Reklama

.

.

pátek 1. dubna 2016

S dělem na zajíce: Elektronická evidence tržeb


Stanislav A. Hošek
1. 4. 2016
Mám to štěstí, že bydlím na „dálném východě“ České republiky a z rodinných důvodů jsem měl i za byrokratického socialismu stálou propustku do Polska, což znamenalo, že jsem bez pasové kontroly mohl navštěvovat sousední region Českého Těšína v Polsku, třeba denně. Zvykl jsem si mnohé potraviny, ale i další zboží nakupovat v Cieszynie. Poznamenávám, že vždycky jen v kamenných obchodech a ne na příhraničních tržnicích, které obchodně zdatní Poláci vybudovali pro Čechy. Tam totiž polského nakupujícího nelze potkat. Žil jsem totiž prakticky dlouhou dobu ve dvou zemích a tak mohu naštěstí někdy vhodně porovnávat.


Elektronická evidence tržeb (EET)

Uvedený delší prolog tohoto textu byl nutný, protože se chci vyjádřit k problému, který je sice v současné sněmovně již vyřešen, ovšem v praxi zatím ne. Mám tím na mysli trapné projednávání EET. V obchodně zdatné a tradičně podnikatelsky vyspělejší zemi, jakou je i Polsko, se nějaké debaty o tak základním problému rozpočtové discipliny prakticky nevedly. Každý, i ten sebemenší obchůdek zákazníkovi k nákupu bez řečí přidá i účtenku z „budžetové pokladny“. Někdy je to dokonce až nevkusné, když ji kupříkladu řezník přibalí do sáčku s flákotou masa.

Nikdy jsem v tamějším obchodě neslyšel onu, v Českém Těšíně naopak obvyklou otázku: „Chcete účtenku?“.

Praxe českých obchodů se v tomto směru přece jenom za čtvrt století znatelně zlepšila, ale chování řemeslníků prakticky vůbec ne. Osobně jsem se nesetkal s řemeslníkem, který by se při vystavování účtu nezeptal, jestli chci účtenku. Navíc někdy dokonce s drzým upozorněním, že by cena potom vypadala jinak. I to je důvod, proč již dávno objednávám kupříkladu opravy v bytě pouze u větších firem a platím přes fakturu.

Debaty ve sněmovně, při projednávání EET, jsem proto sledoval nevěřícíma ušima. Argumenty politických exhibicionistů typu Fialy či Kalouska jsou ale natolik scestné, že potřebují jasné ohodnocení. Prohlašovat rozpočtové pokladny za státní svévolnost a hledat pro to zrůdné argumenty, je v mých očích jednoznačnou podporou trestných činů. Nejméně dvou. Odpůrci EET v prvé řadě prakticky lobbují pro daňové úniky, což je jeden z netěžších trestných činů ve slušných státech. Za druhé pak podporují korupci, aktivní i pasivní. Neboť co je to jiného, když podnikatel zákazníkovi naúčtuje nižší cenu, pokud ten nechce doklad o platbě, než korupční jednání?!

„Geny“ hospodářské kriminality

Ve většině zemí s dlouhodobým kapitalistickým režimem je EET běžná, ač by ani nemusela, protože podnikatelská morálka je tam daleko pevnější, než v nově se do kapitalismu hrnoucích zemích. Současná opozice v naší sněmovně odporovala EET proto a jenom proto, že má korupci i daňové úniky, čti, hospodářskou kriminalitu, doslova ve svých genech. Dnešní ODS či TOP09 jsou totiž nejen personálně, ale především ideologicky, pohrobky stran polistopadové revoluční diktatury. Jejím hlavním rysem byla právním diktátem zavedená neprůhlednost privatizace, čili korupce až děsivých rozměrů. Privatizace měla vytvořit nejen vrstvu voličů zmíněných stran, což už samo o sobě je korupcí, ale také klany sponzorů, což byla naprosto zřetelná korupce, mnohdy dojednaná přímo při schvalování privatizačního projektu.

Neopomenutelnou byla také záměrně realizovaná, dlouhodobě nízká účinnost práce vznikajících finančních úřadů, čili zavírání očí nad daňovými úniky a podvody všeho druhu. Přímo učebnicovým příkladem v tomto směru bylo chování samotného ministerstva financí ve věci lehkých topných olejů, které nebylo nikdy poctivě odborně vyhodnoceno.

Podle mého názoru to bylo právě dlouhodobé sepětí dnešních opozičních stran s hospodářskou kriminalitou, jež je vedlo k nesmiřitelnému boji proti EET ve sněmovně.

Obstrukční chování ve sněmovně

Nevím, a ani to nehodlám zjišťovat, kdo první prohlásil, že obstrukce je standardní metodou chovní v parlamentní demokracii. Je to totiž bohapustá lež. Obstrukce je naopak popíráním demokracie, protože ta je především, ne-li výlučně, hledáním kompromisu. Obstrukce je naproti tomu prokazatelně jednoznačným důkazem naprosté nesmiřitelnosti, která mění politickou soutěž až v existenční boj. Čeští poslanci kupříkladu v Říšském sněmu svou obstrukci přece dotáhli až k samostatnosti Československa s argumentem, že jiné řešení nebylo možné.

Jestliže někteří z oponentů EET prohlašovali ve sněmovně, že až se oni dostanou k moci, tak ji zase zruší, tím rovněž prokazovali naprostou nesmiřitelnost v dané problematice. Použití obstrukce při sněmovním jednání a vyhrožováním revokací zákona o EET, tak zvané pravicové strany projevily bohužel nesmiřitelnost ve věci, která je ve slušném světě mimo diskusi, nebo dokonce pod hranicí zájmu politiků. Řečeno lidově, ODS a TOP09 šly s dělem na zajíce. Obstrukce jako zbraň existenčního politického boje je hodna mnohem zásadnějších problémů. V dějinách naší polistopadové politiky by byla obstrukce pochopitelná kupříkladu při dělení federace, vstupu do NATO, či církevních restitucích, tedy v případech, kdy politická moc jednoho funkčního období rozhodla nevratně o celé další existenci země. Všechno v kauzách, v nichž mělo být jednoznačně rozhodnuto pouze referendem, či plebiscitem. Samozřejmě v demokratických režimech a ne v systémech kontrarevolučních, až revanšistických diktatur.

34 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. To samé na Slovensku. Byl jsem tam nedávno. V každe trafice, dokonce i na výprodejní akci v místním kulturáku nebo v kiosku na jarmarku, učtenka automaticky a bez řečí.Žádný problém. Míra

   Vymazat
  2. PRÝ JE TAM LOSUJÍ A KAŽDÝ VYHRAJE KILO ZLATA

   Vymazat
  3. Hlavně jsem zvědav na daně od lékáren,ukrajinců a Vietnamců,kteří mají tržnice a jsou všichni na pracáku.

   Vymazat
  4. Již 23 let (od r.1993 do 2000 velmi aktivně) kritizuji ZHOVADILOST v zákoně, která stručně zní : .... prodávající je povinen vydat účet na VYZVÁNÍ ….. (není to doslovné a nehodlám přesnou formulaci zákona teď hledat).
   Navrhoval jsem pouze změnit na BEZ VYZVÁNÍ a odkazy na sankce. U těch co to mohli napravit jsem sklidil jen výsměch. EET bez kontrol a zpětných vazeb nebude fungovat. U Jílkové kde byl i Babiš tak ředitel FÚ (snad GŘ) prohlásil, že na fyzické kontroly nejsou lidi proto se zavádí EET. Já kdybych byl v publiku tak vyzvu Babiše, aby takového neschopného ředitele na hodinu vyhodil pokud chce stát řídit jako firmu.
   EE Faktur smysl má, protože platí pro všechny firmy. Přesto, ani u EEF bych nezrušil fyzickou kontrolu.
   P.S. Za 7 let co jsem byl spolumajitelem a ředitelem firmy všichni zákazníci odcházeli s účtenkou s jednotlivými položkami (psáno ručně a evidováno na soupiskách). Za těch 7let ani jednou finanční úřad neprovedl kontrolu paragonů a ani kontrolu faktur včetně párování.

   Vymazat
  5. Stanislave A. Hošku, vrháte pohled z letadla. Za nočního letu. A nejste sám. Podobně, například, pánové L. Jelínek, J. Pehe, dokonce i filosof V. Bělohradaký, prezident republiky a větší část poslanců i senátorů, třeba krasořečníci R. Martinek a sám předseda senátu M. Štěch.
   Vězte, že nejsou jen podnikatelé, plátci DPH (obrat milion a víc Kč/měsíc), za které horuje taky prezident, jenže jen Asociace malých a středních podnikatelů (méně než 50 resp. 250 zaměstnanců, obrat méně než 10 resp. 45 milionů Eur), občan Havlíček. Bodejť ne, když takhle pro své malé a střední získá minus 5 % DPH a ještě přišlápne část té, přecejen konkurující drobošti tam dole.
   Tušíte vůbec, že existují OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) „vedlejší“, které si vedle hlavního příjmu (ze závislé činnosti, starobního, invalidního důchodu ...) pouze přivydělávají (vesměs z nezbytí) oněch víc než 15 tisíc za rok, takže se stávají „podnikateli“? Tušíte, na kolik přijde zařízení k EET a jeho provoz (na př. http://www.dscz.eu/dotyka%C4%8Dka.php)? Se vším všudy, bez spotřebního materiálu, Kč 17590 první rok.
   To se to našemu financministrovi řekne: „... kdo nemá dva tisíce (Kč) na EET, ať to zabalí ...“. Zabalí. Na pracák, do chudobince? Případ: Důchodkyně (79, Kč 8300 měsíčně) nabízí k rekre pobytům pokojíčky v podkroví rodinného domku. Utrží za rok 52 t. Kč, téměř vše v dvouměsíční sezóně. K tomu vystaví 12, slovy dvanáct, účtenek. Aby neplatila daň z příjmu atd., může mít roční obrat třeba i 124 tisíc Kč. Pročpak by krátila tržby? A domníváte se, že se svými možnostmi, v konkurenci velkých, kteří mimosezonní ztráty korigují tím, že jdou cenou i pod provozní náklady, může utržit víc? Nevíte nic o slevomatech?
   Co individuálně „podnikající“ řemeslníci? Samozřejmě kasírují a budou kasírovat mezi čtyřma očima. Tady EET stejně nepomůže. Vy ovšem dáváte přednost větším firmám, že. Nechápete, že takoví, vesměs z donucení „živnostníci“, zaplatí zdravotní, sociální, žijí ze dne na den a často končí exekucí? Ne všichni přicházíme na svět bůhvíjak obdaření. Já beru za etické, s méně obdařenými, podělit se. Špatně, pane Hošku?
   O 18 miliard lepší výběr daní že přinese EET. Společenské náklady systému, reálné výnosy na dani z příjmu. Umíte počítat, pane Hošku? Kdo vlastně na celé té EET opravdu vydělá? Nebýt vyčůranosti, hlouposti a závisti, nebyla by EET, soudím. Taky, nepodnikám.

   Vymazat
  6. Není to tak, viz 3. dubna 2016 15:21.

   Vymazat
  7. 3. dubna 2016 16:50 Není to tak, tvrdíte. Tak jak je to, podle Vás? Já bych navíc k obsáhlému textu ze 3. dubna 2016 15:21 dodal, že ti „velcí“, u kterých hotovost kasírují zaměstnanci beztak takové systémy mají (a proč by nebyly dostupné finančním úřadům) a mít musí. Aby zaměstnanci nekasírovali taky do vlastní kapsy. Teď si je na náklady státu mohou ještě vylepšit. Geniální. Přepočítejte si prosím, kolik utrží firmy produkující a prodávající elektronická zařízení k EET (obávám se že většinou z dovozu), kolik poskytovatelé IT. Ozvěte se.

   Vymazat
 2. Autor je z Č.Těšína. My jsme tady všichni moc chytří kluci... :-) Ale vážně, naprosto výstižné. Je jen škoda, že na podobně přesnou a poučenou argumentaci se nezmůžou vládní poslanci nebo komentátoři v ČT apod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výstižné pro neználky a vych..né. Račte přemýšlet.

   Vymazat
 3. Já mám jiné zkušenosti a jsou pozitivní. V Polsku jsou opravdu mnohem dál ve zkušenostech s obchodováním. Oni neměli uzavřené možnosti ani za socialismu.Ale autor se hluboce mýlí, že by Polák nevyužil jakékoliv možnosti jak prodat i nakoupit cokoliv výhodněji a nějak ošulit kohokoliv a cokoliv včetně státní kasy. A to nejsou informace náhodného turisty ale celoživotního obchodníka od mých polských přátel. Tady si nalháváme do kapsy a hledáme zloděje.A procento těch, co přežívají jen s pomocí obcházení zákonů je u nás zbytečně velké zásluhou dosavadní podpory drobného podnikání v Česku.Všichni, kdo jsou nyní na hraně ukončí činnost, lépe řečeno budou donuceni vše ukončit do doby než se situace zlepší. A mezitím nějak přežijí v ilegalitě. Kdo tomu nevěří je vůl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poláci oblbovali a oblbují-to je jejich způsob,navíc byli sprostě vetřelí,jako blechy a vši,podrazáci,pokoutníci,prostě chovali se jako verbež.Vždy jsem je od baráku vyhnal a dělal jsem dobře.Byla to obchodnická verbež,jeden hnus.

   Vymazat
 4. Já už nepodnikám,naštěstí.Naopak se starám tak,abych měl zásobu zdravých potravin ze své zahrady a malého,soběstačného hospodářství.Ty hromady JEDU a jedů co se k nám vozí nejím,nežere to ani můj pes a kočky,ten jejich hnus.A nemusím platit poplatky a daně dokonce i zato,že si ,,dovolím jít do obchodu nakoupit!!!" ty jejich sračky,rakoviny a jedovaté maso i zeleninu od satana US-monsanta.Dřou nás novými daněmi,které nesmyslně stále vymýšlí a vymýšlí po rozkradení republiky a předhozením hyenám z Bruselu Reistagu US s.r.o.Před rokem 89 byly naše peníze ještě podloženy zlatem a majetkem,dnes jen drekem-ho.nem,loupežemi,drogami,vraždami,sebevraždami,patolízalstvím,jidášstvím,přepadáváním,překrucovaním a veřejným oblbováním a lhaním koupených novin hovnin i námi placenou ČTV propagandou usoplenců a gum zvrácených reportérů bezmozků a pomatenců bez předků,rodičů,prarodičů.

  OdpovědětVymazat
 5. Nevím proč všichni furt řeší jestli stát neokrádá trafikantka nebo baba prodávající u silnice jabka.
  přitom NIKOHO nezajímá, jak s daněma vyjebávají koncerny a velký firmy. A myslíte si snad, že na to pomůžou pokladny a internet?
  Ostatně kdyby stát nebyl svině a nebral nám cca 75% příjmů (aniž za to co rozumnýho poskytuje a stejně si všechno zaplatíte nakonec sami) tak by ty daně i nějaký vybral. Důsledkem buzerací bude posléze to, že nebude vybrat co protože všechno pojede načerno.
  U nás furt nikomu nedochází, že čím vyšší budou daně tím míň se vybere a čím vyšší budou ceny tím méně se prodá o tím menší budou zisky!
  Ideální by asi bylo kdyby v každý trafice byla baba z berňáku a rovnou vše kontrolovala, ne?
  To připomíná hospodu, kde je pivo za 100 čili tam je jen jeden chlap - jenže pingl se aspoň nenachodí,že.
  Představte si tu hrůzu kdyby měl pivo za 20 a plnou hospodu, to by bylo běhání!

  OdpovědětVymazat
 6. Každý kdo schvaluje EET,by si měl založit hospodu,prodejnu či něco podobného,kde by zaměstnal asi pět lidí.Pak teprve by mu došlo,že EET doslova zabíjí veškeré drobné podnikání.Doplatí na to všichni,protože Vietnamci skončí,ostatní nutně musí zdražit a ostatní skončí na pracáku.Takže nižší výběr daní,vyšší výběr státu po sociálně potřebné.Řešení je dětsky jednoduché-jedna sazba,mx.15%.Vybere se víc daní,zvýší se zaměstnanost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to 6:40,6:53
   Řekl bych, že zde papouškujete Kalouska a Fialu. Připomíná mi to tak trochu ty co si nedovedou spočítat výplatu a nebo co v důsledku zaplatí za lichvářskou půjčku.Myslet to bolí. O tom jak se v česku podniká svědčí i nakonec ty ceny, které v českých obchodech bývají až o 1/3 vyšší než u sousedů a to přepočítávám v zlodějském turistickém kurzu. Souhla s tím, že velké firmy okrádají stát podstatně více, co je to optimalizace daňového základu, nic jiného než umělé krácení zisku, abych moc neplatil. To se děje dokonce se souhlasem státu. Zvykli jsme si žít jako "lišáci", hledat skulinky, výhody. Většina mých známých ze západu se podivuje nad tím jak jsme vykutálení a co všechno máme aniž by tomu odpovídaly oficiální příjmy.

   Vymazat
  2. OSVČ je v ČR jak v celém Německu. Jestliže živnostníci vyhrožují: "Sotva vyděláme na sebe, pro stát víc nedáme, radši půjdem na pracák a tam nás stát bude živit!" - jen ať jdou! Dostanou tam stejné hovno jako zaměstnanci, kteří ze svých osobních příjmů na daních a odvodech platili mnohosábně víc než OSVČ. Jestliže OSVČ vydělá "akorát sotva pro sebe", pak nemá ekonomické opodstatnění. Státní infrastrukturu a služby používá - ale ať mu na ně vydělá zaměstnanec. V Rajchu se živnostníci sdružují do družstev, dělba práce - a v Rajchu platí na daních a odvodech srovnatelně jako zaměstnanci. Jen ať třeba polovina OSVČ jde hned na pracák! Jen ať jdou! Takové množství živnostníků odpovídá Bangladéži, ne průmyslové zemi v Evropě, tady se jedná příliš často jen o parazity -mládek měl už tehdy v tomto pravdu.

   Vymazat
  3. 13:44 to nepochybně napsal po hluboké analýze. Nebo v náhlém hnutí mysli?

   Vymazat
 7. O miliardy neokrádá instalatér,ale velké firmy.K řízení státu přebohatě stačí jen nepřímé daně.Celé dvě třetiny rozpočtu se vyhazují na neziskovky,byrokracii a mnoho jiných zbytečností.Ve skutečnosti jsme tak bohatý stát,že platy by mohly být trojnásobné!!!!

  OdpovědětVymazat
 8. Kdo propaguje EET je závistivý úředník přisátý na veřejné peníze, nebo lačný demagog politik. Stát je největší podvodník a zloděj. I v bibli se mluví o odvedení "desátku". Nač si platíme tak drahý a prolhaný systém parazit, který je proti svému hostiteli?

  OdpovědětVymazat
 9. Pán je důchodce a píše ze svého pohledu. Těší se na vyšší výběry daní a vyšší důchod. Omyl. V praxi rostou ceny, 30 000 firem zkrachovalo jen v Chorvatsku, Je ty bussines za 15 miliard, nejde o výběr daní. Jo, a v Polsku není EET. Ani na Slovensku. http://www.dolezite.sk/EET-Elektronicka-evidence-trzeb-5MQKbH.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pane důchce, autore článku, myslíte si, že Agrofert platí daně?

   Vymazat
 10. Autor by se měl zamyslet jestli mu někdo náhodou nevěší bulíky na nos.Celé to nasazení,ten boj proti 5 proc.daňových úniků silně připomíná letitou kampaň proti OSVČ ohledně zdrav.poj.Jak zaměstnanci doplácí atd.Než se ukázalo,že je to naopak,že OSVČ s bídou vyčerpají polovinu toho co tam vložili.Chcete účtenky?Budete je mít.

  OdpovědětVymazat
 11. Jak to je,nakoupím ve velkoskladu zboží přeci s DPH.Takže můžu odvádět DPH až ze své marže.Podobně je to i s řemeslníky,ke svému účtovanému zisku připočtu DPH,ale ne z celkové faktury.Snad mě nechce namluvit Babiš,že se z některého výrobku platí i třikrát DPH.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro Aonymní13:49 - to co jste napsal je totální hloupost. Příklad: zámečník nakoupí nové zámky do dveří s DPH. Poté jde a vykoná službu, t.j. vymění někomu starý zámek za nový. Bez ohledu na nějakou jeho marži účtuje DPH k celé činnosti, t.j. materiál X Kč, práce Y Kč, doprava Z Kč, Celkem XYZ Kč plus 21% DPH. Přičemž DPH které on zaplatil při zakoupení materiálu mu jde do odpočtu a DPH, které on účtoval odvádí. Ve skutečnosti tedy odvádí DPH z rozdílu faktury (bez DPH), kterou zaplatil on a faktury (bez DPH), kterou vydal klientovi. Kolik dělá jeho marže je irelevantní.

   Vymazat
  2. Nobody.
   Nejsem daňoví odborník,tak to co píšete platí pro ty kteří jsou plátci DPH.Jak to je pro malé soukromníky,neplátce DPH.

   Vymazat
  3. Stejně, akorát mají smůlu v tom, že při nákupu materiálu si DPH nemohou odečíst, takže platí celou cenu včetně DPH, na druhou stranu po provedení služby tuto účtují bez DPH. Samozřejmě do celkové ceny za provedenou službu započítají nákup za materiál včetně DPH. Nebo si mohou stanovit svou vlastní cenu zamateriál.

   Vymazat
 12. Obecně považuji EET tak jak byla vymyšlena (převzata od Chorvatů) za totální blbost. Ne kvůli tomu, že bude zaveden systém nuceného výdeje účtenek, to je OK, (i když by to mělo být automaticky bez nucení), ale pro vedlejší znaky o kterých se moc nemluví. Hezky se o tom například zmínil Chorvatský ministr financí Boris Lalovac na schůzce svolané českým MF.

  Jak funguje EET: Kolik máte hotovosti, kolik na účtě, co jste koupili, to vše 24/7. Kolik má živnostník hotovosti v pokladně, kolik vydal za den účtenek, zda se mu tržba zvyšuje, kolik peněz má na svém účtu, zda si za své peníze koupil auto nebo něco jiného, a dokonce co živnostník dělal poslední dvě hodiny, to všechno a ještě více podle slov ministra financí Chorvatska Borise Lalovace vidí chorvatský stát u každého podnikatele 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Stát proto může podnikatele řídit, uvedl. Lalovac to předvedl na konferenci k elektronické evidenci tržeb pořádané ministerstvem financí. Kdo má zájem, podrobnosti najde v článku na http://desitka.org/?p=5994

  No a to je to, co mi na EET vadí. Podle mého názoru, to, aby každý OSVČ po prodeji (službě) vydal stvrzenku s jedinečným číslem, jenž lze lehce kontrolovat (číselná řada za sebou), šlo zajistit i jinak a ne komplikovaně s využitím internetu, který je často v některých lokalitách jen obtížně přístupný. Já bydlím v Praze, mám připojení přes kabel od UPC a přesto mi minimálně 2-3x v týdnu některý den vypadne připojení až na půl, nebo celou hodinu. Co pak nějaký hospodský v Horní Dolní bude dělat? Požádá hosta aby posečkal až bude mít připojení? Na závěr samozřejmý souhlas s tím, že úniky na daních od OSVČ představují nepatrné % daňových úniků velkých firem, bank a korporací, kam by měla směřovat iniciatíva pana Babiše a spol.

  OdpovědětVymazat
 13. EET? ano, ale až poté, co se upraví celý systém, který buzeruje a okrádá malé živnostníky a miliardové legální odchody peněz do zahraničí blahosklonně přehlíží. Kam jdou peníze za naši vodu?, kam jdou daně nadnárodních obrfirem? atd..EET, jako téměř všechny zákony v ČR - nesystémová p.čovina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:58 To jsou jen výmluvy. Není vám podivné, že stejné důvody proti EET uvádějí právě ti politici, kteří se o vyvádění peněz do zahraničí nejvíce zasloužili? V podstatě říkají: "Velkým dovolíme krást, ti nás financují, ale je jich málo. Proto dovolíme krást i malým, ti nás budou z vděčnosti volit, je jich hodně". To je hlavní motiv boje TOP09 a ODS proti EET. Všechny jejich tzv."argumenty" proti jsou jen oblbováním těch méně přemýšlivých. A uvědomte si, že každý, kdo šidí na daních tak neokrádá nějaký anonymní stát, ale každého, kdo odvádí daně poctivě. Na tomto faktu nic nemění ani to, jak efektivně je s daněmi nakládáno.

   Vymazat
  2. Zjevně se v problematice vyznáte,podobně jako autor článku.Jaký je Váš názor na výjímku pro velké obchodní řetězce?

   Vymazat
  3. 21:51 Vy znáte nějaký obchodní řetězec, kde se nakupuje bez faktur a prodává bez stvrzenek a pokladen, napojených na sumarizační počítač? Já tedy ne. Prodávají sice za hotovost, ale nákup, prodej a náklady lze u nich na rozdíl od maloprodejců snadno ověřit. Proto je u nich EET zbytečné. Máte snad jiný realizovatelný návrh, jak vyřešit šizení na daních u udávaných 300 000 drobných podnikatelů? To množství je problém, i když "mechanismy na jejich kontrolu existují" (jak tvrdí odpůrci EET), ale účinně je použít nelze.

   Vymazat
 14. Na příspěvku dřívějšího mocného odboráře pokládám idiotské vychvalování vyspělých kapitalistických států, kde se prý nekrade. Myslím si, že se krade sofistikovaněji než u nás. Vyvedení půl bilionu korun z Česka není megakrádež? To panu Hoškovi asi nevadí.

  Do Polska se cestovalo volně už za bolševika. Stačil pas. Přechod hranic byl tak volný, že opilého kolegu ani nevzbudili, když kupé ve vlaku otevřel celník. Je velkým rizikem nakupovat polské zboží kdekoliv. Při ohledání v Polsku koupených válend jsem zjistil, že rám tvoří neopracované latě. Naposledy jsem koupil zimní boty. Ukázalo se, že jedna bota vrže. Kdyby vrzaly obě, nevadilo by mi to. Moje chůze po dlouhé chodbě vyrábí kročejový hluk jako by tam šel hrabě Joffreye de Peyrac. V Polsku je výhodné kupovat jen dušičkové zboží.

  Pan Hošek ovlivňoval polistopadový vývoj mnohem více než já, kterého se nikdo na nic neptal a který mohl nadávat jen doma v obyváku. Jestliže se mu poměry u nás nelíbí, měl by to napravit anebo se za svoje omyly lidem omluvit. Do mnoha funkcí se narvali tzv. ublížení z minulého režimu a většinově zkazili, na co sáhli.

  OdpovědětVymazat
 15. Tohle musíte slyšet

  https://www.youtube.com/watch?v=mdtTcRi9Xg4

  Dva odeesáci hovoří o televizní vzpouře. Tichý státní převrat, který nikomu nevadil. Špidla běžel mezi lid na Václavák (psal o tom kriticky doktor David na BL). Vláda klidně vyplatila Lauderovi 10 miliard z našich daní. Ministrem financí byl asi Sobotka. My jsme platili. Odbory mlčely.

  OdpovědětVymazat