Reklama

.

.

pátek 8. dubna 2016

Putin připomněl, čím se liší patriotismus od nacionalismu


8. 4. 2016       zdroj
Prezident RF Vladimír Putin ukončil fórum médií Všeruské lidové fronty v Petrohradě citací akademika Dmitrije Lichačeva o patriotismu. Prezident rovněž zdůraznil, že patriotismus byl vždy součástí sebeuvědomění obyvatel Ruska, informoval korespondent IA REGNUM.


Ruský prezident souhlasil s hostem fóra, německým politikem Ville Vimmerem, který k součástem národní ideje Ruska přiřadil dodržení lidských práv, starost o mír a zájmy národa, rodiny a víry.

"Náš host správně vyjádřil to, co představuje všeobecné lidské hodnoty, což je aktuální i pro Rusko. A já k tomu přidám jen jedno: co se týká Ruska, je velmi důležitý pocit patriotismu, národní identity, což se v některých zemích vytrácí. Škoda pro ně. My to máme v sobě, u nás to je v srdci - láska k vlasti", prohlásil Putin.

Na konci svého vystoupení citoval slova Dmitrije Lichačeva o patriotismu.

"Patriotismus se zásadně odlišuje od nacionalismu. Nacionalismus je nenávist k jiným národům. A patriotismus je láska ke své vlasti“, připomněl Vladimír Putin za potlesku účastníků fóra médií.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

20 komentářů :

 1. Tak to u nás neprojde!! U nás sou patrioté za nacionalisty, neboť tak praví pražská všivárna. To je ale podvratník jeden, cpát nám takovou propagandu. Patriotismus, to se zase u havloidů zeserou. Jejdanánek, to je prevít, dávat slovům správný význam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakt jste mě svým komentářem rozesmál! Moc hezky jste to napsal. Jen ať se u havloidů zeserou z toho prevíta Putina, co může i za to, když je kousne komár.

   Vymazat
  2. Kdyby byli u nás jen patrioti za nacionalisty,ale oni jsou vlastenci za xenofoby, fašisty!Že, pane Hörmanne, Čechu jako prase Schwarzenbergu, Kalousku a další.

   Vymazat
  3. Myslím že v ruštině nemají slovo "šovinizmus", což je právě ona nadřazenost nad jinými národy doprovázená nenávistí a povýšenectví. Nacionalista, národovec, patriot, vlastenec - to jsou podle mne výrazy pro pozitivní postoje.

   Vymazat
 2. Celkom nesúhlasím s použitím výrazu "nacionalizmus" ako synonyma pre nenávisť k iným národom. Normálny nacionalizmus je synonymom pre patriotizmus, problémom je "nacionálny šovinizmus"- to je nenávisť k iným národom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jak se vyjadřuje Putin, každý kdo chce chápat, určitě pochopí. Kdo to chce jenom okecávat a přisuzovat mu jiné úmysly, ten to bude jen okecávat a přisuzovat mu jiné úmysly. To už známe z televize a od našich politiků, kteří musí vše co se náhodně dostane na veřejnost a co se jim moc nelíbí, okecávat a vysvětlovat to lidem tak, aby to náhodou nepochopili tak jak to bylo původně řečeno a myšleno. No je to řečeno trochu kostrbatě, ale jak říkám kdo chce ten pochopí...

   Vymazat
  2. Jasně. A proto se u nás nekrade, ale odkloňuje, nekrátí daně, ale optimalizují, nejsou zloději železa, ale sběrači (takže kapsáři jsou sběrači peněz, nejsou zametači silnic a chodníků, ale počišťovači tad. atp. A vždy a všude se hledá a řeší výlučně důsledky a nikoliv příčiny. O matení veřejnosti i v evidentních faktech ani nemluvě. Prostě méně než banánová republika. Ale když v několikerých volbách si tento náš POSRANÝ lid volí to co tu 25 let vládne, tak ať už si proboha přestane na svoji debilitu stěžovat! Protože jinak nebude možné jinak, než změnit lid a ne vládu!

   Vymazat
  3. Samozřejmě, že máte pravdu. Také mě to zarazilo. Zřejmě prezident Putin použil prosté zkratky, aby to neakademici pochopili. Sám si na to dávám pozor. Je dobré použít slova patriotismus/vlstenectví. Sám o sobě říkám, že jsem střízlivý vlastenec. Byl bych nerad, kdyby mně někdo položil otázku, jestli jsem ochotný ve svých 80ti letech položit svůj život za vlast. A aby bylo jasno, považuji prezidenta Putina, stejně tak i Si Ťin-pching za politiky, kteří mají zájem na spolupráci ve světě a udržení míru. Zdravím.

   Vymazat
 3. Právě jsem se dodíval na film na 2ČT, kde Rudá armáda patriotů, rozsekala na maděru armádu nácků. Dobrý pocit ale mrzí mne, že náš zkurvený stát je v této zvrácené době spojencem státu nácků, ať už ukrajinských, nebo těch, co k nám budou posílat imigrantské agresory kteří na pozvání zaplavili naše spojence - Německo.

  OdpovědětVymazat
 4. Pak bych se asi viděl jako patriot, kosmopolita a občan galaxie a vůbec vesmíru. A také zaprděný Čecháček. A to všechno v jednom. A také ovčan, to hlavně když nám vládl Kraďousek a spol. I když i dnes tu a tam zavane, jak říkali již za socialismu, čerstvý vítr ze starých zadků. 8-)

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem moravský patriot. Má někdo něco proti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V pohodě. Jen si uvědom, že jsi klonozovaný patriot. A protože já jsem český patriot, tak jsi klonizovaný mnou, ač podle tvého občanského průkazu jsi také Čech národnosti české!.........a teď se vzbuř! :)))

   Vymazat
 6. takže sme my na Slovensku ešte nacionalisti alebo už sa môžeme nazvať patriotmi ? - SNS napríklad - či ???

  OdpovědětVymazat
 7. Vypadá to na terminologické zmatení. Dříve bývala nenávist k jinému národu nazývána šovinismus. Vlastenectví a nacionalismus, ač k sobě blízké, přece jen byly vnímány trochu odlišně - nacionalismus měl negativní konotace. Patriotismus se dříve ve vztahu k národu ani neužíval, ale k obci, městu, regionu.
  Dnes se to nějak posunulo, navíc k tomu přibylo národovectví. Může tak dojít v komunikaci k nedorozumění, ač podstata by měla být jasná: objektivní, vstřícný, nikoli nekritický vztah k vlasti; nekritické vzývání domoviny; nenávist k jinému národu. Je samozřejmě nekonečně mezipoloh daných informovaností, myšlením (schopností porovnávat), hodnotami, vztahy, zájmy. Tudíž krom čistých myšlenek a mravů se v tom mohou promítat i zcela negativní vlastnosti, kdy ego si navlékne kabát vlastenčení, aby třeba dosáhlo bohatství, moci, poct, protože cesta národoveckého slovníku je snazší než cesta odborných vědomostí a schopností, pracovitosti, řešení problémů výroby, podniku, farmy, obchodu, školy, nějakého odvětví či oboru. Není snadné to odlišit. Po letech Andel či Móric přiznali, že jim po listopadu 1989 nešlo o slovenský národ, ale o majetky a mezi politickými ideologiemi, které vstupovaly na politickou scénu, byl zrovna nacionalismus volný.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, to neokecáte. Putin to řekl stručně, věcně, jasně. Vy jste to dobře pochopil, ale snažíte se to rozmělnit a zamlžit.
   Pro mne platí - "Já pán, ty pán - ale pouze každý ve svém vlastním domě, protože svůj dům mám rád a chráním si ho před cizími vlivy, které nejsou pro mě prospěšné. Nechovám k tobě žádnou zášť, ať už se moje zvyky liší od tvých jakýmkoliv způsobem, ale přijdeš-li ke mně na návštěvu, budeš dodržovat moje pravidla, a platí to i pro mě opačně."
   Podle toho, co jste napsal, pro Putina jsem patriot, pro vás asi nacionalista. Ale je zcela nepodstatné, jak to nazvete, protože důležitý je obsah.

   Vymazat
  2. Neokecávám to, nerozmělňuji, nezamlžuji. Věnuji se terminologickému posunu, ke kterému v posledních letech došlo. Kvůli němu může dojít ke zbytečným komunikačním střetům, zvláště mezi starší a mladší generací, neboť každá je navyklá si pod daným termínem představit něco jiného. Takovému zmatení navíc nahrává překládání z jednoho jazyka do druhého, kdy v příbuzných jazycích mají některá stejná slova odlišný význam a je na překladateli, aby právě přeložil správný význam. (Jako příklad, který jsem nedávno zaznamenal, byl překlad z ruštiny do češtiny názvu časopisu, který v ČSSR vycházel desítky let pod názvem Otázky míru a socialismu, ale překladatelka jedné knihy nedávno vydané použila název Problémy světa a socialismu.)
   Pokud se lidé nedohodnou, co který termín přesně znamená, tak se sotva mohou dohodnout o podstatě věci. Takže podstatný je samozřejmě obsah, leč není pravda, že terminologie je zcela nepodstatná. Ostatně i Vaše reakce ukazuje, jak lehko dojde k nepochopení smyslu textu, k němuž může dojít nejen nedostatečností v oblasti terminologie, nýbrž i intelektu obecně.
   KR

   Vymazat
  3. Ještě si dovolím upozornit na článek týkající se stejné události, kde překladatel hovoří o vlastenenctví a nacionalismu, nikoli o patriotismu a nacionalismu. (Přitom téma je odlišeni oprávněné národní hrdosti od národní nadřazenosti.)
   Je tudíž patrný rozdíl a nedorozumění, když se neználci montují do věcí - v totmo případě do terminologie - kterým nerozumějí a pak plácají, samozřejmě s patřičnou namyšleností, hlouposti.
   KR

   Vymazat
 8. NACIONALISMUS:
  Není důležité jak vnímáme termín osobně, ale jak ho vnímá společnost, jaká je ve společnosti o tomto termínu dohoda.

  Podíval jsem se tedy do wikipedie, jak je nacionalismus popisován (dělám to častěji a zjišťuji, že občas mám u některých termínů trochu posunutou definici proti ve wikipedii uvedeném popisu).

  Cituji wikipedii k heslu nacionalismus:
  ...Pod vlivem nacistického vypjatého nacionalismu se tento výraz začal používat také v negativním smyslu pro ideologii šovinismu, přesvědčení o výjimečnosti vlastního národa...

  Podle wikipedie to má Putin terminologicky přesně.

  OdpovědětVymazat
 9. Je to poněkud komplikovanější. Pokud patriotismus okázale prezentují před světovou veřejnosti občané velmocí, jako jsou například USA či i to Rusko, pak nejde o pozitivní projev vlastenectví, ale o pýchu silných až supersilných. Naopak v genezi většiny nacionalismů je touha po osvobození se z nadvlády právě velmocí, či jiných utlačovatelů. V takových případech je „nenávist“ k okupantu přirozená až oprávněná. Pokud zmizí po získání svobody, pak je všechno v nejlepším pořádku. Zlé pouze je, pokud se i nadále pěstuje v dalších generacích jako je tomu kupříkladu s Polskou nenávistí vůči Rusku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale my tu přece nepsali o zvláštní situaci, kdy jeden okupuje druhého. Pavel P.

   Vymazat