Reklama

.

.

neděle 17. dubna 2016

Řecko ztrácí svou duši

Robert Hunziker
17. 4. 2016   E-republika

Jde o záchranu Bank a Věřitelů. A s lidmi, s těmi se moc nepočítá, "nejsou nic víc než čísla", možná i něco horšího. Takhle o tom přemýšlejí kožení byrokrati. 


 


Duše Řecka vzlétla, zakroužila kolem Olympu a zmizela.

S tím, jak postupně dusili jeho politickou moc, se vyjednávací pozice Řecka vůči Trojce zhoršovala od desíti k pěti. Řečtí politici se stali poddajnými pěšáky v rukou všemocné evropské Trojky.

Jde o záchranu Bank a Věřitelů. A s lidmi, s těmi se moc nepočítá, "nejsou nic víc než čísla", možná i něco horšího. Takhle o tom přemýšlejí kožení byrokrati.

Zoe Konstantopoulou, řecká právnička a bývalá mluvčí řeckého parlamentu, nedávno (v dubnu) diskutovala o tomto problému na španělských webových stránkách tmex.es. Vysvětlovala v ní totální ztrátu demokracie a vládní moci v zemi, která je nucena ke "strategii zapomění".

V této špinavé záležitosti se jedná o dechberoucí ironii, když si uvědomíme, že Řecko jako první na světě zavedlo "demokracii", neboli "vládu lidu" v roce 507 př. n. l. Řecko, kolébka demokracie, je nyní protektorátem, porobeným státem.

Zoe Konstantopoulou tvrdí, že ministerský předseda Alexis Tsipras zradil lid tím, že se zapletl do osidel moci místo toho, aby se staral o blaho svého lidu a neuznal řecký státní dluh, přestože měl důkazy o jeho nezákonnosti a neudržitelnosti. Pokud je to pravda, je to přinejmenším trestuhodné a mělo by to vést k podstatné změně memoranda Trojky ve prospěch lidu, včetně odpuštění dluhu tak, aby nebyli jednostranně zvýhodněni pouze věřitelé a banky.

"Lidé v Řecku si v posledních šesti letech zažili peklo a bohužel uvěřili, že Tsipras může ukončit období extrémních úspor spojených s totálně nedemokratickým režimem. On místo toho bohužel podepsal třetí memorandum, které je dokonce ještě horší než ta předchozí dvě… Lidé jsou opět v ulicích a protestují za svá práva a důstojnost, protože právě teď se po nich chce, aby platili daně, které dosahují téměř veškerých jejich příjmů. Chce se po nich, aby opustili své domovy… Chce se po nich, aby se vzdali veřejného majetku, který je privatizován za neskutečně nízké ceny. A chce se po nich, aby se vzdali demokracie." (Zoe K).

Ekonomický totalitarismus dopadl na Řecko plnou vahou.

"V létě zde došlo k něčemu, co se rovná vyhlášení války, přímou existenční hrozbu vůči obyvatelům. Banky byly zavřeny a lidem hrozila humanitární katastrofa, pokud budou odmítnuty podmínky, které byly položeny na stůl věřiteli s 48hodinovým ultimátem. Humanitární katastrofa znamená, že lidé si nebudou moci zajistit potraviny nebo léky. To je pro Evropu neakceptovatelná situace… přímé rozhodnutí představitelů evropských institucí. Soudím, že toto je naprosto nezákonné kriminální chování…" (Zoe K).

Řecký parlament je od nynějška jen razítkovačem evropské Trojky, který hlasuje o stovkách stránek návrhů zákonů za méně než jeden den, a je přinucen hlasovat pro cokoli, co věřitelé předloží pod pohrůžkou bankrotu, hrozivé alternativy k poslaneckému kousání nehtů.

V létě roku 2015 dostal řecký parlament pokyn, aby zrušil všechny zákony, které byly přijaty bez výslovného schválení věřiteli. Poté parlament tyto zákony schválil ještě jednou, ovšem jen ty, které byly "navrženy věřiteli". Pozoruhodné na tom je, že to byly ty samé zákony, které občané Řecka v referendu několik měsíců předtím zamítli 62 procenty hlasů.

Z toho plyne, že by Řeci měli vyhodit a zničit hlasovací kabiny. Už jsou jim k ničemu!

Evropské instituce, tedy Evropská komise v Bruselu na dálku, bez legitimního oprávnění k dané zemi "žádají vlády, aby obětovaly svůj lid v zájmu záchrany trhu a bank" (Zoe K). Američané mají s tímto druhem triků přímou zkušenost, například v letech 2008 - 2009. Ve vězeňské a gay hantýrce se tomu říká "ohnout se a roztáhnout nohy". Časem si to i vy (budete muset) naučit užívat!

Hrozné na tom je, že nejde jen o Řecko. Duši totiž asi ztrácí celá Evropa:
"Pozorujeme reálný vzestup nacistických a fašistických stran po celé Evropě, a také jasný celoevropský vzestup rasismu. Je to přímý důsledek politických rozhodnutí, které přijaly evropské vlády. Jedná se o xenofobní politiku. Jde o politiku odcizení se humanitním principům, které se tu po celé roky budovaly" (Zoe K).

"Naštěstí se však lidé nevzdávají. Jsou opět v ulicích. Berou se za svá práva a o svou důstojnost." (Zoe K).

V ulicích Řecka opakovaně dochází k nepokojům, které se teď mění v hnutí kravaťáků, protože do protestů se zapojují právníci, notáři, pojišťováci a inženýři. (Zdroj: Skirmishes in Athens as General Strike Sweeps Greece, AFP and Yahoo! News, Feb. 4, 2016).

Pochodů, které jsou spojeny s házením Molotovových koktejlů na policii, se tak zúčastňuje nejen inteligence, existuje také skupina protestujících, která je proti výprodeji státních aktiv, jedna skupina demonstrantů například pochodovala s transparentem v čínštině proti hrozícímu prodeji přístavu v Pireu čínskému loďařskému gigantovi COSCO.

Přístav v Pireu je jeden z největších v Evropě a na světě. Slouží jako přístav pro Athény od starověku. Prodej, při němž se společnosti COSCO prodá 51% podíl za 280,5 mil. euro v dubnu 2016 a dalších 16 % za 88 mil. euro za pět let, je součástí požadavku řeckých věřitelů na zabezpečení třetiny záchranného balíčku ve výši 86 mld. euro. Tento prodej je v rozporu s předvolebním slibem ministerského předsedy Tsiprase, že nebude privatizována infrastruktura země. "Toto není koncese, to je odevzdání majetku, který náleží řeckému lidu," tvrdí Konstantinos Tsourakis, přístavní dělník (Zdroj: Greece Sells Largest Port Piraeus to Chinese Company, RT, April 8, 2016).

Řecko "vyváží" svoji kulturu, historii a ducha soudržnosti.

Athény loni v srpnu odsouhlasily prodej 14 regionálních letišť společnosti Fraport AG na 40 let za 1,23 mld. euro.

Tak tohle je neoliberalismus v plném běhu. Maká na privatizaci veřejných aktiv, jednom ze svých základních principů, či jinak řečeno, když jdou akcie dolů a ceny jsou na dně a když lidé padají zoufalstvím, přesunuje státní majetek do soukromých rukou. To je univerzální princip neoliberalismu. Číňané chápou neoliberální hru a přiživují se na ní.

Pokud dostane dostatek času, bude neoliberální strana vlastnit všechno, vše bude v bezpečném soukromí a veřejné bude zapomenuto.

Zatím na ulicích Athén "stávkující zuří nad plány vlády snížit maximální důchod z 2 700 na 2 300 euro měsíčně a zavést novou hranici minimální garantované penze na 384 euro. ‘Je pravda, že penzijní systém vyžaduje reformu, ale tato reforma není k žití,’ řekl právník Thomas Karachristos tiskové agentuře AFP. Karachristos dále říká, že příští rok odvede 88 % svého platu v daních a na důchodové zabezpečení," (Tamtéž).

V reakci na tento jasný protest, v zájmu vyjít vstříc požadavkům evropské Trojky, budou občané jako pan Karachristos přinuceni platit státu 88 % svého platu. A proto všichni, bílé i modré límečky, protestují v ulicích. Jsou rozzuření, bojují zběsile, volají do zbraně. Jak jinak!
 

- - - 


Robert Hunziker žije v Los Angeles a můžete mu napsat na roberthunziker@icloud.com

Zdroj: http://www.counterpunch.org/2016/04/12/greece-loses-its-soul/

Překlad: Stan

Psali jsme:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

9 komentářů :

 1. bohatství je víc než člověk. peníze musí zvítězit. kupuju celou planetu. jsem největší židovský bankster planety. vyměním lidstvo za potkany, a budu přehazovat "doraly" vidlemi. postavím mezigalaktickou raketu z platiny ať to stojí co to stojí.

  OdpovědětVymazat
 2. Řecko ať jde do prdele. Naposledy mě dostali když nadávali, vyčítali a stěžovali si na Makedonii, že brání své hranice proti útočícím migrantům. Neuvěřitelné.

  Neustále se vymlouvají na EU, ale jsou to oni kdo si prožral budoucnost. A nechtějí si to přiznat, nechtějí žádnou změnu. Přitom v podstatě nemusí nic moc dělat, mají obří přijmy z turistického ruchu, nemusí skoro vůbec topit atd. Těm prostě není pomoci. Všichni mladí kteří něco umí už zdrhli jinam do EU. Osobně znám 2 v Brně a prý jsou jich tu stovky.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem na straně Řeků. Lidé Řecko nazadlužili. Podívejte se na Ukrajinu. Dostat zemi do úzkých a pak levně získat "privatozovat" vše co vynáší. Obyvatelé pracují, ale z výnosů mají proslěch jiní. Vždyť je to i u nás. 400 mld odchází ročně z naší ekonomiky. BV

  OdpovědětVymazat
 4. No, vidíte Řekové.Zadlužení jste až po uši,životní úroveň máte v průměru vyšší než v Česku a jste nuceni privatizovat mnohdy za babku státní majetek.A co máme říkat my.Zadlužení státu bylo nepoměrně menší,mzdy taky nic moc, ale stejně jsme o všechno přišli a v naší zemi nám nepatří skoro nic.Vy jste si to aspoň užili, než jste o to přišli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikdy ti nic nepatřilo troubo. Máš stejný houno jako jsi měl vždy.

   Vymazat
  2. Vazeni , tak mi tedy řekněte jak to doopravdy je, kamarádka má přitele v Řecku, ted byl tady 5 měsíců , jeho mamka dělala 15 let, má 4 deti , je ji 82 let a bere 389 Eu a po manželovi 400 Eu. Já mám odpracovano - pojištění , vic jak 40 let , 3 deti a celý život jsem pracovala na plný úvazek a mam důchod 340 Eu ? V korunách 8.500 Kč. Kdyby už manžel nezil , tak mi dá stát z jeho důchodu asi 1500 - 2000 Kč. Platíme za topení, půl roku se v Česku topí, vodu Máme nejdražší v Evropě , platíme SOLÁRNÍ BARONY , dane na všechno, nemovitost, auta, stavební materiál - DPH a další a další. Rekove prý pořád stávkují a nedělají, když se jim něco vezme - vláda a úspory. . Prodavačka na 6 h má 1000 Eu v obchode . Tak , bud si Rekove tisknou Eura a nebo je Nemkyne Merkel tajne sponzoruje , umi mi to někdo vysvětlit ??? Energie v Řecku se plati 1x za 2,3 měsíce a v male vysi , pitna voda - pakatel !!! Vůbec tomu nerozumim ! Když zůstanu nedej boze sama , tak bych brzy skončila pod mostem , ani na léky bych neměla .... Vi někdo tady, jak se tedy věci opravdu mají ? Dekuji H

   Vymazat
  3. Anonymní debile 16:42 - Dokážeš roslišovat mezi cizinci a našinci? Říká ti něco status (bohužel již zaniklý) "národní majetek" ?

   Vymazat
 5. 16:42 ...človíčku, človíčku. ty, smrtelník můžeš "vlastnit" jen dočasně. planeta země vlastní tebe. jsi jen snůškou vágních smyslových vjemů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jseš si opravdu jistej že si to nechtěl napsat tomu z 16:32???

   Vymazat