Reklama

.

.

úterý 12. dubna 2016

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem u příležitosti návštěvy prezidenta Rakouské republiky

Prezident Miloš Zeman
12.4. 2016   Hrad
Dámy a pánové,
většinou vítám své hosty s radostí, pouze dnes vítám Heinze Fischera se smutkem, protože mu končí druhé funkční období a v souladu s rakouskou ústavou už nemůže znovu kandidovat, i když bych si to velice přál. Ale vždy bude v České republice vítán jako její dobrý přítel, a i když se říká, že v politice neexistuje přátelství, my dva můžeme potvrdit, že jsou i čestné výjimky, protože se známe už dvacet let, možná o něco víc.


Dovolte mi, abych se jenom velmi stručně dotknul témat, o nichž jsme diskutovali. Česká a rakouská ekonomika jsou hluboce prorostlé, a je to tak dobře. V České republice působí zhruba tři tisíce rakouských firem, v Rakousku naopak působí asi tak tři sta českých firem. Diskutujeme při našich setkáních, to je téměř věčné téma, Heinzi, o spojení Brna s Vídní a o spojení Budějovic s Lincem, a vždycky, pane ministře dopravy, když už jsme ujišťováni, že je to na dobré cestě, tak přijde Evropská komise z Bruselu a vymyslí si nějaký nový nesmysl, v tomto případě tak zvanou novou EIU, která povede k dalšímu odkladu dopravních staveb. Ale za to my dva prezidenti opravdu nemůžeme.

S Heinzem Fischerem jsme diskutovali výsledky jeho nedávné návštěvy v Ruské federaci a setkání s prezidentem Putinem, máme velmi shodný, to jest pochybovačný postoj k nedávné dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem. Dotkli jsme se rovněž migrační krize a celé řady dalších témat. Vím, že například obě země podporují tak zvanou Tobinovu daň, to znamená daň z finančních transakcí, ale to už by bylo na dvouhodinové úvodní slovo, a to byste tady asi ani nevydrželi.

Dovolte mi tedy, abych konstatoval, že poprvé se v lánském zámku na počest vzácného hosta konala vojenská přehlídka, poprvé zde zazněl Radeckého marš, a mimochodem Radecký byl český vojevůdce, aby bylo jasno, a myslím si, že i těch dvacet jedna dělových salv, které byly vypáleny na počest prezidenta Fischera, svědčí o nikoli dobrých, ale skvělých vztazích mezi námi.

Děkuji vám za pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Lány, 11. dubna 2016

5 komentářů :

 1. Vazeny pane presidente Zemane,
  Cinane maji schopnost vyresit i nejslozitejsi problemy. Proto nalakat cinske investice do Ceska, je Vas velky uspech a benefit pro kazdeho obcana !

  Kritika tohoto uspechu je nemistna a hloupa ! Cinske investice budou chraneny a tim Vase republika a cast Evropy dosahne lepsi stabilitu, ktera je nicena napady Merkerove. Cinane jsou nepratele Islamu a nesnasi terrorismus a kriminalitu.

  V dobe, kdy jsem zil v JAR, Cinane staveli zeleznici z Tanzanie do Zambie (Dar es Salaam - Lusaka), tento fantasticky projekt (1800 km +/-) narazel na problemy a byl sabotovan nejen prirodou, ale i terrorismem. Cinane tam poslali svoje vojaky a project byl uspesne ukoncen 1975 ! (K memu uzasu.)

  V Angole opravili a prebudovali celou zeleznici Benguelskou, od Atlantiku pres Kolwezi v Zaire a spojili ji se zminenou zeleznici do Dar es Salaamu.

  Jak v Zambii, tak v Angole se postarali o vzestup vsech casti zeme, kde byly a jsou jejich investice.
  Terrorismus v Zambii znicili behem jednoho mesice.

  Kazdy 20-ty clovek na svete je Cinan. Proto Export do Ciny bude bezedny.
  Pane presidente, jste uspesny statnik ! To je realita na ktere prazska kavarna nic nezmeni !
  Ceska emigrace v Americe, Australii a Kanade Vam fandi.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 2. Konečně! Střední Evropa musí prosazovat tvrdě vlastní zájmy, za Francouzsko-Anglicko-Americko-zednářské rozdělení a vzájemné poštvávání jsme zaplatili příliš vysokou daň.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Začít stavět na zájkadech bývalého Rakouska-Uherska ovšem v nových dimenzích státního uspořádání a se státní suverenitou. A Rakušáci v sobě mají onu německou pevnost. Tak je užít k prosazení idejí Východoevropské unie. Čím dříve. tím lépe. Maďarsko dala jasný signál. Nyní je to na onom zbytku. Tak nyní jednejme.

   Vymazat
 3. Seru ti na Rakousko uhersko. Naším nejpřirozenějším a nejspolehlivějším spojencem je Rusko. Jedině to zajistí naší státnost a slovanskou identitu.

  OdpovědětVymazat