za ně měly evropské loutky, které za ně bojovaly, jedinou ztrátou pro ně prý byl jejich velvyslanec

   Vymazat
 5. Samozřejmě, že to v Řecku po dobrém nepůjde. Nikde už to po dobrém nepůjde. A čím déle se s tím klackem bude otálet, tím většího klacku bude zapotřebí.

  OdpovědětVymazat
 6. Ať je odvážej do USA ,Izraele a Saudskÿch Emirátů - tenhle triumvirát je za všechno zodpovědný.Za všechno!
  vlaštovka

  OdpovědětVymazat
 7. Ať se ten geneticky zmutovnej barevnej ksindl vrátí tam,kam patří!!!!!Do Fuckingtownu na palmu k Onanovi!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 8. Agresivnější zůstanou a mírnější budou odsunuti.

  OdpovědětVymazat
 9. Uprchlíci nechtějí zpět? Proč? Protože:
  1) Zaplatili mafii za přepravu do Řecka.
  2) V Turecku budou muset zaplatit znovu.

  Proč to tak vymysleli Turci?
  1) Vyberou od běženců poplatky místo mafie
  2) Vyberou od EU poplatky za běžence.

  Tak se určitým skupinám zvednou příjmy.
  "Je to křišťálově čisté, že to čistší být nemůže" (autor citátu: S. Gross).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. EU platí Turecku za chybějící ruské turisty. Ti přiváželi dolary do Turecka sami a dobrovolně. EU platí výpalné zcela nedobrovolně.

   Vymazat
 10. Taku sprostost,vymienat jednoho migranta za ineho migranta möze vymysliet len nasa EU s Merkelovou.ALE zaujimave riesenie navrhol jeden nemecky pisatel vo svojom prispevku,,vsetci,ktori prichadzaju,volaju Merkel,Merkel.Tak im ju k nim domov poslime.Budu mat svoju Merkel,my sa zbavime frau Merkel,a vsetci sme stastni,aj oni,aj my.M

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Este dodam,mam tusenie,tam sa bude strielat,a to nie len z gumypusky.

   Vymazat
 11. Ty Syřany by měli okamžitě vracet , aby doma pracovali na obnově státu !! Tam budou chybět pracovní síly !!

  OdpovědětVymazat
 12. A také že je vracet budou Asad všechny své lidi chce nazpět do své vlasti ! Problém je že jich odešlo asi2.5 mil a dnes Turecko rozdalo falešné pasy pro 5. 000 000 a chce je nacpat do Evropy ! Erdogán je zločinecký hajzl a ždímá celou EU !!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a co je potom jeho kámoška Frau Merkel ?

   Vymazat