Reklama

.

.

neděle 3. dubna 2016

Rusko v kleštích sankcí

Oskar Krejčí
3. 4. 2016   První zprávy, rozhovor


Rusku se již téměř zcela podařilo nahradit dovoz potřebný k výrobě moderních zbraní. To je nejhorší možný a neočekávaný výsledek sankcí...

Ve Washingtonu proběhl summit o jaderné bezpečnosti, konkrétně o tom, jak čelit hrozbě jaderného terorismu. Velkou skvrnou na kráse této akce bylo, že se jí neúčastnil představitel jedné ze dvou největších jaderných mocností – ruský prezident Vladimir Putin. Bílý dům označil tento fakt za chybu Kremlu, za jednání, kterým se Rusko izoluje. Domníváte se, že tomu tak je?

Především je velká škoda, že ruský prezident na uvedeném summitu nebyl. Avšak k tomu, aby se někdo akce podobného typu mohl účastnit, musí zvací strana vytvořit podmínky. Jestliže někoho roky skandalizujete, a to i v prohlášeních amerického prezidenta, těžko můžete očekávat, že se pohrne na akci, kterou svoláváte – zvláště když neočekává nějaké světoborné výsledky. Nemluvě o tom, že si i vrabci na střeše cvrlikají, že začíná nová kampaň diskreditace Putina. Připomínám, že na obdobném Obamově summitu v březnu 2014 Putin také nebyl – a tehdy to Bílému domu nevadilo.

Mimochodem, onu alibistickou formulaci, že se Rusko neúčastí na summitu samo izoluje, která zakrývala neschopnost připravit skutečně dělný summit, převzala nejen naše, ale také snad všechna západní média. Právě tak jako klišé, které doprovázelo jednání ukrajinského prezidenta ve Washingtonu, že za ekonomické potíže Ukrajiny mohou boje na východě Ukrajiny…

 


A nemohou?

Proboha – kdy vypukly, co bylo jejich příčinou? A skutečně tyto boje stvořily korupci a vládu oligarchů na Ukrajině? Ale zpět. Obdobně minulý týden strašil mediální orchestr informací, že Severní Korea provokuje odpálením jedné rakety krátkého doletu do moře. Takových raket je ve světě odpáleno za rok několik set, ne-li tisíc. Proč tedy ono mediální bití na poplach? Aby byla zastrašena Severní Korea? Ta takové řeči vítá, použije je k upevnění moci současného vedení. Zastrašována – nikoliv jednou raketou krátkého doletu, ale médii – je západní veřejnost, a to v duchu potřeb vojensko-průmyslového komplexu („Musíme více zbrojit, Severní Korea se nás chystá napadnout!“) a vizí některých ideologů. Ukazuje se, že kontrapozice „svobodná versus kontrolovaná média“ je ve skutečnosti kontrapozicí „média kontrolovaná jednou skupinou versus média kontrolovaná jinou skupinou“. Ostatně minulý týden Česká televize předváděla školení na toto téma v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta.

Někdo by mohl z vašich slov získat dojem, že pokládáte Rusko za zemi zaslíbenou a že zbytek světa nemá jiné starosti než ubližovat Putinovi.


Nevím, zda někdo takovýto dojem získá – jestli ano, pak buď je to účelový výklad, nebo jsem se špatně vyjádřil. Rusko je kapitalistická země, která má mimořádně schopného nejvyššího politického představitele. Je to ale také stát s řadou oligarchů první a druhé generace. Sám Putin je obklopen týmem ekonomů, kteří hájí velmi různorodé až protikladné, často velmi sobecké zájmy. Dva roky zápasu se západními sankcemi jasně ukazují, jak je Rusko sociálně i politiky rozvrstveno.

Nezdá se mi to zas tak jasné. V čem vidíte onu protikladnost zájmů?

Když porovnáme uplynulé dva roky, kdy Rusko čelilo sankcím, dá se říci, že v roce 2014 nejvíce utrpěl finanční sektor a v roce 2015 průmyslová výroba plus průměrná životní úroveň. Takže v roce 2014 začal propad národní měny z 32,7 rublů za dolar na 56,3 a loni dokonce na 72,9 rublů za dolar…

Ovšem i z domácí scény známe diskusi o tom, že nízká cena koruny podporuje export. Že je to vlastně prospěšné.

Myslíte pro nadnárodní monopoly? A co dovozci? Ale nejde přece pouze o reálnou ekonomiku. Jste příslušník finanční oligarchie, to znamená, že máte přístup k rublům a informacím. Ráno v lednu 2014 si nakoupíte dolary, a večer v prosinci 2015 je prodáte. Jaký máte zisk? Přes 100 %. Ruská finanční oligarchie má stejné zájmy za Putina, jako je měla za Jelcina – a stejné v Moskvě jako ve Washingtonu.

Víme ale, že za poklesem ceny rublu nestojí jen spekulace, ale i například pád ceny ropy.
To je samozřejmě pravda. Přesněji řečeno částečná pravda. Rubl je na cenu ropy navázán především díky spekulacím na finančních trzích…


 Když ale klesne zisk z ropy, je přirozené, že ekonomika utrpí ztráty.

Rosněfť, největší ruská ropná společnost, vykázala za loňský rok čistý zisk o dvě procenta vyšší než v roce 2014. Příjmy Gazpromu za stejné období vzrostly o 5,8 %. Platí to, o čem jsme několikrát mluvili – pokles jednotkové ceny byl kompenzován množstvím.

Problémy jsou v jiné rovině. Vyjdeme-li z údajů serveru FocusEconomics, pak v roce 2014 ještě hrubý domácí produkt na hlavu rostl, a to na 15 380 dolarů. Loni však poklesl na 8142 dolarů. Nezaměstnanost v roce 2014 mírně klesala, loni mírně rostla. Jestliže v roce 2013 zahraniční obchod rostl, pak v obou následujících letech klesal. A to jak pokud jde o export, tak i pokud jde o import. Finanční rezervy Ruska se za dva poslední roky snížily o 142 miliardy dolarů. Vnější dluh v roce 2014 meziročně klesl o 6 procentních bodů, aby následující rok vzrostl o 16,9 procentních bodů.

To vypadá, že sankce vůči Rusku se ukázaly jako funkční.

Sankce budou funkční tehdy, když se podaří svrhnout Putina. Jeho popularita, navzdory poklesu průměrné životní úrovně, láme rekordy – a to i díky sankcím. Podle týden starého výzkumu agentury FOM souhlasí s Putinovou politikou 81 % dotázaných a 70 % by jej v prezidentských volbách znovu volilo. Demokratickými nástroji Putina nelze odstranit. Proto asi ona snaha o skandalizaci útokem na „politickou“ část skupiny kolem něho…

Koho myslíte konkrétně?

Zdálky lze zaznamenat mediální útoky na Sergeje Ivanova, což je alter ego Putina a dnes šéf prezidentské kanceláře, na ministra obrany Sergeje Šojgu a Dmitrije Rogozina, vicepremiéra odpovědného za zbrojní průmysl. Ale útočí se i proti Sergeji Glazevovi, jednomu z ekonomických poradců Putina, jak na to upozorňuje ruský analytik Michail Chazin ve své prognóze na letošní rok.

Tři věci je důležité v souvislostech se sankcemi vidět. Především vždy a všude na ekonomické sankce doplácejí sociálně především prostí lidé a drobní podnikatelé, nikoliv politická elita. A jestli veřejnost vnímá sankce jako křivdu způsobenou zahraničním, pak neútočí proti svému státnímu vedení, ale semkne se kolem něho. Nejen v Rusku, ale v Rusku zcela jistě.

Tím druhým problémem, který zpochybňuje efektivnost sankcí, myslíte co?

Zahraniční ekonomické sankce mohou být efektivní jen tehdy, když se jich účastní všechny státy, nebo alespoň všechny mocnosti. Proto Obama tolikrát opakoval, že se podařilo Rusko izolovat – čímž vydával přání za skutečnost. Rusko se nepodařilo izolovat od zemí BRICS, především ne od Číny. Druhá linie plynovodu Severní potok do Německa se staví. To znamená, že na embargo Ruska doplatí především Bulharsko, Srbsko a Rakousko, protože se podařilo zablokovat jižní trasu dodávek plynu z Ruska. Třetí etapa sankcí Evropské unie a USA vůči Rusku, která byla vyhlášena v září 2014, zahrnuje Sberbank – ovšem když byl před několika dny v Moskvě německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, neváhal sejít se s Germanem Grefem, který je v čele této největší ruské banky. Na sankce doplatí více Finsko než Německo.

 Říkáte, že existuje ještě jeden faktor, který zpochybňuje sankce jako efektivní nástroj zahraniční politiky. Který?
 
Rusko je mocnost, která má obrovský vnitřní potenciál. Zahraniční obchod sice i díky sankcím klesal, ale loni vykázal přebytek 146 miliard dolarů. Rezervy se sice zmenšily, ale daří se zvyšovat zásoby rezervního zlata.
Sankce v Rusku působí jako stimul. Chce-li být mocností, musí si odvyknout spoléhat na velké peníze z ropy a půjčky ze Západu, což je pro modernizaci ekonomiky důležité. Probíhá to, čemu Rusové říkají „importozaměščenije“ – nahrazení dovozu domácí výrobou. Tady vidím nejkontraproduktivnější výsledek sankcí. Nejen proto, že v podmínkách globalizace vyvážená vzájemná ekonomická závislost pomáhá ekonomickému růstu všech. Tato obapolná závislost je v 21. století základem bezpečnosti. Rusku se již téměř zcela podařilo nahradit dovoz potřebný k výrobě moderních zbraní. To je nejhorší možný výsledek sankcí. Teď už zbývá jenom doufat, že nový americký prezident bude mít kolem sebe lidi, kteří nestřílejí góly do vlastní branky. Naší společné branky, protože i my, Česko a Slovenko, jsme v tomto geopolitickém cyklu součástí Západu.

50 komentářů :

 1. Omlouvám se za Re mimo téma ale četl jsem, jak paroupek napadá Miloše Zemana za Altnera a přitom Zeman podepsal smlouvu s Altnerem na cca 18 mega za Lihový dům a nebo nic! A potom se placení pořád protahovalo a protahovalo bez Miloše Zemana a napadla mne paralela Železný/Lauder a já se divím, proč na serveru, kterého si velice vážím, dostává paroupek možnost prezentovat své "názory", ale nic netvrdím, jenom se ptám a děkuji za odpověď. S přátelským pozdravem "dej dvěstě, nebo dostaneš pěstí", Váš upřímný Standa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Srdečně zdravím.
   Myslím, že stojí za to udělat malý přehled komentářů pod tímto článkem.
   V této chvíli je tu celkem 42 komentářů.
   Z toho :
   - 2x mimo téma (úvodní - o tom zda může publikovat Paroubek a v 10:34h o americké politice obecně),
   - 2x o židovské tématice,
   - 6x demagogicky napadající postkomunistické země obecně (ale hlavně Rusko).
   Pomocí lživých argumentů : popularita Putina je vylhaná, on zabíjí oponenty (- Němcov), je tam zákaz shromažďování, svobody slova ( přestože na rozdíl od EU se nezakazují proti "proevropské" weby, noviny apd.). Fašismus = komunismus, bez ohledu na historickou realitu, že fašismus byl vytvořen nadnárodním kapitálem za účelem likvidace konkurenčního společenského modelu - socialismu v SSSR (bez peněz by Hitler nebyl!!). Že NSDAP, protože klame názvem - "nacionálně socialistická strana, tak je stejná jako komunistické strany ve světě. Atd., atd. A aby to nebyl málo, tak též komunistickou Kubu za neschopnost.
   - 11x proti demagogii (např.: Rusové jsou hrdý národ.., obleč si tričko..., čim větší udavač - křivák dřív, tim větší "komoušobijec" dnes!..,N.Ceausesko nezabíjel malé děti.. /poznámka pod čarou : ani neobchodoval, na rozdíl od kosovské vlády - s dětskými orgány/, ...atd., atd.)
   - 3x zmatené příspěvky ( 13:26 - závěr neodpovídá premise, 1:41 - kdo dle autora je teda osel?, 17:04 napadá omylem 16:30, toho využívá 17:10, aby vysvětlil jak jsou "rusofilní komouši" pomatení. Aniž by dotyčnému -kromě jiného- vadilo, že tito "komouši" fandí kapitalistickému Rusku (asi z nostalgie po starých "kapitalistických časech" - pozor to byla ironie!)
   - 3x proti kriticky myslícím diskutérům (tvářící se vědecky, či "na úrovni" - např.: 10-15% populace nemá v pořádku hlavu a "ty jsi jeden z nich". Povolný, nebyl jste od "podrazu" ve vězení, tak co si dovolujete stěžovat si na to, že je to tady v háji? - Proto jste mentální chudák!
   A podobné různé demagogické invektivy.)
   - 5x proti "trolovi" (např.: 14:25)
   - 2x obhajující kriticky myslící diskutéry (15:31, 16:30)
   - 3x proti Krejčímu (8:18, 12:55)
   - 3x pro Krejčího a používání rozumu (např.: 13: 51, 14:04 )
   Pokračování dále.

   Vymazat
  2. Zbývají pouhé dva příspěvky, které jsou k podstatě daného článku :
   A to z 12:42 od V.Rataty
   a ze 17:13 - odkaz na Pařát, který je ještě důležitější:
   http://www.paratdnes.cz/2016/04/Bleskova-senzacni-zprava-Putin-ma-obrovske-jmeni-A-dukaz.html
   Protože bylo nastartováno NOVÉ KOLO informační války, jehož cílem je podvědomě naprogramovat naší (a světovou) populaci na principu "není kouře bez ohně", že Putin, jeho Rusko a Slované jsou "zlo" a že je třeba je "vyhladit". Za tím účelem se již v EU upravuje legislativa.
   A když to nepůjde, tak jako Jezinky-Bezinky "jenom prstíček si ohřát.." tak skrz amíky zakoupit co nejvíc, co nejdůležitějších ruských podniků! (Vždyť EU to má přece zakázané!)

   Diskuze ukazuje současnou naší úroveň a rozhodně stojí za zamyšlení.
   Opravdu je čas začít přemýšlet, co dál. A začít u sebe a svého okolí. Nebudeme-li se snažit, přejede nás, včetně našich "melouchářů" dost ošklivě vlak!
   A to díky naší "střední i vyšší třídě", které si zvykly zajišťovat svou životní úroveň nadhodnocováním fakturace, tunelováním státu, dotací, půjček, apd. a neuvědomují si, že pokud tyto velkoryse poskytované hypotéky, dotace a půjčky, které jsou podložené pouze tištěním "bankovek ze vzduchu" (= z počítače) skončí, rázem bude zle!
   Je to letadlo, které když nedonutíme k nouzovému přistání, buďto spadne nebo vyvolá velkou válku!
   Je třeba vyměnit vedení EU nebo se od ní odtrhnout. A pokud je ještě spolehnutí na právo veta v NATO - teprve pak z něj vystoupit. Jinak z něj vystoupit okamžitě, protože tak, jako Američani v Německu a teď již i v Pobaltí mají zaměřené rakety na Rusko, tak stejně tak Rusové zaměřili své rakety na uzlové body NATO v Evropě a my se k nim brzo přidáme.
   Redakci bych navrhl, že pro větší přehlednost by stálo za to dát i možnost čtení příspěvků "po vlákně" pro přehlednější čtení, dále zvážit samostatnou stránku pro hodnotné články a příspěvky bez ohledu na datum, protože mnohokrát ne tak hodnotné články rychle vytlačí a překryjí důležitá fakta, názory a myšlenky.
   Příspěvek dávám na začátek diskuze, aby úplně nezapadl.
   Pavel p

   P.S.:
   Komentářů už je 45.
   Jinak ještě, všiml jsem si, že už se tu vyskytuje kromě "Pavel P" i "Pavel p" - kterým nejsem.
   Pokud si toho redakce všimne, prosím, ať ho smaže. Je to naprosto neetické.

   Vymazat
 2. Pokud vím, sankce proti Jižní Africe kvůli apartheidu ji měly přivést na kolena hlavně kvůli naftě a benzinu. Jenže výsledkem byla technologie výroby uhlovodíků z vodního plynu, který se dělal z uhlí. Dneska je výroba zjednodušená, vychází ze zemního plynu a produkce je kolem 1-2 milionů barrelů denně. A technologie byla vyvezena do Kataru a projekty objednala i Čína. Sankce vedou k novým technologiím, jak se ukázalo i u ruských letadel. jogín

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jaké technologie vymysleli pod sankcemi třeba na Kubě?
   U jakých ruských letadel se co ukázalo?

   Vymazat
  2. to 0:42
   Budete se divit, ale Kubánci mají velmi slušnou pozici třeba v farmaceutickém výzkumu a biotechnologiích. I u nás jsou lidi, kteří by v tom rádi měli podnikatelské polínko. Najděte si třeba patent na Heberprot-P.

   Jinak ano, začátkem 90.let, tedy v době největšího svrabu, jeden Kubánec sestrojil funkční bicykl celý ze dřeva a byl za to pochválen dokonce i v centrálním tisku. Je to strašná sranda, možná ale svědčí o určité vůli přežít.

   VR

   Vymazat
  3. 0:42
   V klidu Pepku, všichni vědí, že jsi sem nasazený. Takže ty máš za to svůj shekel bakšiš a my tu máme idiota pro pobavení.

   Vymazat
 3. Pan Krejčí dovede pobavit.Jj.popularita,navzdory poklesu průměrné životní úrovně,láme rekordy.
  S Putinovou politikou souhlasí 81% dotázaných a 70% procent by jej opět zvolilo,prý podle týden starého průzkumu:-)Argument vcelku nic neříkající,protože i v Rusku tolerance lidí vocamcaď pocamcaď,jak známo.Jak končí diktátoři?Např,prezident Nicolae Ceausescu,též nebyla možnost jej odstranit,měl podporu 97% a za dva dny visel,žejóó.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obleč si tričko s Putinem, napiš tam putler a postav se kdekoliv v Rusku. Hádej ty hovado koktavé, švidraté, kulhavé, jak dlouho tam přežiješ?

   Vymazat
  2. 2:20 jasně že nepřežije, protože za jiné názory se v Rusku přinejmenším trestá, ne-li dokonce hrdelně (Nemcov). Zatkli by ho a dostal by 3-5 let za nepovolené shromažďování. Jo - to je ta země zaslíbená.

   Vymazat
  3. Anonymní, 4. dubna 2016 1:05:
   Víte, je to jinak. Rusové jako velký a hrdý národ budou třeba "rejt držkou zem", aby se nikomu ze zahraničí nemuseli podrobovat.
   Zatímco vy je budete dál zesměšňovat, a zároveň rejt držkou zem jen proto, abyste se tako texlík mohl dále lísat těm vašim ...

   Vymazat
  4. 22:20 a něco k článků p.Krejčího by nebylo?Třeba,proč komunista p.Krejčí tak aktivně obhajuje Rusko a režim,který podporuji "romantičtí" komunisté,fašisté a nacionalisté vám přijde normální?Kor,když u nás zákon komunismus = fašismus?Jinak,invektiva jste si mohl odpustit,holt zvyk je zvyk,že?

   Vymazat
  5. ......blbec z 1:05 a 8:15
   je ten samý blbec ....
   nereagovat!
   j.

   Vymazat
  6. 9:41
   a co ten příměr Purina s Ceauceskem ty hovado hitlerovské, to není invektiva?
   Nauč se slušnému chování a pak poučuj ty negramotné prase.

   Vymazat
  7. pro 9"41 - tento zákon vypotili prozápadní "demokraté", kteří stále více dokazují, že k fašismu mají neskonale blíže. Fašismus a komunismus jsou dvě naprosto protikladné ideologie, které se navzájem vylučují. Jejich ztotožňování je ubohý pokus o diskreditaci komunismu, který navíc u nás ani nikde na světě nebyl vybudován. A nekňučíme, protože se vám, tedy těm co vychvalují současný zdegenerovaný systém bude jistě dařit ještě lépe v tom evropském chalífátu, k němuž tato skvělá západní demokracie nezadržitelně směřuje.

   Vymazat
  8. 11:47 prosím vás,cíl stejný,né?Akorá rozdílem je řešení,fašisté-rasově a komunisté-třídně!Pravdou je,že Ádolf"šel do boje"s NSDAP tj.dělnickou stranou jak komunisté s heslam proletáři všech zemí spojte se.To nevokecáte!

   Vymazat
  9. Pro 1,05: Na kauzu s Nicolae Ceausescem nelze zapomenout. V našich novinách palcové titulky na prvních stránkách: Ceausescu vraždil nemluvňata! Jaký to byl pro nás, řadové občany, neuvěřitelný šok! Kolik emocí to vzbudilo! Asi po čtrnacti dnech na poslední stránce novin nejtitěrnějším písmem:"Holandští lékaři konstatovali, že nalezené ostatky nemluvňat byly po řádné pitvě a že se nejednalo o žádné vraždění." Propaganda jela na plné obrátky a jede stále. Propagandisté mají do detailu propracované, jak psychologicky ovlivnit jednání davu. Ti, kteří to otiskli, měli být souzeni za šíření poplašné zprávy.
   N. C. měl být demokraticky souzen. Demokratické chování se vylučuje s ubitím člověka, byť by byl vinen. Pokud chce někdo změnu k lepšímu a vykřikoval: "Nejsme jako oni." Měl by se při nejmenším chovat demokraticky: nelhat, nekrást, nepodvádět, nevraždit, ctít právo protivníka na názor a obhajobu. "Kdo není s námi, je proti nám", "Zkroutíme ruce těm, kteří..." jsou výroky čisté diktatury.

   Vymazat
  10. 12:54 jo,řešit vše demokratický,to se dnes vyžaduje.Ono už v Bibli psáno,kdo do tebe kamenem ty do něho chlebem a také miluj svého bližního..Jenže košatý je strom života a zkušenost říká,na ty co křičí"Kdo nejde s nàmi,jde proti nám" že "s chlebem" toho moc nepořídíte.Chcete li přežít a budete mít na to
   "Zkroutíme ruce těm.."co by rádi " kamenem".To neni diktatura,kdyby byla tak zde např.nepíšete.

   Vymazat
  11. Pro 9.41 : Fašizmus byl v kapitalistických sttátech ,třeba Německo , Itálie , Španělsko , platí tedy , že komunismus rovná se kapitalizmus ??

   Vymazat
  12. 1:05
   Pepku, nic si z toho nědělej, že jsi retardovaný a nevíš, co se kolem tebe děje. Od toho máš svoji příručku, takže podle ní pokračuj a tvař se jako by nic.

   Vymazat
 4. Jestli to není další malé domů do židovské kapsy. Sobotka přihrál židu Bakalovi levně OKD, prohrál záměrně arbitráž se židem Launderem, a pokud je Altner taktéž žid, je to jasné, "já na židovského bráchu a židovský brácha na mě"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, vypadá to tak...Vždyť tyhle přihrávky se v politice stávají standardní metodou. Vzpomínám na penále izraelské firmě za nepřipravenou stavbu dálnice za žida Šimonovského a premiéra Zemana.

   Vymazat
 5. Krejčí se svou jednostrannou podporou Ruska a odmítáním jiného názoru je už komický. Buď tento portál chce být objektivní informační zdroj a nebo je to rybník, kde se rochníte ve vlastních názorech pořád dokola. Ach jo. Čtu NR málo, ale teď to bude ještě míň.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždyť je to bývalý StBák, udavač. Co od takového šmejda čekat.

   Vymazat
  2. Je třeba si (8:18) pozorně číst komentáře od Krejčího, v žádném případě není jednostranný podporovatel Ruska. Byl jsem na několika jeho přednáškách, čtu jeho rozhovory a vím - na rozdíl od vás, o čem mluvím.
   A pak je jedno, jaké tady zaznívají názory, ale není jedno, pokud je tady píší primitivové předvádějící se ve vulgárnostech.
   Volič-Vilč

   Vymazat
  3. Co byste ještě od tohoto portálu nechtěl. Můžeme být rádi, že se alespoň pokouší hledat alternativy a protinázory k masmédiím politických presstitutů.

   Vymazat
  4. Pan Krejčí
   to napsal,
   (jako vždy ) d o b ř e ...šmejd jsi sám!
   všimla jsem si ,že poslední dobou se tu opět
   rozmnožily viry podvraťáků z duhovýho ksindlu..
   jituš

   Vymazat
 6. A v Moskvě pracuje 1200 techniků pro boeing...a navrhují nové typy letadel..Odpověď Putina na doping...150 předních anglických sportovců tenistů,atletu, fotbalistů dopuje- sunday times...

  OdpovědětVymazat
 7. to 9:06
  V každé populaci je cca 10-15 % lidí, kteří to nemají v hlavě v pořádku. Možná patříte mezi ně. Je to normální jev.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nebo spíše vy, když chcete popírat všeobecně známá fakta.

   Vymazat
  2. Je mi jedno jaký byl za totáče. Mne zajímá, co píše a říká dnes, kdy může. Zavrhovat autora za to, že pochybyl, to bychom si moc literatury nepřečetli. Viz. např G.Grass. Ale nevím, jestli tohle onen primitivní návštěvník, co tu stále zevluje a lidi uráží, pochopí. Marek

   Vymazat
  3. 11:42

   Marečku, udavač je prostě udavač. Zcela nedůvěryhodná špína která posílala lidi do kriminálů. Nikdy se za nic neomluvil, názory nezměnil. Pokud tobě to nevadí jen proto že takový člověk říká tobě líbivé věci, tak jsi stejná špína jako on. Vrána k vráně, znáš to...

   Vymazat
  4. To 11:49 -To víš odkud? Tvůj fotřík byl jeho řídící důstojník? Nebo mu tvá máma půjčovala konspirační byt? Tak, hochu, s pravdou ven.

   Vymazat
  5. 12:13

   Podle Ministerstva vnitra ČR je Oskar Krejčí evidován v seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti v celé řadě kategorií pod krycími jmény Oskar a Kaláb od roku 1975. Krejčí spolupracoval s 11. oddělením II. správy StB (zaměřena na mládež, vědu, školství a kulturu) a s X. správou StB (zaměřena na boj proti vnitřnímu nepříteli) jakožto důvěrník, agent a jako rezident, tedy zvláště spolehlivý a prověřený tajný spolupracovník, jenž organizoval práci dalších agentů, kteří mu byli svěřeni, a předával výsledky jejich činnosti.

   Vymazat
  6. Prostě schopný chlap, ne?! To je špatně?

   Vymazat
  7. Týmito informáciami som sa trápil v rokoch 1989,1990-potom čoraz menej a ostatných 10-15r už vôbec nie. Posledné 3 r. som to začal považovať za overenie schopností, potvrdenie skúsenností, slovom za odporúčanie! Prof.Krejčí je múdry a inteligentný odborník, samostatne mysliaci, vzdialený ideologizácii postojov a klamstvám ofociálnej propagandy. Jeho názory postupne potvrdzuje prax. I keď s ním nie vždy súhlasím, so záujmom si prečítam jeho názory vždy. Do plejády prispievateľov zverejňovanej na NR patrí a pokusy ho dehonestovať to iba potvrdzujú!

   Vymazat
  8. 12:55- protože máte přehled o STB, platí buď pravda 12:13 nebo jste v "nové" STB(BIS?) a bojujete proti "vnitřnímu nepříteli", nám. Protože jsem měl tu "čest" poznat minulé a znám nové, Vás, musím konstatovat: minulí byli inteligentnější a se současnou technikou by nepotřebovali zaměstnávat ani Trolly.

   Vymazat
  9. Povolný
   a kolikrát jste byl za vaše názory po roce 89 ve vězení? Kolikrat jste byl u výslechu? Kolikrát jste byl vyhozen ze zaměstnání? Kolika z vašich dětí bylo zakázáno studovat? Ano, trollové by v diskusích opraddu nebyli, protože ani žádná diskuse nebyla.

   Prostě melete úplný hovna, jste mentální a morální chudák.

   Vymazat
  10. pRO 15.31 : Co rozkradený ,zničený ,zadlužený stát ? Co nezaměstnaní ,bezdomovci , žebráci ? Co vysoká kriminalita , všude samý podvodník ??? To je daleko horší , nežpár zavřených lidí , kteří právě tohle chtěli !!!

   Vymazat
  11. 15:31
   Pepku, ty retardovaný imbecile. A kolikrát jsi byl za komoušů na pohovoru ty? Myslím na pohovoru, když jsi se hlásil k STB? Tvůj fotr tam udělal kariéru, ale tebe tam pro debilitu nechtěli. Tak jsi po převratu obrátil kabát a teď kvičíš místo černé bílá. Hovado hnusné bolševické.

   Vymazat
  12. 16:30 Primitivní nadávání by ti šlo. Stát rozkradený je. Z nulového dluhu je dluh 3 biliony. Zaměstnaní mají strach z nezaměstnanosti. Bezdomovci a žebráci, kdysi vydávaní za báchorky komunistické propagandy se stali reálným zrcadle svobodné doby. Retardovaný jsi ty sám.

   Vymazat
  13. 15:31- protože je jaro, je třeba pracovat, nebudu tudíž vždy aktuální, jako dosud. Na rozdíl od Vás jsem několikrát u "pohovoru" STB byl. Mají někde moji složku(nepřítel). Podpis spolupráce(ač mne žádali) nemají. Jasně jsem jim řekl, že nic nepodepíši, neboť žádná spolupráce s cizí rozvědkou u mne nehrozí. Víc než politický nesouhlas je u mne národní loajalita! A tím se vracíme k meritu věci, oni to pochopili, Vy ne, proto byli inteligentnější.

   Vymazat
 8. Americká válečná mašinérie si je dobře vědoma síly médií, a proto si je už dávno zahrnula do svého vlivu. Takže divit se něčemu, co tato média produkují, je zbytečné a naivní. USA by se samozřejmě hodilo, kdyby Rusko snížilo svůj jaderný potenciál, aby se lépe mohla projevit americká síla v klasických zbraních a kdoví jaké zbraně vlastně ještě Washington tají. Věřit cokoliv Američanům se nevyplácí a Rusové si snad jsou toho dobře vědomi.

  OdpovědětVymazat
 9. Necháme-li kecy v kleci, jsou v rozhovoru dva červené puntíky:

  1. privatizace s mmožnou americkou účastí

  2. úroky na Sergeje Šojgu, Glazejva, Ivanova a Rogozina (uvádím úmyslně v tomto pořadí).

  Že by to vzájemně nesouviselo ??

  V.Ratata

  OdpovědětVymazat
 10. Čím větší, podlézavější a podlejší udavač včera, tím hlasitější a nenávistnější komunisto-bijec dnes.

  OdpovědětVymazat
 11. http://www.paratdnes.cz/2016/04/Bleskova-senzacni-zprava-Putin-ma-obrovske-jmeni-A-dukaz.html

  OdpovědětVymazat
 12. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/-Jsme-skanzen-hlouposti-Kecy-v-CT-Martin-Koller-varovne-o-nove-valce-nasteve-Cinanu-a-uprchlicich-429242

  OdpovědětVymazat
 13. Kto ešte stále nepochopil, že usa=ríša patologických klamárov, je buď jeden z nich alebo duševný invalid.A zdá sa, že najhorší sú práve zbabelci spomedzi slovanov. Ale napriek tomu usa so svojim režimom smeruje na smetisko dejín. Darmo pľuje okolo seba žlč a šíri nenávisť proti slovanom! Nepochopili, že zloba a nenávisť sú ako votrelci, ktorí nakoniec svojho hostiteĺa zničia. Úlohou tejto doby je pomocť USA, aby sa zbavili rakoviny nadutosti a dekadencie! Len potom sa svetu uľaví.

  OdpovědětVymazat
 14. Měli by jsme se stydět za ty naše sankce. To se bijeme do prsou, ale kdyby někdo pohrozil nám, tak zapřem i tátu s mámou.

  OdpovědětVymazat